Gemengd Nieuws. Landbouw. zóóveel stof beeft opgeworpen en waarover zóo veel verschil vaa naee- ning bestaat, terloops even aan te nemen, is een raadsel. Maar het be hoort juist tot de handigheden van de politiek, wetsontwerpen, waartegen veel bezwaar bestaat op een ongelegen oogenblik aan de orde te stellen, aldus de Kamerleden de gelegenheid ontne mende, er kalm van gedachten over te wisselen. Als hel nu ook de be doeling geweest is, zulk eeD handig heidje te verrichten heeft men zich in de uitkomst vergist. Want tot de eigen lijke behandeling van het ontwerp is men niet gekomen. Het was reeds dadelijk duidelijk, dat de aanneming van het ontwerp geenszins verzekerd was. Want de li-nkerzijde zou vermoedelijk tegen stemmen en bij haar zouden zich al licht enkele rechtsche leden in de eerste plaats de beide eenlingen en verder waarschijnlijk enkele Roomsch- Katholiekenaansluiten. Nadat eDkele leden tegen en de heer Scheurer vóór het wetsontwerp gesproken had, vroeg Minister van Karnebeek mede in ver band met zijn spoedig vertrek naar Genua het woord om in enkele schoone zinnen aan te geven, welke rol onze vloot in verband met den internatio nalen toestand en de verdediging van Indië in de toekomst te vervullen heeft. Dit gaf deu heer Oud aanleiding eene motie voor te stellen, de verdere behandeling van de Vlootwet te ver dagen totdat de heer van Karnebeek uit Genua terug zou zyn. Men mocht hebben verwacht, dat alle voorstanders van het wetsontwerp zich met kracht tegen dit voorstel ver zet zouden hebben. Maar de heer Nolens, die vermoedelyk de neuzen geteld had en het gevaar inzag, dat de wet en het geheele Kabinet be dreigde, verklaarde zich voor het uit stel, waartoe derhalve met 56 tegen 15 stemmen besloten werd. De geheele linkerzijde en alle Roomsch-Katholieken stemden vóór. Zal er nu van de geheele Vlootwet nog iets komen Het zou ons niet verbazen, als zij straks op de agenda eene zoodanige plaats kreeg, dat be handeling niet meer mogelijk zal zijn, voordat tot Kamerontbindig zal worden overgegaan. De Marinebegreoting bood nu weinig belangrijks meer. Het hooge bedrag, dat daarop voor nieuwbouw uitgetrok ken is, trok natuurlijk zeer de aandacht maar men accepteerde alles en de be grooting werd Donderdagnacht over tweeën zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vrijdag was de beurt aan de Post- begrooting. Bij de suppletoirs begroo- ting voor 19zl had de heer Oud weder het succes, de uitgetrokken toelage van 1500 voor den Administrateur bij het Hoofdbestuur geschrapt te krijgen. Overigens geschiedde er niets byzonders. De Kamer wilde met vacaotie. Zij had al weder behoefte aan eenige weken rust; de Kamerleden, die zelf Bteeds ambtenaren critiseeren omdat deze naar hunne meening niet genoeg werken, hadden er genoeg van. Men had te veel verbeuzeld en moest dus wel overhaast de Postbegrooting aan nemen. Men had nog eene interpel latie willen inschuiven van den heer Hiemstra over de werkloosheid in Em- men, maar behalve dat dergelyke on derwerpen meer voor de kiezers dan voor de Kamer bedoeld zijn, was er toch heusch geen tijd meer, zoodat de interpellatie tot na Paschen werd aan gehouden. een 78 tal participanten d. z. contrac tanten, die hun bieten voor een tijds verloop van 5 jaren gecontracteerd hebben, moet naar de Tel. bericht, van de afgeloopen campagne nog de som van plm. 300.000 worden uitgekeerd. Door de directie der fabriek werden een dezer dagen genoemde participanten uitgenoodigd besprekingen te voeren. Op genoemde vergadering, waar het tamelijk rumoerig toeging, werd een commissie benoemd, tot behartiging der belangen van de participanten. Staande de vergadering werd een contract op gesteld, dat aan de directie ter teeke ning werd voorgelegd en door deze onderteekend werd. De voornaamste bepalingen in dit contract zijn de volgende lo. De fabriek moet zich verbinden haar participanten een rente te betalen groot 7 pet. van de bedrageD, welke door haar nog aan de rechthebbenden verschuldigd is. 2o. Vóór 1 Mei a.s. moet het ver schuldigde bedrag met bijrekeniug van de rente verrekend zijn. So. De fabriek moet binnen een bepaald tijdsverloop een bankgarantie geven, waaruit de uit hoofde van levering voortvloeiende bedragen zullen uitbetaald worden. Deze financiëele moeilijkheden vin den grootendeeis haar grondoorzaak in de enorme