V Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. geval van recidiv.e wordt evenwel in verband met gevaar, dat uit de over treding drèigt, verzwaring van strat voorgesteld. Geen invoerverbod of beschermende rechten. t Protectievraagstuk in zijn modernen vorm van valutabescherming, heeft Dinsdag in de Tweede Kamer bij de atd. Nijverheid van de begrooting van -L. N. en H. een groot deel van de be sprekingen beheerscht. Van katholieke zijde werd door de heeren Hermans, v. Dijk, Wintermans en Deckers als redmiddel voor de be narde industrie een bescherming tegen de valutaconcurrentie aanbevolen, Daartegenover stond het oordeel van den heer Weitkamp, die uit zijn prak tijk als landbouwer tot het oordeel was gekomen, dat beschermende rechten voor den landbouw niet anders dan nadeelig werken kunnenvan den heer Teenstra, die in het licht stelde dat bij protectie de arbeiders alles duurder moeten betalen zoodat de loonen zullen moeten stijgen, terwijl men juist een verlaging daarvan noo- dig heeltvan den heer Marchant die er tegen waarschuwde dat meD zich van premie-verleening aan enkele in dustrieën wel gouden bergen kan voorstellen, maar dat men daarmee niet de economische crisis kan weg nemen, die een gevolg is van den oorlog van den heer Schaper die geen barrières aan de grenzeD wil. Minister v. IJsselstein herhaalde de reeds door Minister Ruys op een schrif telijke vraag gegeven meedeeling dat de regeering aan den vooravond van de conferentie te Genua niet een voor stel zal indienen voor tijdelijke invoer verboden, zooals de bekende sub-com missie voor economische zaken heeft geadviseerd. Nieuw ontwerp jachtwet. Het door den Minister van Landbouw aangekondigde nieuwe ontwerp jacht wet is thans bij de Tweede Kamer ingekomen. De voornaamste wijzigin gen zijn onderscheid tusschen wild en scha delijk gedierte verbod van poten van schadelijk ge dierte vrijheid voor de grondgebruiker tot het bemachtigen en dooden van scha delijk gedierte; mogelijkheid, b(j dreigenden overlast van wild of sch. gedierte, dat door d ?n grondgebruiker die de jacht verpacht heeft, van den kantonrechter beëindi ging van die pacht verkogen wordt gelegenheid voor vergunning aan oen grondgebruiker om wild of schadelijk gedierte op te sporen of te dooden. 2e twee Transformatorstations te Westdorpe. Inschrijvers de heeren C. H. H. Wisse f2541; P. M. Oostdijk f 2481 A. Vernaeve f 2360 J. van 't Hoff f 1590. 3e een Transformatorstation te Koe wacht. Inschrijvers de heeren C. H. H. Wisse f 1140; P. M. Oostdijk f 1096. 4e een Transformatorstation te Zuid- dorpe. Inschrijvers de heeren C. H. H. Wisse f1162 en P. M. Oostdijk f 1098. 5e een Transformatorstation te Schoon- dijke. Inschrijvers de heeren A. Daan- sen Schoondijke f 3809 L. Lijk Breskens f 3300 en J. van 't Hoff f 2945. 6e een Transformatorstation te Oroede. Inschrijvers de heeren L. Lijk f 2945, J. van 't Hoff f2900 en P. C. Mazure Qroede f2810. Dezer dagen hebben de betrokken gemeentebesturen, polders en water schappen de subsidieaanvragen ontvan gen, verzonden door het comité voor den aanleg van een tram ih het Oostelijk deel van het voormalig Ve district van Zeeland. Volgens de omschrijving en het plan zal de nieuwe tram beginnen aan de haven de Paal, van daar naar Graauw (dorp), naar Clinge langs Zeegat, naar Hulst, van Hulst naar St. Jan Steen, Koewacht en Zuiddorpe om daar aan te sluiten aan de Zeeuwsch-Vlaamsche tram naar Belgische grens, van Zand berg zal een zijlijn loopen naar Nieuw- Namen—Kieldrecht. Van St. Jansteen zal een zijlijn loopen naar Kapellebrug (grens) in de hoop* dat deze lijn zal doorgetrokken worden tot St. Nicolaas (België.) In het comité zitten de burgemeesters van Oraauw, Clinge, Hulst, St. Jan Steen (voorzitter) Koewacht en Zuid- dorpè, en Mr. P. Dieleman (secretaris). Het zou, kon het plan uitgevoerd, worden, een prachtig stuk zijn, doch naar wij vernamen, aldus schrijft Zelandia schijnen de aangevraagde subsidiën, vooral de polderbesturen hebben doen schrikken. En dit zal T? niet op ver- In de gemeente Koewacht met een hevolking van ruim 2500 zielen is in de afgeioopen maand Maart geer. enkel sterfgeval voorgekomen. PREDIKBEURTEN TE AXEL Ned. Herv. Kerk. Geref. Gemeente. T—- Arrond. Rechtbank te Middelburg. wel te willen aanvaarden en haar uit sluitend te doen dienen telken jare op den St. Jakobstoren. Zitting van 7 April 1922. De Rechtbank heeft de volgende vonnissen uitgesproken. DiefstalP.. p. de L., 20 j., zonder beroep te Philippine, gedetineerd. 