II A IH Zat. B 0p I 1 Rechtszaken. Landbouw. Z i eea tea pers dat, het den Zij eeu geval ongel zij teur I nade, men 1 lichaf hevij - 1bet irevo! [politi ïada Ken pDen niet I aanv 'weiii - te u ,bij in fcfeelel peen 1 ge bra kfler S weet moorc den I dat d eeu a hebbel Iers. dienst I aefiuii j 11 1>dp gevend J stond 1 l«erder -1 1: pstei, (t si ta<-| -zoon L ital \ejali Mr ivo tul jai I a g SFz'bck I Maar* is 't niet in-treurig, omdat het zoo inonlogiseh is, acht menschen naar Indië te halen om hier twee jaar te studeeren, terwijl er meer dan acht ingenieurs, kant en klaar hier rond- loopen, zonder een positie. Om van de genie- en marine-officieren maar te zwijgen. Die acht menschen kosten het gou vernement gedurende die twee studie jaren Salaris 8 maal f 9000 per jaar is f 144 000 Uitrust. 8 maal t2250 is f 18.000 Passage 8 maal f1600 is f 12.800 Gesteld dat er 4 getrouwd zyn. Passage 4 maai 11600 is f 6 400 Totaal 1181.200 Daarbij neg studiegelden aan de Techn. Hoogeschool en we komen tot tweemaal honderd duizend gulden, al vorens die acht officieren ook maar één uur practisch dienst hebben gedaan. En intusschen schreeuwen tientallen noodtoestanden om verbetering. En intusschen vragen duizenden Europeanen en Inlanders in het land zeil, om hulp in hun werkloosheid. En intusschen houdt men redevoe ringen everbezuiniging. AXEL, 3 Februari 1922. Nog steeds nijpt de nood in Weenen, nog erger in Rusland, maar ook roept men nog altijd om hulp voor onze eigen landslieden in de Drentsche venen en in de veenstreken van Groningen. Juist daarom was het zoo'n mooie daad van P. M. van den Ouden alhier, dat hij zelfstandig en vrijwillig op zich nam daarvoor een collecte te houden. Hij zamelde echter slechts f 74,50 in, dat hij natuurlijk heeft overgezonden. Maar is dat niet weinig, vergeleken bij hetgeen men hier voor Oostenrijkers en Belgen deed „Steunt Elkander". Woensdagavond werd op de bovenzaal van dhr. M. A. Koole alhier onder voor zitterschap van den heer J. M. Oggel de jaarlijksche vergadering gehouden van buitengewone leden van bovengenoemde vereeniging. In deze vergadering zijn de aftredende bestuursleden en commis- - sarissen allen herkozen en is in de plaats van dhr. F. Dekker Fz., die als lid der vereeniging heeft bedankt, tot commis saris gekozen dhr. P. Koole. Daarna had de gecombineerde ver gadering plaats van gewone en buiten gewone leden. Van welwillende zijde ontvingen we hiervan het volgende verslag De voorzitter heet de aanwezigen hartelijk welkom en betreurt het, dat de leden door hunne geringe opkomst zoo bedroevend weinig belangstelling toonen in het lot hunner vereeniging. Hij had gemeend een trouwe opkomst te mogen verwachten, vooral nu de vereeniging 25 jaar bestaat. Het doet hem genoegen, dat de financiëele toestand gunstiger is dan vóór een paar jaren en hij spreekt den wensch uit, dat het nu ingetreden nieuwe vereenigingsjaar een gezegend jaar moge zijn. