;%o. 86 Woensdag I Februari 192% 37e Jaarg Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-V laanderen. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. De geheimzinnige moord. Binnenland. Dit blad verscüijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS; Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Mr. 56. - Postbox 6. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regei meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Adverientiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrij dagvoor middag ELF ure. De ©economische toestand in Earopa. Herbert Hoover, de Amerikaanscke minister van Handel, heeft een rede gehouden, waaruit de Nederlanscho kaudelsattaché mr. Aundrease te Was hington in „Handelsberichten" o.a. het rolgende mededeelt Het oeconomisch herstel van Europa is uiteraard langzaam en moeilijk. De toestand is nog zeer gevaarlijk, maar geenszins zoo duister, als sommige beschrijvingen het willen doen voor- bomen. Sinde den wapenstilstand hebben de* oorlogvoerende Staten (Rusland uitge zonderd) elk jaar een geregeld voor. gaande verbetering getoond in sociale an politieke stabiliteit en op het ge bied van landbouw, en industrie bui- tenlandschen handel en verkeer. Het •enige terrein, waarop een voortduren de, achteruitgang is waar to nemen, is dat der staatsfinanciën, de niet in even wicht gebrachte begrootingen, de daar uit volgende Inflatie van geldmiddelen enz. van zekere staten met als nood zakelijk gevolg, verlies aan crediet waardigheid. De wereldhandel heeft met groote meeilijkheden te kampen door deze gebrekkige financiering en, tenzij middelen tot herstel werden ge vonden, zal de verbetering op sociaal politiek, industrieel, landbouw- en han delsgebied van de laatste drie jaren hierdoor in gevaar worden gebracht. De nadeelige gevolgen hiervan oefenen hun invloed voortdurend uit, ook bui Uit het Engelsch vertaald. >Lena zei Gerald op ercstigen toon »Uw vriendschap met Mrs. Brynmaur •taat mij niets aan. Ze is een slechte vrouw, geloot ik.« Gerald Ij »Ja, ik ben er zeker van en Rixton insgelijks. Toen hy zijn naam hoorde noemen kwam de detective glimlachend naderbij »Moet ik er bij wezen?* vroeg hij op luchtigen toon. »We spraken over Mrs. Brynmaur, antwoordde Conway met een verlege lachje, hetwelk niet aan de aandacht van Lena ontsnapte. »Het is beter niet over die dame te praten,* zei Rixton »ze zal spoedig hier zijn en we moeten haar vriendelijk ontvangen* Vriendelijk .herhaalde Lena, die alreeds de haat der jaloerschheid in zich voelde opkomen. »Maak u maar niet ongerust, Miss Darrell,* sprak Rixton, wien zulks niet ontging. »Ik beloof u, dat Mrs. Bryn muur binnen een paar dagen de handen te vol zal hebben, om een van u beiden nog lastig te vallen.* ten de Staten, die er rechtstreeks by betrokken zijn, en belemmeren ook in belangrijke mate het herstel der Ver- eenigde Staten. Behalve de staatsfinanciën van een beperkt aantal staten, ziet de toestand er zeer bemoedigend uit. Eeu alge meen overzicht van Europa op sociaal gebied toont aan, dat het gevaar van bolsjewisme veorbij is, deels door de vergadering in den levensstandaard en deels deor de heilzame les van Rus land. De kracht vaa democratische instellingen neemt toe onder de 150 millioen menschen, W6lke vroeger do autocratie aanhingen. In Rusland zalf brandt het uiterste communisme lang zaam uit temidden van puinhoopen en hongersnood en de leiders erkennen openlyk de mislukking. Op economisch gebied is de vooruit gang in de industrieele en landbouw productie gedurende de jaren sinds den oorlog zeer duidelyk. Hongersnood is vedwenen in Europa, behalve ia Rus land. Behalve in landen, waar het ver- leenen van credieten belemmerd wordt door 't gevaar van een staatsbankroet, zooals in Oostenryk, zijn de voorraden levensmiddelen, brandstoffen en klee ding voldeende hoewel op verschillende plaatsen de levenstandaard neg laag is maar deze is zelfs in deze landen voel hooger dan het laagste punP vtyi den wapenstilstand, zoodat hierdoor niet meer zooveel ontevredenheid wordt veroorzaakt. De volkeren zijn wederom aan h«t werk gegaan en industrieele werkkracht en productiviteit neemt voortdurend toe. De particuliere ere dietinstellingen van de wereld toonen, dat zij in staat zijn om zorg te dragfen voor internationalen handel en credie ten, behalve in die streken, waar de financiën geheel en al ontredderd zijn. Verkeersmiddelen en verbindingen zijn hersteld. Wel zyn er kunstmatige hinderpalen, welke het vrije herstel van den handel tusschen de nieuwe staten iu den weg staan, maar over het algemeen gaat dit steeds voort. Kortom, er is vooruitgang en de vraagstukken, welke nog moeten wor den opgelost, worden binnen steeds nauwere grenzen teruggebracht en het wordt steeds duidelijker, in welke rich ting de oplossing gezocht moet worden. Ze zal my niet lastig vallen,* merkte Conway aan. »Ik haat haar en ik ben er nog niet zeker van, dat ze geen misdadigster is.« >In allen gevalle heeft ze een brief gestoleD en geopend die aan een ander gericht was,* zei Rixton»overigeos zullen we er thans maar niets meer van zeggen. Eer zij hier komt, zou ik echter wel iets van haar levensloop willen weten. Ge kent haar van nogal nabij, Miss Darrell; ge weet me dus wel het aen en ander van haar te vertellen Wie is Mrs. Brynmaur?