P- 1 I! yi Q r- rr; U I I f Kostelooss Inenting. V-'t» s 8 10 11 Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. kostelooze inenting en herinenting Gasprijsverlaging. 2 cent per M3. AANBESTEDING ,mf - 1 \k i he# stoflN '.i c twee jaar dienst „in dezelfde betrek king, verhoogt. 2e dat als dienstjaren worden gere kend, die in een „gelijknamige" betrek king vervuld in een andere gemeente van hetzelfde of hooger zielental. 3e dat wanneer de betrekkingen zijn gecombineerd ook van andere ge meenten, er dan 25 tot 50 pCt. van het salaris wordt afgetrokken. Burg. en Weth. stellen voor aan Ged. St. mede te deeleD, dat de Ge meenteraad zich met de wijzigingen kan vereenigen. Persoonlijk zegt de Voorz. niet zoo veel te voelen voor deze wijziging, aangezien iemand met enkele dienst jaren niet kan solliciteeren naar het Burgemeestersambt of bij moet eigen middels hebben. Het voorstel wordt m. a. s 5. Verzoek van A. van 't Hoff aan nemer alhier, om bestrating van het verlengde van de Jnliana- straat vóór do 10 door hem te boawen woningen. Adressant geeft in zijn adres te kennen: dat door hem Rijkspremie is aangevraagd voor het bouwen van 10 woningen in het verlengde der Julianastraat, d. w. z. dat door hem is aangevraagd het bouwen van 5 wo ningen aan eiken kant in het verlengde van de Julianastraat dat zoodoende die straat met 25 70 M. moet verlengd worden; dat hij dien grond voor de openbare straat bestemd aan de gemeente wil afstaan, onder voorwaarde, dat de gemeente zelf de rioleering en de verharding voor hare rekening neemt Op grond der volgende overwegingen steunt hij zijn billijk verzoek: 1. dat de 48 woningen gebouwd door de woningbouwvereeniging jaarlijks aan de ge meente kosten eene som van 3000.—; 2. dat er bouwgrond gebrek is; 3. dat het z.i. op den weg der gemeente ligt, om in deze tijden, nu het bouwen zoo duur is, den aanleg van straten voor hare rekening te nemen, om zoodoende het particu liere bouwbedrijf te steunen 4. dat de kosten door telkens slechts dat gedeelte der straat te verharden, waaraan ge bouwd is, betrekkelijk gering zijn, daar die uit de gewone middelen kunnen worden be streden en zoodoende geene rente of aflossing moeten betaald worden 5. dat die kosten slechts eenmaal moeten betaald worden 6. dat de gemeente zeker jaarlijks de inte rest van haar geld voor die straat bestemd zal terugtrekken uit de belasting die 10 be- wonens vermoedelijk zullen betalen Mocht de raad afwijzend op het verzoek be schikken, dan kan niet tot bouwen worden overgegaan, omreden de bouwkosten dan te hoog worden, en waar de woningbouwvereeni ging nog gaarne het overschot van het toege zegde voorschot zou verbouwen, watevenwel niet is toegestaan, wordt z.i. goedkoop in de woningnood voorzien en twijfelt hij niet of de raad zal in dezen eene gunstige beschikking nemen. Burg. en Weth. stellen voc 3/s van de bestratiDgskosten aan a ssant te vergoeden en het onderho daarvan voor rekening van de eente te nemen. Dhr. De Feijter kan daar niet mee meegaan. Ala iemand wil bouwen, dan moet hij ook zelf maar voor be strating enz. zorgen. We zullen ons daarmede op glad ijs wagen. Boven dien is bestrating en rioleering nog niet zoo hard noodig, dat weet Van 't Hoff ook wel. De Voorz. zegt, dat B. en W. ook een en ander onder het oog hebben gezien, maar als we nagaan, wat de straat, voorzoover die er nu iigt, aan de gemeemte kost, is het nu een koopje. Het is berekend op 40 per woning, dus zyn we met ƒ400 klaar. Dhr. Kruysse vindt ook dat de Raad zich met zulke besluiten op glad ys waagt. Als een ander wil bouwen en vraagt om steun, moeten we ook ja zeggen.3 Bovendien kunnen we het onder houd niet voor onze rekening nemen, zondor dat we weten, welk materiaal gebruikt is. Spr. heeit de woningwet nagezien, waarin art. 32 aangeeft in welke ge vallen de gemeente subsidie kan geven om te bouwen en dat is bier niet toepasselijk. En als we nu op het voorstel ingaan, dan is dat een verkapte bijdrage. De Voorz. stemt toe, dat het een verkapte bijdrage is, maar hij