6 Woensdag 19 April 1922 38e Jaarg, i 13 I Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De geheimzinnige moord. 'j lil JL J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. <1 fai} J II Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Mr. 5H. - Postbox 8. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ad verten tiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag ELF nre. Zitting van Dinsdag 11 April 1922. Tegenwoordig de heeren J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weijns, J. de Kraker, Jac. Dekker, J. M. Baert, J. de Feijter en M. W. Koster. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, secretaris de heer J. A. van Vessem. (Slot.) 12. Vaststellen Hondenbelasting. Wordt voorgesteld de verordening regelende de belasting op de honden, zoodanig te bepalen, dat voor een los loopenden hond wordt betaald f4 zoo de houder een inkomen heeft bene den f2000, f8.die een inkomen heeft van f2000 beneden f4000, f 12.— die een inkomen heeft van f 4000 en hooger. Voor vastliggende honden de belasting te blijven bepalen op f 1.per hond. De Voorz. zegt, dat dan met 1 Mei aanst. de oude verordening vervalt. Het idee is om de nieuwe belasting pro gressief te maken en te doen ingaan op 1 Januari. Dhr. Van Dixhoorn^s er tegen. Kon den de honden alle van de straat ver dwijnen het zou beter zijn, daarom zou hij losloopende honden zoo zwaar moge lijk willen belasten. Die worden niet gehouden voor eigen plezier, maar voor eens anders verdriet. Ze leveren een reuzengevaar op voor fietsers en mo toren. Dhr. KruysseWat verstaat men onder losloopende honden Uit het Engelsch vertaald. 48) »Ge zijt een goede speurhond, Mr. Rixton,* sprak ze op verachtenden toon. »Ge hebt u zeker op alles voorbereid, vóór ge mij zijt komen beschuldigen.* »Dat is waar. Ik heb genoeg gege vens om u in hechtenis te nemen.* »Wat zou dat geven Ik kan myn onschuld bewijzen.* »l>aar twijfel ik aan, want dan zoudt ge Madraszo's Btilzwijgen niet gezocht hebben, door u met hem te verloven.* »Hoe durft ge my beleedigen riep Mrs. Brynmaur driftig uit. »Bedenkt ge niet, dat ik u even goed kwaad kan doen als gij my Wat zullen uw vrienden van u zeggen, wanneer ze de waarheid vernemen »Diezelfde vraag mocht 'k u wel doen, Mrs. Bennett.* »Noem mij niet bij dien naam!* «toot zij op. »Hy was een laag mensch, een dronkaard en mishandelde mij. Ik heb hem verlaten, maar menige andere Spaansche vrouw zou hem misschien gedood hebben. Ik heb zijn leven ge spaard.* >H'mDaar ben ik nog zoo zetter niet van.* Dhr. Van Dixhoorn Dat zijn honden, die niet worden vast gehouden. Voorz. Volgens het voorstel van dhr. Dixhoorn kunnen dan alleen bemiddel den een hond houden, dat vind ik ver keerd. Dhr. Dixhoorn: Pardon, laat ieder die wil een hond houden, maar dat hi hem dan op zijn erf houdt. Dhr. Koster stelt voor f 8 belasting voor ieder, die een hond houdt en een inkomen heeft van meer dan f 1000; en de anderen f 4, terwijl bedrijfshonden op f 1 blijven. Dhr. de Kraker vindt ook f 12 teveel. Het zou billijker zijn 3 klassen, f2 f4 en f 8. Moet men nog meer betalen dan moeten maar alle honden van de-straat, maar geen middelen om de belasting zoo zwaar te maken. Dhr. Oggel heeft gehoord, dat men een hond houdt tot eigen genot en an- derer last; dan is het toch billijk, dat men er iets voor betaalt, zoodat er geen honden voor weg moeten. Het is ge regeld naar draagkracht. Dhr. Dixhoorn