:n No. 100 Woensdag 22 Maart 1922 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeêuwsch-V la anderen. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. De geheimzinnige moord. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent: franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—IHTGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon STr. 5«. - Postbox 6. ADVERTENTIE-N van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrij dag voor middag ELF ure. De nieuwe toestand in Egypte. Zooals reeds is medegedeeld, is de Sultan vau Egypte tot koning gepro clameerd. De positie van Egypte als gevolg van de Britsche verklaring en haar goedkeuring door het Lagerhuis is thans, dat Egypte is een onafhanke lijke souvereine Staat met een koning op zijn troon. Egypte is vrij zijn eigen diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland te benoemen en een ver zoek in te dienen lid te worden van den Volkenbond, welk verzoek door Groot-Britannië zal worden ondersteund. De krijgswet, voor zoover deze op eenige wijze betrekking heeft op de vrijheid der politieke rechten in Egypte wordt geschorst tot dien tyd, tot zij geheel kan worden opgeheven als resultaat van het verdrag. Hangende de onderhandelingen over het verdrag tusschen Egypte en Groot- Bntannië zal er geen wijziging worden gebracht in de positie van de Britsche troepen in Egyi te en Soedan. Intusschen zullerf alle Britsche am bassadeurs en gezanten op de wereld de regeeringen, bij welke zij geaccre diteerd zijn, formeel in kennis stellen van de verandering van den status van Egypte en van de verklaring, afgelegd door Lloyd George in het Lagerhuis op 28 Februari dat de Britsche regeeriug „elke poging om in te grypen in de Egyptische aangelegenheden door een of ander land zal beschouwen als een Uit het Engelsch vertaald. Geen jaar gaat er voorbij, dat er in de een of andere der vele republieken, welke er gevonden worden, geen om wenteling plaats heeft, al of niet met bloedvergieten gepaard. Een man als Bennett van een rustelooze natuur kon zich al licht in den stroom gemengd en deel genomen hebben aan een der gehei me genootschappen, welke de politieke gebeurtenissen daar heeft doen ontstaan De wezel is het symbool van onophou delijke waakzaamheid de karbonkelsteeu beteekent bloed, daarom kon de armband zeer goed bet herkenningsteeken zijn van de staatkundige vereeuiging, waai toe Conway's neef behoord had. In dat geval was het mogelijk, dat de moord aan politieke beweegredenen moest toegeschreven worden en bedreven was door iemand uit Peru, die door een vijandelijke party met die zending was belast. »Het is maar een veronderstelling, peinsde Rixton, »en ik kan het zeer goed mis hebben alles echter in aan merking genomen, pleit er zeer veel voor hare waarschijnlijkheid. Doch dat tot later; ik moet nu naar Mrs. Bryn- on vriendelijke handeling en dat zij elke agressie tegen het Egyptisehe territoir zal beschouwen als een daad, welke met alle middelen tegengegaan moet worden. Op het "bericht, dat de Engelsche regeering de onafhankelijkheid van Egypte heeft geproclameerd, zond de Sultan terstond een schrijven aan den eersten minister, waarin hij hem dit feit mededeelde en vaststelde dat hij den titel van Z.M. koning van Egypte had aangenomen. De Sultan voegde hieraan toeWij roep.en God en de natie tot getuige dat wij er naar streven te werken voor de welvaart en het geluk van ons geliefd land. De koning hield Zaterdag een groote receptie, welke dag een algemeene feestdag was. Oproerbeweging in Transvaal. Sedert eenigen tyd werd in Zuid- Atrika een beweging van oproer waar genomen, die ten laatste zoo een revolutionair karakter aangenomen heeft, dat minister Smuts zelf naar Johannesburg is moeten gaaD, om met behulp vau militaire troepen de be weging den kop in te drukken, een be weging, waaraan communistische ele menten uit deu vreemde blykbaar niet vreemd zijn. De spoorweg tusschen Germiston en Pretoria is Zaterdagnacht met dynamiet vernield. Het stakerscommando, dat daarvoor aansprakelijk is, is ontdekt in een naburige plantage, waar een vliegtuig bet nu met bommen bestookt. De weinige beambten die de mijnen te Brakpan bewaakten, zijn, nadat zij zich over hadden gegeven, doodge knuppeld. Het gedrag van de revolu- tionnairen is iu dit district onbeschrij felijk beestachtig. Smuts was op weg naar Johannes burg op het kanfje af aan den dood ontkomen. Een kogel trof de auto, waarmee hij de reis deed. Smuts is te Johannesburg aangeko men na een reis vol opwinding en heeft onmiddelijk de leiding in handen genomen. De aanwezigheid* van den eersten minister beeft de krachten tegen de roode revolutionnaire leiders versterkt en vereenigd, zegt Reuter lakoniek. Hij verklaardeDe tegenwoordige revolutionaire beweging is het werk van extremistische agitators die de staking als een dekmantel voor het verspreiden van syndikalistische opvattingen ge bruiken. Wij zijn den militairen toe stand goed meester en met medewer king van de trouwe burgerij, kan het niet lang duren tot de vreedzame toe stand hersteld is. De algemeene staking is uitgeroepen maar het gros van de werklieden en leden van vakvereenigingen buiten den bond heeft geweigerd zich er toe te laten dryven. Het kenmerkend verschijnsel in den toestand is de houding vau de natu rellen-bevolking, die voorbeeldig, ver draagzaam eu geduldig is. De generaals Beves en van Deventer leiden een omsingellingsbeweging. Groote aantallen burger troepen zijn in actie. Zaterdagmiddag ging men voort, met bommen te werpen uit vliegtuigen. maur.