2 Dinsdag A April 1922 38e Jaars T 'efJ II Nieuws- ert Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. !en* J. C. VINK - Axel. Binnenland. F E UILLETON. De geheimzinnige moord. 'o I1; u Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 GuldeD. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKERUITG EVER Bureau Markt C 4. Telefoon Nr. 50. - Postbox ADVERTENTIE-N van 1 tot 5 regeis 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Yrtjdagvoormiddag ELF ure. Kameroverzicht. De Tweede Kamer heeft de vorige week de behandeling van de oorlogs begrooting voortgezet. Geheel zonder onaangenaamheden is Minister van Dijk er niet afgeKomen. Twee van de voorgestelde en door den Minister af gewezen moties zijn door de Kamer, zij het ook met kleine meerderheid aangenomen. De eerste was door de heer K. ter Laan ingediend en bedoel de het huwelijksverbod voor militairen geheel in te trekken. De Minister was reeds een eindje op dien weg ge gaan door voor hen, die de leettijds grens bereikt en den vereischten diensttijd volbracht hadden, vrijstelling te verleenen, behalve voor het wapen van de marechaussée. Maar de Kamer was hiermede niet tevreden en schrap te het ^eheele verbod met 42 tegen 40 stemmen. r De tweede aangenomen motie was die van den heer Muralt tegen de on derbreking van den eersten oefenings- tijd van de miliciens. Z. E. had de motie beslist afgewezen, maar de Kamer nam haar met 41 tegen 40 stemmen aan. De overige motie's werden ver worpen. De poging van den heer Ter Laan om de herhalingsoefeningen dit jaar niet te doen plaats hebben, had geen succes. En hetzelfde was het geval met de door den heer Marchant inge diende amendementen om op verschil lende posten te bezuinigen. Tegen deze poging, hoe goed ook bedoeld, kan worden aangevoerd, dat zij een eenigs- zins willekeurig karakter droeg. Ten slotte is de begrooting van Oorlog met 47 tegen 42 stemmen aangenomen. Natuurlijk stemde de heer Wyk als eenige van de Linker zijde voor, terwijl eenige leden van Rechts zich bij de tegenstemmers voegden. Was de linkerzijde wat minder oagetallig geweest (er ontbra ken niet minder dan 7 leden tegen 2 van rechts) dan zou deze begrooting verworpen zijn. De Regeering is daar door weder door een moeilijk oogen blik geen gerold. Da afwezigen heb ben haar een grooten dienst bewezen, ofschoon het van geen fiere houding getuigt om wegkruipertje te spelen. In de vergadering van Woensdag besliste de Kamer dat de Vlootwet met spoed in behandeling genomen zal worden. De heer Drion was hiertegen op gekomen. Hij achtte het ontwerp van te groot belang om het nog vóór Paschen haastig door te drijven. En de deer Hugenhoitz meende terecht, dat het niet juist is, eene zoo belang rijke aangelegenheid te behandelen, als de verkiezingen voor de deur staan, Gezien den anti militairen geest van ons volk meenen wij echter, dat dit alleen maar een voordeel kan zyn voor de tegenstanders. Maar het voor stel werd verworpen. Eene poging van den heer J. Ter Laan om de rechtspositie van de amb tenaren te behandelen kon evenmin eene meerderheid vinden. In de avondvergadering van Woens dag zijn de begrootingen van Suriname en Curagao behandeld. Bij eerste werd eenig debat gevoerd en vrij strenge kritiek uitgeoefend. De heer van Vuuren keurde de wijze, waarop de Minister meent te moeten bezuinigen, ten strengste af, terwijl ook de heer de Jonge weinig goeds te zeggen had. Minister de Graaff wees er op, dat de financlëele toestand de grootst mogelij ke zuinigheid noodig maakt. De finan eiëele scheiding tusschen moederland