\o. 99. Zaterdag 18 Maart 1922 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Geen Nabetrachting. Buitenland. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfrarico per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Nr. 5«. - Postbox aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoortniddag ELF ure. By dit blad behoort een byvoegsel. Van verschillende zijden hoorden we zinspelen op een te verwachten .na betrachting" naar aanleiding van de jongste Raadsvergadering in onze ge meente. Ofschoon er heel wat omtrent de daarin genomen gewichtige besluiten te zeggen zou zijn (of liever juist daarom), moeten we hen, die daarvan verwachtingen koesterden, teleurstellen. O. i. zegt het zwijgen hier veel meer. We vroegen ons zeiven afWaarom nu nog een beschouwing daarover En dan volgdo direct het antwoord, dat de beslissing omtrent de overname van het eindje straat in de Juliana- straat, en die omtreHt bet benoemen van een commissie met deskundige voor onderzoek in zake aansluiting aan de electrische centrale van dien aard zijn, dat commentaar daarover gevoege lijk gemist kan werden. We gelooven, dat de meeste onzer ingezetenen daaromtrent helaas een eensluidend oordeel hebben, n.l., dat het ééne even hard noodig, als het andere overbodig is; m. a. w. tegenover een te groote zuinigheid stelde de Raad een te groote mildheid. Misschien, dat een te vinden midden weg ons alsnog in het ongelijk stelt. De ellende in Rusland. Het Vad. publiceert een particulieren brief uit Oefa, in den Oeral, waarin op aangrijpende wijze beschreven wordt de onmetelijke ellende, die in de Russische hongersnoodgebieden geleden wordt. Wij ontleenen aan deze beschrijving het volgende .Heden ten dage is het geheele gebied van Wiatka tot Astrakan één reusachtig Jcerkhof. Van deze treurige waarheid kan hij zich slechts overtuigen, die zelf in deze streken komt en de ellende hier met eigen oogen heeft aanschouwd. Sedert enkele dagen ben ik in de streek van Oefa. Daar grenzen de republieken der Tartaren (Kazan), Basj- kiren (Oefa) en Kirgiezen (Orenburg) aan elkander. Dit geheele gebied met het aangrenzende Russische gouverne ment, is zwaar door misoogst geteisterd. Reeds in den herfst nam de sterfte hier schrikwekkende afmetingen aan. Nu is met den winter bij al de ellende van "honger en besmettelijke ziekten nog de vorst als een onbarmhartig menschen- slachter gekomen. In Januari en Februari heerschte de winter met ongekende 'heftigheid. Te Oefa staat de thermo meter sedert maanden op 30 a 40 graden Réaumuhr onder het vriespunt. Vogels vallen door de koude bevangen, uit de lucht te pletter. Schijnbaar levert 't besneeuwde Oeta een beeld van vrede op. Overdag is er enkele uren vriendelijke zonnesthijn Maar wat een hel is deze plaats in werkelijkheid De menschen vallen dood op straat neer van honger en ellende. Het eerste wat ik 's morgens zag, toen ik op straat kwam Een tot een levend skelet uitgemer gelde boer loopt met zijn zoontje. Eensklaps valt de van honger geheel krachteloos geworden man voorover en blijft voor dood in de sneeuw liggen. Er verloopt een tijdje, voordat een slede ter plaatse is. Dan nog kost het moeite de onverschillige en door eigen ellende geheel afgestompte voorbij gangërs te overreden om een handje te helpen. Eindelijk heeft men den man weer overeind geholpen. Zijn gezicht is met bloed overstroomd. „Die haalt den avond niet meer!" merkt droogweg een der omstanders op. Dergelijke tooneelen ziet men hier bijna dagelijks. Verderop ontmoet ik tallooze sleden, waarin heele families zijn gezeten, die er uitzien als reeds bevroren lijken. Zij trekken naar de stad, waar ze redding hopen te vinden Op een hoek van een straat werpen een paar boeren met groote sneeuw scheppen twee lijken op een gereed staande slede van honger omgekomen stakkerds, die 's nachts op den openbaren weg zijn neergezegen en daar zijn doodgevroren. Het vreeselijkst is het lijden der kinderen. O, die kinderellende in OefaDat is wellicht het afschuwelijkste, wat ik hier gezien heb Een smerige, miserabele houten barak aan het station heetAfzonderingssta tion van het commissariaat voor gezond heidswezen. Daar vinden alle in de naaste omgeving bijeengezamelde ouder- looze kinderen het eerste onderkomen. De meesten zijn echter zoo onder voed, dat ze na een paar dagen sterven Ouders die geen uitkomst meer weten, zetten hun lievelingen stilletjes 's nachts voor de deur van dit „Tehuis". Alle vondelingenhuizen en kinderbewaar plaatsen in Oefa zijn overvol. Men weet eenvoudig geen raad met deze kinderen, die dagelijks bij dozijnen op de straten en in de stations worden gevonden Het gejammer der kleinen is hartver scheurend. In genoemd Afzonderings stations zitten ze bij honderden in een kwalijk riekende vuile en donkere ruimte dicht tegen elkaar aangedrukt. Men hoort ze gedurig zachtig en wan- hoopig huilen O, dat monotone, hul- penlooze kindergeschrei, dat men van verre al verneemt, is waarlijk hartver scheurendVerschillende stumperdjes hebben geen stukje kleeding meer aan. Hun tot een geraamte vermagerde lijfjes zijn zwart zwart van vuil, zwart van koude De meesten hebben als aller- noodigste kleeding vodden aan, welke de