%o. 91. Zaterdag 18 Februari 1922. 37e .faai'ii Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaan deren. J. C. VINK - Axel. Binnenland. 4XELSCHE«C0l]BAl\T. Dit blad verschijnt eiken Dinsdae- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon lïr. 58. - Postbox 6. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Yrtydagvoormiddag ELF ure. De opening van het Internationaal Gerechtshof in het Vredespaleis te 's Wravenhage. In de Groote Rechtzaal van het Vredespaleis heeft Woensdagmiddag in tegenwoordigheid van H.M. de Koningin, H. M. de Koningin Moeder en Z. K. H. den Prins de plechtige openingszitting plaats gehad van het Permanent Hof van Internationale Justitie. De rechter? in dit Hof namen met eenige rechters plaatsvervangers en den griffier zitting aan de groene tafel op het podium, op welke tafel de zilveren inktkokers prijkten, door het Haagsche gemeentebestuur aan het Hof geschon ken, terwijl voor den President, dr. Loder de presidentsbamer was neder- gelegd, door den Senaat der Leidsche Universiteit aangeboden. President, rechters en griffier droegen zwarte toga's. j Op drie zetels, tegenover het podium, namen de Vorstelijke personen plaats, binnengeleid door den President van den Volkenbondsraad, den ambassadeur Da Cunha en den Minister van Buiten- landsche Zaken Jhr. Van Karnebeek. De Koningin, die tusschen de Koningin- Moeder en den Prins plaats nam, was jin blauwe robo met een hoed met veer van dezelfde kleur. Zij droeg een bouquet van witte en oraDjebloemen, welke Haar bij haar komst in het gebouw was aangeboden door het vrouwelijk personeel (de steno typisten en secretaressen) van het Volkenbond secretariaat. De Koningin-Moeder was in met witte en grijze kant afgezette robe en droeg een gfyze toque, terwijl i Prins in generaalsuniform was. Terzijde van de zaal, tegenover de Vorstelijke personen, hadden aan een tafeltje de President van den Volken bondsraad en de secretaris generaal van den Volkenbond, Sir Eric Drummond ats genomen achter hen zaten ver schillende leden van het Velkenbonds- secretariaat, o. a. Prof. Van Hamel. Tot de aanwezigen of genoodigden behoorden verder met hunne dames de heer Da Cunha, ambassadeur van Brazilië te Parijs, op dat oogenblik President van den Volkenbondsraad, die den Volkenbond by deze plechtig heid vertegenwoordigde voorts de te 'sGravenhage zich bevindende, functi onarissen by de verschillende Volken bondsorganisaties, de vertegenwoordi gers van buitenlandsche Ministeries de tijdelijke Voorzitter van den Minis terraad en alle andere leden van het Kabinet met uitzondering van Minister De Visser; de Ministers van Staat Jhr. Mr. A. P. C. van Karnebeek, Mr. Cort van der Linden en Jhr. Mr. J. F. de Savornin Lobmande Voorzitters en de griffier van de beide Kamers leden van de Tweede Kamer, leden van de rechterlijke colleges, de deken der orde van advocaten, provinciale en stedelijke autoriteiten, vertegenwoordigers van het Hof van Arbitrage, de Carnegiestichting, het Internat. Arbeidsbureau, van de pers, professoren, vreemde gezanten enz. De schitterend verlichte zaal bood een luisterrijken aanblik. De plechtigheid, welke, behoudens de in het Engelsch gehouden rede van Sir Eric Drummond, geheel in de Fransche taal verliep, nam een aan vang met de mededeeling van den President, dat, met uitzondering van de heeren Barbosa en Bustamenti, alle rechters aanwezig waren. Vervolgens verzocht hij den griffier, voorlezing te doen van de ingekomen brieven en telegrammen van gelukwensch. Daar onder waren gelukwenschen van de Eügelsche Regeering (gezonden door Minister Lloyd George), van de Regee