Vrijdag 2! April 1922. 38e Jaarg. i Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De geheimzinnige moord. I J. C. VINK - Axel. De Bazar. FEUILLETON. lil Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrfl dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoan Sr. 5®. - P«»tb»X O. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters wordeB naar plaatsruimte berekend. Advertentién worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrfldagTOormiddag ELF nre. Toen gisterenochtend te tien uur eenige belangstellenden in de voormalige Gereformeerde Kerk, welke thans wordt ingericht voor schoolgebouw, aanwezig waren, om het oogenblik van openen af te wachten, werd bij het binnenko men direct het oog getroffen door ver schillende versieringen. Guirlandes, vlaggen, bloemen, schilderijen en meer andere wandversieringen waren zoodanig gerangschikt, dat de zaal een feestelijk f aanzien had gekregen. Nu, dat is prac- tisch. We weten, dat er straks gewin keld zal worden en om de menschen aan het koopen te krijgen, moet men ze in opgewekte stemming brengen. Dat doen de Joden op de markt ook, al is het op een minder kiesche manier. En wie was nu hier de winkelier Dat was voor gisteren de Naamlooze Vennoot schap «Tryfosa", die uit 24 aandeel houdsters bestaat, welke allen zoo hard mogelijk gewerkt hebben, om niet alleen hunne winsten, maar ook hun kapitaal aan anderen uit te deelen, alzoo den naam «Tryfosa" herdenkend. Tryfosa immers was een der beide Christenvrouwen uit den Romeinschen tijd, wier werken bestonden in het zoo veel mogelijk vervaardigen en uitdeelen van goederen, waar hieraan onder de Christenen behoefte was en wel op zoo danige wijze, dat de apostel Paulus haar naam in een groet heeft vereeuwigd. Welnu, alzoo heeft een Christeljjke jonge dochtersvereeniging alhier haar taak op gevat en onder den naam „Tryfosa" zich ten doel gesteld om geregeld om de een of twee weken samen te komen, ten einde gezamelijk uit de door met eigen mid delen aangekochte wol, katoen, sajet, garen, enz. nuttige voorwerpen en kle dingstukken te vervaardigen en uit te deelen, waar het haar wenschelijk voor komt. En gedachtig aan de behoefte, die het «Groene Kruis" alhier heeft aan een wijkgebouw, kon «Tryfosa", zoo meende haar eminente leidster, mevrouw De Putter—Dregmans, ook aan dat ge bouw wel een steentje bijdragen. Men begon te koopen en te werken, tot men manden kon vullen met gemaakte arti kelen nu nog een stootje van het pu- pliek, want de kas was er al heele- maal aan gewaagd! en dan zou men wel voldoende hebben om eenige tafels en toonbanken te vullen en „bazar" te houden. Tot dit oogenblik was men gekomen, toen gisterochtend ds. Thielen de sa menkomst met gebed opende en het prees, dat de Chr. naaivereeniging «Tryfosa" haar vleugels zoodanig had uitgespreid, dat ze niet uitsluitend in eigen kring en kerk haar goede daden verrichtte, maar dat zij behoefte had gevoeld ook ten algemeenen nutte iets te moeten doen. De algemeen bekende vereeniging «Het Groene Kruis" heeft nog geen eigen gebouw en om dit te verkrijgen wil «Tryfosa" thans meewer ken en goederen te koop stellen, ten einde de opbrengst daarvan voor het wijkgebouw te bestemmen. Spr. hoopte dan, dat de bevolking van Axel haar roeping evenzoo zal verstaan en niet koopen zal om koopjes te halen, maar >-r Uit het Engelsch vertaald. 49) »Dat is me al bekend ook, dat Darrell u wenschte te huwen en u het zilveren muntstukje heeft gegeven, hetwelk gij in Conway's studeervertrek verloren hebt.* »Ge zijt goed op de hoogte*, zeide zij. terwijl ze haar best deed, om hare ver wondering te verbergen. Maar ge weet toch niet, hoe ik in Conway's kamer ben gekomen.