April Vrijd ?a voor Zeeuwsch- Vlaanderen. 1 De geheimzinnige moord. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Ar. 56. - Postbox ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent: voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar piaatsruimte berekend. Advertentién worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- an Vrij dagvoor middag REP are. Aan de pleegouders der Oostenryksche kinderen. Het Centraal comité voor de provin cie Zeeland maakt bekend, dat het Algemeen Nederlandsch Comité voor Oostenrijk (A.N.C.O.) heelt besloten de kinderactie te doen eindigen. De thans nog hier te lande vertoe vende kinderen, die door bemiddeling van A.N.C.O. zijn ondergebracht, wor- den in de gelegenheid gesteld op kos ten van A.N.C.O. naar hun vaderland terug te keeren. Het eerstvolgende terugtrausport is bepaald op 26 April ek. Met dit trans port moeten vertrekKen alle nog hier vertoevende kinderen van de oude actie en kinderen, die geen hooger nummer hebben dan 13.999. Het daarop volgend transport vertrekt einde Mei, de juiste datum wordt nog bekend ge> maakt. Met dit transport moeten ver trekken de kinderen met nummers van 14000 tot en met 15999. Wij verzoeken van bovenstaande goede nota te willen nemen, daar voor 't geval geen gebruik gemaakt wordt van 't transport, waarvoor de kinderen zijn aangewezen alle kosten en ver zorging voor rekening der pleegouders komen. Berichten, ot de kinderen medereizen met het transport van 26 April worden tot uiterlijk 10 April ingewacht bij mevr. Stutterheim, Rouaannsche kade 152 Middelburg. Bezuiniging Voor het geneeskundig onderzoek van de dienstplichtigen der lichting 1923, welke voor de keuringsraden moeten verschijnen, zijn dit jaar geen militaire-artsen aangewezen. In tal van garnizoenen is de sterkte van de troepen van dien aard dat hiervoor toch wel artsen beschikbaar zouden gesteld kunnen worden, mits een be hoorlijke verdeeiing van de diensten was geregeld. Zelts zijn er garnizoe nen, geheel van troepen ontbloot. Temeer heeft deze regeling de aan dacht getrokken, nu dit jaar voor de eerste maal aan den geneeskundige werkzaam bij een keuriugsraad, een honorarium van twintig gulden per dag is toegekend, terwijl dit in vorige jaren slechts 10 gulden bedroeg. Wanneer men nagaat dat in totaal 44 keuringsraden zijn ingesteld en bij eiken» keuringsraad per dag 2 artsen werkzaam zijn, dan komt alleen aan honorarium van de hierbedoelde ge neeskundigen de Staat voor een uitgave van zeventienhonderd zestig gulden per dag. De keuringsraden houden vrijwel alle gedurende 33 dagen zitting, zoo dat de uitgaven voor het geneeskundig onderzoek zullen bedragen acht en vijftig duizend tachtig gulden, vermeer derd met de vergoeding voor reis- en verblijfkosten, welke dien artsen wordt toegekend die elders dan in hun stand plaats hun bijstand verleenen. Rekent men deze vergoeding op min stens het bovengenoemde bedrag en dan za! blijken dat de schatting te Uit het Eugelsch vertaald. 4o) .-.«J*,- »Moest ik het dan rustig aanzien, dat mijn vader gevangen genomen werd?< »Neen, dat is waar. Als zijne dochter mocht gij niet anders handelen. Doch hoe wist ge, dat hij in het oog werd gehou den »Ik ben het eerst drie dagen geleden gewaar geworden. Toen heeft mijn vader mij alles bekend. Hij zei, dat hij geldeD verteerd had, welke hem niet toebehoor den, dat hij de volgende week rekening en verantwoording moest afleggen en dan waarschijnlijk wegens misbruik van vertrouwen in hechtenis zou genomen worden.