armste bedelaar nog beter heeft. Dan zijn de uitgeteerde kinderlijfjes nog overdekt met vreeselijke zweren. Bij sommingen sijpelt bloed uit de oogjes, uit neus en mond. Scheurbuik en typhus maken dagelijks evenveel slachtoffers in dit Tehuis, zooals de opzichter, een goedige, maar ook al hulpeloos voor zich uitstarende Rus me vertelt, als er op de straat kinderen levend bijeengezameld worden. Toen wees hij me op een hoopje halfdoode kindertjes, die in een hoekje dicht bij elkaar zaten een meisje van ongeveer 8 jaar was bezig met haar broertje van 5 jaar, wien het bloed uit het verstarde mondje liep en wiens oogen alg, smeekend ten hemel gericht waren. De opzichter gaat den dokter halen, die na enkele minuten komt. Te laat het kind was reeds gestorven Snel wordt het weggebracht, men vrage maar niet waarheen De dokter wijst op nog eenige kin deren, die om de eenige kachel in het vertrek zitten te bibberen en met zijn geoefend oog zegt hij precies, welk kind nog twee drie of misschien nog vier dagen het leven zal kunnen behouden De briefschrijver weidt vervolgens uit over den arbeid van het Amerikaansche hulpcomité en over hetgeen de Sovjet- regeering doet om den nood te lenigen. Maar die nood is zoo grooten zoo worden niet minder dan 30 millioen menschen door den hongensnood be dreigt. En het is zeker, dat een ge deelte hiervan niet meer te redden zal zijn. „In verband met deze treurige feiten, gaat de brief verder, is het schier over bodig nog meer getallen te geven. Is het voorts niet ontzettend genoeg, wat een hier vertoevend Duitsch dokter mij uitdrukkelijk heeft bevestigd, dat dagelijks de gevallen talrijker worden, dat de uitgehongerde wezens geen af schuw meer blijken te koesteren tegen het nuttigen van menschenvleesch. Het zomerverbiyt van den paus. De Romeinsche corresp. van de Maat- bode meldt: Paus Pius XI, die voorloopig nog in een der ontvangvertrekken op de tweede verdieping slaapt, tot het particulier vertrek op de derde verdieping is inge richt, heeft den wensch uitgesproken, gedurende de zeer warme zomerdagen in een tijdelijk verblijf der Vaticaansche tuinen zijn intrek te nemen, gelijk paus Leo XIII dit pleegde te doen. Daar het door laatstgenoemden paus ingerichte lievelingsverblijf thans voor astronomische waarnemingen is geïn stalleerd, laat paus Pius XI de villa „Pia", het door Pirro Ligerie omstreeks 1562 gebouwde casino van Pius IV, voor zich inrichten, dat schilderachtig en bekoorlijk gelegen is en een voor namen iudruk maakt. De Kon. Familie naar Brielle. De Koningin, de Koningin Moeder, en de Prins en Prinses Juliana zullen op 1 April des veormiddags te 10 uur in de Hervormde Kerk te den Briel de godsdienstoefening bijwonen, welke ge leid wordt döor Minister de Visser, ter gelegenheid van de 350-jarige her denking van de inneming van den Briel. Goede bezuiniging. Ingediend is een wetsontwerp tot nadere wijziging der begrooting van Financiën voor 1922, waardoor het eindcijfer wordt verminderd met 7.893 501, waarvan 750 000 voor crisisuitgaven en f 6 984 350 voor bui tengewone uitgaven, zoodat de gewone dienst met 159.151 verminderd wordt. De Minister deelt in de toelichting o.m. mede, dat hij voornemens is alle nog in dienst zijnde hulpcommiezen voor de grensbewaking tegen 1 Juni a.s. te ontslaan. Dientengevolge kan het aanvankelijk aangevraagde bedrag met 750.000 verminderd worden. Nu voorloopig- is afgezien van het stichten van een nieuw gebouw voor het „Nederl. Kanker instituut", zal een voorschot daartoe niet verstrekt be hoeven te wordeD, zoodat het artikel (dat uitgetrokken was op 400.000) kan vervallen. Geweldsdwang in liet bouwbedryf. Naar aanleiding van bet op 4 dezer te Utrecht gehouden congres van bouw vakarbeiders, schrift het bestuur van Amstel's Bouwvereeniging, dat de syn dicalistische arbeiders de woningproduc tie zelf beperken. Als bewijs wordt aan gehaald, dat, toen eea bouwondernemer het metselwerk van 24 woningen wensch- te uit te besteden, als prijs werd ge vraagd 46 60 per 1000 steenen, dat is 7i maal zooveel als in 1915 werd betaald. De ondernemer nam nu metse laars en opperlieden in Limburg aan, die het voor 17 uitvoerden. Ze konden dan 65 per week verctienen. Deze menschen zijn op alle manie ren gehinderd. De Amsterdamsche werk lieden hebben herhaaldelijke profielen verkeerd geateld, enz. Onder leiding van de syndicalisten kwam een knokploeg op het werk, die Da een staking, oumi .dellijke neerleg ging van bet werk eischte, omdat de patroon een belofte niet zou hebben nagekomen. De steenzetters staakten midden op den dag het werk van een schip steenen, waardoor ruim 2000 liggeld moest betaald wordeD. De moderne organisatie erkende geen conflict en verzocht den patroons haar leden de gelegenheid te geven, door te werken, wat is geschied. De knokploeg heeft hen echter genoodzaakt den arbeid neer te leggen. Ook op een ander werk is de ar beid onmogelijk gemaakt, en dat terwjjl te Amsterdam ruim 400 timmerlieden werkloos zijn. Eea R -K arbeidersparty Te Groningen zullen, naar de N. R. Crt. meldt, R.K. arbeiders samenkomen, om de oprichting van een R.K. arbei derspartij te bespreken.

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1