G. Heijnsdijk. Rechtszaken. Burgerlijke Stand. Advertentiën. WzÊÊÊÊÊllÊÊi vol werk hadden met Verkoopèn, geld ontvangen, geld teruggeven, inpakken, kortom zooals men in een drukke bazar de bedienden wel bezig gezien heeft, met dat verschil, dat er meer harmonie zat in kleeding en hier geen bleekneusjes waren, maar uitsluitend blozende en op gewekte jonge dames, die er plezier in hadden veel te verkoopen. Nu, de dames verdienden ook ten volle, dat het goed ging, want behalve, dat zij zich beschikbaar stelden voor den verkoop ën het hunne hadden bij gedragen om de zaal en de etalage's zoo smaakvol in te richten, hadden ze bijna twee jaar gewerkt aan den voor raad artikelen, die ze thans hadden. Het beroep op het pupliek om geschen ken had niet aan de verwachting beant woord, zoodat het bijna uitsluitend goedje was, door haar zelf vervaardigd. Het is een opoffering geweest, die haar allen lof doet toekomen voor de wijze, waarop ze zich hebben beijverd. En vooral de leiding is in zulke zaken van groot belang, zoodat Mevrouw De Put ter zeker een woord van hulde toekomt, ook van deze plaats, indien we namens Axelsch ingezetenen schrijven, want toch de geheele gemeente heeft belang bij Het Groene Kruis. Daartoe uitgenoodigd sprak ds. Hugen- holtz het slotwoord, waarin hij schetste, hoe Tryfosa zich door dit werk verdien stelijk had gemaakt ten opzichte van het Groene Kruis en alzoo het Werk der barmhartigheid heeft gediend, waar be kend is, dat geen vereeniging meer de lijdende menschheid ter hulp komt dan het Groene Kruis. Hij spoorde aan tof algemeene medewerking en dankte allen, die bij het werk der bazar hun steun hebben verleend. Spr. eindigde met Gods zegen af te smeeken voor het doel, dat met de bazar beoogd was De zaal was toen stampvol en menig een, die uit ware belangstelling kwam, voelde zich verdringen door de wel wat ruw optredende jeugd, waartegen het bestuur van Tryfosa machteloos stond, en het gezag wel had dienen op te treden. Oorzaak van die drukte was ook de algemeene nieuwsgierigheid, wien de sprei en de pop zou ten deel' vallen. Na eenig geduld geoefend te hebben bleek, dat de sprei viel aan de houdster van no. 94 (mej. J. Lansen— Smies) en het getal erwtjes bedroeg 1574, terwijl A. J. Slijpen, Anna Le Feber en Pietje Mieras 1580 hadden geraden; daar niemand er dichter bij was met zijn getal, viel de pop bij loting ten deel aan laatstgenoemde. En hiermede was de zaak afgeloopen voor het publiek. Het Bestuur restte nog de taak de gelden te tellen, die in totaal ruim f600 bedroegen, zoodat Tryfosa met genoegen op dezen dag kan terugzien en in de gelegenheid is om een aardig steentje bij te dragen voor het wijkgebouw van Het Groene Kruis. anders de rechtvaardigheid wel in het gedraDg zou zijn gekomen. Spr. toonde ook aan, dat de afd. ge organiseerde landarbeiders moreel ster ker staat, dan een vereeniging, die uitsluitend voor werkloozenverzekering werkt. De eersten toch trachten ook door onderlinge overeenkomst de loon regeling te bepalen en de arbeidsvoor waarden vast te leggen. Hij spoorde dan ook de aanwezigen aan om, on danks den tegenslag, dat ze geen werk- loozenuitkeering krijgen, toch trouw te blijven aan de organisatie en deze zoo mogelijk uit te breideD. Een lid, die beweerde, dat nu door hen gezamelijk reeds 400 tevergeefs was gespaard en opgezonden, zag er echter niet veel heil in. Wie volgt? AXEL. 21 April 1922. Gisterenavond zou ten huize van G. de Rijke een openbare vergadering plaats hebben van de alhier bestaande afdeeling van den Nederl. Bond van Land- en Tuinbouwarbeiders. Er was echter geen voldoende opkomst om van een vergaoering te spreken en zoo werd er maar wat gemoedelijk gekeuveld. De heer Porfegies, die als spreker zou optreden, drukte zijn spijt uit, dat er niet meer belangstelling was en laakte vooral het besluit van den Axelschen Gemeenteraad, dat geen subsidie werd verleend voor de werkloozen in deze vereeniging en wel voor die van .Zelf standigheid", terwijl toch allen Axelsche ingezetenen zijn. Naar werd medegedeeld, moet er ook aan de wijze waaron de vereeniging .Zelfstandigheid" subsidie heeft weten te verkrijgen een luchtje zijn, zoodat men meende, dat de Raad niet