Gemengd Nieuws. de Kame? met de voorstellen op dit punt genoegen en keurde zij de wijziging van het 2de hoofdstuk „Van den Koning" goed. De verhooging van de zgn. tegemoet koming aan de leden der Tweede Kamer en hun verhoogd pensioen met terugwerkende kracht had terecht veel verzet gewekt. Rad men niet beter gedaan een maximum te noemen en de juiste bepaling van het bedrag aan den gewonen wetgever op te dragen, zoodat met de veranderde en wellicht ook goedkoopere tijden rekening ge houden had kunnen worden Z. E. meende dat de voorgestelde tegemoet koming nog eerder te laag dan te hoog was, maar velen zullen gevoeld hebben, dat zij dan meer het karakter van een salaris aanneemt en de geheele persoon mag vorderen. De tweejaarlyksche begrooting werd mede door den Minister verdedigd, maar Z. E. zal hier de bezwaren niet hebben weggenomen. Het steeds in dienen van suppletoire begrootingen is een zeer onaangenaam iets en dit euvel zal zeer ernstig bevorderd worden, als de gewone begrooting voor twee jaar zal gelden. Daarom gevoelen wij dan ook voor het beginsel der tweejaarlyk- sche begrootingen met vele leden der Kamer zeer weinig. Het resultaat was dat het 3de hoofd stuk rVan de Staten Generaal" met 24 tegen 21 stemmen verworpen werd De stemming was gemengd, doch tot de tegenstemmers behoorde de groote meerderheid der Rechterzijde. Na de stemming vroeg de Minister aanhouding van Hoofdstuk IV „Van de Provinciale Staten en de Gemeentebesturen" en van de Additioneele artixelen. De overige hoofdstukken werden aange nomen. De Grondwetsherziening is wel niet in haar geheel verwerpen, maar de ruggegraat is haar ontnomen en het zou ons verbazen, als de Regeering kalm de overige herziening zonder meer zou willen invoeren. Feitelijk zou de Regeering moeten aftreden, doch dit is met het oog op de spoedige Kamerverkiezingen zeer onwaarschijn Uik- We wachten dus af wat de Regee ring nu doen zal. In de vergadering van Donderdag werden voorts nog eenige andere wets ontwerpen aangenomen, waarvoor ech ter uiteraard minder belangstelling be stond. Wij vermelden daarvan slechts het ontwerp van den heer Albarda tot wijziging van de Kieswet ib dien zin, dat ook gelegenheid zal bestaan, buiten de plaats zijner inwoning te stemmen. Het ontwerp werd aangenomen. De kostwinnersvergoedingen. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van hen, die in Juni en Juli a. s. voor eerste oefening in werkelijken dienst zullen moeten komen, dat in het algemeen wegens kostwinnerschap uit sluitend vrijstelling wordt verleend en dat vergoeding bij verblijf in werkely ken dienst slechts bij uitzondering wordt toegekend. Toekenning van vergoeding geschiedt n.l. alleen in het geval, dat de behoefte daaraan eerst tijdens den duur der eerste oefening ontstaat en in het geval, dat de belangen van den dienst niet toelaten den ingelijfden kostwinner alsnog vrij te stellen. Het zevende leerjaar. Door den inspecteur van het lager onderwijs is aan de hoofden van scho len, gemeente- en schoolbesturen me degedeeld, dat bij ministerieele beslis sing leerlingen, die volgens de oude leerplichtwet niet meer leerplichtig zouden zijn, voor dit jaar nog afge schreven mogen worden. Dit komt dus hierop neer, dat