ringen van Japan, Zweden, Denemarken Noorwegen, Spanje, Zwitserland, Frank rijk en van de Interparlementaire groepen van Scandinavië en Nederland, de Internationaal Law Association, de Nederlandsche afdeeling daarvan, de Nederlandscbe juristenvereniging, van Léon Bourgeois, lid van den Raad van den Volkenbond, van den directeur van het Internationaal Arbeidsbureau te Genua, Albert Thomas, het Vredes bureau te Bern, enz. Vervolgens legden de rechters èèn voor één staande, de plechtige ver klaring at, dat zy hun ambt naar eer en geweten, in volkomen onpartijdig heid zouden uitoefenen. Bij deze plechtige handeling stond de geheele zaal op, terwyl het licht door machtige reflectoren werd ver strekt, ten einde dit historisch moment in een blyvend lichtbeeld te kunnen doen vereeuwigen. Nadat, als gevolg van deze pleehtige behandeling, het Hot in functie was getreden begonnen de verschillende redevoeringen, die de opening ken merkten als een historisch feit, waarop wij Nederlanders trotsch mogen zijn. Lid Eerste Kamer. De Provinciale Staten van Limburg benoemden tot lid der Eerste Kamer mr. F. Janssen, lid dier Staten, rechter te Maastricht. Invoer van vleesch. Op de vragen van den heer Braat betreflende het sluiten van onze grenzen voor den invoer van vleesch uit landen waar tongblaar heerscht, antwoordde de Minister van Landbouw enz., dat in Denemarken mond- en klauwzeer heerscht en dat in Antwerpen genoem de ziekte is geconstateerd bij vee, uit Denemarken ingevoerd. Op grond daarvan is België den invoer van levend Deensch vee verboden. Hierbij zij opgemerkt, dat de invoer van levend vee in Nederland in het algemeen verboden is. De Minister acht het, in het belang van den Nederlandschen landboüw, niet noodzakelijk onze grenzen voor den invoer van vleesch uit landen, waar tongblaar heerscht, te sluiten, aangezien de mogelijkheid, dat ons vee, door middel van dit vleesch, door mond- en klauwzeer zou kunnen worden besmet, practisch uitgesloten is. Generaal Booth in ons land. Zaterdag is Generaal Booth in Utrecht aangekomen, begroet door verschillende autoriteiten, van wie de bnrgermeeBter hem welkom heette. Daarna zongen kinderen hem op het stationplein toe, onder begeleiding der muziek, waarop hy met kort woord antwoordde. Nadat in de woning van den commissaris der Koningin de thee was gebruikt, ontving generaal Booth 's mid dags eenige journalisten, aan wie hy de hoop en de verwachtingen van het L. d. H. vertolkte. Er is veel, veel werk en dat waar in den oorlog zooveel getrouwen zyn gevallen. Vooral in China wil men thans krachtig optreden. Hy hoopte ook dat men in Nederland het recht zou krijgen op straat te prediken. Ongevallenwet 1921. Volgens de bepalingen der Ongeval lenwet 1921 zijn alle bedrijven verze- keringsplichtig, uitgezonderd enkele met name genoemd. Ten aanzien van werkzaamheden, in dienst van een gemeente of ander pu bliekrechtelijk lichaam bestaat veelal de meening, dat (nu alle bedrijven verzekeringsplichtig zijn) ook alle werk zaamheden, verricht in dienst van een publiekrechtelijk lichaaam, onder de Ongevallenwet vallen. Dit is echter geenszins het geval. Evenals by de wet 1901 zijn niet- verzekeringsplichtig de werkzaamheden die niet vatbaar zijn om in dienst van een privaat persoon als bedrijf te worden uitgeoefend. Niet verzekerd blijven de leden van gemeentebestuur, de ambtenaren van den Burgerlyken Stand, de gemeente-secretaris, de ge meente-ontvanger, ambtenaren en be ambten ter secretarie, belastingambte naren, ambtenaren verbonden aan het bouw- en woningtoezicht, den keurings dienst (behalve laboratoriumwerkzaam- hedenl