^o. 96. Woensdag 8 Maart I !(-- 37e .laarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Zuinigheid is eisch. FEUILLETON. De geheimzinnige moord. Binnenland. AXELSCHEffi COUBAIMT. Dit blad verscnijnt, eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Galden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Sr. 56. - Postbox 6. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uitejlijk tot Dinsdag- en Vrtjdagvoormiddag ELF nre. Voor de afd. Rotterdam van den Vrijheidsbond heelt dr. I. H. J. Vos, wethouder van Amsterdam, een rede gehouden waarin hij verschillende sociale, politieke en economische onder werpen en verschijnselen behandelde, w.o. ook de werkloosheid. Spr. heelt daarin, naar de N. R. Ct. meldt, het volgende gezegd Normale werkloosheid is een natuur lyk economisch verschijnsel. Doch de werkloosheid van heden is niet nor maal. Daarom moeten er krachtige maatregelen tegen worden genomen, om te voorkomen, dat een groot deel van het proletariaat naar het pauperisme zal afzakken. Met dat van de werkloosheid, treedt het vraagstuk der bezuiniging op den voorgrond. Twee begrippen, die moei lijk te rijmen schijnen. Welke maat regelen kunnen er genomen worden om de huidige depressie van den economi- schen toestand te verzachten De commissie voor de economische politiek heelt er verschillende overwogen. Zoo wel van het invoeren van beschermende rechten als van een invoerverbod is hy voorstander, maar wel voelt hij voor het verleenen van credieten aan speciale bedrijven. Het kan wenschelijk zyn, een bonafide bedrijf, dat een order ontvangt, doch dezen zonder steun niet zou kunnen aannemen, doordat het buitenland te scherp concurreert, daar door het verleenen van crediet de gelegenheid toe te geven. Er zyn bedryven, welke gaarne een order op deze wijze, zonder winst, willen uit voeren, ten einde hun werkvolk aan den gang te kunnen houden, en buiten dien om zich het behoud van een relatie te verzekeren. Voor de Regeering maakt het geen verschil, of zij credieten verleent om bedryven in stand te houden, dan wel hetzelfde geld besteedt aan bestryding der werkloosheid. Ten opzichte van het vraagstuk der bezuiniging moet men onderscheid ma ken tusschen bezuiniging van Rijks- of gemeentewege, en die door particu lieren. Op sociaal gebied zijn uitgaven noodzakelijk, waar men bezwaarlijk veel op bezuinigen kan. Buitendien brengen tyden van zorg altijd buiten gewone uitgaven mede, als bijv. de uitkeeringen aan werkloozen. Ook de uitgaven voor armenzorg zijn geweldig gestegen. Toch kan men het begrip bezuiniging, mits bshoorlyk geïnterpre teerd, wel omzetten in een daad en dat moet ook. Er is in de laatste jaren met de millioenen gesmeten. Er kan in Nederland nog wel bezuinigd worden zoowel door den Staat als door de gemeenten, maar in het bijzonder door den Staat. Belangrijke reorganisaties van pu blieke diensten zyn mogelijk. Op het platteland kon men vele diensten com bineeren. De staatsbemoeiing breidt zich in dezen tyd veel te veel uit zonder dat men vraagt of zij wel doeltreffend is en met die uitbreiding groeit ook noodeloos het corps ambte naren. Het is geen schande voor de Regeering Uit het Eogelsch vertaald. Het zal misschien eenige verwondering wekken, dat Rixton, die de aanleiding, tot den moord in Lima meende te moeten zoeken, niet terstond het dagboek van den doode had geraadpleegd, hetwelk in zijn bezit was. De reden daarvan is echter zeer eenvoudig: het was in het Spaansch geschreven, en de detective kende die taal niet, zoodat hij den in houd eerst moest