kinderen van 12 jaar, die de eerste 6 leerjaren doorlocpen hebben, van school mogen. Dit is ook het geval met alle 13jarige kinderen, onverschillig in welke klasse ze zitten. Hiermede is dus practisch de invoe ring van het verplichte 7e leerjaar met een jaar verschoven. AXEL, 25 April 1922. Aan onze verwachting is ten deele beantwoord jl. Zaterdag We hadden gehoopt, dat de jonge Emmabloempjes- verkoopsters handen te kort zouden hebben om allen te decoreeren dit was echter niet zoo. Wel kwamen ze bloem pjes te kort, niettegenstaande er 1500 waren besteld. De opbrengst bedroeg f 184.05. Een mooi resultaat. Zooals gewoonlijk zal, nu de ver jaardag van Prinses Juliana op Zondag valt, deze zooveel mogelijk gevierd worden op Maandag d. a. v. en zal ook dan eerst algemeen gevlagd worden. Bij gunstig weer zal Concordia alhier 's avonds concert op de Kiosk geven waarvan het programma aanst. Vrijdag weer in ons blad zal worden bekend gemaakt. Bij minder gunstig weer wordt een muzikale wandeling door de gemeente gemaakt. Met verwijzing naar de in dit nummer voorkomende advertentie ver zocht men ons mede te deelen, dat Zondag 30 April e. k. alhier omstreeks 41/, ure van Moerbeke zullen arriveeren ongeveer 50 coureurs (hardloopers), die na hunne handteekening te hebben ge plaatst, direct weer den terugtocht aan vaarden. De beste hardloopers van België nemen aan dezen wedstrijd deel, o. a. Bangels, Kampioen van België, en Braem, da gevierde Moerbeeksche coureur, die verleden Donderdag op zijn proefloop de 24 Kilometers in 84 minuten aflegde Men zegt dat het interessant moet zijn deze beoefenaars der edele sport aan 't werk te zien. Voor deze streek is zooiets nog geheel vreemd en het is daarom wel te verwachten, dat de wed strijd enorm bekijks zal hebben, temeer nog daar het traject ligt geheel in de route, die de talrijke Zondagavondwan delaars gewoon zijn te nemen. Voor de sportfeesten te Moerbeke is ook de Axelsche Voetbalvereeniging „Wilhelmina" uitgenoodigd tot deelname PosterQen. Met ingang van Zondag 30 April a.s. zal uit bezuinigingsoverwegingen en ter bevordering van de Zondagsrust van het personeel de bestelling in de b u i t e n- w ij k e n van Axel op Zondagen worden opgeheven. Belanghebbenden worden in de gelegenheid gesteld hunne cor respondentie (ook die, welke Zondags in den regel niet wordt besteld) af te halen van 8-9 voorin, en 1—2 nam. Te Zaamslag werden Zaterdag 22 April de eerste wedstrijden gespeeld voor de seriewedstrijden uitgeschreven door de Zaamslagsche voetbalvereeniging Juliana" Hiervoor traden in het veld „Wilhel- mina" van Axel en „T. H. B. S. C." van Terneuzen voor klasse A, de uitslag was 42 voor „Wilhelmina". Daarna had de wedstrijd plaats voor klasse B tusschen „H. V. V." van Hoek en „S. S. C." van Spui. De uitslag was 2—1 voor „H. V. V." van Hoek. Tem. Crt. Te Koewacht worden reeds maat regelen genomen ter voorbereiding van de feestelijke inwijding van de nieuwe kerk, welke zal plaats hebben op Woens dag 3 Mei. In de gisteren te Hulst door de Regelings-Commissie, gehouden verga dering is besloten de jaarlijksche alge- meene vergaderingen van waterschappen en polders in 1922 te houden op: Maandag 1 Mei 1922 Commissie Havenfort. Dinsdag 