* »Jawel. Madraszo gat u een nnge- maakten sleutel.* «Hoe? Dat ook al? Ja, ge hebt gelyk. Hij hielp me, om me daardoor in zyne macht te krijgen.* «Waarom had Madraszo dien sleutel laten maken «Dat weet ik niet.* «H'm. Ik zal het wel gewaar worden. Hebt ge Madraszo dien avond gezien? «Neen, Mr. Rixton. Ik heb niemand ontmoet, dan Mr. Bennett.* «Die u in een rijtuig van Benedict Square af gevolgd was.* Mrs. Brynmaur sprong in de grootste opgewondenheid van haar stoel op. «Waarom zou ik verder gaan?* riep zy uit. «Ge weet alles «Neen, niet alles,* antwoordde Rixton op zachten toon. «Vertel me tot in de minste bijzonderheden, wat er dien avont verder gebeurd is.« Mrs. Brynmaur gehoorzaamde. «Ik had van Lena gehoord, dat z\ omstreeks elf uur naar Conway's huis zou gaan, en daarom sprak ik met Mr. Darrell af, dat hjj mij om dien tijd in Garry Street zou ontmoeten.* «Wist hjj wat ge daarmee voorhadt «Neen, ik heb er hem niets van ge zegd. Later vertelde hij my, dat hij zich in het uur vergist had en, meenende, mij niet te zullen zien, terug was ge keerd.* «Dat is waar,* zei Rixton. «Mr Phorney heeft er mij over gesproken. «Madraszo, had mij den sleutel gege ven,* ging Mrs. Brynmaur voort, «doch hjj weigerde mij te vergezellen, daar hj meende dat het beter was, zoo ik mj alleen tegenover Lena bevond. Een weinig over elf reed ik tot voor de deur van het huis en ging binnen.* «Wist ge, dat uw man u volgde?* «Neen Ik wist zelfs niet, dat hjj in Engeland was. Ik liet de voordeur open om, ingeval van nood, gemakkeljjk weg te kunnen komen, kwam in Conway's studeervertrek en zette mij aan den lessenaar, waar mij baar briefje in handen viel. Ze was dus reeds vertrokken. Een oogenblik stond ik in onzekerheid, wat te doen, toen stak ik het papiertje bjj mjj, denkende er later misschien om in hun koop te schenken, wat ze misschien hier meer besteedt dan elders. Dhr. Kruijsse nam het woord namens iet bestuur van «Het Groene Kruis" en zeide dat het een verrassing was te vernemen, dat Tryfosa een bazar zou organiseeren ten bate van Het Groene Kruis en loofde het, dat zij een zoo ruime opvatting van haar taak had, dat zij ook voor 't algemeen meende te moeten optreden. Zulks kan niet anders dan ten goede voor de vereeniging werken en spreker hoopte, dat het een spoorslag zal zijn voor andere vereeni- gingen om op eenigerlei wijze hun krachten beschikbaar te stellen voor het Groene Kruis. Hij wenschte dat Tryfosa er in zou slagen om een goede stoot te geven aan de tot standkoming van het gebouw en spr. heeft vertrouwen, dat dit komen zal, want de ervaring heeft reeds meermalen geleerd, dat als men in Axel ergens voor voelt, men er dan ook iets voor doet en eindigde met den wensch dat de bazar ook een succes zal zijn voor Tryfosa in het bijzonder. Hierna ging men over tot bezichtiging van hetgeen werd te koop gesteld en het bleek al spoedig, dat als men het voorwerp zijner keuze wenschte te koo pen, men niet moest talmen, anders ging er een ander mee door. Want er kwa men geregeld bezoekers binnen en de zaal, die gehalveerd was door een houten schutting voor het schoollokaal, werd al aardig vol belangstellende kijkers en koopsters. Op verschillende tafels en tafeltjes waren de artikelen uitgestald en het ge heel leek wel een tentoostelling van huisvlijt. Men zag er kleedjes in hon derd soorten misschien, kleedjes voor stoelen, canape's, zuilen, tafeltjes enz., loopers, bedsprei, spreihangers nacht zakken en allerlei artikelen met borduur werk, kussens, theemutsen, en wat men maar bedenken kan