herhaalt, dat hij ieder zijn hondje gunt, maar een ander moet er geen last van hebben. Spr. zegt, als ik een hengst los door de straten liet loopen, zouden de menschen er ook niet op gesteld zijn. Nadat is geformuleerd, dat een hond beschouwd wordt als losloopend, indien hij niet op afgebakend terrein loopt of wordt vastgehouden, wordt het ontwerp van B. en W. in stemming gebracht en verworpen. Voor stemmen de h.h. Baert, Weijns, Oggel en Van de Bilt. Dhr. Koster stelt hierop voor f 4 voor »Beschuldigt ge my van dien moord »Ik verdenk u van alles, tot ge de waarheid bekent.* »Dat wil ik niet. Ik zal overal "er- tellen dat ge een geheim politie-agent zyt.« »Zoo iets zult ge niet doen,* hernam Rixton op bedaarden toon. »Om tot my a doel te geraken, ben ik genoodzaakt geweest, u mijn geheim te openbaren, doch ge vergeet, dat ik het uwe ook ken. Zeg aan de menschen wie ik ben, en ze zullen mij op een afstand houden, maar - dan loopt gjj gevaar, in de gevangenis te komen.* Mrs. Brynmaur deinsde verschrikt achteruit. De toestand scheen haar hachelyk toe. Wat zou ze doen om dieD ver8chrikkelijken man tevreden te stellen Wat anders dan aan zijn ver langen toegeven »Mr. Rixton heb medelyden met mij. Ik ben in uwe macht en in die van Madraszo.* »Ik zal u helpen, zoo ge mij alles wilt vertellen, wat er dien avond ge beurd is.« *Jai ja, luister. Ik zal u alles ver tellen.* Ze was geheel ontdaan van schrik en de voorstelling van hetgeen haar te wachten stond, had haar dermate aange grepen, dat haar gewone tegenwoordig heid van geest haar ten eenenmale scheen begeven te hebben. 'Ge behoeft niet bang te zyn, Mrs. inkomen beneden f 1000, f8 daarboven en bedrijfshonden fl. Dhr. Van Dixhoorn zou honden, die niet op de straat komen, vrij willen stellen. Het voorstel-Koster wordt aangeno men met 6 tegen 4 st. Voor stemmen de h.h. Van de Bilt, Weijns, Dekker, Baert, Feijter en Koster. Tegen de h.h. Dixhoorn, Kraker, Oggel en Kruijsse. 18 Voorstel tot aanvragen machti ging, als bedoeld in art. 121 Gemeentewet. Wordt voorgesteld aan Ged. Staten machtiging te vragen om gemeenschap pelijk met de gemeenten Zaamslag, Boschkapelle, Koewacht, Overslag en Zuiddorpe de zaken te regelen verband houdende met de uitvoering der Vleesch- keuringswet. De Voorz. zegt, dat B. en W. tot dit voorstel gekomen zijn na gehouden be spreking met de betrokken gemeente besturen. Het wordt z. h. s. aangenomen. 14. Vaststelling van do verordenin gen, voortvloeiende uit de Vleeschkeuringswet Wordt voorgesteld de volgende ont- werp-verordeningen vast te stellen a. Verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch in de gemeenten Axel, Zaamslag, Boschkapelle, Overslag, Koewacht en Zuiddorpe. b. Instructie voor den Keuringsveearts van den Vleeschkeuringsdienst Axel. c. Instructie van den Ambtenaar, die met de herkeuring is belast. De Voorz. zegt dat de ontwerp-ver- ordeningen om advies zijn gezonden naar de Gezondheidscommissie en ver trouwt, dat ze wel goed zullen zijn, zoodat B. en W. in overweging geven om ze vast te stellen. Dhr. Kruijsse merkt echter op, dat ze dan geen rechtskracht hebben. Ze moeten met het advies van de Gezond heidscommissie hier ter tafel liggen, anders kunnen we ze niet vaststellen. De Voorz. kan dat niet beamen, doch zal dan voorzichtigheidshalve dit punt tot een volgende vergadering uitstellen. 