No. 10 Dinsdag 2 1922 38e Jaarg- m «y> Nieuws- en Advertentieblad J voor Zeen wsch - V laan deren. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. De geheimzinnige moord. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Sr. A6. - Poatboi 6. tot 5 regels 60 Centvoor Groote letters worden naar aDVERTENTIEN van 1 eiken regel meer 12 Cent, plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag ELF ure. tot Kameroverzicht. De Tweede Kamer heeft thans haast, nog zooveel mogelijk voor het zomer reces, dat met het oog op de verkie zingen vroeg zal aanvangen, af te doen. Want de heeren moeten den boer op en worden ongeduldig om nog zooveel mogelyk zieltjes voor zich te winnen. Toch worden de beraadslagingen voort durend onderbroken door interpellaties, waarmede nog veel kostbare dagen verloren gaan. Dinsdag kwam na eenig dispuut over de regeling der werkzaamheden aller eerst de Boschwet a»u de orde. Niet ten onrechte verzette de heer Visser van IJzendoorn zich tegen dit wets ontwerp, waarbij weer een nieuwe Raad zal worden ingesteld. Wij hebben nu toch zeker wel raden genoeg en de ondervinding daarmede opgedaan is over het algemeen niet van dien aard, dat wij nog meer verlangen. Wel ver klaarde minister Van IJsselsteyn, dat de kosten gering zullen zijn, maar men weet bij ondervinding, dat dit vooraf altyd verzekerd wordt. De eindstem ming over het wetsontwerp zal later plaats hebben. De vleeschkeuringswet die vervolgens aan de orde kwam, vond in den heer Alberda een warm verdediger. En deze op zijn beurt mag voor de indie ning van het wetsontwerp bijzonder dankbaar zijn, omdat bij daardoor de gelegenheid kreeg, zijn maidenspeech in het Parlement te houden over een Uit het Engelsch vertaald. 52) .b»»*— »Dat moet gp bewijzen, senor,* sprak Rixton zoo koel mogelijk »Op welke wijze is Bennett gestorven »Ik weet niet. Ik >Ge weet het niet Dan zal ik het u vertellen.. Bennett werd van achteren doorstoken met een dolk, welke verbor gen was in den wandelstok, dien- hij bij zich droeg. En dien stok heb ik op deze kamer gevonden.. »Hier? Op mijn kamer, mijnheer?* Achter het buffet. Hij was er ver- borgeo door u of door Ward.* »Ward?« herhaalde de ander, nauwe lijks hoorbaar. >Wat weet ge van hem of »Ik weet alles*, hervatte Rixton. »Ook, dat ge Conway's sleutel hebt geleend en er een afdruksel van heb genomen dat ge Mrs. Brynmaur geholpen hebt op Conway's kamer te komen, en dat gij en Julius Ward met elkander in verbinding staaD om het een of ander misdadig doel te bereiken.* Madraszo kroop ineen onder deze op eenstapeling van beschuldigingen, Waarom spreekt ge zoo tegen mij?* vroeg hij op kinderachtigen klagenden onderwerp, waarin hij zich althans eeuigermate thuis kan gevoelen. Wel licht is dit meteen zijn afscheidsrede uit het Parlement. Dfe mogelijkheid van huisslachtingen heeft, zooals bekend, by velen verzec ontmoet, naar de Mi nister meende, dat in het feit, dat vleesck van huisslachtingen niet mag worden verkocht, voldoende waarborg zal worden gevonden, dat geen vleesch van zieke dieren gebruikt zal worden. De heer Wintermans wilde echter nog een stap verder gaan en stelde voor, algemeens opheffing van het verbod mogelijk te maken in plaats van voor elke slachting een byzondere vergunning te eiscüen. Het amendement werd echter verworpen, waarna het wets ontwerp zonder hoofeelyke stemming aangenomen werd. Woensdag