* Wist hij, dat hij bewaakt werd »0, ja, al een tijdlaag. Uw detective deugde niet voor spioD, mr. Fanks.c »Ik merk, dat ge mijn naam kent.* »Ik heb haar dien gezegd,* sprak Conway, terwijl hij een kleur kreeg »Voor de veiligheid van haar vader was het noodig, dat ze hem wist.* »Ge hadt me beiden uw vertrouwen moeten schenken. Ik zou niet uit het oog hebben verloren, dat Michael Darrell uw vader ïb. En dus besloot hij te vluchten laag is dan wordt alleen aan de hier bedoelde geneeskundigen in totaal uitge geven een bedrag van meer dan hon derd duizend gulden. Zou op deze uitgaaf nu niet een zeer belangryk deel kannen bezuinigd worden door het aanwyzen van mili taire artsen, die dit is toch wel bekend in de militaire hospitalen geen dagtaak hebben, vraagt de Avp. De Vleeschkeuringswet. De memorie van antwoord aan de Tweede Kamer is verschenen op het voorloopig verslag betreffende het wets ontwerp tot wijziging van de Vleesch keuringswet. Dat de indiening van dit ontwerp een ernstige verzwakking van de wet zou zijn kunnen de Ministers allerminst toegeven. De bedoeling toch is vrij te laten van overheidsbemoeiingen die persoonlijke handelingen, die voor de volksgezondheid zonder gevaar zijn. Maar dit bestek laat niet toe gevolg te geven aan den wensch van zeer vele andere leden, die een algemeene vrij stelling van de huisslachtingen begeeren ouder voorbehoud, dat voor bepaalde streken de vrijstelling zou kunnen worden opgeheven. Werd vrijstelling regel van de wet, dan zou opheffing daarvan een zeer nadrukkelijk uitzon deringskarakter hebben. Voordestreek die zij zou treffen zou zij min of meer brandmerkend zijn en zoosang niet zeer ernstige feiten voorkwamen zouden telkens protesten niet uitblijven. Da Ministers kunnen zich zeer goed verklaren, dat het het platteland hier en daar meer verlangt dan het ontwerp biedt. Reden om dat te geven, is er niet, wanneer dat meerdere de belangen der volksgezondheid in gevaar zou brengen, maar er ia evenmin reden voor het platteland het uiterste te blijven begeeren en af te wijzen een redelijke tegemoetkoming, die rekening houdt met de belangen der volksge zondheid. Wanneer op ruime schaal van de vrijstelling wordt misbruik gemaakt en met name vleesch van ziek vee met behulp van de vrijstelling der huisslachtingen in consumtie wordt ge bracht en wanneer die misbruiken niet met kracht worden tegengegaan door het gemeentebestuur, dan zal de vrijstelling moeten worden inge trokken. Gevaar voor misbruik van stempels bestaat natuurlijk steeds. Worden huisslachtingen vrijgelaten dan kunnen geen maatregelen worden genomen tegen wreedheid bij het slachten. De gemeenten behoeven geen kosten uit de belastingpenningen te betalen de kosten kunnen geheel worden ge dekt door een keurloon. De wet kost dus aan de gemeente niets. Tegen de regeling van een gedwon gen samenwerking worden bezwaren aangevoerd, die naar de meening van de Ministers niet gegrond zijn. De regeering ziet er bij nadere over weging geen bezwaar in het verboden vervoer te stempelen tot overtreding. Het voorontwerp wordt daarom dien overeenkomstig gewijzigd. Voor het »Jahij was echter bang, dat uw agent hem in arrest zou nemen. Toen heb ik Gerald alies verteld, en hij heeft Doolan om raad gevraagd.* »Juist, miss Darrell; die geschiedenis ken ik reeds. Ik zou alleen nog maar willen weten, in hoeverre uw vader in dien moord betrokken is.