laten vertalen, om er gebruik van te kunnen maken. Eerst wilde hy het boekje toevertrou wen aan Doolan, die goed op de hoogte van het Spaansch wasdoch by nader inzien achtte hy het beter, het werk aan een leeaar in vreemde talen op te dragen. Zyn yver om het spoor te volgen hetwelk hy thans gevonden had, was oorzaak, dat hij een tydlang niet meer aan het dagboek had gedacht, tot het gesprek met Madraszo hem er weer aan herinnerde. Toen hij nu thuis kwam, schreef hij dadelijk een briefje aan een professor, met het verzoek hem de vertaling zoo spoedig mogelijk te zenden. Op zyn kamer vond Rixton een schryven van Conway, waarin vermeld werd, dat Darrel den vorigen dag met Lena uit de stad was gegaan, terwijl hy tevens werd uitgenoodigd den volgenden morgen bij zijn vriend te komen, daar deze hem iets belangrijks te zeggen had. Rixton glimlachte spotachtig, toen hy het bericht over Darrell lashy wist, dat de philanthroop overal, waar hij ook heenging, zou vergezeld' worden door een detective, die als met een onziehtbaren keten aan hem vastgehecht was. Daarna zuchtte hij bij de gedachte aan Lena en de schande, welke haar vader misschien over haar brengen zoude. Na eenige zaken geregeld te hebben, verwisselde hy zijne kleeding voor die, welke hij gewoonlyk droeg, als hij zich in zijne hoedanigheid van detective vertoonde, en ging Crate in Scotland Yard een bezoek brengen. Hij trad met zijn collega in een afzonderlijke kamer en zette zich neer om eens op zyn gemak met hem te praten. Hy had zooveel vreemdsoor tige ontdekkingen gedaan, dat zonhoofd er bijna van omliep en hy hartelyk verlangde zijne bevindingen en vermoe dens aan een vertrouwd persoon te kunnen mededeelen. Hy vertelde dus aan Crate alles wat hy wist, wat hij gedaan had en wat hem neg duister was in de zaak en verzocht hem daarna oprecht voor zijne meening uit te komen. »Er bestaat maar ééne mogelykheid*, zei Crate, toen hy alles gehoord had »deze namelijk, dat de Peruviaan Bennett vermoord heeft.< te zeggen deze of die voorzieningen op sociaal gebied zouden wij gaarne treffen, maar er is geen geld voer. Men moet bezuinigen in dezen geest, dat al het ook in dezen tijd strikt noodzakelijk sociaal werk wordt uitge voerd, maar alle in dezen tyd overbo dige staatsbemoeiing achterwege blijft. Bezuinigd moet er worden op loonen en salarissen. Als de prijzen van levensmiddelen, de huren en, spr. zou haast zeggen, ook de belastingen naar beneden gaan, kan men ook de loonen verlagen. Doen industrieelen dit nu, omdat zij besefifeD, dat zy hun bedrijfskosten moeten verminderen, dan komen zij in conflict met hun arbeiders die de prijzen der levensmiddelen en de huren nog niet naar beneden zien gaan. Daarom is het de taak der Regeering, die den terugslag ondervindt als zulke conflicten ontstaan, actief en passief tot de verlaging van den levens standaard mede te werken. Met een enkel woora behandelde spr. ten slotte eHkele vraagstukken, welke, zeide hij, niet zoozeer tot het terrein behooren, waar ik het beste op thuis ben. Hy zette uiteen, dat er bezuinigd kan worden door een einde te maken aan de verspilling van geld, als nu plaats heeft bij den onbeperkten scholenbouw, welke buitendien moet leiden tot ontwrichting van het volks onderwijs. Bezuinigd kon er worden door het stelsel van de volkshuisvesting en den premiebouw te reorganiseeren. Het gaat niet aan dat bouwvakarbeiders bovenmatig hooge loonen verdienen en aldus een deel van de arbeiders leeft ten koste van de rest, welke buiten sporig hooge huren moeten betalen. Spr. beval