%o. 88 Woensdag 8 Februari li^.37e .-auru lmi. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. De geheimzinnige moord. Dit blad verscnijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt. C 4. Telefoon Mr. 5«. - Postbox 6. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken reget meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrtJ dag voor middag ELF ure. Begrooting van Buitenlandsche Zaken. Voor de ingenomenheid, die door verscheidene leden werden betuigd, met in het afgeloopen jaar gevoerde buitenlandsch beleid, is de Minister erkentelijk. Dat andere leden, die tegen dit be leid eenige bezwaren koesterden, niet temin, waardeering betuigen voor's mi nisters persoon en zijn optreden tegen over andere mogendheden, wordt door hem op prijs gesteld. Voor de bedenking, dat de minister zich zoo weinig doet gelden als het zaken betreft, die niet enkel en alleen zijn eigen Dept. doch ook ander Depar tementen ot wel het geheele Kabinet aangaan, waarvoor geen andere grond werd aangehaald dan de wijze waarop •de Minister aandeel had in bet optre den van de Regeering in zake het Djambi contract, raakt het interne overleg in den boezem van het Ka binet. In de tweede plaats kwam de aan drang tot meerdere mededeelzaamheid in zake de buitenlandsche politiek wederom ter sprake. De Minister vraagt zich af ot men bij de beoor- deeling van zijn houding wel billijk is. In zijn streven toch om tegemoet te komen aan een ook door hem recht matig geacht verlangen, heelt hij van zijn Departement meer mededeelingen doen uitgaan dan ouder eenige vroegere periode het geval is geweest. Aan het buitenlandsche beleid is evenwel nood zakelijk eene zekere terughoudendheid Uit het Engelsch vertaald. 31) >Ja, dat is zeker. Ik kan nooit een oranjebloesem ruikeD, of ik denk aan een boscbje bij ons buis te Zacatecas waar ik als kind gespeeld heb.» »Zacatecas, is dat in Mexico?* Natuurlijk Hoe kunt ge' dat nog vragen Ik ben een Mexicaansche dat wil zeggen van mijns vaders kant. Mijn moeder was een Engelschedaarom spreek ik de taal zoo goed.* »Ge spreekt ze uitmuntend, Mrs. Brynmaur. Maar om op ons onderwerp terug te komen Ik veronderstel, dat gij onzeu vriend Conway een bezoek hebt gebracht, en dat zoodoende die geur aan het vloeipapier is gekomen »0, hemel, neenZoo iets zou ik niet durven doenriep Mrs. Bryomaur met levendigheid uit. >Maar er zijn andere vrouwen, die niet zoo bang zijn, Mr. Rixton. Ik wil u een geheim toe vertrouwen. Ik heb een weinig van het reukwerk aan een mijner vriendinnen gegeveD, en die is op Mr. Conway's kamers geweest. Ge moet dat echter niet verkeerd uitleggen. Ik bedoel niets kwaads. De vriendin, over wie ik spreek, heeft het volste recht, te handelen, gelyk verbonden zonder welke moeilijkheden en stoornissen in het leven geroepen worden, waarvan men de gevolgen zou hebben te betreuren. Een andere reden, die sommige leden aanleiding gal tot critiek was gelegen in het teit, dat de Minister zich ten tweede male zelf als gedele geerde naar de Volkenbondsvergade ring had doen aanwijzen. De Minister erkent volkomen, dat de afwezigheid van een bewindsman gedurende lango ren tijd bezwaren heeft. Tegelijker tijd mag evenwel niet vergeten worden dat aan het deelnemen aan internatio naal overleg door den Minister van Buitenlandscbe Zaken, ook voordeelen verbonden zijn, die dan ook ter ver klaring strekken van de omstandigheid dat in den bewogen toestand waarin thans de wereld nog verkeert meer dan vroeger heil gezocht wordt in per soonlijk overleg tussehen de bewinds lieden zelf. Wat nu in bet byzonder den