2 j., gevangenisstraf, met aftrek preventieve hechtenis. Overtreding waardewet; D. S. M., 50 j., winkelier te Kemseke, 1 m. ge vangenisstraf. De officier van Justitie te Middel burg is in booger beroep gekomen van het vonnis der Rechtbank te Middelburg van den 24 Maart jl. waarbij J. O. 39 j., veldarbeider te Axel is vrijgesproken van oplichting. Het Haagsche Gerechtshof deed Woensdag uitspraak in de zaak betref fende den bomaanslag op het huis van majoor Verspeyck aan het Fraukenslag te 's-Gravenhage en veroordeelde be klaagden Kooiman tot 6 jaar, Van der Linden tot 5 jaar en Eekhof tot 1 jaar gev. straf, terwijl bekl. De Haas werd vrijgesproken. De rechtbank had de beklaagden veroordeeld tot resp. 8, 8, 5 en 5 jaar gevangenisstraf. De Koning van Zweden naar ons land Volgens het N. v d. D. bestaat de mogelijkheid, dat omstreeks den tijd waarop de Koningin haar jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad zal brengen, ook valt het bezoek van den Koning van Zweden aan ons land, die dan ook naar Amsterdam zou komen. Het bezoek der Koningin aan de hoofdstad zal waarschijnlijk 24 April plaats hebben. AXEL. 7 April 1922. Op de kiezerslijst voor de gemeente Axel komen voor 2609 kiezers (en kiezeressen) voor de Tweede Kamer, welke zullen hebben te stemmen in 4 stemdistrictenI de wijken A, B, C, D en E, II F, G, H en I, III J, K. L. en M en IV N, O, P en Q. Door den directeur van de P. Z. E. M. werd gisteren te Middelburg aan besteed het bouwen van le een schakelstation te Drie Schouwen Inschrijvers de heeren J. van 't Hoff Hoek f 8280A. Vernaeve Sas van Gent f 6965 C. H. H. Wisse Zaamslag f 6422 P. M. Oostdijk Terneuzen f6316. beteren als die heeren informeeren hoe veel rente de aandeelhouders van de Zeeuwsch-Vlaamsche tram trekken. Woensdag werd te Middelburg aanbesteed het vernieuwen en onder houden van het verf-, behangers- en glaswerk van de kunstwerken, gebouwen en verdere inrichtingen behoorende tot het kanaal van Ter Neuzen en de Rijks waterleidingen bewesten en beoosten het kanaal en de Rijks electriciteits- werken van dat kanaai, van 1 Mei—31 December 1922 Voor het eerste perceel werd inge schreven door de heeren O. Remerij te Westdorpe voor f 5840 P. L. de Pauw te Sas van Gent voor f3819,30 en A. O. Acke te Sas van Gent voor f 3015 Voor het tweede perceel werd inge schreven door de heeren A. Guilliet te Terneuzen voor f4953; G. A. van der Straaten te Ter Neuzen voor f3885 en A. J. de Zeeuw te Ter Neuzen voor f 3869. Voor het derde perceel werd inge schreven door de heeren A. Guilliet te Ter Neuzen voor f1106 en A. J. de Zeeuw te Ter Neuzen voor f1074. Vervolgens werd aanbesteed het onderhouden van het teer- en carboli- neumwerk aan genoemde werken voor hetzelfde tijdvak. Voor het eerste perceel schreven in de heeren A O. Acke te Sas van Gent voor f 1490 en C. A. Bos te Sas van Gent voor f 1295. Voor het tweede perceel werd alleen ingeschreven door den heer A. J. de Zeeuw te Ter Neuzen voor f3527. Voor de massa werd ingeschreven door de heeren P. A. Leunis en J. H. Rijnberg te Ter Neuzen voor f4350; J. van 't Hoff en Tholens te Hoek voor f4134 en G. A. van der Straaten te Ter Neuzen voor f 3623. Tarn. Crt. Hoofdbestuursvergadering der Z. L. M, Gisteren vergaderde te Goes bet hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij onder leiding van den voor zitter mr. P. Dieleman. Uit het overzicht der rekening bleek dat het batig saldo bedraagt 117.28. Het nadeelig slot van de tentoonstel ling bedraagt 2780.901/*- Het voorstel van het Dag. bestuur om aan den kring Noord-Beveland voor de in Juni a.s. ie houden landbouw tentoonstelling een crediet te verleenen van 600 werd aangenomen. Daarna had een bespreking plaats van de rapporten, ingekomen van de com missie tot bestudeering van het pacht wezen ingesteld door de Z. L. M. a. Betreflende het wetsontwerp, inhou dende het voorschrift dat uitsluitend no tarissen bevoegd zjjn tot het houden van onroerende