fto. 95 Zaterdag 4 Maart 1922 37e iïH'l Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. eiken regei meer 12 Cent. Groote letters worden naar Landbouw. P) Dit blad verscntjnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER 1 aUVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent - voor I plaatsruimte berekend. Bureau Markt C 4. Advertentie worden franco ingewacht, uiterlijk tot Telefoon ®r.56. - Postbode. Dinsdag- en Vrfldagvoormlddag ELF ure. By dit blad behoort een bijvoegsel. AXEL, 3 Maart 1922. Woensdagavond werd in de Gerefor meerde kerk alhier een Orgelbespeling gegeven door den heer H. J. Kruithof, oud-leerling van het Instituut tot ou derwijs aan blinden te Amsterdam, thans organist en muziekonderwijzer te Kampen. Wij zeuden te uitvoerig worden, wanneer we over de uitvoering van elk nummer uit het eenvoudige doch schoone programma gingen uitwijden. Ongetwijfeld echter, hebben al de gene die dhr. Kruithof gehoord hebben, zoowel in spel als in zang, veel geno ten. Vooral No 2 van 't programma „Het lied van den Blinde" en Ne. 7, „Het Kruis", werden door dezen, lichamelijk diep ongelukkigen musikus, roerend schoon gezongen. In No 4 van 't programma gaf dhr. Kruithof een lezing in blindenschrift. 't Was een meditatie uit het Evangelie van Lucas. Een ieder die er belang in stelde, werd in de gelegenheid gesteld, om in de pauze het eigenaardige blinden schrift van nabij te bezien, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. Dhr. Kruithof, die bet genoegen had voor een talrijk gehoor zyn programma te mogen uitvoeren, heeft voorzeker met zijn klavierspel succes gehad. Ds. A. Thielen alhier heeft een beroep ontvangen naar de Geref. kerk te Maasland. Concordia. Dinsdagavond gaf de harmonie „Con cordia" alhier haar tweede wintercon- cert, dat thans uitsluitend was bestemd voor de donateurs en hunne huisge- nooten. Het was zoo'n echt gezellige bijeenkomst, zooals men zich die kan voorstellen, wanneer men daar in een groote, schitterend verlichte zaal, ver sierd met guirlandes en vlaggetjes in dichte rijen ziet neergezeten wat men noemt de burgerij van Axel. Aan het eind der zaal was een tooneel geïmproviseerd, waarop de mu zikanten hadden plaats genomen en acht gevend op het stomme en toch zooveel zeggend commando van. het dirigeerstokje hunne instrumenten be speelden .ol niet, alnaar iedere muziek partij amgaf, en een geheel werd ge hoord van samenklanken en melodieën, zoodanig, dat het iederen bezoeker na het einde in de handen deed klappen, vol tevredenheid over het gehoorde. Zoo werden een achttal muziekstukken uitgevoerd, waaronder verschillende, welke nog pas waren ingestudeerd. Het repertoire is alzoo Weer uitge breid en we kunnen gerust daaraan toevoegen met enkele zeer mooie nummers, die misschien wat hard en scherp mochten klinken binnen de vier muren, doch veelbelovend zijn voor de aanst. zomeravonden, als de openbare concerten op de kiosk zullen worden gegeven. Ter afwisseling werden 2 kamer stukjes en 5 voordrachten gegeven, die het publiek bij wijlen deden scha teren om de leuke zetten, de koddige voorstellingen of de geestige mimiek, die sommigen der spelers te genieten gaven. Tusschen de nummers door zorgden gedienstige dames voor de dorstigen of snoeplustigen, kortom het was mondje wat lust je, hartje wat begeer-je. Voordat met het laatste nummer werd aaiagevangen, hield de voorzitter, de heer Kruysse, namens het bestuur waarvan echter slechts 3 leden aan wezig waren een hartelijke toespraak tot den directeur, de muzikanten, de tooneelkrachten, het