Volkenbond betreft, verschilt de Min. in zoover met de leden, hier aan het woord, van gevoelen, dat hij het juist in het belang van den Bond en diens invloed op den internationalen toestand zou achten, indien telken- jare aldaar de verantwoordelijke leiders van de buitenlandsche politiek der ver schillende Staten te zamen kwamen. Naar aanleiding van de vraag van enkele leden of de waarneming door den Minister van het voorzitterschap van den Volkenbond wel in het belang van ons land is geweest, omdat het eene delegatie waarvan het heofd deze functie vervult, niet steeds mogelijk zij gedaan heeft.* Bij deze laatste woorden keek zij den kant uit, waar Lena zich bevond, en Rixton glimlachte, alsof hij haar zeer goed begreep. Bij zichzelf moest hij de gevatheid erkennen, waarmee zij Lena in een slecht daglicht wenschte te s>ellen zonder haar eigen aandeel in het ge beurde te verraden. Zonder het te weten had Rixton haar door de vermelding van het reukwerk een wapen in de hand gegeven, dat haar beter dieDSt kon doen dan bet gevonden briefje. »Gij leelijke, nydige tijgerin dacht de detective, haar met. een vriendelijken glimlach aanziende. »Ik zal u de scherpe tanden wel uitbreken, eer wij vele weken verder zijn. In afwachting moet ik alles van u te weten zien te komen, wat ik er uit kan krijgen.* Doch Mrs. Brynmaur was er de vrouw niet naar om zich veel uit te laten. Ze was zuo ongedurig, zoo beweeglijk, zoo naiet in het verkeerd opvatten van som mige opmerkingen, dat ze Mr. Rixton uit de vingers glipte, telkens als hij meende haar te vangen. Nooit had hl] zoo'n geslepen tegenpartij ontmoet en daar hij moest oppassen, niet te ver te gaan, uit vrees haar argwaan gaande te maken scheelde het niet veel, of bij werd schaakmat gezet. »Ze zullen een knap paar zijD, vindt ge niet vroeg hij, terwijl hij haar woor den als een nieuw uitgangspunt aanvatte. zal zijn voor de belangen van haar land met even groote kracht op te komen als zij anders zou hebben ge daan, merkt de Minister op dat de Voorzitter toch altijd uit de een ol andere delegatie zal moeten voortkomen. Dit had voor ons te minder bezwaar, omdat ook ditmaal de Nederl»ndsche delegatie zoodanig samengesteld was geworden, dat bij tu3schen:ijdscheu terugkeer van den Minister, zijn plaats zou moeten worden ingenomen door iemand aan wien, met het oog op zijn ervaring en internationale relaties, de leiding der delegatie ten volle kan worden toevertrouwd. Door leden die zich waardeerend uit lieten over het geen hij in den Volkenbond heett ge daan is do Minister dankbaar. De Minister deelt de meening der leden, die in den Volkenhond datgene blijken te zien, wat met de oprichting werd beoogd. Voor degenen, die van den aanvang af zich de realiteit hebben voor "bogen gesteld en zich niet aan overdreven illusies hebben overgegeven biedt het optreden van den Bond tot dusver geeu reden tot teleurstelling. In vele opzichten heeft hij reeds nuttig werk gedaan, en aan het ge vaar, een werktuig vau imperialistische naties te w'orden is hij ontkomen. Dat door de Nederlandsche delegatie ter zittiug van de vergadering niets zou gezegd zijn ter zake van het ont- wapeningsvraagstuk is onjuist. Evenals verleden jaar zal eerlang een uitvoerig verslag van de tweede zit ting der vergadering aan de beide kamers der Staten-Generaal worden overgelegd. De uitnoodiging welke door de Ned. Regeering den 6den October werd ont vangen voor de Conferentie te Washing ton was inderdaad beperkt tot de deel neming aan de bespreking van de z.g. Stille Zuidzeevraagstukken. Deze beperking kon naar de meening der