heeft de Kamer den ge- heelen dag besteed aan de behandeling van de interpellatie Troelstra over de verwerping door de Eerste Kamer van Hootdsiuk III der Grondwetsherziening. Waarvoor deze interpellatie dienen moest, nadat de Regeering reeds ge wijzigde voorstellen aanhangig gemaakt had, werd niet geheel duidelijk; zij had dan ook evengoed achterwege kunnen blyven, waardoor de Kamer een geheelen dag gewonnen zou hebben. De heeren Troelstra, Marchant en Rink keurden de houding van de Eerste Kamer ten sterkste af. Mr. Troelstra wees er nog op, dat de Eerste Kamer in den laatsten tijd steeds meer bewijst, den geest des tijds niet te vatten. Maar scherper nog was zijn critiek tegen de Regeering, die naar zijn meening toon. »Ge zijt niet de man, voor wien ge u uitgeeft.* »Dat is wel mogelijk,* antwoordde Rixton met een lichten glimlach »maar het doet op 't oogenblik niets ter zake. Ik zou gaarne eene enkele inlichting van u octvangeo.» »Ik weet niets.* »Zoo, zoo Dan heeft Mrs. Brynmaur zich zeker vergist. Ze had gisteren al heel wat over u te vertellen, en in Mr. Bennett's dagboek wordt ge ook al genoemd.* »Ik heb niets kwaad gedaan.* »Noemt ge het dan niets, een raischen sleutel te maken en^r mee in een anders kamer te dringen In dit land is dat strafbaar, Mr. Madraszo De ander beefde merkbaar. Het wei- nigje moed, hetwelk hij bezat, had hem geheel verlaten en hij gaf toe aan het verlangen van den detective, nog spoe diger dan deze verwacht had. >lk zal alles zeggen maar ge zijt myo vriend niet, Mr. Rixton.* »Ik hoop het niet*, zei Rixton. Uw karakter zou mij niet bevallen, Mrs. Brynmaur heeft me gezegd, dat ge er op uit zijt anderen bang te maken en ik ken u van eigen ondervinding als een bloodaard. Ik kan het dus best stellen buiten uwe vriendschap, maar niet buiten uwe inlichtingen. Ge zult daarom wel zoo goed willen zijn, een paar vragen te beantwoorden zich niet voor de Eerste Kamer had mogen buigen en de handschoen, die haar toegeworpen was, had moeten aannemen. Naar zijn meeniDg had de Regeering de Eerste Kamer moeten ontbinden. Hij diende nu een voorstel in om de Grondwet zoodanig te wijzigen dat de Eerste Kamer wordt afgeschaft. Minister Ruys wees er op, dat ont binding van den Senaat op het oogen blik zeer ongewenscht zou zij Dat zijn houding in de Eerste Kamer uiterst zwak geweest is, vermocht hij echter niet te weerleggen en evenmin dat de wederindiening der wetsontwerpen, nadat daaruit de kern vervallen is, een groote fout geweest is. De heer Marchant vatte de zaak breeder op en meende dat thans af doende de onmogelijkheid van de coa litiepolitiek gebleken is. Hij diende nog ten overvloede een motie in, waarin de handelwijze der Regeering zou worden atgekeurd. Ook de heer Rink keurde de weder indiening der wetsontwerpen zonder hun kern ten sterkste af. En hij stond geheel aan de zijde van mr. Troelstra, waar deze den Minister slapheid ver weet tegenover den Senaat. De Mi nister had daar beslist moeten zeggen, dat de verwerping der voorstellen ernstige politieke gevolgen zou kunnen hebben. Zelfs was Z.E. onoprecht ge weest door t§ zeggen, dat hij zich na een verwerping over hetgeen daarna zou geschieden nog met zijn collega's moest beraden, terwijl toch reeds vooraf vast stond, dat de wetsontwerpen gewijzigd zouden worden ingediend. De Peruviaan knikte. »Ëerst zullen we eens over den sleu tel spreken*, hernam de detective. Waarom hebt ge dien laten namaken »Om op Mr. Conway's kamer te kun nen komen.