37e Jaarg. ui. 97. Zaterdag li Maart 1922 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. De Landbouwschool. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Galden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Ir.56. - Postbox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent: voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- an Vrfldagvoormiddag ELF ure. Reeds enkele maanden geleden werd gefluisterd, dat de Chr. landbouwschool niet meer midden in een of anderen polder onder de gemeente Zaamslag zou worden neergezet of gevestigd, maar dat deze te Axel zou komen. Meer en meer kreeg dit bericht vasten vorm, toen het gerucht ging, dat het gebouw, dat in de laatste tijden als «voormalig beursge bouw" wordt betiteld, was aangekocht voor een landbouwschool, tot eindelijk ons van officiëele zijde zouden we kunnen zeggen, wordt medegedeeld, dat de opening van een landbouwschool in onze gemeente nog slechts een kwestie van tijd is, in zooverre dat men dien tijd noodig heeft voor de voorbereiding, die bij het begin ook van eiken cursus noodig is, n. 1. voor het oproepen van leerlingen. Omtrent de geschiedenis van de op richting is ons weinig meer bekend, dan dat hier eens een vergadering is ge houden tot oprichting van een landbouw school, welke alsdan zou zijn ontstaan als uitvloeisel van de afdeeling Axel der Z. L. M., omdat in de eerste plaats de voormannen dier vereeniging er den stoot toe gaven. Deze "poging liet zich aanvankelijk gunstig aanzien en zou zeker reeds ver wezenlijkt zijn geworden, indien niet de splijtzwam van partijzucht hierin wortel had geschoten en, hoorende het woordje „neutrale" landbouwschool, sommigen de schrik om het hart was geslagen. Een tweede comité werd gevormd, eveneens d*n een landbouwschool te stichten, maar dan een christelijke, ter wijl de persoon, die eerstgenoemd comité op het oog had, om als Directeur op te treden, ook bereid werd gevonden voor het tweede comité als zoodanig te fungeeren. In alle stilte werd gewerkt, geconfe reerd en gecorrespondeerd, tot men zóóver gevorderd was, dat men toezeg ging had tot steun van het Rijk en de stichting der school door de oprichters als verzekerd kon worden beschouwd. We herhalen in alle stilte, want aan geen der plannen, besluiten of gehouden vergaderingen, enz. werd openbaarheid gegeven of melding gemaakt in de pers en tegenover correspondenten of verslag gevers werd een houding aangenomen, alsof nog alles afgewacht moest worden van zoovele omstandigheden, die als hinderpalen konden worden beschouwd. Jntusschen heeft men niet stil gezeten, doch heeft men de bestaande moeilijk heden weten te overwinnen en zoo is men dan gekomen aan het oogenblik, waarop het comité eigenlijk niet verder kan, nu zij de school heeft, de toestem ming des Rijks en een onderwijskracht. Het is nu aan de leerlingen of liever de ouders om de school te bevolken en daarin te trachten die wetenschappen eigen te maken, welke noodig zijn om een goed onderlegd vakman als land bouwer te worden. Ter toelichting wenschen we dan eenige gegevens mede te deelen, die een beeld zullen geven van de strekking der school en die ons nu de school een vaststaand feit is geworden op de meest welwillende wijze werden verschaft. We beginnen dan met te herhalen, dat de school wordt genoemd een Christelijke Lagere Landbouwschool. Dat Christelijk mag echter niet zoo danig opgevat worden, dat er eigenlijk Christelijk of sectarisch onderwijs zal worden gegeven. O, neen Het onder wijs moet zelfs zoodanig worden gegeven, dat leerlingen van alle gezindten er aan deel kunnen nemen. De naam Christelijk dient eigenlijk alleen maar om de ouders de verzekering te geven, dat geen ónchristelijk onderwijs wordt gegeven of de manier van les geven geen aanleiding kan geven, dat men zich zou stooten aan n godsdienstige begrippen, die werden aangebracht. O. i. wil dat eigenlijk niet anders zeggen dan neutraal onderwijsmaar enfin, daarover valt natuurlijk te dis- cusseeren. Het feit ligt er nu eenmaal en er is niets van te zeggen, dan dat het jammer is, dat de beide stroomingen elkaar in den beginne niet hebben willen begrijpen dan was strijd achterwege gebleven en was in een samengaan zeker meer kracht ontwikkeld. Zooals we hierboven schreven, was ook door het Chr. comité de aandacht gevestigd op denzelfden persoon als leerkracht en zoo zien we nu als Directeur optreden den heer P. Le Feber, den land- bouvvonderwijzer, die reeds in de ver schillende cursussen zijn sporen verdiend heeft. We gelooven ten volle, dat men in hem een kracht zal vinden, die met ernst en gezonde levensopvatting de zaak zal aanpakken, al zijn we ervan over tuigd, dat hij een zware taak op zich heeft geladen met de aanvaarding van die betrekking. Omtrent de verdeeling der leerstof vernamen we het volgende Het doel van de Lagere Landbouw scholen is aan jongens, die in het land bouwbedrijf werkzaam zijn, dus aan zonen van landbouwers of van land arbeiders onderwijs te geven, dat zoo veel mogelijk verband houdt met hun bedrijf. Het onderwijs duurt vier jarendus heeft een school, die volledig aan den gang is, vier klassen. Er is echter een regeling gemaakt ten opzichte van den duur van die klassen, waardoor vooral de oudere leerlingen zoo weinig