als behoorende onder de fraaie handwerken en salonversiering. Maar er waren ook allerlei nuttige hand werken, zooals onderkleeding voor kin deren, en babyartikelen, kousen en sok ken, schortjes, dasjes en strikjes, enfin te veel om op te noemen, of afzonder lijk te bekijkenalleen waren het bijna uitsluitend damesartikelen, doch dat ligt voor de hand, bij dameshandwerken. Aan attractie ontbrak het al evenmin, men had er natuurlijk de grabbelton, een electrische krachtmeter, een flesch met erwtjes om te raden hoeveel van die bolletjes de flesch bevatte, waarbij als prijs stond een pop in verpleegsters- costuum. Ook kon men loten nemen op een bedsprei en ten slotte was er een buffet waar een paar aardige jonge dames een kopje thee of chocolade met of zonder taarje boden tegen zeer bil lijk tarief en zonder op de fooi te wach ten. Als we nu weten, dat de grab belton f 37,90 opbracht, en de loten op de sprei uitverkocht waren, terwijl er 324 menschen hadden geraden naar de erwtjes, en 's avonds tegen sluitingstijd (8 uur) er nog slechts enkele artikeltjes onverkocht bleven, dan behoeven we niet meer te schrijven, dat ook deze bazar een succes is geweest. Het was er 's middags zoo druk, dat alle bedien den en er waren er 23 de handen gebruik van te kunnen maken. Waar om ik zulks niet deed, i» u bekend.* «Ge waart bang, in de misdaad be trokken te worden «Ja. Ik schreef een paar regeltjes aan Gerald en legde die op net vloeipapier, waarna ik het studeervertrek verliet en de gang intrad. Het electrische licht was hier nog aan, zoowel als in de kamer, waar ik zoo even geweest was. Ik bedacht my, of ik het zou uitdraaien of niet, toen er op eeDs een man op mij toesprong en m\j in de gang sleepte. Ik herkende hem terstond het was myn echtgenoot juist zooals 'k hem my uit Lima herinnerde met glad geschoren gezicht en een gelaat, dat van woede gloeide.* «O, ik zie het al«, mompelde Rixton «hy schoor zy n baard at dat ge hem beter herkennen zoudt. En «Ik weet niet meer, wat hij zeide, of wat ik hem antwoordde. Ik was geheel buiten my zelve door zy oe onverwachte verschyning.* «Wist hij, waar hy zich bevond?* «Neen. Hij droeg een stok in de hand een vreemden, met wonderlijke figuren besneden stok waarmede hy my be dreigde. Ik vluchtte naar buiten en ik hoorde hem de kamer doorloopen, waar schijnlijk om te zieo, of er zieh ook iemand in mijn gezelschap bevonden had. Om hem te beletten, my te "olgeu, sloeg ik de deuren achter my dient en liep de straat op. Op eenigen afstand stond een rytuig, waarmede ik mij thuis liet brengen.* «En de moord «Ik zweer u, dat ik verder niets weet,* zei Mrs. Brynmaur geheel ontroerd. «Het laatste, wat ik van mijn echtge noot gezien heb was, toen hij het stu deervertrek binnen ging. Den volgenden motsen vernam ik, dat hij vermoord was, doch de vrees, in de misdaad be trokken te worden, deed my zwijgen.* «Beschuldigde Madraszo u van den moord ?«- «Ja. Hy had mij den sleutel gegeven hy weet, dat ik op dien avond mijn man heb ontmoet en aldus heeft hij mij in zijne macht. Om erger te voorkomen, heb ik beloofd, met hem te trouwen.* «Zweert ge, dat ge me de volle waarheid hebt gezegd «Ik zweer het!* riep Mrs. Brynmaur uit. «Ik heb hem niet gedood ik weet zelts niets van het wapen, waarmee de misdaad is gepleegd.* «Verdenkt ge Madraszo «Ik weet het niet. Hy zegt, dat hij niet van zijne kamer is geweest. Toch is het mogelijk, dat hy de dader is.< «Hoe zoo Mrs. Brynmaur aarzelde. [Wordt vervolgd - u Of 'a; tr ie r I ir k J Va 4e ■,d 7,10 7.45 8.46 9- AXELSCHE ANT. I ei T I ii V

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1