5 Vrijdag 14 April 1922. :*8e Jaar ■I I' il Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vla an deren. I J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. M 1 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. DRUKKER—UITGEVER tot 5 regels 60 Centvoor Groote letters worden naar ADVERTENTIEN van 1 alken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. AdvertentiSn worden franco ingewacht, uiterlijk Bfl dit blad behoort een bijvoegsel. Wegens het Paaschfeest verschijnt de AXELSCHE COURANT in plaats van Dinsdag avond W oensdagavond Zitting van Dinsdag 11 April 1922. Tegenwoordig de heeren J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weijns, J. de Kraker, Jac. Dekker, J. M. Baert, J. de Feijter en M. W. Koster. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, secretaris de heer J. A. van Vessem. Nadat de Voorz. de vergadering met de gebedsformule heeft geopend, stelt hij de agenda aan de orde. 1. Mededeeling ingekomen stukken a. Kennisgeving van dhr. F. Diele man, dat hij wegens ziekte verhinderd is de vergadering bij te wonen. b. Schrijven van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, dat door de Britsche Regeering een vergoeding wordt uitgekeerd van f 10.000 wegens de ge leden schade door den bomval in 1917 De Voorz. zegt dat in dezen zeker een woord van dank toekomt aan den Directeur der gasfabriek. Vroeger had de Engelsche Regeering de schade be paald op f5000,-doch dhr. Wiechman vond dit lang niet voldoende en heeft er daarom op aangedrongen, dat des kundigen zouden worden benoemd met het resultaat, dat nu niet alleen f 10.000 is toegezegd, maar ook is ontvangen. Spr. gelooft namens den Raad te spre ken, wanneer hij daarvoor den Directeur dank brengt. Dhr. Kruijsse vraagt hierop het woord en zegtZonder te kort te willen doen aan de verdiensten van den gasdirecteur moet ik toch opmerken, dat de ware toedracht eenigszins anders is. Er is indertijd door de Eng. Regeering f 5000 geboden, doch daar stond bij, dat als we er geen genoegen mee namen, dat ze voorstelden dat de gemeente dan een ingenieur en ook de Eng. Regeering een ingenieur zou benoemen om de schade op te nemen en daarop is ge volgd het advies van de Eng. Regeering omtrent de ingenieurs. Spr. herhaalt niet te kort te willen doen aan den dank, die den Directeur toekomt, want ongetwijfeld heeft zijn rapport ertoe meegewerkt, maar spr. heeft dit gezegd om te voorkomen, dat het hier olficiëel verkeerd wordt uitgelegd. Hij vermoedt, dat de Voorz. het zoo zeide, omdat het zoo in de krant stond. Voor kennisgeving worden aange nomen e. Goedkeuring door Ged. Staten van Zeeland van een Raadsbesluit, waarbij aan M. den Engelsman en F. Rinn grond in verkoop en ruil was afgestaan d. Idem tot aankoop van grond van P. Haak, ten behoeve van bestrating aan de Kaaiwal Uitspraak van Ged. Staten op het bezwaarschrift van A. van Hoye-Coene, inzake aanslag in den Hoofd. Omslag over Januari tot en met April 1921. Requestrant wordt van de 33e naar de 19e klasse gebracht Verzoek van de Vereeniging tot bevordering van Volkshuisvesting te Axel, om het noodige crediet voor den bouw van 12 woningen, in de Juliana- straat. Het bestuur heeft te kennen, dat nog een 15-tal schriftelijke aanvragen om woning bij haar berusten en dus gebrek aan huisvesting nog steeds heer- schend is. De kosten worden geschat op f 3800 per woning. De Voorz. stelt voor dit adres te verwijzen naar het college van B. en W., daar het pas heden is ingekomen. Alzoo wordt besloten. 