fcj Zat ;i Landbouw. Gemengd Nieuws. 7A een tea per dat, het den Zij eeu geva$ ongel zij tenr nade men licha hevij het jrevol Ipoliti >ij '1 Éfcfeelel Reen jebra moorc den dat d een a hebbe Iers. dienst aefinil Pap gevom Op i stond erder et i: a t u: soek Na eenig debat werd op voorstel van j den Voorzitter met 37 tegen 23 stemmen besloten, dat deze motie bij de behan deling van de begrooting van Binnen- landsche Zaken aan de orde zal komen. De heer Dresselhuys maakte bezwaar tegen de benoeming van vier nieuwe ambtenaren bij de directie der Econo mische Zaken en kreeg van den Minister de toezegging, dat deze benoeming niet eerder zal geschieden dan nadat het ©verleg over de bezuiniging zal zijn afgeloopen. De he6r Van Ravesteyn kwam met een amendement om de kosten van het gezantschap bij den Paus te schrappen. De heer Schaper en Schokking verklaarden zich voor het amendement, de heer Rutgers daar tegen onder het zeer merkwaardige argument, dat het niet goed zou zijn, dit punt alk jaar opnieuw te behandelen. Ook hier bleken de Christelijk-Histori- schen dus weder veel meer beginsel vast dan de anti-revolutionnairan en mind r bereid hunne beginselen voor de eenheid der coalitie te offeren. Geen garnizoen te Leeuwardei*. De Minister van Oorlog heeft, naar de Nieuw* Crt. meldt, op het verzoek van het bestuur der R K. Middenstands- vereeniging te Leeuwarden, om behoud van het garnizoen, geantwoord, dat bij de vaststelling vaD de vredesorganisatie van de landmacht in de eerste plaats rekening behoort te worden gehouden met het algemeeD belang, dat eischt, dat zooveel mogelijk gebroken wordt met het stelsel van vele en kleine garnizoenen die, naar verhouding, tot een duurdere exploitatie aanleiding geven dan grootere garnizoenen. Hoe zeer de Minister gaarne in deze de gemeente Leeuwarden zou zijn tegemoet gekomen, is het hem niet mogelijk, zijn voornemen tot opheffing van het gar nizoen aldaar te wijzigen. Ook te Middelburg wordt krachtig geageerd tegen de verplaatsing van het garnizoen aldaar. We vermoeden echter, dat de adressanten van boven staand antwoord aan Leeuwarden wel een afschrift zullen krijgen en misschien wordt nog wel verwezen naar het plan tot „bezuiniging". f Prof. Bolland. Prof. G. J. P. J. Bolland is Zaterdag na een langdurig en smartelijk lyden, dat hij, geheel in overeenstemming met zijn karakter, in eenzaamheid en zonder op deelneming gesteld te zijn, heeft gedragen, op bijna 68 jarigen leeftijd overleden. Zyn vader overleed als rijksveld wachter te Assen, toen zijn zoon nog slechts 9 jaar telde. Achtereenvolgens als leerling bij een horlogemaker, als klerkje op een advocatenkantoor, als kweekeling op een lagere school ge plaatst, eindigde hij voorloopig deze snelle wisseling van loopbaan met op 14 jarigen leeftijd naar Schoonhoven te worden gezonden bij de instructiecom pagnie van het 2e reg. vestingartillerie. Zijn temperament maakte hem echter voor een militaire carrière ten eenen- male ongeschikt. Met steun vnn anderen studeerde hy verder en werd alzoo een enzer grootste geleerden. „Zijt ge zeker, dat er alleen maar eene dame in bet rijtuig zat, hetwelk dien avond voor u uitreed „Ik weet niet, mijnheer, 'k Heb haar niet zien in- of uiistappen. De heer riep my eerst, toen het andere rijtuig al in beweging was. In Garry Street betaalde hij mij en daar heb ik evenmin iets van haar gemerkt. »Hoe weet ge dan, dat het een dame was >Wel, omdat Mr. Bennett zei: >Volg de dame in dat dat rijtnig,< en dat heb ik gedaan.c R'xton gaf William en Jenkins een fooitje, nam afscheid van Slow man en vertrok. Wordt vervolgd.) Naar aan de Ned. wordt gemeld heeft op Walcheren reeds menige boer het loon van den arbeider teruggebracht van 15 op 12 gulden per week Ook zijn er boeren die beweren door de slechte uitkomst van het bedrijf niet meer te kunnen betalen dan 9 gulden per week. Een droog jaar. Men schrijft uit Zeeland aan het Hbld. Nu de uitkomsten van den bieten verbouw in Zeeland algemeen bekend zyn, is weer bewaarheid, dat niets gaat boven een droog jaar. Zoodra alle slooten droog staan, worden on middellijk klachten vernomen, dat de gewassen zullen verdrogen, maar is men het droge jaar ten einde, dan kijkt elk verbaasd over het „schot" dat de granen hebben gegeven, terwijl de bietenopbrengst ongekend hoog is. Alleen in zoogenaamde kwade gronden valt de oogst meest niet mee, vooral als Mei en Juni droog is geweest. In natte jaren blijven bovendien de gron den in desokiten