%o. 93 Zaterdag 25 Februari 1922 37e 3 tl i 5" Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. I ftn H8 AXEL, Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Ar. 56. - Postbox 6. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrtJdagvoormiddag ELF ure. By dit blad behoort een by voegsel. Zitting van Dinsdag 21 Februari 1922 nam. 2 uur. Aanwezig alle leden, behalve dhr. Ph. J. van Dixhoorn. Voorz. de heer F. Blok, burgemeester. Nadat de Vóorz. de vergadering met het gebedsformulier had geopend, stelde hij aan de orde de agenda. 1. Notulen van de zitting van 16 Januari 1.1. Deze werden z. h. s. goedgekeurd. 2. Mededeeling ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van kas-opname bij den gemeente-ontvanger. Er moest in kas zijn f 26.634.22', wat overeenkomt met de vertoonde gelden en bescheiden. b. Goedkeuring van Ged. Staten, van het 2e suppletoir-kohier van den Hoofdelijken Omslag over 1921. c. Idem van de verordening, regelend het vervolgonderwijs. Verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim over 1921. Hieraan is het volgende ontleend Er zijn 16 vergaderingen gehouden, .Wegens volstrekt leerverzuim zijn geen personen opgeroepen wegens betrek kelijk verzuim 62 personen voor 64 leerlingen, 36 personen waren opgeko men, die als reden opgaven veldarbeid, huisarbeid, ziekte, 4 niet meer leer plichtig, 1 armoede, 1 weg en weer, 2 gemoedsbezwaren. Zes gevallen werden niet verschoon baar verklaard. e. Verslag van de Bewaarschool van .dhr. J. A. van Hoeve. Uit dit verslag, dat eigenlijk speciaal een financieel overzicht is, blijkt, dat aan onderhoud is uitgegeven f 322.46, voor salarissen f966,90 en als afschrijving f154 is ge boekt, totaal dus f 1443,36. De inkomsten bedroegen f973,18 van de dagschool, f 137,60 van de naaischool, f36.80 van zolderhuur, f250 subsidie, Ulzoo totaal f 1397.58, zoodat het jaar met een nadeelig saldo sloot van f 45.78. Verslag van hetgeen in deze ge- meente is gedaan tot verbetering van de 1 volkshuisvesting. Dit verslag maakt melding van het verhuren van 8 noodwoningen 2 huisjes werden onbewoonbaar verklaard, terwijl j van particuliere zijde nl. door de Ver- eeniging tot verbetering van volks huisvesting 48 woningen werden voltooid en verhuurd. Nieuwe plannen van deze vereeniging tot bouwen, stuitten af op gemis aan Rijkssteun. g. Verslag van de commissie van plaatselijk toezicht op het lager onder wijs. Geïnstalleerd in de 2e helft van 1921, j achtte de commissie den tijd te kort veen volledig overzicht te geven, doch kon omtrent het bezoek aan de open bare school en de bijzondere in de Nieuwstraat gunstig rapport uitbrengen. Andere scholen waren nog niet be- t zocht. Dit oordeel gold de lokalen, leermid delen, vorderingen der leerlingen, ver lichting, verwarming en ventilatie, toe stand privaten, orde en tucht, personeel en ook het peil van het onderwijs werd voldoende geacht. h. Bericht van het gemeentebestuur van Zaamslag dat zij in zake electrische verlichting op Spui zullen afwachten de voorwaarden, welke daarvoor door de P. Z. E. M. zullen worden gesteld. t'. Overzicht van de achterstallige huur van de noodwoningen. Uit een door den gemeente-ontvanger opgemaakte lijst blijkt, dat de volgende huurders achterstallig zijn gebleven in het betalen van huur W. C. Vinke, Janna Oppeneer, El. Hamelink, L. F. Kaijser, Josina de Kra ker, P. van Waes, F. Sijs en P. L. Goossen. Al deze stukken werden voor kennis geving