de politie, de huurcommie enz. Alleen de personen, die in dienst van een publiekrechtelijk lichaam werk zaamheden verrichten, welke vroeger niet verzekeringsplichtig waren, omdat zy niet vielen ouder de in art. 10 der Ongevallenwet 1901 genoemde verze- keringsplichtige bedrijven, welke ook door particuliere werkgevers als „be- drijt" in een onderneming kunnen worden verricht, zullen door de uit breiding van den verzekeringsplicht tot alle bedryven van 1 April 1922 af eveneens verzekerd zijn. Dit is bijv. het geval ten aanzien van personen, verbonden aan Rijks- en Gemeenteinrichiingen van Onder wijs, gemeentelijke arbeidsbeurzen, badinrichtingen en voor deze bedryven zal derhalve een aangifteformulier moeten worden ingezonden. Waar de Ongevallenwet 1921 spreekt van verzekeringsplichtige bedryven zullèn personen, welke geen bedryf uitoefenen, doch een beroep bekleeden, zooals bijv. doktoren (tenzij deze dok toren personeel in dienst hebben voor werkzaamheden in hunne apotheek) advocaten en notarissen hun personeel niet tegen ongevallen bij de Rijksver zekeringsbank kunnen verzekeren. Voor enkele personen, welke bepaalde werkzaamheden, opgenomen in een Kon Besluit, verrichten, als bijv. het bedienen van paard en rytuig, auto mobiel, enz. bestaat een uitzondering en moet aangifte geschieden. Hulpverleening aan Rusland. Het Dagelijks Bestuur van den „Bond van Comité's voor Hulpveleening vsn de noodlijdenden in Rusland" hetwelk gevormd wordt door het Dagelijksch Bestuur van het Nedelandsche Roode Kruis, ontving van het bij den Bond aangesloten „Algemeen Comité tot den steun aan de hongerenden in Sovjet- Rusland" het onderstaand rapport „Steunt Rusland." „Het Algemeen Comité tot steun aan de hongerenden in Sovjet-Rusland" heeft tot heden ca. f 160.000, verza meld. Van dit bedrag is reeds ca. f 145 000 in den vorm van levensmiddelen naar Rusland verzonden. In totaal werd ca. 1 millioen K. G. roggemeel, 20.000 K.G. vetten met de stoomschepen „Frisch", Venus", „Hector" en „Kres- mann" via Stettin naar Rusland ver scheept. Verder is door het Algemeen Comité in samenwerking met de Duitsche vrouwenbeweging een kindertehuis in Samara opgericht, waarvoor een vol ledige levensmiddelen-inventaris voor den tijd van drie maanden in Holland werd gekocht. Eiervoor werden verscheept150.000 K.G. witmeel ca. 8000 K.G. levensmid delen, van verschillende soorten. Door middel van de vrouwen sub- comité's werd veor dit kinderhuis 600 volledig stel kinderkleeding vervaar digd, en werd er voor 3000 K.G. ge dragen en nieuwe kleeding ingezameld, en netjes versteld naar Rusland ver zonden. Honderden vrouwen hebben voor deze zaak eenige maanden met grooten ijver gewerkt. De inzameling van levensmiddelen, in hoofdzaak kin dermeel bracht ongeveer 1000 K.G. op. Het Algemeen Comité hoopt door de Nederlansche bevolking in staat te worden gesteld, de aangevangen werk zaamheden met kracht te kunnen veortzetten. Uitvoer van suikerbieten. Op vragen van den heer Braat be treffende den vrijen uitvoer van suiker bieten gedurende dit jaar, luidt het antwoord van den Minister van L., N. en H. als volgt Het is den ondergeteekende bekend dat do verbouwers van suikerbieten in verband met de contracten betreffende de opbrengst van den komenden oogst, welke thans kunnen worden afgesloten, verlangend zyn te vernemen, of de uitvoer van suikerbieten dit jaar in beperkte of onbeperkte hoeveelheden zal worden toegestaan. In overeen stemming met hetgeen door onderge teekende dienaangaande reeds op 30 November 1921 is medegedeeld in

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1