No. 4. Dinsdag If 1922 38e Jaarg Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De geheimzinnige moord. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschilnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Nr. 56. - Postbox 8. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag ELF ure. Kameroverzicht. Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft Dinsdag j.l. de wijziging der Indische Tarielwet verworpen. Zij wilde van de verhoo ging der tarieven volgens het stelsel van opcenten niets weten. Een ander succes voor de oppositie was. dat de door den heer van Lan- sohot ingediende motie, om de speciale herfiDg van de producten van den grooten landbouw en de aardolieont ginning te vervangen door een ver hooging van de inkomstenbelasting met 18 tegen 16 stemmen werd aange nomen. De Indische begrooting gat verder weinig aanleiding tot beschouwingen en werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Woensdag maakte de Eerste Kamer een aanvang met de behandeling van de voorstellen tot herziening van de Grondwet welke wetsontwerpen op voorstel van den Voorzitter alle tegelijk in behandeling werden genomen. De heer de Vos van Steenwijk begon met de opmerking, dat bet volk deze herziening niet begeerd heeft. Uitvoe rig verdedigde hij het tweekamer stelsel, omdat moet worden voorkomen, dat wetten al te snel aangenomen wordenvoor het recht van referen dum gevoelt hij niets. Wel zal de Eerste Kamer ook hare werkwijze moeten herzien, maar de voorgestelde wijzigingen betreffende de verkie- Uit het EDgelsch vertaald. Om aan de gruweldaden van die boos doeners paal en perk te stelleD, werd er door eenige burgers eene vereeniging gesticht ter bescherming der openbare veiligheid, waarvan Beonett dadelyk lid werd. De deelnemers verbonden zich tot geheimhouding en droegen als her- kecningsteeken een gouden armband met een karboukelsteen, op welken eeD wezel, bet symbool van altijddurende waakzaamheid, stood gesneden. Vóór zijn gevangenschap had Ward herhaaldelijk getracht van Don Felipe, een rijk edelman, het geheim te koopeD, betreffende een zilvermijn, welke ergens in het binnenland lag. Een oude Indi aan, dien hij stervende had gevonden en in zijn huis liefderijk verpleegd, had hem met het bestaan ervan bekend ge maakt, en Don Felipe vervaardigde een kaartje beDcens een beschrijving van de streek, waar de mijn lag, teD einde later een onderzoek te bewerkstelligen Op zekeren dag, dat Bennett des avonds Daar huis ging, hoorde bij in een zij straat om hulp roepen. Hy baalde zijn revolver uit den zak en snelde naar de plaats van waar het geschreeuw kwam. zing, den zittingsduur en ontbinding van die Kamer wenscht hy niet te aanvaarden. Gunstiger gestemd was de heer van Lanschot, die meende dat bet grootste deel van ons volk althans eene herziening wenscbte voor de voorschriften betreffende de troon opvolging. Het behoud van de Eerste Kamer werd ook door hem en door den heer Anema verdedigd. De heer van der Feltz acht de her ziening noodzakelijk en juicht ook het behoud van de Eerste Kamer toe. Tegen de verandering in de wyze van verkiezing heeft hij echter groot be zwaar. De ontbindbaarheid van de Provinciale Staten ontmoette by hem gelijk bij de meeste andere sprekers belangryke bedenkingen. Prof. van Embden zette uitvoerig uiteen, waarom hij zoo gaarne de in voering van het recht van referendum gezien had. De heer van Nierop had ernstig en gegrond bezwaar tegen de mogelijkheid van de invoering van twee jaarlijksche begrootingen. Wie iets van ons tegen woordig begrootingstelsei afweet, waar- by nog voortdurend met verhoogings- wetten moet werden gewerkt, zoodat de termyn van één jaar reeds dikwijls veel te lang blykt, zal de juistheid van dat bezwaar gevoelen. De beer Fokker had bedenking tegen het nieuwe stelsel van troonopvolging. Het gaat z.i. niet aan, alle anderen die tegenwoordig recht hebben op den troon, als de vorsten van Saksen Wei- mar van Wied enz. van de rechtstreek- scbe troonopvolging uit te sluiten. Daar zag hy twee mannen met elkander worstelen, van wie de een op den grond lag, terwy'l de andere hem met de vuist de keel omkneld hield. Hij herkende bij het schemerlicht eener lantaarn, welke er niet ver vandaan stond, Ward en Don Felipe. Bennett vloog op Ward toe en trachtte hem neer te werpen doch de booswicht was hem te vlug af en ont snapte, hoewel hij hem nog twee schoteD uit zijn revolver nazond. Dod Felipe werd in een huis gedragen en ontbood den volgenden dag zijn redder, wien hij het kaartje eu de beschrijving van de zilvermyn benevens den stok, welken bij van den ouden Indiaan gekregeD had, ter hand stelde. Op een vertoog van Bennett's kant ten guDste van Don Juan, den broeder van den stervende, die de wettige erfgenaam was, antwoordde de gewonde, dat hy de schatten, welke de zilvermyn mocht opleveren, vermaakte aan hem, die zyn leven had gewaagd, om hem tei hulp te komen. Kort daar na overleed hy aan de gevolgen van den messteek, welke Ward hem had toege bracht. Eenige weken later vertrok Bennett, die reeds lang aan de koorts had geledeD, naar Cuzco, in de hoop, er genezing voor zyn ziekte te vinden. Door toedoen zijner vijanden viel hy iD de