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer A. E. C Kruysse blijkt, dat over het 25ste ver eenigingsjaar is ontvangen een bedrag van f 2274,41 en uitgegeven desomvah f 1911,34, zoodat er een goed slot is van f 363,07. Dit gevoegd bij het saldo van vorige jaren, geeft als kapitaal van de vereeniging een bedrag van f 2743,87, De voorzitter dankt den penningmeester voor het gehouden beheer en geeft daarna het woord aan den secretaris, den heer C. Dijkwel, tot het uitbrengen van het jaarverslag, waaraan het volgende is ontleend „Mijnheer de Voorzitter! Sloot het vorige jaarverslag met den wensch, dat uwe vereeniging op de volgende algemeene vergadering als eene flinke, levenskrachtige 25-jarige zou kunnen worden begroet, thans blijkt, dat deze wensch niet tót de zoogenaamde „vróme wenschen" moet worcjen gere kend, doch thans in vervulling gekomen is. Er zijn in het leven van ieder mensch oogenblikken, dat hij even op zijn weg tracht stil te staan om eens achterwaarts te blikken, daar om de eene of andere reden het verleden zijne aandacht vraagt. Zooals dit in het leven van ieder mensch valt op te merken, zoo geeft ook het bestaan van vereenigingen aanleiding daartoe. Zulk een oogenblik is thans ook voor „Steunt Elkander-'aangebroken. Mij dunkt, het is thans als vanzelf aan gewezen, bij de herdenking van het 25-jarig bestaan der vereeniging een terugblik te slaan in de vervlogen kwart eeuw en in herinnering te brengen, hoe ze is ontstaan en zich in den loop der jaren heeft ontwikkeld tot wat ze nu is, in 't kort dus, een blik te slaan in haren ontwikkelingsgang, in hare geschie denis. Op 10 Februari 1897 dan werd ten huize van Mej. de Wed. Rolff eene bijeenkomst gehouden, tot welker bij woning een 200-tal ingezetenen per circulaire waren uitgenoodigd. Als leider dezer vergadering, die ruim 40 personen bijwoonden, trad op de heer D.J. Oggel, de vader van den geachten tegenwoor- digen voorzitter uwer vereeniging. De 42 aanwezigen teekenden op eene lijst voor eene jaarlijksche bijdrage tot een totaal bedrag van f 118,50. Men vormde een bestuur; de genoemde heer D. J. Oggel, de toenmalige Burgemeester van Axel vervulde hierin de functie van voorzitter, de heer B. van'Ruijven die van onder-voorzitter, de heeren W. van Heuven, B. Trouw en C. P. Minjon respectievelijk die van len en 2en penningmeester en secretaris. Op 16 Februari riep het bestuur de werklieden op, om zich als leden der vereeniging te laten inschrijven. Tijdens die vergadering meldden zich 120 per sonen aan als lid en tot leden der commissie van toezicht werden gekozen J. C. de Bruijn, P C. van Bendegem, F. Hamelink, D. Maas en C. L. de Smidt: Het eerste vereenigingsjaar sloot met 70 buitengewone en 179 gewone leden. Het aantal gewone leden bedraagt thans 258, dat der buitengewone leden 47 met een totaal aan contributie van f 114,50. Ik wil uwe aandacht niet vermoeien met het opnoemen van een 25-tal ge tallen, maar me docht, dat het toch de vergadering wel interesseeren zou te hooren, hoeveel in het geheel door de vereeniging in de 25 jaren van haar bestaan aan ziekengeld is uitgekeerd. Uit een lijstje blijkt, dat dit bedraagt ruim f33700. Met eene zwarte kool staat in dit lijstje aangeteekend het jaar 1918—'19, toen er werd uitgekeerd f3356, terwijl het eerste jaar het geringste bedrag, nl. ongeveer f 500, aangeeft, wat natuurlijk in verband staat met het geringe aantal leden, dat toen de vereeniging nog maar telde. Het totaal bedrag f33717, levert voorwaar een schoon voorbeeld van wat men met vereende kracht bereiken kan. Vele kleintjes maken een groote, zegt men wel, en dat ziet men ook hier bewaarheid. Offert elk lid van de ver eeniging hier in de laatste jaren wekelijks f 0,15 (vroeger f 0,10), door die bijdragen, vermeerderd met die van de buitenge wone leden, kon zooals nu blijkt in den loop van 25 jaren aan ziekengeld worden uitbetaald ruim