aangenomen. Voorts deed de Voorz. mededeeling van een schrijven van dhr. Van Dixhoorn, waarin hij zijn spijt uitdrukte de Verga dering niet te kunnen bijwonen, omdat hij gaarne had ter sprake gebracht de vraag, hoe het stond met het door hem vroeger met den gemeente-opzichter be sproken plan tot werkverschaffing, daar het nu de tijd is om werkloosheid te bestrijden. De Voorz. maakt uit dit schrijven op, dat in een vroegere raadszitting die zaak besproken moet zijn. Dhr. Oggel beaamde zulks en geloofde dat dhr. Van Dixhoorn hier het oog had op het verleggen van de waterleiding, nabij zijn woninghet was wel goed, dat een beslissing genomen werd,, daar het beter is werk te geven 'dan onder steuning. Dhr. Van de Bilt meent gehoord te hebben van den gemeente-opzichter dat er niet veel menschen aan dat werk gebruikt kunnen wordenhet is voor namelijk grondwerk, waarvoor hij ge regeld dezelfde menschen heeft. Dhr. Dieleman zeide indertijd ook gevraagd te hebben om productieven arbeid te zoeken, maar dat schijnt niet hard te gaan. Het was wenschelijk daar wat spoed achter te zetten, want na een maand hopen we, dat er weer werk genoeg is. Dhr. Van de Bilt antwoordde hierop, dat het werk uitgesteld is, juist omdat het geen productieven arbeid was. Het ging over het sloopen van de wal en dat kan niet. Dhr. Koster zag dat niet in en achtte het wel mogelijk. Dhr. Van de Bilt meende onder pro ductieven arbeid te moeten verstaan arbeid, waardoor de toestandverbetert, en dat is hier niet het getfal, terwijl het veel geld zou kosten. Dhr. Dieleman herinnert zich dat idee geopperd te hebben, gesteund door dhr. Weijns, en meende, dat er een groote vlakte zou ontstaan voor bouw- of tuingrond. Het zou een mooi terrein worden, maar men schijnt er niet op in te gaan. Dhr. Oggel zei, dat het idee wel degelijk overwogen was, maar aangezien die dijk gelijk ligt met het niveau van de zeestraat, zou men dan door afgraven daar een helling krijgen, wat er niet op verfraaien zou.. De VoorzHeeren, we dwalen af aan de orde is het schrijven van dhr. Dixhoorn en ik meen goed te doen, dat plan nader te onderzoeken en kosten té laten berekenen. Nog was ingekomen een verzoek van bewoners van Axel-Sassing om aanslui ting bij het electrisch licht en van A. van 't Hoff een verzoek tot het bouwen ivan 10 woningen in de Julianastraat. Deze beide stukken waren echter te laat ingekomen en werden alzoo ver wezen naar B. en W. 3. Benoemen ran een tweeden ge neesheer. Er had zich slechts één sollicitant gemeld. Na stemming werd benoemd de heer L. L. Hüpscher, alhier met 8 stemmen2 waren blanco. 4. Vaststelling beslnit, als bedoeld in art. 178 der Gemeentewet. Dit besluit behelst de opgaaf van verordeningen, die nog van kracht zijn. Reeds in een vorige vergadering was dit vastgesteld, doch Ged. Staten keurden het besluit niet goed, omdat het advies van de Gezondheidscommissie niet was ingewonnen. Thans is dat wel gebeurd en werd door B. en W. voorgesteld hetzelfde besluit aan te houden^ en met overleg ging van het advies van de Gezondheids commissie ter goedkeuring op te zenden. Z. h. s. werd daartoe besloten. 5. Aanstellen van een persoon voor het schoonhouden van het urinoir te Axel-Sassing. Na overleg met den gemeente-op zichter werd door B. en W. voorgesteld C. Haak met dit werk te belasten op een belooning van f 25 per jaar. Z. h. s. werd dit goedgevonden. 