m.9- 1 Vrijdag Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaanderen. voor De geheimzinnige moord. J. C. VINK - Axel. Persoon of beginsel! FEUILLETON. t- J Dit blad verse tuint eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKERUITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Sr. 56. - Postbox 6. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrfldagvoor middag ELF ure. Hoe meer de tijd nadert, boe feller de wapens gesmeden worden, schreven we destijds, om een contrast te noemen tegenover een verlangen naar vrede en ten bewijze, dat zulk verlangen slechts in schijn bestond. In werkelijk heid is er eerst vrede, als ieder bevre digd is en dat geheurt nooit, zoolang er tegenover den hemel een hel is en de duivel zijn wil opdringt tegenover den wil van God. En zoo zouden er steeds twee partijen bestaan, indien men het aan weerszijden eens was. Wij zouden op alle terrein vinden twee soorten menschen Godsdienstigen en ongodsdienstigen, terwijl men onder geschikte zaken zou toetsen aan de Waarheid en eigenbelang niet op den voorgrond kon treden, zoo dit niet was aller belang. We zouden dat zien op kerkelijk terrein, maatschappelijkterrein en staatkundig terrein. Maar waar kerk, zoowel als maattscbappy en staat kunde meer en meer zijn gekomen in handen van die menschheid, welke met eerzucht is belast, daar zijn die zaken ook meer en meer ten prooi geworden aan geschillen, die met voorbijzien van de ware godsdienstige, de ware cecono mische en de ware staatkundige belan gen, op den voorgrond traden en zullen blijven treden. We laten thans kerkelijke en maat schappelijke geschillen rusten en slaan een blik op de politiek, die thans weer veel pennen aan het schrijven brengt. Ook daar had men voorheen slechts enkele partijen, die den boventoon aan gaven, maar ook daar was de eerzucht oorzaak, dat men ging splitsen en er meerdere partijen werden gevormd. Men wilde tegemoet komen aan de wenschen der minderheden en ook baar gelegenheid geven om zich in de Staten-Generaal uit te spreken. En wat blijkt nu Dat er tal van partijen bestaan ieder met een eigen belang en er nog dagelijks partijen gevormd wor den of liever machinaal in elkander worden gezet; niet om het beginsel, want dat wordt bijzaak, maar om spe ciale belangen of laten we het maar openlijk zeggen om personen naar voren te dringen. Het is een gevolg van de Evenredige Vertegenwoordiging, waardoor elke groep kiezers, die een bepaald belang naar voren wil doen komen, gelegenheid krijgt een verte genwoordiger, een strijder voor dat belang in de Tweede Kamer af te vaardigen, als re tenminste een vol doend aantal personen telt. En ook omgekeerd zien we, dat als iemand denkt wel kans te hebben in de Tweede Lamer te geraken het wordt een voordeelig baantje dat hij dan een bepaald programmetje uitdenkt, er eenige vrinden bij zoekt en dan den boer opgaat met een nieuwe partij. 3.et spreekt vanzelf, dat dan ook de pers dienst moet doen en het program ma pubiiceeren om een aantal kiezers te verzamelen, groot genoeg om den kiesdeeler te halen. Het blijkt meer en meer, dat zij, die bij de invoering van het Algemeen Kiesrecht bezwaren hadden tegen Uit het Engelsch vertaald. 