prijsdaling van de suiker, waarvan volgens de directie nog 60.000 zak onverkocht in entrepot op geslagen liggen, anderdeels ook in het teit, dat een grooter kwantum bieten, tengevolge van het drukke warme weer tijdens de campagne, bedorven en der halve ongeschikt voor verwerking ge worden was. Het Handboeegilde „St. Sebastiaan" te Zuiddorpe, dat in het najaar van 1521 door keizer Karei V opgericht werd, zal 17 en 23 April a.s. zeldzaam vierde eeuwfeest, benevens het 45-jarig lidmaatschap van den heer E. A. Waelput en het zilveren jubilé van de heeren H. P. Puijlaert, Em. D'Hert en Al. de Moor, vieren door op beide dagen luisterrijke teestschietingen te geven. Door de Koningin werd voor die gelegenheid een zilveren medaille ge schonken, welke 17 April a.s. zal uit gereikt worden aan den schutter die den hoogvogel afschiet. Een zilveren medaille, geschonken door den Voorzitter van St. Sebastiaan," zal 23 April a.s. aan den schutter, die den hoogvogel treft, ten deel valleD. Voor de beide teestdagen geeft rSt. Sebastiaan" 350 op de verschillende schietingen vooruit. z*l. Bij beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken is de gemeente Koewacht voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer in twee stemdis- tricten verdeeld. Hef eerste stemdis- trict omvat het gedeelte der gemeente 'iS8®nde te Zuid Oosten van de lijn, loopende van de grens der gem. Over slag af langs de Moerspuistraat, Kar- nemelkstraat, Klapstraat, Beoostenblij- straat en Axelsche straat rot de grens der gemeente St. Jansteen het tweede stemdistrict omvat het overige gedeelte der gemeente. het prikkeldraad, zoodat de machine weer viel en groote schade bekwam. De bestuurder kwam er goed af. In afzonderlijke bijvoegsels der Staatscourant van 6 April is opgenomen het Koninklijk besluit van 25 Maart 1922, tot aanwijzing van te onteigenen percepleD ten behoeve van aanleg van spoorweglijnen van Goes over 's Heer- Arendskerke, Borsselen en Hoedekens- kerke naar Goes, van Goes over 's Heer- Arendskerke naar het Wolphaartsdijk sche veer en van Goes naar- Wemel- dinge. Het aantal gevallen van besmet telijke ziekten, over de week van 26 Maart tot en met 1 April 1922, in de Prov. Zeeland bedroeg Febris typhoïdea (buiktyphus IJzen- dijke 1 Westkapelle 1. Roodvonk Cadzand 1. Diphteriti8Goes 1, Middelburg 2, Vlissingen 1. Meningitis: Wissenkerke 1. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Vrydag 14 April. (Goede Vrijdag) Ned. Herv. Kerk. Nam. ö'/j u. Ds J. B. T. Hugenholzt Geref. Gemeente. Nam. u. Leeskerk. AXEL, 11 April 1922. In de hedenmorgen gehouden Raads vergadering werden de aftredende leden der commissie tot wering van school verzuim herbenoemd. In plaats van dhr. Le Feber werd benoemd dhr. J. de Ridder. Als leden voor de stembureaus bij de aanstaande verkiezingen werden gekozen voor stemdistrict I de heeren F. Blok, burgemeester, J. de Kraker, J. de Feijter, raadsleden en J. L. J. Maris ambten, ter secretarievoor stemdistrict II de heeren J. M. Oggel, le wethouder, M. W. Koster, Jac. Dek- ker, raadsleden en J. A. de Smidf, ambt. ter secretarie voor stemdistrict III de heeren C. T. van de Bilt, 2e wethouder, F. Dieleman, Ph. J. van Dixhoorn, raadsleden en J. Cornelisse, ambt. ter secretarieen voor stemdistrict IV de heeren A. E. C. Kruysse, Jac. Weijns, J. M. Baert raadsleden, en A. P. de Ruyter. Besloten werd de boomeu op de Kaai- wal te rooien. Een voorstel van B en W. om het verzoek van „Patrimonium" e. ain zake de vlasindustrie te steunen, werd ver worpen. Op het verzoek van dhr. Buijze aan gaande bestrating van de Julianastraat, werd niet ingegaaD. De hondenbelasting werd zoodanig gewijzigd, dat eigenaren beneden 1000 inkomen 4 en andere J 8 betalen voor een hond bedrijfs- en bandhondeD 1 Het verzoek van het Bestuur der Chr. school in de Nieuwstraat om gelden voor banken werd ingewilligd. Uitvoerig verslag in een volgend nummer. Moeilijkheden suikerfabriek Sas van Gent. Sedert eenigen tijd bevindt de sui kerfabriek „Sas van Gent-' zich in ernstige financiëele moeilijkheden. Aan Zondag speelde „Wilhelmina" van Axel een vriendschappelijke wedstrijd tegen „De Grensstrijders" te Kapelle- brug. Het Axelsche elftal, dat uitstekend spel vertoonde, won met 4—2. Te Zuiddorpe wordt een fokveedag georganiseerd, waarvoor reeds 14 me dailles zijn geschonken. O.a. een gouden