Rechtszaken. Deze week kwam de begrooting van Binnenlansche Zaken onder het mes en daarbij de interpellaties Kleerekoo- per en Duys, en de motie-de Jonge. In zake de interpellatie-Duys nam Minister Ruys de Beerenbrouck een tus- schenstandpunt in. Hy erkende, dat de burgemeester van Wormerveer niet steeds goed heett gehandeld maar naar zyne meening hebben de socialistische wethouders bij het gerezen verschil nog meer schuldgelijk meestal, zoo zei Z. i-E. uitdrukkelijk, hebben ook hier waar twee twisten beiden schuld. De interpellatie-Kleerekoper betref fende het optreden van de burgemees ter van Breda tegen twee politieagen ten heeft feitelijk weinig te beteekenen. Men kan op die wijze de Regeering wel over balles interpelleeren en nog meer nationale tijd voor onbeduidende zaken in beslag nemen. Want zelfs al is men het niet met den M nister eens, dat het verleende ontslag volkomen verdiend was en al vindt men deze straf veel te zwaar, men zal moeten erkennen, dat de betrokken agenten niet correct handelen en daarvoor zeer zeker ge straft mochten worden. Intusschen bleken de gegevens van den minister en den heer Kleerekoper niet geheel overeen te stemmen en drong deze laatste naar aanleiding biervan nog op een nieuw onderzoek aan. De beer Kleerekoper heeft voorts neg eene motie ingediend om at te keuren, dat vele burgemeesters de be voegdheid misbruiken om opvoeringen van tooneelstukken te verbieden. Minister Ruys heeft in verband met de tot hem en tot de Roomsch Katho lieken in het algemeen gerichte aan vallen nog het stelsel verdedigd, dat hij volgt bij benoemingen. Daarbij wordt steeds zooveel mogelijk gelet op de politieke richting van de meerder heid der bevolking. Maar zou het niet nog beter zijn als men te dezer zake ook meer aandacht schonk aan de bekwaamheid en geschiktheid van den te benoemen persoon De motie de Jenge om één millioen uit 's Rijks kas beschikbaar te stellen tot de leniging van den hongersnood in Rusland heeft by de Regeering geen gunstig onthaal gevonden. Minister Ruys verwees met veel nadruk naar den ongunstigen toestand van 's lands financiën. De heer Van Ravenstein, die in plaats van 1 millioen 10 millioen wilde geven, zal zeker door dit ©ver bieden en nog meer door de wijze, waarop by zijn voorstel aanbeval en waarby veel op de bourgeoisie afgegeven werd, aan de zaak geen goed gedaan hebben. Dat een en ander aanleiding gaf tot groote oneenigheid en een zeer onpar lementaire woordenwisseling tusschen de communisten en sociaaldemocraten spreekt van zelf. Wy zullen daarop echter niet ingaan. Hoe meer de ver kiezingen naderen, des te zenuwachti ger worden de heeren. Gelukkig wist de heer Kooien, ondanks het tumult, de orde te herstellen, zonder dat tot on gebruikelijke middelen de toevlucht genomen behoefde te worden. Intusschen kwam er tijdens de behan deling nog een nieuwe motie by de vele, die er reeds waren. De heer Kolthek heeft thans n.l. in een brochure van een zekeren heer Van Buuren ontdekt, dat de Regeering in November 1918 op onwettige wyze troepen bijeen had geroepen om de dreigende revolutie te onderdrukken. Het bleek al ras uit de mededeelingen van minister Ruys, dat men hier met vrijwilligers te doen had, maar dit nam niet weg, dat de heer Kolthek aanleiding vond eene motie in te dienen, waarin de Regee ring over haar onwettig optreden tot de orde werd geroepen. En hy vond hierin steun by alle sociaal-democraten. De moties werden alle