f33700. Denkt men zich nu eens in, hoeveel troost in de gezinnen der zieken is gebracht door de ontvangst dier ziekengelden, dan kan men zich eenigszins een denkbeeld maken van het nut, dat de vereeniging in den loop van een kwart-eeuw heeft gesticht en dan mogen we het oogenblik zegenen, dat het plan der oprichters deed rijpen om te trachten zulk een vereeniging tot stand te brengen, welk plan met zoo groot succes is bekroond. Me dunkt, mijnheer de voorzitter, waar het bestaan der vereeniging zulke zegenrijke gevolgen heeft gehad, daar kunnen we niet anders doen dan wenschen, dat ze op den een maal ingeslagen weg nog jaren lang moge blijven voortgaan. En nu, mijnheer de Voorzitter, steken we, den blik wederom voorwaarts rich tende, opnieuw met ons scheepje, dat thans geen broze hulk meer is, maar een vaartuig, dat gezien mag worden, opnieuw in zee, in de hoop dat het jaar op jaar in veilige haven moge worden binnengeloodst en dat zij, die na ons komen, eenmaal nog het 50-jarig bestaan der vereeniging mogen vieren. Dat zij zoo." De vergadering geeft door applaus hare ingenomenheid te kennen met het jaarverslag en de voorzitter dankt namens de leden den secretaris voor het uitge brachte verslag, vooral ook omdat bij de herdenking van het 25-jarig bestaan der vereeniging nog eens de namen der oprichters in herinnering gebracht zijn. Na den leden dringend te hebben verzocht, in het vervolg in grooter getale en op den bepaalden tijd ter vergadering te verschijnen, sluit de voorzitter de 25e algeijieene vergadering. Met de Staatscourant van 27 en 28 Januari zyn verzonden de statuten der vereeniging „Zelfstandigheid" alhier welke vereeniging ten doel heeft be vordering van de zedelijke en stoffelijke belangen harer leden. Zy tracht dit doel te bereiken langs wettigen weg en wel door a. het houden van vergaderingen b. het stichten eD instandhouden van eene werkloozenkas, waarvan de be palingen bij afzonderlijk reglement zullen worden vastgesteld e. steun verleenen aan ouden van dagen tot het verkrijgen van een vrije woning d. andere wettige middelen, die aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. Dezer dagen hield de vereeniging „Onderlinge Hulp" te Zaamslag hare gewone jaarlyksche vergadering. Uit de verslagen bleek, dat het ledental bedroeg ongeveer 200 en dat der dona teurs 21. De inkomsten bedroegen 802,36 eu de uitgaven 852,30. Het totale bezit der vereeniging ongeveer 1163,28. Aan gestorven varkens werd uitgekeerd 524,65. Op kosten der vereeniging werden geen dieren in geënt. Tem. Crt. Tot onderwijzer aan een kopschool te Vlaardingen is benoemd de heer J. Verlinde, onderwijzer aan de christelijke school te Reuzenhoek. De Ministers van Arbeid en Finan ciën hebben in verband met het Kon. besluit tot toekenning van voorschot en bijdragen aan de gemeente Ter Neuzen ten behoeve van den bouw van 42 arbeiderswoningen door de vereeniging „Werkmansbelang", aldaar hét bedrag van de daarbij aan genoemde gemeente toegekende buitengewone jaarlijksche biidragen uit 's rijks kas over 1920 1921 vastgesteld op 298.377» voor wat betreft de rentevoetbijdrage en 2028.607, voor wat betreft de mate- riaalprijzenbijdrage. Tot onderwijzeres bij het o. 1. o; te Ter Neuzen is benoemd mej. P. H Spapé te Vlissingen. Op initiatief van den burgemeester van Neuzen, den heer Huizinga en den heer A. Nolson, cargadoor, is al daar een voorl. commissie gevormd voor vestiging