16 Mei 1922 Canisvliet. Donderdag 18 Mei 1922 Vereenigde Polders van Ossenisse. Maandag 22 Mei 1922 Willem 111. Dinsdag 23 Mei 1922 Melo, Willem Hendrik en Klein Kieldrecht. Woensdag 24 Mei 1922 Absdale, Riet- en Wulfsdijk. Zaterdag 27 Mei 1922 Van Alstein- polder. Dinsdag 30 Mei 1922 Clinge. Woensdag 31 Mei 1922 Koningin Emma. Donderdag 1 Juni 1922 Hengst- en Rummersdijk. Vrijdag 2 Juni 1922 Sint Jansteen en Wildelanden. Dinsdag 6 Juni 1922 Groot- en Klein Ferdinandus. Woensdag 7 Juni 1922 Beoosten- en Bewestenblij. Donderdag 8 juni 1922 Ser Paulus. Dinsdag 13 Juni 1922 Groot- en Nieuw Kieldrecht. Woensdag 14 Juni 1922 Havik en Hulsternieuwland. Zaterdag 17 Juni 1922 Stoppeldijk. Donderdag 22 Juni 1922 Catharina. Dinsdag 27 Juni 1922 Oude Graauw en Langendam. Dinsdag 4 Juli 1922 Lamswaarde c. a. Tem. Crt. Loop dor bevolking. Gedurende de maand Maart hebben zich in deze gemeente gevestigd Cam. B. de Danschutter, veldarb., Rondeputten M 62, van Zaamslag. Franciscus B Casteels, landb.knecht, Buitenweg H 19, van Zaamslag. Jacobus J. Dieleman en gezin, tim merman, Oudeweg I 1 inw., van Clinge. Huibrecbt C. van Kooy, landb.knecht, Smits-Coegorspolder Q 40, van Valburg. Jan Francies Hermans, zonder, Catha- rinapolder L 39 inw., van Honteuisse. Pieter W. Riemens, conducteur der Z. V. T. M., Julianastraat E 126, van Ter Neuzen. Pieternella de Feijter, zonder, Eerste Verkorting K 4, van Ter Neuzen. Jantje Corn. Kooger, zonder, Nieuw straat G 45 boven, van Texel. Jobanna Maria Lindenbergb, leerares Landbouwbuishoudonderw., Koestraat D 74 inw., van Zierikzee. Cornelia Wijna, zonder, Slijkstraat E 77 inw., van Loosduinen. Jacomina Lindenbergb, zonder, Oude weg I 20, van Rotterdam. Jaspert Simon Buijze, landb.knecht, Steenovens M 35, van Zaamslag. Francois Chr. Dieleman, Coegorsp. 0.7 inw., van Zaamslag. Eduafd Steenhuijzen en gezin, chimist cokestabriek, Coegorspolder P 40f, van Blaesvelt (België). Cornelia M. 't Gilde, zonder, Juliana straat E 126, van Ter Neuzen. A Temmerman, mijnwerker, Sassing P 3, van Brun8sum. Adriaan G. J. de Jonge, banketbakker, Markt C 5, van Middelburg. Vertrokken zijn: Jan van Tatenhove, landb.knecht, Doorndijk O 56, naar Zaamslag. ■Theophilus van Rattingen en gezin, veldarb., Eerste Verkorting K 4, naar Stekene (België). Jan Egbert van Driel, landb., B. O. Blij-ben. L 44, r.aar Philippine. Jacobus Bakker, landb.knecht, Spui N 79, naar Ter Neuzen. Hendrik A. Kotvis, arb., Oudewijk F 44, naar Bergen op Zoom. Levinus den Exter, landb.knecht, Sassing P 18, naar Ter Neuzen. Garmt. Lighart, opziebter-teekenaar, Gentsche Vaartstraat C 81, naar Ter Neuzen. Maria L. de Booy, zonder, Panhuizen L 12, naar Zuiddorpe. Constantinus A. v. d. Berg, schilder, Zeestraat A 25, naar Zuiddorpe. Karei de Koeyer, landb.knecht, Spui N 78, naar Zaamslag. Diefstal van ruim f 50,000. Een inbreker was te weten gekomen, dat de caféhouder P. van den Goudschen- rijweg te Rotterdam zijn opgespaarde geld bewaarde in een houten kistje, dat hij in zijn slaapkamer onder zijn bed had staan. Die inbreker, tot nog toe onbekend gebleven, is door een aangren-. zend huis van de straat naar den zolder geloopen en vervolgens op het dak ge klommen. Eenmaal op het dak, heeft hij