2. Notulen. De notulen van de voorlaatste ver gadering worden onveranderd goedge keurd 3. Aanbieding beredeneerd verslag toestand gemeente over 1921. Dhr. Oggel merkt hierbij op, dat in het verslag enkele industriëele bedrijven vergeten zijn te noemen. De Voorz. zegt dit te zullen wijzigen en het verslag ter lezing te leggen op de secretarie. 4. Opheffen en benoemen Commissie tot wering van Schoolverzuim. Burg. en Weth. stellen voor deze commissie op te heffen en de leden eervol ontslag te verleenen b. eene nieuwe commissie in te stellen, welke Commissie moét geacht worden in werking te zijn getreden met ingang van 1 Januari 1922, en c. voor te dragen voor leden de heeren uit de navolgende tweetallen A. van 't Hoff met C. L. de Smidt, P. Le Feber met F. ten Kaate, J. Ver ijzer met A. Wiemes, P. P. M. de Kort met A. J. Claessens, A. E. C. Kruysse met J. A. van Hoeve, A. Esselbrugge met P. A. van Hoeve, D. A. van Houte met C. Dijkwel, A. J. Hol met A. J. Schieman en P. Koole met P. Bakker. Dhr. Oggel zegt, dat dhr. P. Le Feber niet meer in aanmerking wenschte te komen. Na stemming worden gekozen de vol gende heeren Van 't Hoff, Verijzer, De Kort, Kruijsse, Esselbrugge, Van Houte, Hol, Koole en in plaats van dhr Le Feber, de heer J. de Ridder. De heeren Jac. Koster en A. Coumou verkregen 1 stem. 5. Vaststelling huishoudelijk regle ment c. t. w. S. Zonder besprekingen hoofd, stemming wordt aangenomen het ontwerp huis houdelijk reglement voor de Commissie tot wering van Schoolverzuim. Voor taan zullen de leden niet meer bij groepen, maar in zijn geheel jaarlijks aftreden. 6. Vaststelling verlof wegens veld arbeid. Op voorstel van B. en W. wordt vast gesteld een ontwerpverordening, rege lende de tijdvakken, waarin verlof voor landbouwarbeid kan worden verleend. Gehoord den Inspecteur van het lager onderwijs, de oudercommissie en de hoofden van scholen, worden aangenomen de tijdvakken aanvangende den laatsten Maandag in Juni en den laatsten Maandag in September van elk jaar, beide gedurende een week. Dhr. Van Dixhoorn vindt de tijden niet practisch geregeld. Dhr. Oggel zegt dat het moeilijk is een goede oplossing te vinden, want alle adviezen luiden verschillend. In dien dhr. Dixhoorn een juiste tijd weet, is het nog te veranderen. De Voorz. zegt dat ook rekening ge houden moet worden met de vacantie tijden. 7. Benoemen leden Stembureaux. Op voorstel van B en W. worden benoemd de volgende heeren Stembureau 1F. Blok, burgemees ter, J. de Kraker, J. de Feijter raadsleden en J. L. J. Maris, ambt. ter secretarie. Plaatsvervangers P. Augusteijn en J. H. Futselaar b. Stembureau 11: J. M. Oggel, le wethouder, M. W. Koster, J. Dekker, raadsleden en J. A. de Smidt, ambt. ter secr. Plaatsvervangers H. van Luijk en P. A. Wondergem c. Stembureau UIC. T. van de Bilt, 2e wethouder, F. Dieleman, Ph. J. van Dixhoorn, raadsleden en J. Cornelisse, ambt. ter secr. Plaatsvervangers F. Dek ker en P. de Putter. d. Stembureau IVA. E. C. Kruysse, J. Weijns, J. M. Baert, raadsleden en A. P. de Ruijter. Plaatsvervangers E. de Maat en P. de Regt. De Voorz. antwoordt op een vraag van dhr. Weijns, dat de stembureaux achtereenvolgens gevestigd zullen wor den op het Stadhuis, de Openb. school, school Nieuwstraat en school Armen- dijk- Dhr. Weijns vraagt of het mogelijk is die bureaux te verwisselen, aangezien de menschen van Spui enz. nu naar de Kath. school en die van Kijkuit naar de Nieuwstraat moeten. De Voorz. zegt, dat dit voor deze stemming niet meer kan, maar als de plaatsing der bureaux werkelijk be zwaarlijk moest zijn, wat hij niet aanneemt dan kan dat later veran derd worden. Meer voelt hij echter voor een gelijker verdeeling van het aantal kiezers voor de bureaux. 