mogelijk aan het bedrijf worden onttrokken. Die regeling is aldus De eerste klas 40 weken per jaar, gedurende 2 dagen per week. De tweede klas 40 weken per jaar, gedurende 1 dag per week. De derde klas 30 weken per jaar, gedurende 1 dag" per week. De vierde klas 30 weken per jaar, gedurende 1 dag per week. Bovendien worden deze lesweken natuurlijk zóó over het jaar verdeeld, dat ze gehouden worden gedurende de minst drukke tijden in den landbouw. De eerste en de tweede klasse zijn hoofdzakelijk voorbereidend landbouw onderwijs. In die klassen wordt les gegeven in rekenen, Nederlandsche taal, aardrijkskunde, geschiedenis en staats inrichting deze vakken worden zooveel mogelijk in verband gebracht met het boerenbedrijf, en in aanpassing met hetgeen in het dagelijksch leven voor komt, als1het schrijven van brieven, requesten, contracten enz.berekenen van inhouden en oppervlakten, vraag stukken over meststoffen, voederstoffen, melk enz. Verder plantkunde, dier kunde, natuurkunde en scheikunde in eenvoudigen vorm. In de derde en vierde klasse komen de eigenlijke landbouvyvakken aan de orde. Vooral door het onderwijs, dat in de eerste twee klassen is voorafgegaan, en dat we zouden kunnen noemen het ver volgonderwijs van de lagere school, zal dit landbouwonderwijs beter tot zijn recht kunnen komen. Een leerling, die flink gewerkt heeft, zal aan het einde van het vierde leerjaar niet alleen goed de gronden van zijn vak kennen, maar ook in staat zijn, om zelf in behoorlijken vorm brieven te schrijven, verzoekschriften, enz op te stellen en ook voor zijn bedrijf een eenvoudige boekhouding in te richten. Kortom, de bedoeling der Lagere Landbouwscholen is, op eenvoudige wijze onze jonge landbouwers toe te rusten met zooveel mogelijk nuttige kennis, die zeer zeker in de toekomst meer en meer voor den boer noodzakelijk zal zijn. En als we nu weten, dat op 1 Juni de school zal worden geopend, dan vertrouwen we, dat zulks zal zijn met een voldoend aantal leerlingen, die zich tot taak hebben gesteld aan het hierboven genoemde doel te beantwoorden. Zij dan de school niet alleen een succes voor Axel, maar ook voor de geheele streek. Zitting van Donderdagnam. 4 uur. Aanwezig alle leden, behalve de heer J. M. Oggel. Voorzitter de heer F. Blok, burge meester. Na opening stelt de Voorz. aan de orde de agenda. 1. Notulen. Als zijnde nog niet gelezen door de raadsleden, wordt de vaststelling der notulen aangehouden. 2. Ingekomen stukken. De Voorz. doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken a. Bericht van dhr. Oggel, dat hij niet aanwezig kan zijn. b. Bericht van den heer L. L. Hüp- scher, arts alhier, dat hij de benoeming van gemeente-geneesheer aanneemt. c. Dankbetuiging van het Bestuur van de Ambachtsschool Hulst voorde toegekende verhoogde subsidie. d. Brief van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de gewijzigde begroo ting 1922. e. Idem at en overschrijving be grooting 1921. f. Goedkeuring van opgave der verordeningen. g. Goedkeuring Ged. Staten van de te sluiten leening. De Voorz. zegt, dat deze nog niet is geplaatst, maar men wel slagen zal voor 6Vg of 61/* pCt. h. Antwoord van den Minister op een vraag van B. en W., hoe het staat met de kanaalverbinding Axel-Hulst, dat het nog in onderzoek is. i. Dankbetuiging van de vereeniging „Zelfstandigheid" voor de verleende toelage. Deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. j. Verzoek van de vereeniging voor Cbr. Nationaal schoolonderwijs om 420 voorschot voor aankoop schoolbanken. k. Verzoek van den Bond van Ned. Land- en Tuinbouwarbeiders om 150, omdat hun kas voor uitkeering niet toereikend is. De stukken onder j en k worden ver wezen naar het college van B. en W. I, Bericht van den gemeente opzich ter, dat na onderzoek en berekening is gebleken, dat het door den heer Van Dixhoorn bedoelde werk meer zal kosten aan aanschaffing van materieel dan aan loon en er daarbij niet van werkverschaffing kan gesproken worden. De Voorz. zegt, dat op grond daar van B. en W. geen voorstel zullen indienen om dat werk uit te voeren. 3. Voorstel tot verlaging van den gasprfjs. Waar de vorige zitting de stemming staakte over het voorstel van Burg. en Weth., om de prys van het licht-, munt- en kookgas te brengen op 16 cent en die van het industriegas op 11 cent per M8., wordt weer gestemd over dit voorstel. Het wordt nu verworpen met 7—3 stemmen. Voor stemmen de h.h. Dekker, Dieleman en Van de Bilt. Dhr. Koster aoet nu namens de gas- commissie het voorstel om de prijs van licht- en kookgas te brengen op 16 cent en die van het industriegas op 10 cent. Dit voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. Tegen stemmen de h.h. Van de Bilt en Dekker. Dhr. Kruysse vraagt of hier stilzwy- gend by bepaald is, dat die prijsver laging ingaat met de eerste meterop name. De Voorz.Als de kwitantie's voor Februari nog niet gepresenteerd zijn, met 1 Februari. Het doel is, dat de afnemers er zooveel mogelijk van zul len proflteeren. 4. Voorstel van Ged. Staten tot wjjjziging van de bepalingen bjj de salarisregeling van Burge meester en Secretarissen. Ged. Staten besluiten die bepalingen zoodanig te wijzigen, dat le de aau- vangsjaarwedde 5 maal, telkens net

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1