talrijke publiek, de bedienden, de „obers", ja, tot allen, die op eenigerlei wijze aan het welslagen van dezen avond hebben meegewerkt en sprak den wensch uit, dat nog vele jaren zulke avonden zullen kunnen worden georganiseerd door de vereeni- ging „Concordia". Een daverend applaus was het bewijs van instemming met het gesprokene. Tot slot werd hierna het Wilhelmus gespeeld, dat door allen staande werd aangehoord. Zondagnamiddag had op de boven zaal van de Zusterschool de 18e jaar- lijksche algemeene vergadering plaats van de Coöperatieve Boerenleenbank te Koewacht. De rekening en balans over 1921 werd nagezien en goedgekeurd. Uit het uitvoerig verslag van den kas sier over de werkzaamheden der bank in het afgeloopen dienstjaar bleek, dat de bank tegenwoordig telt 204 leden In omloop zijn 346 spaarbankboekjes en verstrekt zijn 100 voorschotten. Op 1 Januari 1921 bedroegen de spaar gelden 276.792,54. In 1921 werden ingelegd 194.574,79 en teruggehaald j 151.323,62, zoodat het saldo spaar gelden op 31 December 11. bedroeg 320.043,71. Op 1 Jan. 1921 waren aan voorschotten verstrekt 156 266,50, opnieuw verleend werden 23 voorschot ten te zamen bedragende 52,065 terugbetaald werd 13 808,50, zoodat op 1 Januari 11. het voorschottenkapi- taal bedroeg 194,523. In loopende rekening werd uitgege ven 203 797,25 en ontvangen 200.078,95. De rente der spaargelden bedroeg gedurende het geheele jaar 1921 4 pCt., die der voorschotten 5 pCt zonder eenige onkosten of provisie. Als bestuurslid werd gekozen de heer J. Kips en als lid van den raad van toezicht de heer A. Dierick Men schrijft uit St. Jausteen aan ZeiNaar aaaleiding van de te Hulst gehouden vergaderingen van de commissie tot aanleg en exploitatie van een stoomtram „Paal-Zuiddorpe", onder leiding van den heer C. Ysebaert, burgemeester dezer gemeente, weten wü van zeer bevoegde zijde mede te deelen, dat de tram van Psal, via Graauw, Zandberg, Zeegat, Hulst (Markt) Sint Jan Steen en Koewacht, zal loopen tot Zuitfdorpe, afwaar aansluiting zal worden verkregen aan de Zeeuwsch- Vlaamsche tram. En zal ook een zijtak worden aan gebracht van Hulst via Zeegat naar Nieuw-Namen en Kieldrecht, teneinde verbinding te verkrijgen met de stoom tram „Kieldrecht-St. Nicolaas. De subsidieaanvragen aan de betrok ken gemeente- en polderbesturen zullen eerstdaags worden toegezonden, terwijl er voor gezorgd zal worden, dat de Prov. Staten in hunne zomerzitting een besluit hieromtrent zullen kunnen nemen. Volgens onzen zegsman zullen de bijdragen een hoogst billijk karakter drageu, zoodat zoo goed als zeker kan worden aangenomen, dat, mede gelet op 't groote belang voor de geheele streek, gelegen in de tot standkoming van deze verbinding, tegen het ver- leenen van bedoelde subsidiën niet da minste bezwaren zullen bestaan. Het personenvervoer zal volgens plan moeten plaats hebben door mid del van motorrijtuigen, terwjjl voor het goederenvervoer van de gewone locomotief zal gebruik gemaakt worden. Op een flink gemotiveerd voorstel van den heer C. Ysebaert zal de tram St. Jan Steen binnenkomen achter de vlasfabriek van den heer P. C. v. Helsland en over het weiland van den heer Aug. de Kesel, om daarna door de Hoofd- en Wilhelminastraat zyn weg naar Koewacht te vervolgen. Daar met de betrokken Belgische gemeenten geen overeenstemming was te verkrijgen, zal de zylyn naar St Nicolaas voorloopig achterwege moeten blijven. 