8. Verzoek rooien boomen Kaaiwal. Ingekomen is een adres van A. van Sabben, F. P. Schutz, A. Schelleman, A. A. de Jonge en W. C. de Jonge, allen bewoners van de Kaaiwal, waarin ze te kennen geven, dat de boomen, staande op de Kaaiwal door te maken bestrating veel van hunne wortels moet worden weggehaald dat het zeer waarschijnlijk is, dat daardoor die boomen, alsmede ook door hunnen ouderdom niet meer zullen blij ven groeien dat ook gevaar bestaat bij eenigen storm van omver te vallen dat zij het in hun belang, doch tevens ook in het belang van de Gemeente achten, om nu, gelijktijdig met de nieuwe bestrating, nieuwe boompjes te planten. De Voorz. zegt, dat het nu te laat geworden is om boomen te planten, maar dat het in 't najaar zal geschieden. Dhr. Oggel acht het 't best de boomen te verkoopen, zooals ze er nu staan en den koopers te laten rooien. 9. Verzoek „Patrimonium" e. a. om adhaesie aan hnn motie. Deze motie behelst een verzoek aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel om maatregelen te nemen tot behoud van de vlasindustrie in Zeeuwsch- Vlaanderenzij is onderteekend door besturen van de afd. Axel van .Patri monium", de afd. Axel van de Nederl. vereen, van Fabrieksarbeiders en de Chr. Landarbeidersvereen. te Neuzen (Driewegen). B. en W. stellen voor om hieraan adhaesie te betuigen. De Voorz. zegt, dat hier tweestrijdige belangen op het spel staan, eenerzijdsch voor de land bouwers, anderzijdsch voor de vlashan delaren. Waar de motie echter zóó is gesteld, dat gevraagd wordt om te voorkomen, dat de vlasindustrie verdwijnt en aan den Minister wordt overgelaten op welke wijze, daar vonden B. en W. vrijheid om die motie te steunen. Als de adressanten een middel hadden aan gegeven, dan waren we er zeer waar schijnlijk niet voor te vinden geweest, doch nu wel. Dhr. de Feijter antwoordt hierop uitvoerig. Juist, omdat geen middel is aangege ven, zou de Minister wel eens een middel te baat kunnen nemen, dat voor ons nadeelig was. Spr. wijst op de voorgeschiedenis, die aan deze zaak verbonden is en hoe men ook rekening dient te houden met de markt te Gent. Als de grenzen ge sloten worden, zal men natuurlijk in België ook meer vlas gaan zaaien en wordt hier met den verbouw geëindigd, zoodat er dan heelemaal geen vlas meer zal zijn, zoo min stroovlas als bewerkt vlas. Spr. ontraadt ten sterkste om adhaesie te verleenen aan de motie, die eenvou dig op verbod van uitvoer aanstuurt. Hij stelt voor het verzoek voor kennis geving aan te nemen. De Voorz. kan hierop antwoorden, dat B. en W. niet het idee hebben van de motie, dat men te kort zou willen doen aan den landbouw. Zij is zóó ge steld, dat een algemeen belang beoogd wordt en wij zouden gaarne zien, dat de vlasindustrie behouden bleef. Dhr. De FeijterZeker, maar dan moeten ze een middel aan de hand doen. Maar als ze dat willen verkrijgen door sluiting van de grenzen, zal het niet helpen. Spr. is overtuigd dat voor den vlashandel de toestand van vóór den oorlog zal terugkomen en ziet niet in, dat er middelen zijn, die dat kunnen beletten. Dhr. Weijns is het grootendeels met Feijter eens en vreest ook, dat de Min. op die motie de grens zou sluiten. Dan wordt er geen vlas meer verbouwd r-i. 4fj - lfail f., V-I er dil en.l Ier,] "tal de I id. „te it. urv I AXELSCHE um A f7ftnriQrliIlrn \T/\m n LHll a o; if ie r- ir if K_ f d. jrl t

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1