verworpen. Die van den heer De Jonge om één milli oen voor Rusland beschikbaar te stel len met 55 tegen 27 stemmen. Bij de afdeeling Binnenlandsch Be stuur verklaarde de heer De Wild# zich in het algemeen tegen samen voeging van gemeenten terwijl de heer Van Groenendaal, die nog maar steeds onverstoorbaar Kamerzittingen blijft bijwonen, opkwam tegen de annexatie van kleine gemeenten door de groote tegen den zin van gemeentenaren. Mi nister Ruys verklaarde zich ook geen onbegrensd voorstander van samen voeging. Maar soms is de belangen gemeenschap te groot Men moot elk geval op zichzelf beoordeelen. De heeren Bijleveld en Gerretsen hadden weinig goeds te zeggen over het werk van het Centraal Bureau van de .Statistiek, maar werden van ver schillende zyden krachtig bestreden. Minister Ruys wist nog te vertellen, dat ook waar het dit bureau gold, zeer sterk rekening gehouden werd met de eischen van de schatkist en dat lang niet alle voorstellen van het Bureau goedgekeurd worden. Bij de posten subsidies voor burger wachten en kosten vrijwillige landstorm deed de heer Van Zadelhoff het voor stel, de burgerwachten op te heffen, aangezien hier noodelooze geld verspil ling plaats zou hebben. Natuurlijk was dit geheel naar den zin van de revo- lutionnairen. De heer Van Ravesteyn betoogde zelfs, dat er nooit een poging tot revolutie gedaau was. De heeren Dresselhuys en Snoeck Henkemans daarentegen verdedigden het behoud van de burgerwachten. Minister Ruys vestigde er de aandacht op, hoe zij zich, als het er op aankomt, steeds door de revolutionnairen op sleeptouw laten nemen en dezen dus de feitelijke leiders zijn en hoe groot in November 1918 het gevaar was voor een uitbar sting. Wij gelooven, dat niet vele politici in ons land aan die dagen gaarne zullen denken, aangezien vrijwel allen zich in hare beteekenis hebben vergist. Ook de Regeering en de tegenwoordige vrijheidsbonden, die een sociale wetgeving hebben helpen tot stand komen, waarvan menigeen thans genoeg heeft. Intusschen is de be grooting van Binnenl. Zaken afgedaan. In de vergadering van Donderdag werd een reeks kleine wetsontwerpen en conclusiën behandeld. De heer Duys is opnieuw op krachtige wijze te velde getrokken tegen den directenr van de RijkskleerenvoorzieDing, die aan de likwidatie van dat bureau 5CE ton verdiend zou hebben. Minister Van IJssel8teyn echter deelde mede, dat bedoelde heer reeds een schuldbeken tenis tot genoemd bedrag geteekend heeft en het geld in 's Rijks schatkist zal storten. Ook schijnt de strop, die het Rijk heette te hebben aan den verkoop van kleeren aan Polen, mede te zullen vallen. De Minister deelde n.l. mede, dat Polen onmiddellijk een belangrijke som zal betalen, over eenige maanden een tweede gedeelte en over 10 jaren de rest met rente. Hoewel wij over het laatste nog niet geheel gerust zijn, is dit toch een aangenaam bericht. Een tweede conclusie, die tot uit voerig debat aanleiding gaf, was die over het ongevraagd verleend ontslag aen den oud resident van Sumatra's Westkust le Febre. De aanzegging van het ontslag was in niet zeer vriendelijke termen vervat. En de Kamer heeft hierover onomwonden haar afkeuring uitgesproken, met welk oordeel trouwens ook minister De Graaff instemde. De politie-ambtenaren hadden nog een onaangenaam oogenblil^ toen aan de orde kwam een adres van mejuf frouw A. Bezems te Oosteind, die op onvoldoende gronden gearresteerd werd en aan wie een onjuiste bekentenis werd afgedrongen. De Kamer heeft ook hierover duidelijk haar meening gezegd en de conclusie tot afkeuring van het beleid van politie en justitie zender hoofdelyk stemmenaangeuomen. Kamercandidaten. Het dagelijksch bestuur van de Chris- telijk-Historische Unie deelt mee, dat, als resultaat van de stemming in de zes groepsvergaderingen, de candidaten- lijst is vastgesteld als volgt Eerste lijst: No. 1. Mr. J. Schokking, aftredend lid; no. 2. Jhr. Mr. D. J. de Geer, Minister van Financiënno. 