zaken. b. Betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 1628 tot en met 1632 B. W. (Remissierecht). c. Betreffende het wetsontwerp hou dende regeling omtrent het dragen der kosten van openbare verpachtingen en het uitloven van premiën bij openbare verkoopingen en verpachtingen. d. Betreffende een voorstel tot het in stellen van een Zeeuwsch Pachtbureau waartij is gevoegd een ontwerp voor een model-pacbtcontract. De drie eerste rapporten werdeD aangenomen. Aangenomen weid het voorstel tot instellen van een Zeeuwsch Pachtbu reau- M. Crt. Door den Viissingschen Oranje- bond werd aan het gemeentebestuur aangeboden een Oranjevlag, met het verzoek deze vlag voor de gemeente Twee jongetjes van 8 en 10 jaar waren spelenderwijs behulpzaam op een molen te Apeldoorn, welke door motor kracht wordt gedreven. Plotseling viel de jongste, naar het Hand. meldt, naar beneden en kwam terecht in een in vollen gang zijnde machine voor het breken van lijnkoeken. Hij bleef op zijn rug op den walssteen liggen, waar door hem de kleeren van het lijf werden getrokken het had niet langer moeten duren, of zij zouden om zijn hals zijn vastgesnoerd, waardoor hig had moeten geworgd zijn. Zelf bekwam hij bijna geen letsel. Zijn 10-jarig ouder broertje kwam bij de poging om hem te redden met den arm tusschen de walsen, waar door hem dit lichaamsdeel bij den elleboog werd afgekneld. Hij liep naar buis en vertelde aan zijn moeder, dat hem de arm zoo'n pijn deed. - Oneerlijk penning mee» ter. Te Win schoten heelt terecht gestaan een ar beider te Drieborg, vroeger penning meester van het Ziekenhuis te Nieuw- beerta, die in deze functie 800 ver duisterde. De rekening over 1920 werd in 1921 nagezien en bekl. toonde toen geen geld. Er moest ongeveer ƒ480 aan kas zijn. Bekl. zeide aan de commissie, dat bij 300 aan zijn zoon leende, toen die naar Amerika vertrok. Die zou dat bedrag spoedig terug zenden. De commissie heeft gerapporteerd, dat het Ziekenfonds een vordering op bekl. bad van ongeveer ƒ480. Toen de commissie voor het nazien der rekening over 1921 haar werk begon, had de justitie de kas van bekl. al in beslas genomen. Die bedroeg toen nog 92 25. Bekl, zegt een deel van het tekort van ruim 800 in zijn huishouding te hebben opgemaakt. Toen bekl. tekort had, heeft hij het in Duitschland geprobeerd met smokkelen, om daarmee geld over te verdienen, en het tekort zoo te dekken, doch het liep hem alles tegen. Het O. M. eischte tegen bekl. drie maanden gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger pleitte verzachtende omstandigheden. Dinsdagavond brak een hevige brand uit in het magazijn van den heer S. Lindeman te Almelo. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De bewoner kwam in de woonkamer van zijn huis, toen opeens een meisje kwam binnenstormen, met de mededeeling, dat het grootste gedeelte van zijn huis in lichte laaie stond. De vlammen sloegen reeds naar buiten. Het vuur greep met groote 'snelheid om zich heen. Toen de brandweer ter plaatse ver scheen zag men, dat van het huis niet veel meer te redden viel. De Daast- bijgelegen perceelen leden waterschade. Het perceel van den heer Lindeman brandde totaal uit. Het huis is laag verzekerd. jvp De oogst van den oorlog. Het Internationaal Arbeidsbureau heeft de zer dagen de cijfers gepubliceerd der oorlogsinvaliden in verschillendelanden. Het zwaarst is Frankrijk getroffen met l.500.000 invaliden, dan volgt Duitsch land mtt 1.400.000 en Groot-Britannië met 1.170.000. In totaal kom het bureau op 6.000.000 invaliden. Deze cijters zijn echter verre van volledig daar Rusland, Turkije, Bulgarije en de Britsche Dominions met uitzondering van Canada hierover niet begrepen zijn. Een du™ viool. - Iu Hotel Drouot, het bekende Parijsche venduhuis is onder grooten toeloop van het publiek dezer dagen een Stradivarius verkocht, gedateerd Cremona 1735. Onder voortdurend opbod steeg de prijs van 88.000 tres. tot 100.000 tres., waarvoor het instrument ten slotte werd 'toegewezen. De maker ontving er jndertyd vier louis d'or voor of wel80frs. - Voorm. 91/a ure Nam. 2 Zondag 9 April 1922. Ds. J. B. T. Hugenholtz Ds J. B. T. Hugenholtz Voorm. 9V,ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk.

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 2