Regeering geeu aanleiding zijn tot af wijzing der uitnoodiging en was niet het gevolg van eenig overleg met de Amerikaausche Regeering. In den stand van de tussehen Ne derland en België hangende vraag stukken is sedert de mededeelingen mondeling en schriftelijk aan de Staten- Generaal versterkt, zakelijk geen ver andering gekomen. De Minister ziet daarin geen reden om niet de juistheid te beamen vau de meeuiug door vele geuit, dat die vraagstukken met goedeu wil vau beide zijden tot een bevredi gend eind kunnen worden gebracht, onderhandelingen op den grondslag van zuiver zakeiyk overleg liggen daarbij geheel in de lijn, waaraan de Nederlansehe Regeering steeds beeft vastgehouden. De Minister hoopt, dat deze sposdig zullen kunnen wor den voortgezet in aansluiting aan het onderhoud, dat dezen zomer in het buitenland tussehen hem en zyn Bel gischen ambtgenoot heett plaats gehad, over de tussehen beide landen han gende vraagstukken. Hy heeft den in druk gekregen, die, naar hij meent door zijn Belgischen ambtgenoot werd gedeeld, dat zoodanige besprekingen van nut zijn voor de goede verhou dingen tussehen de beide lauden. De wederopvatting van het diploma- Mr. Conway is een knap man,* antwoordde de dame. »Maar Lena wel, ge weet, hoe aanstellerig ze is.« »0, wat dat betreft, ze heeft hare ideeën over de rechten der vrouw en dergelijken onzin heelemaal laten vareD.* »Een akelig soort van wezen, zoo'n geëmancipeerde vrouw Ik ben de meening niet toegedaan, dat wij de wereld zouden moeten regeeren en gy, Mr. Rixton »Miju8 inziens doet gij het al, Mrs Brynmaur. De vrouwen werken zooveel in het duister en smeden zooveel kom- plotten, dat wij er soms de wonderlijkste uitkomsten van zien.* »Nu zijt ge toch al te ondeugend. Ik beu zeker, dat ik geeu komplot zou kunnen smeden. Ik ben niet in staat, een geheim te bewaren dat kan geen enkele vrouw.* »Dat is een algemeen verspreide dwaling, waarde mevrouw. Sommige vrouwen zijn ondoorgrondelijk als de zee en even vol geheimen, indien ze er slechts voordeel in zien eQ het zoo voor haar doel te pas komt.* Mrs. Brynmaur keek Rixton strak aan, alsof ze uitvorschen wilde, wat zijn eigenlijke bedoeling wa». Hij glimlachte en wel zoo onbevangen, dat ze bijna geheel gerust gesteld werd. Hij had met iemand te doen, die zich niet licht uit het veld liet slaan maar hij gevoelde zich tegen haar opgewassen. Ze waren aan elkander gewaagd. We praten over diDgen, waar ik eigenlijk geen verstand van heb,* zeide Mrs. Brynmaur. »Laten we over wat anders spreken. Zeg me eens, waarom hebt ge me in zoo'd langen tyd geen bezoek gebracht »lk moet u mijn excuus maken. Een dag oi wat geleden wilde ik juist naar u toe gaan, toen ik in Benedict Square Senor Madraszo ontmoette, die my be praatte met hem op te wandelen naar het Park.* »Senor Madraszo,* herhaalde de dame, als wiide zij zich den naam trachten te berinneren. »0 ja I Nu weet ik het. fly is kapitein in het leger van Peru.* »Dat heett hy mij ten minste verteld, en ook, dat hij u te Lima ontmoet had.* »Dan vergist hij zich. Ik ben nog nooit zoo ver het zuiden in geweest.* »Senor Madraszo heeft mij toch ver zekerd, u daar gekend te hebben.* »Hoe dom van hem,* zei Mrs. Bryn maur op onverschilligen toon. *Ah, ik kan denken, hoe hij daaraan komt. Hij heeft zeker mijn tweelingzuster voor mij aangezien >Ik wist niet, dat ge nog een zuster hadt.* >0, dat kan wel. Ze heette Lolaze was in Lima getrouwd eu is thans daar gestorven.* Ze loog met zoo'n schyn van oprecht heid, dat Rixton er een uogeubhk door

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1