51) »Jawel twee. Op den rechterarm tusschen den elleboog en den pols heeft hij een aüker getatoueerd en van zijn linkerhand is hij de pink kwijt.» A h c »Wat is 't nu zei Duncan verwonderd, toen Rixton eensklaps opsprong en met snelle schreden de kamer op en neer stapte. »Ik zie het al. Van den beginne af heb ik het bij het rechte eind gehad >Ik snap er niets van.» Duncan, sprak Rixton op ernstigen tooD, terwijl hij voor zijn vriend staan bleef. »Kom overmorgen weer bij mij, dan zal ik u Ward in uwe handen leveren.» Dat is knap! Weet ge, waar hij is Ik geloof het. Zeker ben ik er echter nog niet van. Vraag mij thans niets meer ik zou u toch geen antwoord geven Goed ik verlaat me op u. Doch ge zoudt me dien stok laten zien Rixton ging naar een ander vertrek en kwam terug met het bewuste voor werp in de hand. »Hier is hy. Bekijk hem maar eens op uw gemak.» Evenredige Vertegenwoordiging, het bij bet rechte eind hadden. We leven nu eenmaal niet in een wereld van volmaakte menschen en meer en meer blijkt, d-t de ver meende voordeelen (bescherming van de rechten der minderheid) niet opwegen tegen de nadeelen. In het bijzonder springen wel de moreele nadeelen van het strlse' der E. V. in het oog. Vooral drie bezwaren doen zich reeds van nu af gelden. Ten eerste zien we, dat de groote lijnen in de politiek verloren gaan, althans worden verdoezeld ouder al lerlei schaduw werpende groepsbelangen zoodat als gevolg daarvan de fouten in het regeeringsbeleid zich minder af- teekenen. In de tweede plaats zien we een versnippering van de groote partijen in allerlei partijtjes, zoodat als het zoo voorgaat eerlang ieder Kamerlid ziju eigen kiezers tot een party zal formee- ren, om zich van zijn begeerden zetel (baantje) verzekerd te houden. Een gevolg daarvan is dat de eerstgenoem de fout nog vergroot wordt, maar bo vendien eenige vastheid in de staat kunde geheel te loor moet gaan en alzoo gebrek aan invloedrijke, leiding gevende krachten land en volk ten schade moet komen. Bovendien zal men hoe langer hoe minder hoogstaande, wetenschappelijke, staatkundige man nen vinden, die zich zullen leenen tot het hun niet aanlokkelijke candidaat- schap voor lid van de Tweede Kamer. En ten derde kan ais een nadeelig »Ja. Ik heb een heelen tijd over dat vermiste document nagedacht en ik ver beeld mij te kunnen raden waar het zich bevindt» antwoordde Duncan, terwijl hij aan den knop draaide en den dolk er uit trok. Daarna haalde hij een lang, dun tangetje voor den dag, stak het in den hollen koker, waarin het lemmer had gezeten eü trok er een geelachtig stukje papier uit. Daar hebben we het al, Rixton!» riep hij met een lachje van zelfvoldoening. »Ik wist wel dat ik het vinden zou. Bennett of Don Felipe moet het er in gestopt hebben.» »Het? Wat vroeg de ander, die van verbazing bijna niet wist, wat hij zeide. Wel, het kaartje en de beschrijving van de zilvermijn, waarnaar ik zoo lang gezocht heb. HahaDat hadt ge niet gedacht, beste vriend, hé, dat we het daar nog vinden zouden?» Den volgenden ochtend Dracht R'xton een bezoek aan Madraszo. Daar de Peruviaan gewoonlijk laat opstond en niet voor elt uur ontbeet, was de dective verzekerd hem thuis te zullen trefien en si- eg dus op zijn gemak te voet den weg in naar Garry Street. Al voort- wandelend peinsde hij nog over het gebeurde van den vorigen avond. »Wie had kunnen vermoeden, dat Bennett het papier in den stok verborgen zou hebben dacht hij. »Hy was zeker gevolg van de E. V. nog gelden, dat elke partij in eigen boezem verdeeldheid vindt. Er is geen enkele partij, die niet nu reeds te lijden heeft van de overheersching van het persoonlijk element over het beginsel. In alle partijen vertoouen zich symptonen, waaruit blijkt, dat men niet de partij naar boven