en koloniën wordt voorbereid. In Curasao scheen niemand belang te stellen, althans bij deze begrooting werd niet gesproken. Men kan trou wens de ^belangstelling der leden ook voor Suriname best afmeten. Meer belangstelling bestond er voor het wetsontswerp tot dekking van het nadeelig saldo der crisisinstellingen. En deze belangstelling was voor Mi nister van IJssel8teijn niet steeds aan genaam. Vooral de zaak van het Rijkskantoor voor de kleedingvoorzie ning, waarbij de heer Herzberger als directeur een rol speelde, blijft raad selachtig, doordien de mededeelingen van den Minister steeds den indruk blijven maken, onvolledig te zijn. Een voorstel van den heer Duijs, deze zaak opnieuw door de Crisis-enquête-com missie te doen onderzoeken, werd aan genomen. De heer Teenstra, die blijkbaar zoo als zoo velen genoeg heeft van de ge- heele crisiswetgeving, die eene groote mislukking is gebleken, stelde voor, deze geheel te doen verdwijnen. Maar er zyn moeilijkheden, er zijn enkele wetten, die niet zoo maar plotseling gemist kunnen worden, zooals de huurwetten, en hierop stuitte het voorstel terecht at. De zaak van de door Minister van IJsselsteyn gedane toezeggingen aan de Centrale Suiker Mij. omtrent het afwikkelen der voorverkoopcontracten werd niet opgehelderd, doordien de verklaringen van Z. E. en den heer K. ter Laan lijnrecht tegenover elkaar stenden. Overigens werden veie klachten en wenschen geuit, welke wij hier niet alle kunnen bespreken. Eoe meer de verkiezingen naderen, des te meer mogen de boeren zich in de belang stelling der Kamer verheugen. Minister van IJsselsteijn zei toe, dat een nieuw ontwerp-jachtwet zal wor den ingediend, terwijl het wetsontwerp betreffende de ruilverkaveling bij den Raad van State is. Voorts verklaarde Z E. te erkennen, dat de toestand voor den landbouw zeer ernstig is doch hij meende terecht dat de Regeering voor- loopig althans niets anders kan doen dan het landbouwonderwijs zoo goed mogelijk te maken en voorlichting van landbouwconsulenten. Gelukkig wil Z. E. dus blijkbaar van beschermde rechten niets weten. De Eerste Kamer heeft de Indische begrooting afgedaan. - De heer Van Houten verweet de In dische Regeering nog, dat zij niet vol doende doordrongen is van de noodza kelijke zuinigheid. De heer Vliegen meende, dat de Regeering den finan- I cieelen toestand aanmerkelijk had kun- Uit het Engelsch vertaald. 44) aaaf'-.— »Ik weet het zeker,* heroam mrs. Phorney op een toon van gekwetste waardigheid. »De man, die op de deur klopte was lang en in 't zwart; die van gisteravond e<-enzoo. Mijn hart zegt mij, dat het dezelfde is. Ik zou er een eed op durven doen.* Rixton dacht aan de beschrijving, welke Duncan hem van Ward had gegeven. »Hoe laat was het, toen ge hem gister avond zaagt, mrs. Phorney vroeg hij »Halt elf. Ik kwam hem in de gang tegen. Hy zei niets, doch liep mij snel voorby. Ik wist van schrik niet wat ik doen zou.* Waarom hebt ge hem niet gevraagd, wat hij te doen had »Hy was te gauw weg, mr. Rixton, en ik was te bang.* Hij ging zeker mr. Conway een be zoek brengen.* >Neen, mr. Conway was uit. Er was niemand thuis dan mr. Madraszo.* »Ge denkt dus, dat hy 'oy dien heer moest wezen »Wel, mijnheer, ik heb geluisterd en geluisterd en ben naar bed gegaan met mijn ooren open, doch heb verder niets vernomen. Toen ben ik in slaap geval len en ik houd het er voor, dat mr. Madraszo hem uitgelaten heeft.* »Dat kan wel. Maak u maar niet ongerust. Het was zeker een vreemde ling, die mr. Madraszo moest spreken. Hij zal met den moord wel niets te maken hebben.