Al Zate Binnenland. Landbouw. O lo - ong te 1 slot op< de we gei Se de tei dij e a Nog erger voor d® regeering is, dat ook Hollandsche Boeren zich bij de beweging hebben aangesloten, die daar door een nationalistisch karakter gaat krijgen. Het is altijd geweten geweest, dat vele Transvalers zich niet goedschiks hebben kunnen neerleggen bij de on derwerping hunner regeering aan het Britsche gezag en zoo is de revanche- idée ook hier steeds levendig gebleven. jij rzdi Kameroverzicht. De Onderwijsbegroting is nu ook afgedaan. De neer van Beresteyn deed eenige pogingen om hooger susidies te krijgen voor het openluchtmuseum te Arnhem en voor de openbare leeszalen en bibliotheken, maar het oogenblik was ongunstig gekozen omdat in den tegenwoordigen tijd slechts één woord den doorslag geett dat is „bezuiniging". De begrooting werd aangenomen/met slechts 2 stemmen tegen. Inzake den zomertijd heeft de Re geering, zooals verwacht mocht wprdgn, de overwinning behaald. Bij het zgu. Bouwwetje, dat tot doel heelt het zonder noodzaak bouwen van scholen voor lager onderwijs op Rijks kosten tegen te gaan, toekende het verschil tusschen rechts en link» zich sterk at. Het wetsontwerp eischt tot 1 Januari 1923 Koninklijke machti ging om tot scüoolbouw over te gaan. AaD de linkerzyde erkende men de noodzakelijkheid, dat hier remmend wordt opgetreden en was men alleen van meening, dat dit veel vroeger had moeten geschieden. Ter rechterzijde is men niet beslist tegen de wet ge kant, men kan bezwaarlijk tegenspreken dat er wel eens iets gebeurd is, dal indiening van het wetsontwerp recht vaardigt. Maar beslist noodig acht men het niet. Minister De Visser erkende, dat onder de nieuwe onderwijswet uitwassen voorkomen, maar vergaarde deze uit den achterstand, die er vooral bij het bijzonder onderwijs bestond. Thans is eebter bezuiniging dringend noodzake lijk geworden en deze noodzakelijkheid heeft tot de indiening van het bouw wetje geleid. Zoo is gebleken, dat zonder groot bezwaar het aantal leer lingen pet» klasse kan worden verhoogd eu ook het maximum aautal leerlingen per school. Ook zal werden gestreefd naar beperking van het aantal U. L. O. scholen, terwijl de splitsing van de M. U. L. O. school kan worden ver- Bchoven. Na debat is het wetsoDtwrrp met vier stemmen tegen aangenomen. Het wetsontwerp van d< heer Al- barda ten doel hebbende k-i mogelijk te maken, dat de kiezers ook in eene andere gemeente dan die waar zij hun wuonplaats hebbeD, hun stem kunnen uitbrengen is met 39 tegen 29 stemmen aangenomen. De heer Rutgers wilde eene regeliDg waarvan ook visschers en schippers gebruik zouden kunnen maken, en anders geen. Alle Roomsch- Katholieken en anti-revolutionnairen stemden evenwel op dezen grond tegen. Als de patijgeDooten dit in de Eerste Kamer ook doen, heeft het wetsontwerp kans, daar verworpen te worden. Daarna kon men weder een weinig met de Staatsbegrootiug bezighouden. By het hoofdstuk Financiën diende de heer V)eitkamp eene motie in waarin de Regeering werd uitgenoodigd, de registratierechten op de veilingen van land- en tuinbouwproducten op te heffen, welk voorstel tegen den wensch van den voorzitter oDmiddellyk in be handeling werd genomen en zeer veel bijval vond. De beffing schijnt trou wens zien zy met de bedrijfsuitkomsten geen registratierecht op den verkoop van alle levensmiddelen afschaffen. Ook wilde hij de personeele belasting voor de kleine burgers verminderd zien. Minister De Geer was zoo gelukkig, licht te kunnen geven in iets wat voor den gewonen burger een duistere kwestie was n.l. dat een oud<-schoolop ziener tegelijk pensioen en wachtgeld genoot. Dit was natuurlijk een abuis, de man heeft het te veel aan wacht geld ontvangene teruggestort. Zou dit echter cok gebeurd zijn als de zaak niet zoo wereldkundig gemaakt was Voorts deelde Z. E. mede, dat het tij delijk personeel bij de belastingen ge leidelijk ontslagen wordt, meer dan de helt' is reeds of gaat spoedig weg. Den achterstand bij de heffing der belastingen, waaruit voor het Rijk groote schade voortvloeit, kon Z. E. niet geheel verklaren. Wel willen wij aannemen, dat verschillende omstan digheden als de samenkoppelingen van Rijks- en gemeentelijke belastingen belemmerend werken, maar er dienen toch eindelijk eens doeltreffende maat regelen genomen te worden. Intrekking van de door den heer Weitkanap be doelde registratierechten acht Z. E. onmogelijk met het oog op de tekorten van