kan niet inzien, drt we in strijd zouden handelen met de Woningwet, door het voorstel aan te nemen. Hij acht het ook zeer in 't belang van de gemeente om bouw ondernemingen als deze te steunen. Dhr. Kruijsse wijst erop, dat als een particulier minder kostbaar bouwt en goedkooper verhuurt, dat dan de bouw- vereeniging verplicht is de huur lager te stellen, wat niet kan en dus zou de gemeente er nadeel bij krygen. Sor. wil goed begrepen worden, dat hy het natuurlijk goed acht, dat de huren naar beneden gaan, maar we zouden er een ongezonden toestand door scheppen. De Voorz. zegt, dat we volgens uit latiugen van den Ministar de gelegen heid tot bouwen zooveel mogelijk aan lokkelijk moeten maken. En wanneer particulieren dat doen is het veel voordeeliger voor de gemeente, dan wanneer een vereeniging dat doet met steun van Rijk en Gemeente. Dhr. Kruijsse betwijfelt of het op den duur voor de gemeente voordeelig zou ziju. Hij vindt het een onnatuur lijke toestand. De bouwvereeniging heeft getracht woningen te bouwen en niet gekund. Dhr. Baert deelt veel van de ge voelens van dhr. Kruijsse en zou het voorstel zoo willen wijzigen, dat de bezwaren door dhr. Kruijsse genoemd wegvallen. Zoo zou misschien een termijn kunnen worden gesteld bin Den welken de huizen verkocht moeten zijn, dan waren het buizen in eigendom van de bewoners en was er du3 geen con currentie met de huur. De Voorz. geloott niet dat zulke be palingen gesteld mogen worden. Dhr. Kruysse Dat niet alleen, maar dan zyn we nog verder van den weg, want dan wordt subsidie gegeven voor woniugen, die gebouwd worden met het doel ze te verkoopen. Dhr. Van de Bilt zegt, dat het op 'toogenblik nog te duur is om straten aan te leggen, maar we hebben de kosten berekend en gezieD, dat het veel voordeeliger is voor de gemeente, dat particulieren bouwen dan dat een vereeniging huizen zet en daarom heb ben we dat voorstel gedaan. Hy ziet echter niet in, dat we aan iedereen subsidie zouden moeten geven in elk willekeurig geval. Voorz: Juist, dat wilde ik ook zeggen en ook dat B. en W. natuurlijk tocb bepalingen zouden maken, die garantie geven voor goed werk. Dhr. Kruysse wil dhr. Van de Bilt nog antwoorden, dat bet niet gaat over 't bedrag. Voor die 400 zal Van 't Hoff het bouwen niet nalaten, maar hij is er in beginsel tegen om aan particu lieren byslag te geven als zij willen bouwen. De Voorz Het beginsel van B. en W. is, dat we zooveel mogelijk maat regelen moeten steunen, die de woning nood in de gemeente verlichten, wat ook in 't belang is van de gemeente. Dhr. Dieleman is er in beginsel voor, dat particulieren bouwen, want als de vereeniging bouwt zyn we duur uit De huur is hoog en de buizen zijn meestal nog ODgeriefelijk. Haar hy twijfelt eraan of Van 't Hoff die huizen wel goedkooper zal kunnen verhuren. Dhr. Kruijsse merkt op, dat als de bouwvereeniging zelf de huur mocht bepalen, die zeker lager zou zijn, maar we zitten met de gekke bepaling van den Minister, waardoor de een 4 en de ander 6.80 moet geven voor het zelfde huis. De Voorz. brengt het voorstel in stemming, dat wordt verworpen met 8 tegen 2 stemmen. Alleen de h.h. Van de Bilt en Dieleman stemmen vóór. Wordt vervolgd.) AXEL, 10 Maart 1922. Als korte aanvulling van het Raads- verslag in dit nummer deelen we nog mede, dat omtrent de electriciteitsvoor- ziening is besloten dat een commissie, bestaande uit de Gascommissie en het college van B. &W. zoonoodig aangevuld met een deskundige, onderzoek zullen instellen naar de kosten. Na besloten vergadering werd m. a. s. aangenomen eeD voorstel van B. en W., om geen grond aan te koopen van dhr. Buijze. Het vliegende stormweer van Woensdag deed in onze gemeente tal van woningen pannen en steenen ver nielen. Niet het minst mochten het die daken ontgelden, die boven hunne buren uitsteken. De metselaars hadden den volgenden dag handen vol. Op Spui woei een schuur om, per soonlijke ongelukken boorden we ge lukkig in onze omgeving niet. De uitslag van de stemming voor