medaille met 25 door den heer Ph. J. van Dixhoorn, voor de beste melkkoe. De directeur-generaal der poste rijen en telegrafie maakt bekend dat met ingang van 1 Mei e.k. in bet Ne- derlandsch-Belgisch telefoonverkeer de volgende tarieven zullen gelden. lo. voor een gewoon gesprek van 3 minuten of minder in het grensverkeer tusschen plaatsen die niet meer dan 30 K.M. hemelsbreed van elxander seiesen 0.75s 2o. voor een gewoon gesprek van 3 minuten of minder in het verkeer met a. de telefoonnetten in de Belgische provincies Oost-Vlaanderen, Antwerpen, Limburg, Luik, alsmede de netten te Elsenhorn, Eupen, Herbesthal, Hergen- ratb, Ligneuville, Malmédy, Raeren, Sourbrodt en Waimes 1.95. b. de overige telefoonnetten in Bel gië 2.20 3o. voor gesprekken gewisseld tus schen des avonds 7.20 uur en des morgens 8.20 uur het drie vijfde ge deelte van de tarieven genoemd onder lo. en 2o. 4o. voor de maandelijksche abonne mentsgesprekken op vaste dagelijksche tijdstippen met een minimum-duur van 6 minuten de helft van de tarieven ge uoemd onder lo. en 2o. Deze abonne mentsgesprekken zullen alleen mogen worden gevoerd tusschen des avonds 7.20 en des morgens 8 20 uur. Van 'genoemde datum af zullen mede dringende gesprekken met België wor den toegelaten tegen betaling van het drievoud van de tarieven verschuldigd voor niet-dringende gesprekken. Benoemd te Schiedam tot hoofd van de school voor L. O. 3de school der vereeniging voor Geref. schoolon derwijs, de heer A Biijdorp, hoofd der school Gravenstraat te Middelburg. Mede op de voordracht stonden de heeren A. Coumou, hoofd te Axel en C. J. Nobels, hoofd te Siuisk.il. Dhr. Döring uit Amsterdam, die het vorig jaar in deze buurt vliegde- monstratie's hield en bij een val door den storm de machine zoodanig be schadigd zag, dat ze ter reparatie voorloopig hier moest blijven, zou jl, Zaterdag het vliegtuig bestijgen en en passant het was licht mee te nemen nog enkele passagiersvluchten geven, waarvan echter door het ongunstige weer niets kwam. Toen hij echter Zondag van Terneu- zen zou vliegen, haperde de machine weer en raakte ten slotte verward in Herdenkingsavond te Vlissingen. Het scheen wel of heel Vlissingen Donderdagavond naar de Groote Kerk was gekomen om in een plechtig wij dingsuur den 350sten verjaardag van Vlissingen's ontzet te vieren. Vóór het officieëele openingsuur der deuren stroomde het al naar binnen, en een kwartier later was niet alleen geen zit plaats in het groote kerkgebouw onbe zet, maar moesten zeer velen zich met staanplaatsen behelpen. Even voor 8 uur hadden de offici- eele genoodigden, w.o. de Commissaris der Koningin in deze provincie, jhr. Quarles van Ufford, en de waarn. bur gemeester van Vlissingen, de heer Laer- noes, op de voor hen bestemde zetels plaats genomen. En klokslag acht besteeg de spreker, dr. Oberman, van Rotterdam, den kansel! die allereerst de aanwezigen verzocht de twee eerste coupletten van het Wien Neerlands bloed te zingen, waaraan staande werd voldaan. Nadat mevr. Mol—Van den Steenhove Valerius' schoon Wilt heden nu treden ten gehoore had gebracht, begon dr. Oberman zijn herdenkingsrede met er op te wijzen, dat het wel zeer de moeite waard is dezen 350sten verjaardag van Vlissingen's ontzet te herdenken. Zelfs is er reden, om op Vlissingen, ter onder scheiding van den Briel, de aandacht te vestigen. In den Briel toch waren de poorten gesloten voor Oranje, en hier voor Spanje. In den Briel waren de mees te inwoners gevlucht; hier waren het de vreemdelingen. Vlissingen was de eerste stad, onder de Hollandsche steden, die de poorten voor de slavernij gesloten hield. Jammer dat de Middelburgsche Poort niet meer bestaat; het zou het beste monument zijn geweest ter herdenking aan die dagen. Bij de overdenking der feiten kwam spr. tot de slotsom, dat hier in alles was te kennen de leiding van den Al machtige. Zonder Hem zou de opstan dingsdag van den 6en April 1572 geen ware opstandingsdag zijn geweest. Het bericht van Vlissingen had den Prins van Oranje zeer verblijd. Begrijpe lijk Vlissingen is het begin geweest van een nieuwe aeravan Vlissingen uit is de Vrijheidsgedachte begonnen. Spr. wil eindigen met te wijzen op een woord van DostojevskiWanneer een volk zich losmaakt van zijn historie, dan verliest het ook zijn God.

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 2