* Wel mogelijk, mijnheer. Maar toch, hij zag er zoo raar uit, net als iemand, die tot alles in staat is.« Rixton begon te lachen en ging de trap op. Inwendig hechtte hij evenwel meer gewicht aan de mededeeling, welke hij daareven ontvangen had, dan hij wel wiide laten blijken. Uit hetgeen Duncan hem had verteld, meende hij te moeten afleiden, dat Ward de moordenaar was van mr. Bennett. Wat de drijfveer betreft,* zoo peinsde hij, »er is geen twijfel, dat Bennett den moordenaar overviel, eer deze Don belipe kon berooven van het document betref fende de zilvermijn. De oude man gaf het tegelijk met den stok aan Conway's neef, en daarom volgde Ward hem uit Peru, om het hem weer afhandig te maken. Hy bespiedde Bennett, trad tegelijk met -hem het huis binnen en doodde hem. Of hij echter het papier gevonden heeft1? Zijn bezoek aan Ma draszo schijnt erop te duiden, dat hij niet geslaagd is. In welke betrekking zou den die beiden tot elkander staan i Waarover zou Ward met Madraszo te spreken hebben Misschien was ue sleutel daartoe wel te vinden in de on verwachte verloving van mrs. Brynmaur met den Peruviaan, en in dat geval zou de detective waarschijnlijk de volgende week uit den mond der dame zelve de verklaring erlangen. Tot Rixton's verwondering deed Con way zelf hem open, in plaats van Doolan, gelijk hy gewoon was. Zijn vriend zag er min of meer verlegen en ongerust uit. »Ik verwacht Lena miss Darrell,* zeide hij eenigszins aarzelend, >en toen er gescheld werd, dacht ik, dat zy het was. Kom binnen het doet my plei- zier u te zien.* »Dat toont ge al op een heel aardige manier,* antwoordde Rixton droogjes, terwijl ze samen de studeerkamer bin nengingen. »Die handige Doolan is zeker in de keuken aan 't werk?* »Waarom noemt ge hem den handigen Doolan vroeg Conway, wien de toon dezer woorden niet aanstond. »Omdat hij zoo knap is in het ont duiken van de wet, in het bedriegen van de politie en het uitvoeren van plannen om een kwaaddoener in zijne vlucht te helpen.* >Rixton »Conway!« sprak de ander op strengen toon. »Ge hand6lt mooi tegenover mij. Ik heb u bygestaan, toen ge in ongele genheid verkeerdet en nu beloont ge 'laar tot "is kalm 'van de twijgen w mij, met mij in het uitvoeren van mijn plicht te dwarsboomen.* »Ge hebt het recht, mij te laken,* mompelde Conway»doch ik was niet voornemens u in het duister te laten. Ik heb u verzocht, hier te komen, om u alles te vertellen.* »Ja, ja nu het te laat is »Darreli's vlucht is van geen belang voor u. Hij had niets met den moord te maken.* Waarom is hij dien avond dan op deze kamer geweest?* »Lena zal u alles ophelderen ze komt alleen hier om de zaak uit te leggen. Ah 1 Daar is ze all Nu, Rixton, thans zult gij de waarheid hooren Het meisje was geheel in het zwart gekleed en hare oogen toonden, dat ze veel geschreid had. Met iets afgemats in hare houoing boog ze voor Rixton en nam plaats in den stoel, welken Conway haar aanbood. Een pijnlijk stilzwijgen bleef eenige oogenblikken heerschen, waarna zij het woord nam. »Gerald heeft me gezegd, dat ge be kend zijt met mijns vaders vertrek,* zeide zij. »Jaik heb gehoord, op welk een sluwe wijze Doolan het heeft aangelegd, om de politie te verschalken. Ge hebt verkeerd gedaan, miss Darrell.* »Hoe kon ik anders?* zei ze op harts- toclnelyken toon. Wordt vervolgd.) ija zal .8. een oering 1 Juni op te in de s zeer eszins ht. I it, d8 I - - d, IJ da!; 't h f lot hef ver aar- i de rbyl eea» ten l«V' a rd »ek dt, en iu »r re >i AXELSCH 700! F 18 CS U7«.

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1