de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Terneuzen is als volgt GROOT KLEIN STEMDISTRICTEN co -o "öj *-• i13 C3 O) v B 1 O -2 O) a n c3 <u o« 1 <2 1 00 <2 co I. Ter Neuzen 84 I 46 369 220 II. Sas van Gent 8 85 74 III. Axel 8 188 90 IV. Hulst 21 17 200 91 V. Houtemsse 8 115 41 VI. IJzendijke 7 4 115 61 VII. Oostburg 20 17 164 87 VIII. Breskens 19 j 16 112 71 Totaal 1801 124 1348 735 Voor het grootbedrijf waren 10 stem men van onwaarde. Bij de eerste telling bleek, dat no. 1 waren gestemd L A. Risseeuw 17 maal, L. de Feijter 15, L. M. F, van Waesberghe 13, P. A. Neeteson 11, J. A. van Rompu 10. R. G. E. Nolson 9, I. van Melle 8, B. W. R. Kramer 7, L. J. Geeihoedt 6, V, Verschaffal 4 A. H de Milliano 3, R O Wilking 3, J. de Kraker 1, en E. Th. Lockefeer 1 maal. Terstond gekozen waren alzoo de de heeren Risseeuw te Oostburg en De Feyter te Ter Neuzen Na overdracht werden nog verkezen verklaard de heeren Van Waesberghe te Hulst, Nolson te Ter Neuzen, Van Rompu te Ter Neuzen, Van Melle te Breskens. Van het kleinbedryf waren 141 on geldig. Bij eerste telliDg bleek dat do. 1 waren gestemd A. A. van de Walle 146 maal, J. M. Oggel 74, A. de Vrieze 45, F. Kiaaijssen 39, A. I. Catsman 34. A. A. Marquiniét 32, E. H. T. van Bors- sum Waalkes 31, G. Stevens 31, A. van 't Hoff 30, W. Bedet 26, J. F. de Cooker 23, E. F. A. Arbroscheer 18, A. P. M. Meijer 17, M. J. van Dixtaoorn 15. J. D. Thielman 13, E. C. Fassaert 10. E. Groo8man 7 en A. L. Hageman 1 maal. Gekozen was alleen de heer Van de Walle te Hulst. Na overdracht werden nog gekozen verklaard de heeren Thielman te Ter Neuzen, Oggel en van 'i Hoff, te Axel, De Vriezo te ïebneuzen, Stevens te Sas van Gent en Catsman te Aarden burg. Arrond. Rechtbank te Middelhui g. Naar de terechtzitting is verwezen met bevel tot gevangenhouding P. F. d. L., 20 jaar, zonder beroep te Philip pine, gedetineerd ter zake van diefstal. (Eveneens J. O., 39 jaar, velaarbeider te Axel, gedetineerd ter zake van ver duistering. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 12 Maart 1922. Ned. Herv. Kerk. Yoorm. 91/, ure J. Kortenhoeven Diakon. Godsdienstonderwijzer van Heen-stede. Nam. 2 Ds. J. B. T. Hugenholte Geref. Gemeente. Yoorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Uit Ooltgensplaat wordt gemeld, dat Woensdagavond, bij hoogen vloed een sleepboot in de Laak gezonken is. Het verongelukte schip blykt de „Nelissen" te zijn, die de Rijnaak „Binnenvaart" sleepte. Ook de „Bin nenvaart" is verongelukt en op een zandbank geloopen. Op de sleepboot zijn vermoedelijk 3, op de Rynaak 4 personen verdronken. Burgemeester en Wethouders van AXEL. maken bekend, dat op Vrijdag 17 Maart a. s.. des namiddags 2 ncr, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot van hen, die zich daartoe in het Gym- nastiek-lokaal der Openbare Lagere School aanmelden. Voor een juiste termelding in de vaccinebewijzen van de namen en geboortedatums der kindoren, is het gewensebt, dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboek jes der ouders of geboortebe wijzen der kinderen. Axel, 6 Maart 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester J. M. OGGEL, L. B. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. Burgemeester en Wethouders van AXEL brengen ter openbare kennis, dat met ingang van de eerstvolgende meteropname de prijs van het gas met is verlaagd. Axel, den 9 Maart 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. BLOK. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. van LEERMIDDELEN voor de Openbare Lagere School. Burgemeester en Wethouders van AXEL brengen ter kennis van belang hebbenden, dat op Donderdag 23 Maart aanstaande, des namid dags te 2 uur. ten Raadhuize.in het openbaar zal worden aanbesteed Het leveren van de leermiddelen voor de Openbare Lagere School alhier. Nadere inlichtingen zyn ter Secre tarie verkrijgbaar. Axel, den 10 Maart 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. BLOK. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM.

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 2