wil brengen en het beginsel eeren, door de besten en bekwaamsten af te vaardigen. Het is niet de liefde tot en de overtuiging van het beginsel die zich openbaart ter wille van het ideaal, neen, het is persoonlijk belang, dat naar voren treedt en 's lands be langen opoffert aan eigen voordeelen. Een uitwas ook van de praktijken, die men in de oorlogsjaren volgde. En zoo zien we overal personen opduiken, die zich alleszins bekwaam en bevoegd achten om in 's lands vergaderzaal een zetel in te nemen. Op zich zelf is dat ook niet moeilijk. Maar om in dien zetel op waardige wijze de belangen van het land, de natie, te beharugen en te verdedigen, trouw aan beginsel en zonder streven naar eigen glorie, dat is een taak, waaraan hooge eischen gesteld zijn. Welnu, laten we allen streven, ieder in eigen kring, om personen te vinden, die voor deze taak geschikt zijn en kunnen beantwoorden aan de eischen van staatsmanswijsheid. Laten we het ideaal hoog houden en het persoonlijke en kleine achterstellen bij het a 1 g e m e e n e en het groote. Ook hier gelden de gulden woorden Laat ons groot zijn in die dingen, waarin een klein land groot kan zijn. bang, dat Ward oudekken zou, dat hij het in ziju bezit had. Eo nu heeft die ellendeling hem toch vermoord, daar ben ik zeker van! Ik begrijp nu, hoe hij in Conway's kamer is gekomen als ik Madraszo straks heb gesproken, zal ik ongetwijfeld mijne veronderstelling be waarheid vioden.» Onderwijl was hij bij de deur van Madraszo aangekomeu. Hij werd met de meeste beleefdheid ontvangen en na een kop koffie en eene sigaar aangeno men te hebben, begon hij het gesprek op den gewonen luchtigen toon van den man, die gewoon is in goede gezelschap pen te verkeeren. >0, Ja!» antwoordde Madraszo opeen gezegde van hem, hetwelk den Peruviaan op een geliefkoosd onderwerp bracht; »eene allerliefste dameik koester de grootste hoogachting voor haar Na ons huwelijk vertrekken wij naar Lima een prachtige stad! Ah, zeker, we zullen gelukkig zijD, Mariquita en ik »Mariquita?« zei Rixton, op schijnbaar lossen toon. »Ik meende, dat de dame Mercedes heette.» Madraszo liet zijn vork en mes op het bord vallen. Zijn gelaat nam een grnenachtigen tint aan en hij sprak met haperende stem »Hoe Ach, ja, Mercedes Wie heeft u dat gezegd »Zij zelve »H'm, h'm! Ja, Mr. Rixton; ze i H ï- iat heet Mercedes, Mariquita Mercedes.» »Mariquita Mercedes Yelez», zei Rixton »een mooie naam Mr. Madraszo De Peruviaan keek nem met open mond aan. »Die spaansche namen klinken veel welluidender dan de onze,» ging de detec tive voort. »Ik wed, dat Mrs. Brynmaur het met me eens zal zijn.» »Hoe zoo >Omdat zij er al drie heeft gehad. Ik geloof evenwel, dat Velez wei zoo mooi is als Brynmaur, of Lechmere of Bennett.» Madraszo sprong op en blikte den ander met woedende oogen aan. Rixton echter bleef rustig zitten en blies bedaard de rookwolkjes van zijne sigaar weg. »Zoudt ge niet liever uw gemak ne men vroeg hij. »Dan kunnen wij veel beter praten.» De Peruviaao liet zich ontmoedigd in een stoel neervallen. »Ik zon u wel eens over uw verleden kunnen spreken», hernam de detective; »maar dat is u misschien niet erg aangenaam. Daarom »Wat bedoelt gij, Mr. Rixton? Ik ik ben een man van eer, kapitein in het leger van Peru, »Eq een valschspeler, mijnheer, een oplichter en zwendelaar en eeü moor denaar mischien ook >Wat! Hoe durf ge? Ge liegt.» Wordt vervolgd.) ei dj fid H AXELSC t a I

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1