* »Dat weet ik ze is weduwe, en het rouwkleed .staat haar heel goed. Maar wie was Mr. Brynmaur »Een rijk landedelman in Shropshire, zei Lena, aan wie Mrs. Brynmaur zoo veel van haar aangelegenheden had verteld, als ze noodig oordeelde. »Hij heeft haar te Parijs, waar ze op schooi lag, leeren kennen, en daar is hij drie jaar geleden met haar gehuwd. Hij stierf tengevolge eeDer koude, welke hij op de jacht had opgednaD, en zij is de iaatste twee jaar weduwe geweest.* »En ze zit er warmpjes in,« zei Conway. »Naar de praatjes gaan, ten minste bijna 20.000 pond per jaar, een huis in Benedict Square en een buitengoed in Shropshire. Eeu goed vrouwtje voor den een ot anderen vrijgezel, die zijr schaapjes op het droge wil brengen Een Staatsleening van 300 millioen. De minister van Financiën heeft ingediend een wetsontwerp tot het aan gaan van een vry willige leening tot een bedrag van ten hoogste 300 millioen gulden. In de Memorie van Toelichting wijst de Minister er op, dat op den 23sten Januari j.l. ten laste van het Rijk een vlottende schuld van 855.422.451 uitstond. De minister meent, dat consolidatie van een belangrijk deel der vlottende schuld noodzakelijk en urgent is. Wel iswaar bleek het tot dusver mogelijk, het 8cbatkistpapier voor het overgroote deel bij het publiek te plaatsen, zoodat slechts voor een betrekkelijk gering Kijk me maar zoo niet aan, Lena. Ik ben op geen huwelijksspeculatie uit, en al moest ik gebrek lijden, dan nog zou ik niet met Mrs. Brynmaur willen trouwen.* Lena's aanval van jaloerschheid ver dween by deze woorden en ze beloonde haar verloofde met een liefdevollen blik. Rixton nam weer het woord. »ls zij recht van Mexico naar Parijs gekomen vroeg hij. >Zooals ge zegt, ja.< »En is ze na haar huwelijk nog weer in Amerika geweest »Neen,* antwoordde Lena beslist. »Ze heeft een hekel aan haar vroegere woon plaats en wenscht er niet terug te keereu. Na haar huwelijk heeft ze beurtelings te Londen, te Parijs en in Shropshire bedrag een beroep gedaan behoefde te worden op da Ned. Bank, doch hierin kan spoedig en onverwachts verande ring komen. Blijkens art. 1 van het wetsontwerp vraagt de Minister machtiging om, naar gelang zulks op aannemelijke voorwaarden mogelijk is, tot een maxi mum van 300 millioen te consolideeren. In de Memorie van Toelichting geeft de Minister een breedvoerige motiveering van dit bedrag. Zooals de Minister reeds aankondigde in de avondvergadering der Tweede Kamer van 20 December 'j.l., beoogt het wetsontwerp de uitgifte van eene zuiver vry willige leening. Het systeem van gedwongen of semigedwongen lee ningen was toelaatbaar, toen het gold de dekking van onze crisisuitgaven, het mag niet worden voortgezet ter voorziening in de leeningbehoeften vau den buitengewonen dienst. De Minister wijst er met nadruk op, daf de leening uitsluitend zal strekken tot bestrijding van buitengewone uitgavon van uitgaven derhalve, welke volgeDB de regelen van een gezonde financieele politiek in aan merking komen voor dekking uit leeninggelden. Meent de Minister, dat het algemeen belang den terugkeer tot de zuiver vrijwillige leening eischt, hij vertrouwt tevens dat het publiek voorzoover het ter belegging op langen termijn geld beschikbaar heeft, zal verstaan dat het den plicht heelt den Staat over de moeilijkheden, welke uit de sterke uitzetting zijner leeningbehoeften zijn ontstaan, heen te helpen. Wel,* sprak Rixton op ongeloovigen toon, terwijl hy aan Madraszo s geschie denis dacht; »ik zou dan toch wel eens willen weten, wanneer zij den tijd heeft gehad, een Dezoek aan Lima te brengen Eer Lena hierop kou autwoorden ging de deur open en kondigde de bediende Mrs. Brynmaur aan. Een mooie brunette, met levendige manieren, elegant gekleed, wier weduwengewaad aanduidde, dat ze nog volstrekt niet alle behaagzucht had afgelegd, trad biunen en ging met uitge strekte handen Lena tegemoet. Ze was zoo teDger en klein, dat ze bijna op de teenen moest gaan staan om hare vrien din te kussen, en sprak onophoudelyk met een zachte, welluidende stem, terwijl ze uit haar groote, donkere oogen den beide heeren veelzeggende blikken toe wierp. »Ik heb myn oogen bijna uitgeschreid om u,* zeiöe ze tot Lena. »Die afschu welijke meDschen, den armen Mr. Con way op te sluiten maar ik heb natuurlijk geen oogen blik geloofd, dat hij schuldig kon zijn.* Lena, die nog onder den indruk van het daareven medegedeelde gesprek was, ontving deze ontboezeming met buiten gewone koelheid, eD Mrs. Brynmaur merkte zeer goed, dat het meisje aan hare oprechtheid twijfelde. Oogen blik- kelyk echter schonk zij hare opmerk zaamheid aan Rixton en giDg voort met comediespelen, zooals alleen een vrouw dat in tegenwoordigheid van een andere doen kan. Rixton beantwoordde hare oplettend heden gewillig genoeg, doch niet op de wijze, gelyk zij wel ge wenscht zou hebben. Hij moest hare wezenlijke ge voelens trachten uit to vorschen, welke zy, hij was er van overtuigd, thaus onder eeu air van luchthartigheid poogde te verbergen. Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1