den bouw van betonwoningen aan, ook als middel tot werkverschaffing. Op de defensie ken stellig bezuinigd worden. Spr. kwam op tegen de nieu we Legerwet, die reeds aangenomen, tegen de nieuwe Vlootwet, die in voor bereiding is. Men had moeten afwach ten hoe de ontwapeningsgedachte zich in de komende jaren internationaal ontwikkelen zou. Spr. is niet genoeg optimist om aan een eeuwige wereld vrede te gelooven, maar wel neemt hij aan, dat de groote mogendheden zich nog wel jaren lang zullen wachten voor een ramp als den jongsten oorlog. In dezen tijd zijn groote uitgaven voor de defensie niet gemotiveerd. In de eerste plaats moet men op improduc tieve uitgaven bezuinigen. Hy eindigde met de verklaring, dat men in dezen tyd de politieke verschil len die hij overigens geenszins af keurt op zijde moest zetten, om gezamenlijk te trachten de groote massa valide te houden, gereed voor den nieuwen, weder normalen tijd, die straks zal aanbreken. »Dat ii gemakkelyk te «eggen, doch moeielijk te bewijzen,* sprak Rixton. »Ik zou wel eens willen weten, op welke gronden gij uwe bewering steunt.* »Gronden in overvloed,* antwoordde Crate. Madraszo heeft Mrs. Brynmaur te Lima gekend.* Daarin ben ik het met u eens; van de geschiedenis van die tweelingzuster, welke ze my verteld hebben, geloof ik natuurlyk geen woord. Ga voort.* Mrs. Brynmaur haalde Miss Darrell over, dien dwazen streek te begaan, ten einde het meisje in hare macht te krijgen en haar 'an haar goeden naam te berooven, zoo ze niet van Conway »Juist. Wat verder?* Madraszo nam op zich Mrs. Brynmaur in het studeervertrek te lateD om Miss Darrell te overvallen of het briefje te stelen, dat ze zeker schrijven zou.* »Ik ben het alweer met u eens.* »Bennett volgde Mrs. Brynmaur naar Garry Street, ging naar beven en ont moette Madraszo. Deze, die het geheim van den degenstok kende, welken hy vroeger reeds herhaaldelijk gezien had, maakte er zich meester van en doodde Conway's neef. Na Mrs. Brynmaur's vertrek, sloot hij de kamer en nam den wandelstok mee naar boven. Hij verborg hem achter het buffet en veinsde er niets van te weten, toen gij hem daar later ontdekt hebt.* KameroTorzicht. De Tweede Kamer werkt verder aan Staatsburgbegrooting waarvan de be handeling door eene menigte interpel laties en moties vertraagd wordt. De bespreking hiervan vormt dan ook dik wijls de hoofdschotel bij de debatten. »Dat laatste vind ik juist zoo vreemd*, zei Rixton, terwijl hy nadenkend voor zich keek. »Het schijnt te belachelijk, dat hy zich zoo onnoozel zou houden, terwijl ik het beschuldigde stuk in mijne handen had.* »De stok bevond zich op zyn kamer; hij kon er niet buiten zijn weten ge komen zijn.* »Dat schijnt toch zoo. Hoor eens, Crate, indien Madraszo wist, dat de rotting op zyn kamer stond, moet het hem erg vreemd zyn voorgekomen, mij te hooren verzekeren, dat ik hem van Conway gekregen had en hij zal misschien argwaan tegen mij opvatten, daar hy wel vermoeden kan, dat ik niet zonder iBzicht mijne toevlucht tot een leugen genomen heb.* »Dat is maar al te waar.* »Maar, ging Rixton voort mans geheele houding maakte op my den indruk, dat hy inderdaad niet wist, dat ik den stok achter het buffet hadgevonden. Nog meer, hij liet hem stil in mijn be zit, hoewel ik er my als een geducht bewys tegen hem van zou kunnen bedienen, ingeval hij werkelijk schuldig ware.* >Dat deed hy om tyd te winnen. Hij zal zich uit de voeten trachten te makenge hadt hem al moeten doen aanhouden.* (TForc/t vervolgd.)

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1