zich door een zolderaam toegang verschaft tot de slaapkamer van den kasteleÏD, daar heeft bh' het houten kistje onder het bed vandaan gehaald, dat hy heeft meegenomen naar 't dak waar het hem niet moeilijk viel 't open te breken, daar het slechts met een hangslot gesloten was. Het kistje heeft hij op het dak achterge- ten, na er het bankpapier (anders bevatte het niets) te hebben uitgenomen. Vol- 1 gens mededeeling van den bestolen kastelein bestond de inhoud van het kistje uit ƒ50 000 tot ƒ60 000 aan bankpapier, aldus de N. R. Ct. het juiste bedrag kon hij niet opgeven. Een trampoetser, die van medeplich tigheid aan den diefstal verdacht wordt, is aangehouden. Paaschmaandag heett een zoontje van een landbouwer te Appel, ge meente Nijkerk zijn aldaar op bezoek zijnd 10 jarig neefje bij ongeluk met een buks doodgeschoten. Door den kachel in brand geraakt. De caféhouder van het caté Bavaria", Leidsche Plein te Amsterdam, zat met zijn vrouw op een canapé. Naast hem stond een petroleumkachel. De vrouw stond op en stootte de kachel om. Haar kleeren vatten onmiddelijk vlam en in een oogenblik stond zij in lichte laaie. De man trachtte het vuur te blusscben, wat hem inderdaad gelukte met behulp van de inmiddels verschenen brandweer. De vrouw had echter zulke hevige 1 rand wonden gekregen, dat haar toe stand hopeloos werd geacht. Haar gezicht was zwart geschroeid. De man had brandwonden aan de handen. Hij is door de brandweer verbonden. Man en vrouw ziju naar het gasthuis vervoerd. Oraan verbrand Te Barge- Oosterveld is ruim 1000 H L. te land staande rogge, ter waarde van 12.000, verbrand. Het feit dat de gemeente Zierik zee voor 350 jaren verlost werd van de Spanjaarden, zal feestelijk gevierd worden, op 13 Juli. Dief en brandstichter. Een 15- jarige chasseur, in dienst in een pension in De Lairessestraat te Amsterdam, is door de politie aangehouden wegens diefstal van ƒ360 uit een handvalies. By het verhoor, dat hem werd afge nomen, heeft hij bekend in dit perceel vijfmaal geld gestolen en driemaal brand gesticht te hebben. Hij heeft tezamen ongeveer t 1000 ontvreemd. De jongen was reeds geruimen tijd in dienst en men had vroeger her haaldelijk ander personeel verdacht van de misdrijven, die hij heett bedreven. Ontrouw Weesvader. De directeur van het Wees-en Arm huis te Dordrecht, heeft zich bij den officier van justitie aangemeld, wegens verduistering van circa 8000, waar van de heltt spaarpenningen der verpleegden. Hy is geschorst en in voorloopige bewaring gesteld. Moord gepleegd. Zaterdagmorgen is te Utrecht naby de Middelbare Tech nische School achter een hoop straat- steenen het lijk gevonden van een 19- jarig meisje. Het lyk vertoonde sporen van worging, zoodat wel misdaad in het spel zal zijn. Het meisje was Vrijdag met haar verloofde, iemand uit IJsselstein, naar de bioscoop geweest. Een fruithandelaar is in een danshuis op den Schiedamschen dijk te Rotterdam op onverklaarbare wijze beroofd van een poit^feuille met 1000. Deze droeg hij aan een ketting om den hals. De dief heeft kans gezien dezen ketting op twee plaatsen door te knippen, terwyl de eigenaar, die goed nuchter was niets bemerkte. t

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 2