* »Met welk doel „Er bestaat een kaartje, een plan van eene zilvermijn „Ja, dat weet ik. Don Felipe Tejada heeft het aan Mr. Bennett gegeven. Het was u dus daarom te doen, senor Madras zo „Ja. Bennett's papieren zijn naar Con way gezonden. Ik meende dat het kaartje zich er by bevond en wilde het in bezit zien te krijgen." »H'm Ge dacht das, dat Mr. Con way het had »Ja. Maar ik heb overal gezocht, wan neer hij en Dooian. uit waren en niets gevonden. Conway zal het goed verborgen hebben. »Conw»y heeft het niet verborgen.* »Hoe, mijnheer! Weet gy er meer van »Dat komt er niet op aan. Ik wil u echter wel zeggen, dat gij, noch uw vriend Ward het ooit in uw bezit zult krijgen. En nu wat is u van deze laatste bekend «Niets*, antwoordde de ander verlegen. »In Lima was ik vroeger met hem bevriend nu heb ik al in jaren niets meer van hem gehoord.* De Minister liet zich dit alles kalm zeggen, terwi)l de rechterzyde van de Tweede Kamer er geheel het zwijgen toe deed. Zooals onze lezers bekend zyn zal hadden de heeren A. Staalman c.s. een wetsvoorstel ingediend om de invoering van de Tabakswet, welke tegen l Juni aaugekondigd is, voor D/j jaar op te schorten. De ontevredenheid in de kringen van belanghebbenden is zeer groot, zoodat het voorstel alleszins gemotiveerd mocht worden geacht. In elk geval mocht worden verwacht, da het wetsontwerp tijdig en- wel e zooveel spoed zou zijn behandeld,n men er bij aanneming nog vóór 1 rekening mee had kunnen houden.;, De meerderheid der Tweede Kant t.w. de geheele rechterzijde, dai hierover echter anders en stopte t ontwerp onverbiddelijk in den doofc door te weigeren 't thans in de afd lingen te laten onderzoeken. De Donderdag werd verder best aan de interpellatie van den h Biemstra omtrent de wijzigingen, de Regeering gebracht heelt in steun verleeniug aan werklooza vet arbeiders in Drenthe en over de pk,, nen tot werkverschaffing. De wentioo beid is hier nog steeds ernstig en het is gewenschc dat men door werkver schaffing tracht zooveel mogelyk daar aan tegemoet te komen. Doch van de werkloozen zelf krijgt men daarby niet steeds allen steuu, dien men ver wachten mocht. Minister Ruijs wees er op, dat de werkloosbeid in Sleen en Emmen chronisch dreigt te wordep, »Dat is een leugen, mijnheer! Ward heett u op deze kamer een bezoek gebracht.* »Neen »Ja Ik weet meer, dan gij vermoedt, senor. Ward wordt nagespoord ooor een detective uit Peru en deze heeft hem iu Londen,—in Garry Street gezien, toen hij naar u toe ging.* »Hij is eenmaal hier geweest, ja. Doch waarom zou ik u zeggen, waai hij zich op 't oogenblik bevindt »Omdar zulks voor u de eenige kanê is, uw leven en uwe vrijheid te redden.* »Hoe? Mijn leven? Ik heb niets gedaan Ik heb Bennett niet vermoord Dien avond ben ik in 't geheel niet op de kamer geweest. Mrs. Brynmaur en Mr. Bennett waren er ik niet.* »Een jurie zou u nauwelijks gelooven, senor Madraszo. Ik weet, dat ge Bennett niet gedood hebt, anders had ik u reeds lang in arrest doen nemen. De stok met den dolk echter, waarmee de mis daad is gepleegd, is in owe kamer gevonden.* »lk heb hem er niet gezien, ik zweer het u.« »Daar ben ik van overtuigd. En toch heeft Ward hem in uwe kamer gebracht en hem achter dat buffet ver borgen.* 1 a

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1