< Hij is er iD 't geheel niet in betrokken* antwoordde Lena op verontwaardigden toon. »Vóór hij Engeland verliet, heeft hij mij alles meegedeeld, opdat ik het u zou kunnen oververtellen.* Waarom juist aan mij, miss Darrell?* »Omdat hij gemerkt had, dat gij hem wantrouwdet. Hij wist niet, dat gij detective waart, doch uit uwe woorden kon hij opmakeD, dat ge hem verdacht aan den misdaad schuldig te zijn.* »Dat was toch het geval niet. Ik heb hem alleen maar laten nagaan, om ge waar te worden, waarom hij zich op dien avond hier bevond.* »Hij was gekomen op verzoek van mrs. Bryumaur.* »Zoo. En waarom »Dat kunt ge wel raden, Rixton,* viel Conway hierop in. »Mrs. Brynmaur haaide Lena over, hierheen te gaan om haar in hare macht te krijgen. En Dar rell moest er getuige van zijn, dat zy in mijn studeerkamei was geweest.* »Eu heeft hy u gezien »Neen,« zei Lena. »Ik was al weg vóór hij kwam en hy klopte aan de deur, eer Mrs Brynmaur hier was. Ze had hem moeten binnenlaten, doch hij zag haar niet en vertrok dus, na vergeefs eenigen tijd in de gaDg te hebben staan wachten.* »H'm Ik begrijp het al. Doch waar om gehoorzaamde uw vader zoo slaafsch aan de bevelen van Mrs Brynmaur Lena kreeg een kleur. »Val hem niet te hard,* zeide zij; hij hoopte met naar te huwen, om zijne geldelijke aangelegenheden in orde te brengen. Toen hij, nu vier dagen gele den, van haar hoorde, dat ze Mr. Madraszo haar woord had gegeven, kwam het besluit iu hem op, het lana uit te gaan. Hy is volstrekt niet in de studeerkamer geweest. Den volgenden dag eerst heeft hij gehoord, welke misdaad er plaats had gehad, en hij zweeg, uit vrees in de zaak betrokken te zullen worden.* »'t Is een vreemd geval* zei Rixfon, en één ding is my nog steeds duister Hoe kwam dat zilveren munstukje daar hetwelk uw vader altijd aan zijn hor logeketting droeg en dat ik onder de lessenaar heb gevonden »0,« zei Lena, »dat heeft hij niet verloren. Hij heeft het veertien dagen geleden aan Mrs. Bryumaur gegeven.* Dadelyk na het ouüerhoud met Lena Darrell ontving Rixton de vertaling van Bennett's dagboek. Veel nieuws be treffende den moord of de aanleiding ertoe vond hij er niet in alleen zag hij er zijne opvatting van sommige feiten in bevestigd eD kon dus hier en daar een schakel voegen in de reeks zijner gevolgtrekkingen, welke er tot nu toe aan ontbrak. Mr. Bennett, zoo las hij, had in Lima kennis gemaakt met Mercedes Velez en was na eenigen tijd met haar in het huwelijk getreden. Hunne verbintenis bleek niet gelukkig. Verschil van ka rakter en neiging gaf aanleiding tot twist en oDeenigheid en weldra hadden gene genheid en liefde plaats gemaakt voor onverschilligheid, voor haat zelfs. Ben nett begon zich aan het spel over te geven en slechte gezelschappen te bezoeken en kwam zoo in kennis met Ward en een zekere Lechmore, welke laatste pas uit Engeland was aangekomen eu ais zeer rijk bekend stond. Ward speelde hoog, won veel en werd op zekeren dag betrapt op valscheid in de kaart, waarop men hem met schande verjoeg uit den kring waarin men hem tot nu toe geduld had. Hij verviel van kwaad tot erger, werd een dief, een inbreker, en geraakte zoodoende voor eenigen tijd in de gevangenis. Na zijn ontslag voegde hij zich by eene bende roorers en moordenaars, welke reeds lang de omstreken onveilig had gemaakt. Wordt vervolgd.) BLADVULLING. Jaag niet naar hooger ambten, maar naar de kennis, die noodig is om ze te bekleeden^

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1