toestand achter door het uit elkaar rijden van den grond, terwijl het transport ook veel meer beeft gevorderd. Een droog jaar, een goed jaar, is weder in 1921 bevestigd. A.XEL, 14 Februari 1922. De dooi is ingevallen en wel onder gunstige omstandigheden Hetzelfde mooie weer hield aan en eenvoudig door verhooging van temperatuur ver dwenen sneeuw en ijs. Zondag en ook gisteren nog werd volop schaatsen ge reden, al was het dat gisteren veel water op het ijs stond. Der traditie getrouw werden ook hier weer „met de verandering van lucht" plannen beraamd om ijsfeest te houden, tot men gisterenmiddag maar liet om- reepen, dat het overbodig geworden was, om nog te vergaderen tot dat doel. Jammer voor den kastelein, want het zou wel een „drukke" vergadering geweest zijn. Enfin, maar moed gehouden tot een volgend jaar lukt het vandaag niet, enz. Zaterdagmiddag is alhier in oen vergadering van leden van de Ned. Herv. Kerk besloten om over te gaan tot den bouw van een Diaconiehuis. Gezien de omstandigheden, waaronder sommige ouden van dagen moeten wordeD verzorgd, is bet bezit van zoo'n inrichting in onze gemeente geen weeldeartikel en is het toe te juichen, dat men eindelijk de knoop heeft door gehakt en een gunstig besluit is ge nomen. Het is te hopen, dat de velen, die door milde toezegging een flinke gift beloofden voor de tot stand koming van dit gebouw, hun woord gestand doen en bij voortduring belangstelling zullen blijven betooneD voor dit liefde werk. Maar het is ook te hopen, dat degeneB, die voorloopig met de uit voering belast zijn, met wys beleid zullen handelen in het belang van de stichting en in het belang van degenen, die ervan genieten zullen. Lateu zij vooral toonen, dat het vertrouwen in hen geschonken, niet geschokt worde en dat zij na breed overleg zullen handelen met de geofferde liefdegavee. Door de afdeeling Axel van den Vrijheidsbond is do candidatenljjst voor de aanst. Kamerverkiezing aldus vast gesteld Jhr. R. R. L. de Muralt, lid van de Tweede Kamer te 's Gravenhage, Ph. J. van Dixhoorn, lid van de Prov. Staten te Axel, ds. T. H. Siemelink, te Vlis- singen en A. van der Weyde, lid van Gedeputeerde Staten te Eliemeet. Uitgenoodigd door de afdeeling Ax'4 van „Patrimonium" trad alhier Vrijdagavond op dhr. Van Dorst afdee- lingschef van den buitendienst van den Raad van Arbeid zetel Middelburg. Spreker begon met een toelichting te geven op de Invaliditeitswet, en herinnerde aan de geschiedenis, die aan .deze Wet verbonden is. Iazon derheid de ontwerper, Wijlen Z. Ex. Minister Talma heeft in deze wet een stuk levensarbeid neergelegd. Doordat opvolgende Ministers echter meer of minder ingrijpende wijzigingen voor stelden, duurde het nog een reeks van jaren eer deze wet 'in het staatsblad prijkte. Hoewel we nog aan het begin staan van de toepassing der I. W. kon spreker reeds met voorbeelden uit de practijk aantoonen, het groote nut dezer wet in het maatschappelijk leven der kleine luiden. Hierna stood hij uitvoerig stil bij de Vry willige Ouder- doms Verzekering en zette uiteen, dat met een gering geldelijk offer de zorgen van den ouden dag, die voor velen een schaduw werpt op hun levenspad, kunnen verlicht worden. Dat deze verzekering bij velen gewild is, blijkt volgens spr. uit het feit, dat alleen onder de 35 jaar elke maand gemiddeld 3000 ingeschreven worden. Hy wekte daarom de jongeren op, om niet te wachten tot zij boven de 35 jaar zijn, want hoewol de wetgever thans da toetreding ook voor ouderen dan 35 jaar opengesteld heeft, is een premie van enaele centen per week van jongs toch nog aanbevelenswaardig. Van het vragen van inlichtingen werd door vier personen gebruik gemaakt. Na een duidelijke toelichting werd de verga dering gesloten. Waar de wetgever door deze wetten blyk geeft de volksnooden te verstaan, mag zoo schrijft men ons het zeker jammer genoemd worden, dat het Beursgebouw niet geheel met toehoorders gevuld was. Het hoofdstembureau voor de ver kiezing der Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft een der voor het kleinbedrijf ingediende candidatenlijsten ongeldig verklaard, omdat de daarop geplaatste candidaat niet voorkomt op de kiezers lijst, waarvoor hij is candidaat gesteld. Naar de Z. K. verneemt betreft het hier de lijst, ingediend voor den heer J. Thielmun te Terneuzen, die candidaat is voor het kleinbedrijf, terwijl by kiezer is voor het grootbedrijf. Echter gaat de heer Thielman met de zienswijze van het hoofdstembureau