3. Dr. J. Th. de Visser, Minister van Onderwijsno. 4 J. R. Snoeck Henke mans, aftredend lid no. 5. J. Weitkamp, aftredend lidno. 6. B. J. Gerretsoa, aftredend lid no. 7. J. A. Bakker, af tredend lid no. 8. mej. Mr. C. F. Katz, Amsterdamno. 9. J. M. Krijger Jr., 's Gravenhageno. 10. H. W. Tilanus, 's Gravenhage. Tweede lijst no. 11. Dr. C. W. Th. baron Van Boetzelaer van Dubbeldam De Bilt; no. 12. Jhr. Dl. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, Baarnno. 13. Dr. H. J. Lovink, 's Gravenhageno. 14. J. ter Haar Jr., Amsterdam no. 15. Jhr. Mr. D. E. van Lennep, Heemstede no. 16. H. van Boeijen, Voorburg; no. 17. Kr. Timmers, Klundert; no. 18. Jhr. W. Roëll, 's Gravenhafge no. 19. J. Knoppers, Meppelno. 20. P. J. Nahuysen, Utrecht. De beide lijsten, worden ingediend in alle 18 kieskringen. Mocht een van deze candidaten bedanken, dan wordt de lijst voltallig gehouden door op scbuiving van de namen der plaats vervangers. Vergoeding voor kostwinnerschap. Bij Kon. besluit is betreffende de uitvoering van artikel 38 der Dienst plichtwet bepaald, dat de vergoeding voor kostwinnerschap ten hoogste 2.50 zal bedragen voer eiken dag verblijf in werkelijken dienst van den inge schrevene. De vergoeding gaat niet te boven het bedrag der inkomsten, dat aan den persoon, voor wien de ingeschrevene als kostwinner optreedt, ten gevolge van het verblyf in werkelijken dienst van dezen wordt onttrokkenof het bedrag, dat bedoelde persoon ter voor ziening in voldoende middelen voor levensonderhoud geacht kan worden noodig te hebben boven het volle be drag van alle inkomsten, waarover die persoon mogelijk nog kan beschikken tydens het verblijf in werkelyken dienst van den ingeschrevene. Poolsche aardappelen. Enkele dagen geleden zyn bekende exporteurs uit Stadskanaal en uit de omgeving naar Polen afgereisd met het doel daar aardappelen te koopen, zoowel voor invoer in Nederland, als rechstreeksche levering aan België en Frankrijk: Thans wordt ons bericht, dat goede consumptieaardappelen en tegen redelijken prijs te koop zyn en worden de noodige maatregelen getrof fen voor dezen nieuwen handel. Inwisseling van onde Zilverbons. De Minister van Financiën brengt ter algemeene kennis, dat, de ingetrokken zilverbons van 2.50 (model 1915), alsmede de ingetrokken zilverbons van 1 (model 1916) alsnog tot en met 31 Dec. 1922 ter inwisseling kunnen worden aangeboden ten kantore van het Agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam (Korte Spin huissteeg no. 3). Desverlangd kunnen de bons per post aan bovenstaand adres worden gezonden met duidelijk opgave van naam en adres van den afzender. Ter bevordering van eene spoedige afdoening zullen de inzenders goed doen, bij de bons te voegen een behoorlijk gefran keerd en aan hen zelf geadresseerd formulier van een postwissel ten bcloope van het bedrag der door hen ingezonden zilverbons. Uit het bovenstaande blijkt, dat de gelegenheid tot inwisseling niet meer