de schatkist. Op voorstel van den Minister bracht de heer Weitkampeen aanvulling in zijn motie n. 1. „zoodra de fiuancieele toestand het toelaat." De motie is daardoor een levenloos en onschuldig reclamemiddel geworden voor de verkiezingen. De heer Duys wilde van deze manoevre niets weten en diende de oorspronkelijke motie Weitkamp weer in, alleen voor de tuinbouwproducten. De volgende week zal de beslissing vallen. Donderdagavond is een aanvang ge maakt met de behandeling van de Oorlogsbegrooting. Deze stond geheel in het teeken der bezuiniging. Wie zou trouwens anders verwacht hebben vooral nu de verkiezingen dreigend naderen en ons volk in zijn geheel niet militaristisch gestemd is Toch zitten verschillende politieke partijen juist ten aanzien van de legermaatre- gelenleelijk in de klem. Zoo de Roomsch- Katholieken en de Vrijheidsbonders, in wier midden te dezen opzichte zeer weinig eenstemmigheid heerscht. De heer De Muralt bleef, ondanks de kritiek die van militaire zyde op zijn optreden uitgeoefend is, manmoe dig op zijn bezuinigicsstandpunt staaD. Hij meende, dat men overal in die richting gaat en bleet bij zijn meening dat de Dienstplichtwet ons land rui neert. Wel zijn op de begrooting eenige millioenen geschrapt maar het is zeer de vraag, of de uitvoering van de nieuwe wet niet nog veel meer zullen vorderen dan de aangevraagde 71 millioen. Ook de heer Deckers stond op het standpunt van bezuiniging, maar of hij en de zijnen daarom tegen deze begrootiDg zullen durven stemmen moet worden afgewacht. Rapport der commissie voor het land bouwonderwijs vanwege de Z. L. M. 5 besprekiDg der rapporten, ingekomen van de commissie tot bestufieering van het pachtwezen, ingesteld door de Z. L. M. a. betreffende het wetsontwerp, in houdende het voorschrift dat uitsluitend notarissen bevoegd zijn tot het houden van openbare verkoopingen van on roerende zaken b. betreffende het wetsontwerp in zake Remissierecht c. betreffende het wetsontwerp hou dende regeling omtrent het dragen der kosten van openbare verpachtingen en het uitloven van premiën bij openbare verkoopingen en verpachtingen d. betreffende een voorstel tot het instellen van een Zeeuwsch Pacht bureau, waarbij is gevoegd een ontwerp voor een model-pachtcontract. Hoofdbestuursvergadering der Z L. 51 Op de agenda voor de vergadering van het hoofdbestuur van de Maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland op Donderdag 6 April v.m. 10 uur in het Laudbouw- buis te Goes, staan o. a. de volgence punten voorstel van het dagelijksch bestuur om aau den Kring Noord-Beveland voor zijne tentoonstelling in Juni a. s. te houdeD, een crediet te verleenen van hoogstens f 600. Voorstel van het dagelijksch bestuur tot wijziging van het reglement tot het verleenen van aanhoudingsbijdragen zeer onbillijk te werken aange- met subsidie uit de provinciale fondsen, overeenstemming met het plan en AXEL. 21 Maart 1922. Wanneer begint de zomertijd Die vraag wordt ons dezer dagen herhaaldelijk gedaan met de opmerking er bij, dat men meende in tien nacht van 18 op 19 Maart. Dit is niet zoo. De Tweede Kamer heeft het ontwerp goedgekeurd, de Eerste Kamer komt hedenavond weer bijeen en zal het dan waarschijn lijk vanavond of Woensdag behande len. Keurt zij het ontwerp goed, dan moet er Dog een K.B. tot afkondiging in het Stbld. komen. Vermoedelijk wordt het dus, naar ons bij informatie bleek, het laatst van de volgende week eer een definitie! besluit omtrent den datum der eveutueele invoering van den Zomertijd komt. Zondag speelde een elftal van Wilhelmina te Axel een vriendschappe lijke wedstrijd tegen D. O. S. van Philippine. Het Axelsche elftal won met 1 0. Bijv. tot de Staatscrt., 16 Maart 1922, bevat de statuten van de N. V. „Axelsche Landbouwonderneming" Stal van Dixhoom, aldaar. Oprichters zijn de heeren Cornells Johannes Bakker en Leendert van Dixhoom, beiden te Axel. De vennootschap heeft ten doel de paardenfokkerij en het drijven van den paardenhandel in zijn geheelen omvang, het telen van landbouwproducten, het koopen en verkoopen daarvan hetzij voor derden, het drijven van handel in landbouwwerktuigen en benoodigd- heden, het koopen verkoopen en iabri ceeren van meststoffen, het bewerken van landbouwproducten en het oprich ten en exploiteeren van zoodanige inrichtingen als ten voorschreven einde zullen worden noodig geacht of zullen blijken noodig te zijn, alles in den ruimsten zin. De vennootschap