vol komen op de hoogte was geweest, waar - Voor deelname aan de jaarlyksche ontmoetingen om den zilveren wissel beker der voetbalvereeniging Wilhe.l mina alhier, hebben zich de volgende vereenigingen aangemeld D O. S., Philippine, 2 elftallen Ajax, SluiskilGrensstrijders, Kapellebrug Oranje, Sas van Gent; Wilhelmina, Axel, 2 elftallen T. S. C Tarneuzen Juliana, Zaamslag; Zeelandia, Middelburg; T. V. V., Terneuzen en een elftal Axelsche veteranen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is bij den landbouwer Alph de Munck te Zuiddorpe op on verklaar bare wijze een zijuer beste werkpaar den uit den stal verdwenen. Het paard is door de Belgische politie tusschen Langerbrugge en Wondelgem nabij Gent aangeslagen. Daar de dief, die tot voor kort bij genoemden land bouwers als knecht in dienst was en bij het Belgisch leger zich alles be halve goed gedragen heeft, het paard voor frs. 1000 verkoopen wilde, kwam het zaakje de politie verdacht voor, waarna dief en paard aangehouden werden. Een poosje geleden waren 's avonds, toen de knechts zich ter ruste wilden begeveD, alle dekens der bedden ver dwenen. Zei. De heer W. Muller, sleepbootreeder te Neuzen, ontving door bemiddeling van den burgemeester als een ware verrassing van het Engelsch gouverne ment een fraai theeblad, van zwaar zilver, waarin in het Engelsch is ge graveerd, dat hem dit werd aangeboden als erkentelijkheid voor zijn bekwaam zeemanschap toen hij als bestuurder van de sleepboot „Castor" den 7den November 1921 den overlevende van de zeilbark „Enchantress" van Roches ter redde. M. Crt De vlas-motie. Vrijdag 14 April werd te Sc. Jancteen raadsvergadering gehouden en o.m. be handeld het bekende adres. We lezen daaromtrent het volgende in Zei. Het door de afdeeling van „Patrimo nium" en andere bonden ingezonden adres om adhaesie te willen betuigen aan de door hen aan den Miuister van Landbouw, Nijverheid en Handel toe gezonden motie, in verband met de heerschende malaise in de vlasindustrie, gaf aanleiding tot een levendige gedach- tenwhseling tusschen de heeren Plas schaert en Voet. B. en W. stelden voor om adhaesie te betuigen, onder voorwaarde evenwel, dat de uitvoer van ruw vlas door de te treffen maatregelen niet zoude be lemmerd worden. De heer Voet begon met zyn tevre denheid te kennen te geven over het voorstel van B. en W. Het deed spr. goed, dat niet zooals dat in andere gemeenten het geval is geweest, het Dag.elijksch Bestuur met een voorstel tot afwijzing voor den dag is gekomen. Adhaesiebetuiging achtte hij wel dege lijk noodig, daar het in deze gaat om de belangen van ongeveer 400 000 mefcschen, die bij deze industrie be trokken zijn. Spr. wees op den tiid, dat het vlassersbedrijf in goeden doen was. Er werd toen flink verdiend en ook voor de belastingen was het Diet slecht. Eet zou de bedoeling zijn, om op uit te voeren vlas een uit voerpremie te stellen van 2 cent, teneinde met de Belgen te kunnen concurreeren, terwijl de landbouwers daarentegen een zaai- pretnie zouden krijgen van ongeveer 40,per gemet, althans wanneer ze goed vlas hebben; in andere gevallen zou dat minder bedrageD. De Belgen koopen nu Hollandsch vlas, hetgeen zij onder den naam vaD Kortrijkscb vlas aan den man brengen. Spreker begreep niet, waarom het gemeentebestuur van Axel tegen deze motie is opgekomen. De landbouwers vragen subsidies voor landbouwscholen enz., en dat alles wordt maar aange nomen. De heer Plasschaert merkte naar aanleiding daarvan op, dat uit de laatste woorden van den heer Voet allicht de gevolgtrekking zoude behooren te wor den gemaakt, dat alle landbouwers zich tegen de motie zouden verklaren. Hiertegen wenschte spreker op te komen en er nadrukkelijk de aandacht op te vestigeD, dat een heropleving van de vlasindustrie niet alleen door hem wordt gewenscht, doch dat hij aan den wederopbloei van deze industrie vol gaarne zijn medewerking wenscht te verleenen. Naar zijn meening zou men met de voorgestelde plannen niet het gewenschte resultaat bereikeD. Aan genomen dat een zaaipremie van ƒ40, per gemet wordt verleend, dan nog staat het den producent vrij, om zijn vlas aan de buitenlanders te verkoopen, tegen door dezen te bepalen prijzen. Spreker gaf