's Landshuis te Hulst. Men scbryft aan het Rbld. In verband met de besprekingen over den aankoop van het gebouw, dat de gemeente Hulst aan het Rijk verhuurt voor kantongerecht, kan vermeld worden dat het bekend is als ,'s Landshuis". Bij het uitbreken van den tachtig jarigen oorlog had Hulst en omgeving veel te lijden. Door verraad van den befaamdeu Servaes van Steeland, die als hoofdbaljuw trouw aan den Prins veinsde, doch zich in het geheim met den Koning verzoende, viel Hulst in 's vyands handen en eerst in 1645 kwam het weer aan de StateD. De Algemeene Staten hadden het aanstellen van Regenten in Staats Vlaanderen aan zich genouden en dit had plaats om de twee jaren door afgevaardigden uit dat college. In die commissie wisselden de Gedeputeerden van Holland, Zeeland en Friesland jaarlijks af met die van Gelderland, Utrecht, Overijsel en Gro ningen. Dit met het Statenjacbt koste- looze zomerreisje schijnt door die Gede puteerden nog al eens gerekt te wezen, waarom ten slotte werd vastgesteld dat de Heeren niet langer dan zes weken onderweg mochten zyn én ten opzichte van het onthaal der Heeren waren beperkende voorschriften gemaakt, om dat de Heeren wat te hooge ko9ten maakten en zoo mochten Hulst en Hulsterambacht niet meer dan 300 daarveor verantwoorden. De maaltijd van de Heeren wisselde af op het stadhuis en op 's Landshuis. De Regeering van het flulsterambacht bestond uit een hoofdbaljuw, «en bur gemeester, zes schepenen, een griffier en een thesaurier, die tijdens de republiek door de algemeene Staten aangesteld werden. De vergaderingen hadden plaats in het Landhuis, in de Steenstraat te Hulst, omstreeks het jaar 1576 door het bestuur van Hulsteram- hacbt aangekocht en waarin een ver dienstelijke schoorsteenschilderij van Jordeans Ao. 1663, de gerechtigheid voorstellende, gevonden wordt. Gedu rende vela jaren diende dat ruime gebouw voor stadhuis, doch werd na de herstelling van het stadhuis, voor kantongerecht en woning der mare- chaussée8 gebezigd. Naar do „Tem. Crt." verneemt zal Sas van Gent eerlang met een nieuwe industrie verrijkt worden. Er bestaan vaste plannen om in de nabijheid van het station een machinale stoomzagerij en fabriek voor houtbewerking op te richten. Te Goes zal op een der weilan den aldaar 29 Juni een groot zangers- leest worden gehouden, uitgaande van den ring van Crist. Zangvereenigingen in Zeeland. Tot heden zullen 17 ver- "eenigingen hieraaan deelnemen. Het aantal gevallen van besmet telijke ziekten over de week van 19 tot en met 25 Febr. 1922 in de prov. Zeeland bedroeg RoodvonkWemeldinge 4. Diphteritis Graauw en Langendam 1St. Philipsland 2Zierikzee 2. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 5 Maart 1922. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. B. T. Hugenholtz Ds. J. B. T. Hugenholtz Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. oorm. 9'/j ure Nam. 2 De centrale hengstenkeuring te Goes. Op deze provinciale, keuring werden gisten o. a. de volgende premiën toe- Driejarige Klaas van B. L. IJse- baert, 2eWillem van Rondeputten, vau F. Dekker Pz., 6e en Izaak de Laboureur van S. van Hoeve Fz. 8e. Allen te Axel. Burrhus d'Ahea, Gebr. Aeraaudts, Sluis le, Cambrinus d'Ahea van dezelfde 3e en Admiraal van Gebr. de Waal, Ossenisse 4e prijs. VierjarigeZie hierachter. Vijf en zesjarige Wilson van „de Verwachting" [Secr. Iz. de F<djter] le en Tamboer de Laboureur van L. van Besien, Aardenburg 2e prys. Zeven tot dertienjarigeNemrod d'Ossogne van de vereen. „Stoppeldijk", [secr. Kerkhaert] le prijs. Hengsten met 5 afst. van 2 jaar en ouderNemrod vnd, le en Brin d'Or van „Eigen Hulp" [secr. A. Begheyn] to Terneuzea,

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1