eindigt 30 April 1952, behoudens vroegere ontbinding en is opgericht met een kapitaal van 26000. Dc eerste-steenlegging voor de electr. centrale in Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit feit is voor Zeeland en in het bijzonder van Zeeuwsch Vlaanderen een dag van gewicht. Geen wonder dan ook, dat hieraan eenige plechtigheid werd rerbonden en de eerste steenleg ging zou plaats hebben door den Com missaris der Koningin in Zeeland, die zich daartoe gaarne bereid had ver klaard. Tal van genoodigden waren er bij tegenwoordig, waaronder we o. a. aan troffen Leden van Ged. Staten, met den Griffier, de gemeentebesturen van de meeste gemeenten in Zeeuwsch- rekening houdt doch alleen met de bruto opbrengst. De heer J. ter Laan ging een stap verder en wilde het in overleg met de regelingscommissie om in het vervolg in plaats van geld prijzen, alleen medailles uit te reiken. Vlaanderen, enz. Van uit Vlissiugen bracht een extra boot de noordelijke gasten naar Ter Neuzen, waar nog verschillende heeren werden ingeladen, zoodat het bootje eigenlijk te klein bleek om een ge makkelijke plaats te hebben. Op het terrein der P. Z. E. M. ge komen, betrad de heer J. A. van Rompu het podium als voorzitter van den Raad van Commissarissen en heette allen welkom. Hij wees op de groote be- teekenis van het feit, dat thans na veel moeilijkheden de muren der centrale kunnen worden opgetrokken en dacht daarbij de aanwezigen te moeten noo- digen. In 't bijzonder waar hjj zich veroorlooft aan den heer Commissaris der Koningin op te dragen zich met de eerste-steenlegging te willen belasten. De Commissaris nam hierna de truffel ter hand en bepleisterde de plaats waar de arduinen steen werd neergelaten. Nadat deze door den Commissaris op de juiste plaats was geschikt, nam Z.Exc. het woord en sprak een lange rede uit, waarin hij wees op de ge schiedenis van de totstandkoming der P. Z. E. M. en zeide dat Prov. Staten niet over ijs van één nacht waren gegaan. Spr. schaart zich nu aan de zyde der optimisten en Zegt, zonder hoop is het leven van geen waarde eu met hoop op betere tijden moeten we vooruit. Zich wendend tot degemeentebesturen roept hij aller medewerking in. Spri eindigde met te wijzen op den datum van heden, 21 Maart, het begin der Lente. Moge alzoo het hier gebeurde een begin zijn van voorspoed voor de P. Z. E. M. Nadat de steen gelegd was, werd een looden koker ingemetseld, waarin de oorkonde was vastgelegd, waarop stond geschreven het plechtige feit der eerste steenlegging. Na afloop gingen allen weer aan boord en werd een tochtje gemaakt naar Sas van Gent, waar enkele heeren afscheid namen. De overigen onder namen de terugreis, vergezeld van echte Maartsche buien, naar Middelburg. Donderdag werd te Hulst door notaris Dregmans te Axel een partij bouwland verkocht als volgt Koop l, bijna 11 gemeten bouwland in den Havikpolder, Stoppeldijk aan F. Voet te Hulst, i Koop 2, 16 gem. lil roeden bouwland in Absdale voor 17.300 aan Ed. Herre- wegh, St. Jansteen. Koop 3, 3 gem. 154 roe bouwland te Hontenisse, Hoofdpolder voor 4300 aan C. Ringoot, Molenhoek. Koop 4, 3 gem. 166 ros bouwland te Hontenisse, Dullaertpolder voor 2600 aan Al. van Overmeire, aldaar. Koop 5, 8 gem. 206 roe bouwland te Stoppeldijk, Hulster Nieuwland, voor /'9200 aan de Kinderen De Maat, Rustwat. Koop 6, huis met schuur, enz. totaal groot 5 gem. 34 roe te Graauw-Langen- dam voor 4000 aan P. de Backer te Graau w-Zandberg. Koop 7, bijna 4 gem. bouwland in den Klein Kieldrechtpolder te Graauw voor 3600 aan J. Piessens te Sint Jansteen. Koop 8, 8 gem. 34 roe bouwland te Graauw-Langendam, voor 4350 aan Tb. van Wesemael te Schuddebeurs. Koop 9, 4 gem. 9 roe bouwland ts Zuiddorpe, Lippenspolder, voor 3650 aan F. van Himrne te Wachtebeke. Koop 10, ruim 31 gem. bouwland te Westdorpe, Canisvlietpolder aan A. de Beleir en A. van Hecke te Westdorpe. Kamerverkiezing. Door de atdeelingen van de R K. kiesvereeniging in den kieskring Zee land werden voor de aanstaande ver kiezing voor de Tweede Kamer voor de eerste plaats op de caodidatenlijst op den heer L. A. Fruijtier uitgebracht 3322 stemmen (op den heer G. Adri aanssens 424 stemmen). De heer F. J. L. M. van Waesberghe werd no. 2 met 3595 stemmen, no. 3 met 3462 stemmen de heer J. W. Vie- nings en no. 4 met 3256 stemmen de heer G. Adriaanssens. Deze uitslag stemt overeen met het Politiek Advies.

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 2