6. Verlaging van den gasprys. B. en W. stelden voor, in afwijking van het advies van de Gascommissie, den prijs van het licht-, munt- en kook- gas te bepalen op 16 cent en van het industriegas op 11 cent per M3. Dhr. Koster vroeg welke motieven B en W. hadden om het advies van de gascommissie niet aan te nemen. De Voorz. antwoordde, dat de beide wethouders tegen het advies waren en deze wellicht inlichtingen wilden geven. Dhr. Oggel had daartegen geen be zwaar, ofschoon het niet de gewoonte is, dat de leden van het college van B. en W. voor zichzelf spreken. Maar spreker herinnerf eraan, dat bij den Raad altijd heeft voorgezeten om het prijsverschil in industrie en onder gas zoo klein mogelijk te laten. Hiervoor is vroeger lang en breed gesproken en daarmede rekening houdend hebben de wethouders gemeend in den geest van den Raad te handelen. Trouwens de afwijking is niet groot want allen ten opzichte van industriegas scheelt het 1 cent. De 2e wethouder beaamde dit. Dhr. Koster kon zich echter niet ver eenigen met dat voorstel. De gascom missie heeft overwogen, dat er straks wellicht concurrentie kan komen met electrische motorkracht en daarom het industriegas 2 cent lager gezet. Dhr. De Kraker merkte op, dat de commissie zulks ook heeft gedaan volgens het advies van den Directeur. Dhr. Van de BiltDus blijkt het advies van den Directeur den doorslag te hebben gegeven. Maar het is wel meer gebeurd, dat het advies van den Directeur niet gevolgd werd en de fabriek er toch niet op achteruit, maar vooruit ging. Als men toch op den Directeur afgaat, dan is er geen* gascommissie noodig. De Voorz.Mijnheer Van de Bilt, u moet niet in het werk van de gascom missie dringen. Het loopt over den gasprijs. Dhr. De Kraker merkte ter verdediging van het gezegde van dhr. Van de Bilt op, dat de commissie het advies van den Directeur ook niet blindelings heeft gevolgd, maar na rijpe overweging. De Voorz.Juist en ook is het voorstel voor een groot deel het gevolg van het financieel rapport. Dhr. KosterDe gascommissie heeft gehandeld volgens het accountantsrapport gehoord het advies van den Direc teur. Mochten de tijden nog normaler worden, dan wordt de gasprijs nog lager. Dhr. KruysseMoet ik dan uit het gesprokene opmaken, dat de gascom missie adviseerde om den gasprijs nog lager te stellen? Voorz. Ja, het voorstel van de gas commissie was om het industriegas op 10 ct. per M8 te bepalen en B. en W. stellen voor 11 cent. Het voorstel van B. en W. werd in stemming gebracht met gevolg, dat de stemmen staakten. Voor stemden de h.h.Oggel, Van de Bilt, Dekker, Dieleman en De Feijter; tegen stemden de h h.Kruysse, Weijns, De Kraker, Baert en Koster. 7. Verzoeken om voorschot op de gemecnteiyke vergoeding, over eenkomstig art. 101 der wet op het L. O. Door het bestuur der Bijz. school in de Nieuwstraat was gevraagd een voor schot- van f2000, door dat der Bijz. school te Spui f 1500 en door dat der R.-K. school f 1000. M. a. s. werd besloten de voorschotten t^verleenen. Dhr. Weijns vroeg of dat geld spoedig uitgekeerd kon worden, waarop de Voorz. antwoordde, zoodra de goedkeuring van het besluit door Ged. Staten is inge komen. 8. Verzoek om de Kaai wal enz. te te verharden. Door A. Schelleman en 9 anderen was het volgende adres ingezonden Aan den Edelachtharen Raad der gemeente Axel. Edelachtb. Heeren. Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, allen bewo ners van de Kaaiwal en de Brakken, in uwe gemeente; ilglS

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1