wordt opengesteld ten aanzien van de ingetrokken zilverbons van 1, ƒ2.50 ei 5 van den euden vorm (model 1914), en dat op het oogenblik nog alleen in omloop nijn de zilverbons van 1 en 2.50 van het niewste type. Van de laatstbedoelde zilverbons, welke dus niet behoeven te worden inge wisseld, dragen de bons van 1 de dagteekening 1 Februari 1920, terwijl de bons van 2.50 zijn gedagteekend 1 Juli 1918 of later. AXEL, 7 Maart 1922. Zaterdag werd in Het Gulden Vlies" alhier door de afd. Axel van de Z. L. M. een openbare vergadering gehouden, die werd gepresideerd door dhr. A. Dees van Temeuzen. Deze leidde de beidé sprekers in, die namens de Provinciale Zeeuwsche Electr. Mij. uit Middelburg waren gekomen om te spreken over het belaDg van electrische aansluiting voor den landbouw. Verschillende cijfers werden hier genoemd, waaruit blijkt, dat bij verge lijking van electrische beweegkracht met andere, gas, petroleum of henzine, de eerste veel voordeeliger, veel gemak kelijker en veel veiliger is. Ook wat de verlichting betreft, is electrisch licht te verkiezen boven petroleum of gaslicht. Verbazend spraken die verhoudingen, waar het vergelijking met handkracht betreft inzake dorschen, voedersnijden en ander landbouwwerk. Vele van die gegevens zyn natuurlijk ook in allerlei boekwerkjes te vinden. Als zoodanig gelooven we dan ook niet, dat de lezing, die ook voor niet land bouwers bestemd was, veel waarde had. Alleen toen dhr. J. de Putter kosten rekening vroeg en ook dhr. F. Dekker Pz. op nauwkeurige uiteenzetting aan drong, in hoever er kans wa3 op aan sluiting door de boeren en wat de prijs daarvan was, kwam er eenige stemming in de vergadering. Men werd echter uit de beantwoor ding der vragen niet veel wijzer, want er werden geen prijzen genoemd alleen is gewezen op een garantie van pl. m. 300, die een landbouwer per 50 H.A. grondgebruik zou moeten geven. De aanlegkosten zyn tot op het erf voor rekening van de Maatschappij. Indien echter de gemeente Axel niet by het leidingsnet aansluit, dan is nog niet op te geven, wat het kosten kan. Ook werd verzekerd, dat er in dat geval te Spui en Magrette geen leiding komt. Voor leden van de Kamer van Koophandel hebben hedenmorgen alhier van de 9 kiezers voor het grootbedrijf 8 hun stem uitgebracht. Voor het klein bedrijf zijn er 90 van de 134 geweest, omvattende de gemeenten Axel, Zuid- dorpe, Koewacht en Overslag. Zondag speelde een elftal van de voetbalvereeniging Wilhelmina alhier een vriendschappelijke wedstrijd tegen Blauw Wit van Temeuzen. Bij de rust was de stand 1 1; het einde bracht een 2—1 overwinning voor Wilhelmina. Op Dinsdag 21 dezer zal door "den Commissaris der Koningin Jhr. Mr. Quarles van Ufford, de eerste steen worden gelegd van het door de N. V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits- maatschappij nabij Sluiskil, op een tot de gemeente Westdorpe behoorend terrein langs het kanaal te stichten gebouw der electrische centrale voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Arrond. Rechtbank te MJddelbnrg. Zitting van 3 Maart 1922. Veroordeeld wegens Mishandeling: Fl. E J. M, 17 j., landbouwersknecht, Boschkapelle, 10 of 3 weken tuchtschool. C. B M 18 j., landbouwersknecht, Boschkapelle, 15 of 15 dagen hechtenis. A. B., 26 j., landbouwer, Hontenisse, 20 of 20 dagen hechtenis. DiefstalD. M„ 58 j veldarbeider, Koewacht, 10 of 10 dagen hechtenis,

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 2