van een reddiDg3station. P. F. Fruytier, Den lstan Februari vierde, naar de Msb. in herinnering brengt, de heer P. F. Fruytier zijn 70sten verjaardag, De heer Fruytier is van 1888 at lid der Staten van Zeeland en van 1901 lid der Tweede Kamer, eerst voor het district Hontenisse, thans voor den kieskring Middelburg. Van 1903 af met een onderbreking van 3 jaren is de heer Fruytier lid van hetCollegóvan Gedeputeerde Staten van Zeeland. - Bij Ken. besluit is herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger, in het kanton Hulst, de heer C. IJsebaert. - De Commissaris der Koningin maakt bekend, dat dit jaar de jacht op houtsnippen met ingang van 1 Maart en die ep waterwild met ingang van 1 April zal gesloten zijn; het weispel van kwartelen alleen van 2 Mei tet en met 15 Juli a.s. zal geoorloofd wezen en dat de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van l April tot en met 30 April a.s, en van 15 Juni tot en met 31 Augustus a.s. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 5 Februari 1922. Ned. Herv. Kerk. oorm. 91/j ure Ds. J. B. T. Hugenholtz ii Ds. J. B. T. Hugenholtz Geref. Gemeente. ure Nam. 2 Voorin. 9 Nam. 2 Leeskerk. Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 3 Februari 1922. Veroordeeld wegens Mishandeling: J. d. K, 19 j., land bouwersknecht te Hoek, tot 10 of 10 dagen hechtenis. Vernieling: H. J. J., 21 j., arbeider te St. Jansteen veroordeeld tot 1 week gevang. Heden werd alhier de verplichte voorjaarskeuring gehouden voor heng sten. Goedgekeurd voor het Ryk werden de navolgende hengsten,'van de daar achter genoemde eigenaren, achter wier naam een R. staat; waar een S. staat zijn ze goedgekeurd voor het stamboek en waar R. en S. staan voor beide. De jury "vroeg ons hun dank te willen overbrengen voor de welwillen de wijze, waarop dbr. Ph. J. van Dix- hoorn hun beschutting bezorgde tijdens- de hevige regenbuien. De keuring had daardoor een geregeld verloop. Menton, P. B. van Hoeve, Axel R; Herbert, A. van Waes, Wesidorpe S; Martial, M. Puljlaert, Zuiddorpe S; RomaDof, Ph. J. van Dixhoorn, Axel R Joviaal, van Dixhoorn, vnd. S R; Renaldo, A. d'Hert, Zuiddorpe R Marsquin, van Dixhoorn, vnd. S; Jalon de Laboureur, v. Dixhoorn vnd. SR; Charmeur, P. B. van Hoeve, Axel R; Herman, S. van Hoeve, Axel R; Bienfait de Laboureur, G. van Fraaijen- hove, Axel SIsaac de Laboureur, S. van Hoeve, vnd. S Cambrinus, M. Puy- laert, vnd S R; Gladiateur, A. J. Daei- man, Westdorpe R; Philip, F. Dekker Pz., Axel RCerto de Zuiddorpe, H. P. Puijlaert, Zuiddorpe SInfernal de Laboureur, van Dixhoorn, vnd. S; Willem van Ronde Putten, F. Dekker Axel S RSt. Gothard, van Dixhoorn, vnd. S RBeau type, Th H. P. Dael- man, Westdorpe SBotha Nemrod, Corn, de Feijter, Boscbkapelle S R; Alban West, C. J. v. Waes, Westdorpe S; Colos8e, van Dixhoorn, vn1. S RMax d'Assenede, G. Wouters, Assenede R; Hendrik, van Dixhoorn, vnd. R Picaro, P. Michielsen, Zaamslag S. De R. K. Landb. Winterschool te Hulst. In tegenwoordigheid van den com missaris der Koningin in Zeeland, de leden van Ged. Staten Fruytier en van Rompu, en vele genoodigden is het reeds sedert eenige weken in gebruik genomen gebouw der bovengenoemde nieuwe instelling officieel ingewijd. Naar we aan een verslag in de Mtb. entleenen voerden verschillende spre kers het woord, e.w. de commissaris der Koningin, die hoop uitsprak dat de

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 2