< Dien avond ontving Mrs. Brynmaur gasteD, en ook Rixton had een uitnoo- digiog gekregen. Hij had besloten, er gebruik van te maken, omdat hij hoopte bij haar niet alleen Madraszo en Conway ie ontmoeten, doch ook verscheiden andere personen, uit alle oorden der wereld, die dikwijls in haar huis bijeen kwamen. Er bevonden zien bannelingen uit Amerika; schrijvers van opruiende dagbladartikelen lieden met anarchisti sche ideeën, en soms zelfs een verjaagde president, die hier de middelen kwam zoeken om in zijn gebied terug te kunnen keeren. Schoone vrouwen, be last met de een of andere geheime zending, mengden zich onder de ver schillende groepen en bespraken met afwisseling ernstige politieke zaken of rerborgeu hare bedoelingen onder opper vlakkige praatjes over het nieuws van den dag. Het meer soliede gedeelte van het gezelschap werd vertegenwoor digd door rijke grondeigenaars, bezitters van zilvermijnen en gewezen kooplieden, die voor pleizier een reisje om de wereld deden. Al die lieden vulden de zalen, laehten en praatten en zochten, ieder voor zich, het doel te bereiken, waarmee ze er gekomen waren. Dadelijk by zijn binnenkomst ging Rixton zijn opwachting maken bij de scnoone gastvrouw, die prachtig was gekleed eu vau diamanten schitterde. De strijd in de stad en de omgeving duurt onverzwakt voort. Iu een later bericht wordt nog ge meld Generaal Beves' operaties tegen het centrum hebben succes gehad. Twee pol tieafdeelingeu die twee dagen lang belegerd werden, zijn bevrijd en er zijn ruim 2200 gevangenen gemaakt. Van Deventer's troepen verjoegen de revolutionnairen uit hun stellingen iu het Benoni-gebied. Andere regeeriugs- troepen zijn uit Krugersdorp oostwaarts gerukt. De spoorweg Pretoria— Germiston is tweemaal beschadigd, maar hersteld. Andere regeeringstroepen hebben Rietfontein bezet. Nader wordt nog gemeld Johannesburg heeft waarschijnlijk nog nooit zoo'n vreeselijken Zondag meegemaakt als dezen. Voortdurend werden er bommen uit vliegtuigen ge worpen, terwyl er telkens schoten van machinegeweren en geweren van de revolutionnairen klonken, en door al dat lawaai been de kerkklokken luidden. Er is thans vastgesteld, dat deze roode revolutie" van het buitenland uit is gefinancieerd. De burgers toonen zich moedig, eu er bestaat weinig twijfel over het al gemeene resultaat van het gevecht. De regeeringstroepen hebben Roode- poort en Fioridan genomeD, en rukken op naar Maritsburg, waar de revolution airen zeer krachtig zijn. Men ziet uit dit alles, welk een om vang de beweging reeds genomen beeft. Ze was levendig en opgewekt als gewoonlijk, doch het ontging den detec tive niet, dat ze het masker van vroo- lijkheid niet zoo gemakkelijk droeg, als anders. Ze had iets gejaagds en onge durigs over zich en Rixton bemerkte aldra, dat Madraszo er de oorzaak van was, te oordeelen naar den blik, welken ze herhaaldelijk naar de plaats wierp, waar deze heer stond. Madraszo van zijn kant scheen niter mate in zijn schikhij zette een hooge borst en zijn gebeele houding was die van iemand, die pas een groote over winning heelt behaald. Hij groette Rixton met de grootste vriendelijkheid, en de detective hield zich overtuigd, dat de vreemdeling tot nog toe niets van zijn waren stand in de maatschappij vermoedde. »Ge hebt Mr. Conway niet meege bracht vroeg Mrs. Brynmaur, terwyl Rixton een buiging voor haar maakte. »Ik dacht, dat hy met u mee zou zijn gekomen.* »Om u de waarheid te zeggen, meen de ik hem hier te zullen aantreffen, antwoordde de aangesprokene op be leefden toon. »Hij zal echter niet lang meer weg blijven, denk ik. Wie zou niet gaarne naar Benedict Square gaan, waar een zoo bekoorlijke gastvrouw hem wacht.» Mrs. Brynmaur glimlachte gedwongen. >Indien ik al het moois geloofde, wat gij van mij zegt,* sprak ze lachende, »zou ik al zeer dwaas moeten zijn, Mr. Rixton.* »Ik spreek altijd de waarheid, Mrs. Brynmaur.* »Dan zult ge nooit opgang maken. Ik keu geen enkele plaats, waar men zoo dikwijls ziju ware meening verbergt als Londen.* »Misschieu is dat noodig voor hen, die iets te verbergen hebben.* zei Rixton met eenigen uadruk. Mis. Brynmaur wierp hem een via- genden blik toe, om re zien, of hij in ernst sprak of schertste. Zijn gezicht stond echter strak. »Ge zijt niet zoo oppervlakkig, als cy het wel wilt doen vorkomen, Mr. Rixton,* hernam ze bedaard. »Ik ge loof dat ge een verstandig man zyt. Ge zoudt me misschien wel eeu. goeden raad kunnen geven. Wilt ge?* »Kunt ge me dat nog vragen ant woordde hij, terwijl hij aan haar bezoek in Garry Street dacht en de mogelijk heid dat zij er met hem over zou willen spreken. »Ik zal mij ten hoogste ge lukkig rekenen Mrs. Brynmaur, u ergens in van dienst te kunnen zijn.* »Maak nu als 't u belieft geen com plimenten de zaak is te ernstig.* [Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1