15. Verzoek Bond Land- en Tnin- bouwarbeiders om subsidie. Van het Bestuur van de afd. Axel van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw- Tuinbouw- en Zuivel bedrijf was een request ingekomen, waarin zij mededeelen dat de uitkeeringen voorloopig moeten worden stopgezet, daar offers zijn gebracht aan de veenarbeiders, die de aan hun organisatie ver bonden werkloozenkas volkomen hebben uit geput, zooals ook het geval is bij de Prote- stantsch Chr. Landarbeidersorganisatie dat een en ander een groote teleurstelling I'bezorgt aan hare leden van wie er zijn, die reeds van ongeveer 14 dagen uitkeering moe ten ontvangen, dat hare leden zich zware offers hebben moeten getroosten aan contributie opbrengst redenen, waarom zij zich tot Uwen Raad wenden met het beleefd verzoek f 150 uit de gemeentekas te willen beschikbaar stellen, op dat met uitkeering aan hare leden zal kunnen worden voortgegaan, met welk bedrag met de meeste zuinigheid zal worden geput. Uit een bijgevoegde circulaire, die door het Hoofdbestuur aan de afdeelingen is gezonden, blijkt o.m., dat gedurende Brynmaur. Wees oprecht tegen my, eu ge zult zien, dat ik uw vriend ben. Het is myn bedoeling niet, u hard te rallen, maar ik moet de waarheid weten. Hier, drink eerst een kopje thee en zeg me dan, waarom ge naar Garry Street zijt gegaan en wat ge er te doen hadt.« Mrs. Brynmaur liet zich gezeggen. Ze dronk hare thee uit en begon toen met haar verhaal. »Ge kent de geschiedenis van mijn vroeger leven. Ik ben geboren in Mexico en ben later met mijn vader naar Lima gegaan. Daar huwde ik met Bennett. Onze verbintenis was niet gelukkig en het overige weet gy.« »Wie was Madraszo?* viel Rixton haar eensklaps in de rede. Madraszo was een kennis mijner jeugd. Hy heeft vroeger om myn hand gevraagd, doch ik heb hem afgewezen. Hij was ook een dergenen, die Mr, Bennett in de macht der Indianen hebben geleverd. Toen het gerucht van myns mans over lijden overal verbreid was, trouwde ik met Mr. Brynmaur.* »Lechmore »Neeu, hij had toen zijn nieuwen naam al aangenomen, tengevolge eener erfeniSj welke hem in Engeland was ten deel gevallen en waaraan een titel verbonden was. Tijdens ons verblyf in jima kwam er een Amerikaan, Ward genaamd, by ons, die beweerde, dat myn eerste man nog leefde en dat hij hem in het gebergte gezien had. Mr. Bryn maur geloofde het niet en spoedig daar op vertrokken wij naar Engeland, waar mijn tweede echtgenoot twaalf maanden later overleed. Mijn verder leven is u bekend.* »Gedeeltelijk,« antwoordde Rixton droogjes. >Doch niet voor zoover het in betrekking staat tot den moord.* »Dan zal ik verder gaan en ge zult zien, dat ik onschuldig ben. Senor Madraszo kwam in Londen en hernieuwde zijn aanzoek om myn hand. Ik weiger de hem echter voor de tweede maal, daar ik mijn genegenheid op Conway gezet had.< »Dat weet ik, Mrs. Brynmaur.* 'Het schijnt, dat u niets onbekend is Mr. Rixton. Madraszo woont in hetzelfde huis als Mr. Conway.* 'Hoe treft dat zoo Is het toevallig 'Dat heeft hij my niet gezegd. Gelijk ge weet, is Lena Darrell met Mr. Con way verloofd. Om die verbintenis af te breken, zocht ik naar een gelegenheid om haar goeden naam in opspraak te brengen. Daartoe haalde ik haar over op zekeren avond naar Conway's kamer te gaan, waar ik haar dan met haar vader zou afwachten, die aldus zien zou, hoe on welvoegelij k zich zijn dochter gedroeg.* Wordt vervolgd.) Ofl 'at r- Tl e er di AXELSCHE l RAM. ir te 8 C j, rr v

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1