handen van een stam inboorlingen, die hem gevangen hieldeD. Hy werd door zijn vroegere kennissen doodge waand en zyn vrouw Mercedes huwde Voor den heer Bergsma daarentegen was de troonopvolging bet hoofdpunt, waarvoor de Grondwetsherziening noodig was. De heer Vliegen, die zelf als wij ons niet bedriegen spoedig weer naar de Tweede Kamer terug zal keeren, verdedigde de verhooging der zgn. schadeloosstelling voor de Kamerleden tot 5000, welk bedrag hy eigenlijk, nog te laag achtte. De heer Smits daarentegen was hiervan minder over tuigd en betoogde tevens, dat aanne ming van hoofdstuk III de geheele beteekenis van de Eerste Kamer zou aantasten. De heer Idenburg bracht de wyzi- ging der koloniale artikelen ter sprake vrelke zijne volle instemming heeft. Het grondbeginsel van het nieuwe stelsel, een zich vry ontwikkelend Indië onder souvereiniteit van Neder land, juichte hij ten zeerste toe. Vrijdag kon Minister Ruys zyn rede aanvangen met enkele algemeene op merkingen, doch ZE. brak haar spoe dig af met het verzeek na Paschen voort te mogen gaan. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft Dinsdag bijna den geheelen dag aan de Landbouw- begrooting gewyd. Hier werd de crisis in de ny verheid het belangrijkste punt uit het debat. De Regeering liet zich niet uit haar tent lokken. Na Minister Ruys heeft du ook nog Minister van IJselsteyn verklaard, dat men geen beslissing kan nemen, vóórdat de con ferentie te Genua heeft plaats gehad met Lechmere en vertrok naar Engeland, by welke gelegenheid het paar verge zeld werd door Madraszo, een gewezen vriend van Ward, en die op verlangen der dame de tijding van zijn dood overal had bekend gemaakt en zelfs de zorg op zich had genomen voor een grafsteen, waaronder het heette, dat hy begraven lag. Na vier jaar kreeg Bennett zyn vrij heid terug en giDg scheep naar Engeland om zijn aanspraak te doeB gelden op de goederen, welke Conway dien tyd jn zijn bezit had gehad. Zoodra Rixion het dagboek gelezen had, haastte hij zich Duncan er mee in kennis te stellen. >Ik zie niet in, dat het u veel verder breDgt,* zeide deze, na het te hebben door gezien. >Er schijnt my niet veel verband te bestaau tusschen Bennett's leven in Peru eu zijn dood in Engeland.* >De armband met de karbonkelsteeD was >Jade overledene droeg hem om den pols. Doch wat bewijst dat Niets dan dat hy lid was van een veiligbeidsbond.* »Jui8t; en als zoodanig was hy ver plicht alle dieven en boosdoeners op te sporen.* »Dat heeft hy gedaan in Peru.* «En hy deed het in Londen, toen hy vermoord werd,* gaf Rixton eenigsziu scherp tan antwoord. >Uw verblyf in en daar over het beginsel vrijhandel of bescherming gesproken is. Voor het oogenblik schynt er derhalve voor het invoeren van protectie geen gevaar te bestaan en de Regeering zal zeker eerst den uitslag der verkiezingen willen afwachten. Maar de drang van verschillende zyden, om tot belemme ring van den invoer te geraken, wordt steeds krachtiger, zoodat niet vooraf voorspeld worden kan, wat daarna zal geschieden. Het is zoo gemakkelijk, den ongunstigen toestand van een be paalden tak van industrie te schetsen eu dan als een redmiddel uitsluiting of althans belemmering van vreemde concurrentie aan te bevelen. Maar de werkelijke gevolgen daarvan te door gronden is minder eenvoudig aangezien deze zeer ver reiken. Maar hiervoor geven de protectionisten zich gewoonlyk weinig moeite. In de avondvergadering werd o. m. behandeld het wetsontwerp tot dekking van het verlies op de kolenvoorziening. Er is over deze zaak, die ons land 33.6 millioen kost, reeds veel te doen geweest, maar veel praten helpt niet tegen hetgeen eenmaal geschied is. Zoodat zelfs de Kamer, vermoeid door het late uur, zweeg. Alleen kwamen de heeren Drion en Dresselhuys op voor de Mij Louise Groeve te Heerlen, die ten aanzien van de bruinkool ont ginning benadeeld zou zijn. Donderdag werd verder de Marine- begrooting behandeld en zou tevens de Vlootwet onder het mes genomen wor den. Hoe men zich kon voorstellen, een zóó belangrijk wetsontwerp, dat Amerika heeft uw aangeboren schrander heid geen goed gedaan, Duncan. De zaak is my nu zoo helder als glas.* >Ik begrijp u niet. Misschien wilt ge het mij wel eens uitleggen «Zeker, en wel te meer, omdat ik uwe hulp noodig heb.* «Waarvoor «Om Ward op te sporen.* «Daar ben ik al mee bezig,* ant woordde Duncan koeltjes. «Maar hoe haalt ge Ward er zoo op eens bij?* «Omdat ik hem verdenk in den moord betrokkeu te zijn.* «Meent gij misschien, dat hij Bennett gedooa heeft «Ik zou haast zoo ver durven gaan, dat te bewereD, doch ik ben er nog niet zeker van. Zie,* ging hij voort, een dikke rookwolk uitblazende, «onze vriend Ward schynt een geslepeü kerel te zyn. die er op uit is, ten koste van anderen fortuin te maken. Eerst tracht hij met mooie praatjes Don Felipe te bewegen, hem het geheim van de zilver myn af te staanlater wil hy den ouden man vermoorden, in welk opzet hy verhinderd werd door de tusschen- komst van BeDnett, die het kostbare document in handen kiygt. Wordt vervolgd.) BLADVULLING. Het gebed is voor 't hart wat de ven tilatie is voor 't vertrek. AXELSCHE I RAX

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1