niet accoord, en staat bij op het stand punt, dat de voor hem ingediende lyst wel degelijk geldig is. Immers, de desbetreffende bepalingen schrijven voor dat men minstens 2 jaar op eene kiezerslyst moet voorkomen, wil men voor de betrokken afdeeling kunnen worden candidaat gesteld. Het geval staat nu zóó dat, waar de lijsten in hun geheel immers nog geen twee jarvn bestaan, geen enkel candi daat aan het boven aangehaald voor schrift voldoet. De beer Thielman heeft by Ged. Staten zyn bezwaren tegen het besluit van het hooidstembureau ingediend. Met de St. Crt. van 10 en 11 Februari zijn verzonden de statuten der afd. Terneuzen van deu R. K. Vrouwenbond. Men schrijft uit Philippine aan Zelandia Op 9 Januari j.l. is in de richting IJzeudyke vertrokken en sindsdien niet meer teruggekeerd, Frans de Mul die door de rechtbank van Gent tot levens langen dwangarbeid is veroordeeld wegens verklikking, waardoor twee personen onder wie de onderpastoor van Evergem destijds door deDuitschers zijn gefussilleerd. Hoewel alle pogingen in het werk zijn gesteld hem te vinden, zoowel in België als in Holland vindt men na Schoondijke, waar hij het laatst werd gezien, niet het minste spoor. Omdat hij aan allen die het hooren wilden zooveel mogelijk zyn onschuld trachtte te bewijzen en bij die gelegen heden ruim zooveel aan Bachus offerde, vermoedt men dat bij naar België is ontvoerd. Bij zijn vertrek had hy 40 bij zich. Hij laat een brave vrouw met 3 nog zeer jeugdige kinderen achter. Volgende week lezen we op den scheurkalender 22 Februari. Wie dan den datum bij verkorting schrijft, zal sedert 11 November van het jaar 1911, nog nimmer zqoveel gelijke cyfers gebruikt hebben om den dag aan te geven, want dan xet hij ongetwijfeld 22-2 22. Moord te Rotterdam. In het begin der vorige week werd zooals bekend is, te Rotterdam een man, zekere Blazer, koopman aldaar, bewusteloos opgenomen met een schot wond in het hoofd, tengevolge waarvan de man is overleden. Het vermoeden, dat hier een misdaad achter school, werd bewaarheid. Een kantoorbedien de Brouwer genaamd, werd aangehou den, die na scherp verhoor alles be kende en een ingewikkelde geschiedenis aan het licht bracht. Zoo had hij reeds vroeger een aanzienlyke som geld gestolen en daarvan een gedeelte aan de vermoorden Biazer toevertrouwd die alzoo Br. in zijn macht had en daarvan misbruik maakte, zoodat BI. in den weg zaten Brouwer na:c zijn broeder plan maakte om BI. op te ruimen. Die broeder was een Ldidsch student en had blijkbaar ook al meer misdadige plannen gesmeed, waaraan BI. werd toevertrouwd, doch niet wenschte mee te werken. Ten huize van zekere J. van A., die eveneens bij het complot behoorde, want het gezelschap werd na onder zoek door de politie hoe langer hoe grocter, is een uitgebreid onderzoek gedaan. Ook deze was student te Leiden, doch is gevlucht naar Duitsch land. Op zijn kamer werden twee dolken gevonden en eenige revolver patronen, benevens twee ledige hulzen. Een aantal brieven zijn in stukken gescheurd, in een vuilnisbak gevonden. Een en ander bevat voor de Justitie belangrijk materiaal voor verder onder zoek. Men meent een buitengewoon be langrijke arrestatie te hebben gedaan. Zoo was er uitgebreid en zeer lantas- tisch plan gemaakt voor een Ameri- kaansch-opgezetten aanval op een bank te Rotterdam. Een bakkersgezel te Leiden, die v. A. goed kent, heeft daarover mededeelingen gedaan. In dat plan waren betrokken de twee ge broeders Br., een zekere C. uit Den Haag, terwijl te Rotterdam en te Lei den niet minder dan zes personen zich hadden bereid verklaard, daaraan mede te doen. Acht revolvers waren voor de uitvoering reeds gekocht. Naar aanleiding van de geruchten, die hier en daar zelfs een stelligen vorm aannamen, als zouden de arres taties welke in verband met den moord te Rotterdam zijn geschied, op verband wijzen met den moord in den trein op mr. VVysman, deelt men van de zijdo der politie mede, dat de onderzoekingen tot dusver niet den minsten grond hebben opgeleverd voor ae waarschijn lijkheid van die geruchten. Uitteraard heeft de Haagsche politie □a deze arrestaties in die richting nauwgezette nasporingen gedaan en gaat zy daar ijverig mee voort. De inspecteur der invoerrechten en accynzen heeft Vrijdag een onder zoek doen instellen in een pand aan den Open Rijstuin té Rotterdam, ver moedend dat daar een geheime distil leerderij gevestigd was. Daar op de

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 2