gaarne toe, dat het den landbouwers geen nadeel zou berok kenen, doch meende te onderstellen, dat de Minister deze voorstellen als houdende geen afdoende en bij toe passing niet geringe met zich mede brengende kostbare maatregelen van de hand zal wijzen. Wel zou spreker het geven van premie op afgewerkt vlas willen voorstaan. De heer Voet repliceerde, dat het niet zijn bedoeling was geweest om het te doerf voorkomeü, als zoude ook de heer Plasschaert tegen deze motie zijn. Het tegenovergestelde is waar, doch spreker bedoelde speciaal de landbou wers van Axel. Het voorstel, om op afgewerkt vlas premie toe te kenneD, me nde hij evenwel te moeten ontraden^ wijl daa het plegen van fraude niet buitengesloten zoude zijn. De Voorzitter, die de discussies met belangstelling gevolgd had, zeide te vreden te zyn over het feit, dat het hem uit de gedachten wisseling was gebleken, dat bij de beide sprekers overeenstemming bestond omtrent de kwestie, dat het verleenen van steun aan de vlasindustrie uoodzakelijk moet worden geacht. Ook spreker is hiervan overtuigd en vooral voor deze gemeente zou een goede en nijvere vlasindustrie zeer zeker bydragen aan aan het welzijn der ingezetenen, hetgeen gedurende de oorlogsjaren duidelijk aan het licht is getreden. De heer Vael wenschte de beide vorige sprekers geluk voor de manier, waarop zij hadden gesproken. Hij meende evenwel, dat de Minister niet op het verzoek om steun zoude ingaan, aangezien waarschijnlijk nog vele bon den bij hem zullen aankloppen en dit te bezwarend voor 's Rijks kas zou worden. De Voorzitter deed ten slotte het voorste], adhaesie te betuigen onder deze voorwaarde, dat de verbouwers bij de te treffen maatregelen geen na deel zullen ondervinden en de wijze waarop steun verleend zal worden, aan den Minister over te laten. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 21 April 1922. Veroordeeld wegens: DiefstalA. d. B., 20 j., vlasser te Koewacht, gedetineerd, tot 6 maanden gevang. C. L. E., 32 j., werkman en D. P., 10 j., metselaar, beiden te Hulst, ieder tot 20 of 20 d. hecht. Poging tot diefstalP. A. d. N., 20 j., opperman te Hulst, tot 6 maanden gevang. Mishandeling: C. P. J. P., 23 j., werkman te Hulst, tot 10 of 10 d. hecht. T. P. d. C.. 25 j., arbeider te St. Jansteen, tot 1 maand gevang. Beleediging G. N., 29 j., landarbeider te Sas van Gent, tot J 15 of 15 d. hecht. Overtreding stuwadoorswetH. R. A. d. M., 32 j., expediteur en H. W. R. K., 48 j., stuwadoorsondernemer, beiden te Terneuzen, vonnis van den kantonrechter te'Terneuzen bevestigd, ontslag rechtsvervolging. Vrijgesproken F. G. d. B48 j., paardenhandelaar te Goes, beklaagd geweest van beleediging. Door de rechtbank te Middelburg is failliet verklaard A de Peijter—Die- lemaD, koopman te Terneuzen. Voor Notabel der Ned. jr-v Herv. Kerk te Axel wordt aanbevolen de heer EENIGE KIEZERS. et®**. Stemt met ods voor Notahei 1 der Herv. Kerk de heer VELE KIEZERS. k tra3en' i Cl MIJNHARDT'S LAXEER-TABLEÏÏLN Zondag 23 April 1922. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/,, ure Leeskerk. Nam. 2 Ds. J. B. T. Hugenholtz Geref. Gemeente. Voorm. 97, ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Van 1 31 Maart 1922. Graauw. Geboorten. 7. Juliëtte, d. van Jacobus de Smit en Emma Coleta Heijens. 12. Gerardus Louisa, z. van Desiré van Poorten en Rosalia Mathilda van Leuven. 14. Domi- nicus, 2. van Franciscus Gustaaf van den Ber- ghen en Constantina Cornelia Vleeskens. 18. Mathi'da, d. van Anna Catharina van Gassen. 19. Gerardus Andreas, z. van Desiré Ludo- vicus Reijns en Bertha Mathilda Kens. 25. Josephus Leonardus, z. van Petrus Bernardus van Laere en Mathilda Catharina PharasijD. 26. Maria* Rosalia, d. van Ledemon de Rooij en Bertha Maria Kamoen. 28. Kené August Pharile, z. van Caesar Seraphinus Baert en Leontina Josephina van Vooren. 30. Leonia Maria, d. van Maria Cornelia Verschuren. Overlijden. 3'. Dorothea Johanna de Block, z. van Josephus en Maria Adorin* Dankaart. j i- onregelmaiigen L stoelgang, gal en slijm,'? Beslagen long Gele gelaeds- kleur. Gebruik hiertegen Zuiveren hei bloed. Per c/oos GO ei. ai) apoth en drQ<]iSteu\ ti

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 2