A 4 öl Zat Binnenland. rl"l l vr Ij Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. een teu pers fiat, het den Zij eeu geva onge zij teur licha hevi| i het ire vol. poiiti ïada leen t fEen niet aan v 'welii te u Mij hi üi^ele ,k gebra Laer kon e moorc den dat d< een a hebbe Iers. dienst defiuit k Papi K gevom Op stond erder La ii I J.l *89, Us tel !b|t sl.j -loon i» naai LOveitl .dejaff *er: avaj l tol 'O ie In c larl MTZÓeki Plannen voor jnbileumfeesten der Koningin. Te 's-Gravenhage is Dinsdagavond een bijeenkomst gehouden van vertegen woordigers van vereenigingen en orga nisaties, die deelnemen aan de viering van het 25 jarig regeeringsjubileum van de Koningin. De vergadering, die uit ging van het Haagsche Comité voor Volksfeesten, was zeer druk bezocht. In totaal hebben zich ruim 130 ver eenigingen tot medewerking bereid ver klaard. We brengen in herinnering dat de Koningin 6 Sept. 1898 werd beëedigd en gehuldigd. AXEL, 27 Januari 1922. De gemeente-werklieden hebben han den vol werks van de week met het bestrooien der straten. Zoo zijn de straten modderig en zoo zijn ze als een ijsbaan zoo glad en als het dan avond is en eenige rappe handen hebben een zandpad gemaakt over de straten, dan kunnen ze 's morgens weer beginnen, want dan blijkt, zooals hedenmorgen het zandpad opnieuw met een laagje ijs te zijn bedekt. Intusschen blijkt ook hierbij weer, dat de 8-urendag niet is te hand haven hieraan dachten we toen we een paar inspecteurs van arbeid" in onze omgeving zagen. Gisteren is door de Geref. ge meente alhier een kerkdienst gehouden, waarbij als proef het zingen der psal men werd begeleid door orgelspel. We vernemen, dat de zang er zeer goed bij aansloot en de indruk was alge meen, dat de wijding der psalmen er niet door verloor. Het is misschien bekend, dat voorheen verschillende leden dier gemeente iets tegen muziek in de kerk hadden. Thans is dat idee in zoover overwonnen, dat een commis sie is benoemd om te onderzoeken in hoever het mogelijk is ook daar orgel begeleiding in te voeren, zonder met de godsdienstige begrippen in strijd te komen Het orgel werd als proef vrijwillig afgestaan, en bespeeld door dhr. C. Makkense. Dc Win terlezing. Toen Dinsdagavond de belangstellen den om half zeven de Geref. Kerk binnen traden om de lezing bij te wonen, welke door het comité alhier was uitgeschreven en die zou gehouden worden door den heer mr. P. Dieleman uft Middelburg, bleek deze stoornis in zijn reis gehad te hebben, want eerst om 7.20 betrad de heer Dieleman het spreekgestoelte. De aanwezigen werden intusschen bezig gehouden door een repertoir uit de Sankey-liederen op het mooie orgel, dat den speler wel wat te machtig bleek. Toen dan de vergadering door dhr. H. van Luijk met gebed was geopend en een kort openingswoord tot de aan wezigen was gesproken, drukte dhr. Dieleman fcijn excuus uit en viel daarop met de deur in huis door te zeggen Het is den 17en Maart van het jaar 1781 en we zien in Axel op de markt uit zijn woning komen, dat groote huis, dat er nog staat (en waar thans het Bureau der „Ax. Crt." gevestigd is. Red.), Josias Paulus, den Burgemeester van Axel. Hij ontmoet den kantonrechter en beide heeren spreken druk gesticuleerend over een onderwerp, dat wel iets bijzonders moet zijn. Ook onder de bevolking van Axel bemerken we drukke gesprekken, alsof er iets buitengewoons over de stad is. En zóó vervolgde spr. in denzelfden verhalenden trant de geschiedenis van een moord, waarvoor Pieter Lammens terdood veroordeeld en op het schavot afschuwelijk is dood gemarteld. Spr. wist zijn gehoor met zoo'n ver haal direct te boeien voor de geheele lezing, die een overzicht vormde van fei ten en toestanden, over hetgeen onsstadje gedurende het laatst der 18e eeuw en het begin der 19e meemaakte onder de Fransche overheersching. Natuurlijk was de rede gekruid met verschillende pak kende en grappige staaljes, van eigen aardige ideeën en gebeurtenissen, welka thans onmogelijk zouden zijn door de veranderde toestanden. Achtereenvol gens besprak hij de zeden en gewoon ten, toenmalige rechtspraak en militai risme, het maatschappelijk en godsdien stig leven ook de politiek, zoodat het eerst half negen was, vóór de heer Dieleman, die onophoudelijk (zonder pauze dus) had staan spreken, zijn rede geëindigd had, terwijl we wel begrepen, dat als de spr. had opgedischt, wat hij eraan toe had kunnen voegen, er nog wel een uur was bijgekomen, want zijn gegevens schenen onuitputtelijk. Wie dhr. Dieleman kent, zijn liefde voor Zeeuwsch-Vlaanderen, zijn rede naarstalent en weet dat geschiedenis zijn liefhebberij-studie is, zal zich niet verwonderen, dat deze met veel genoe gen de geschiedenis van zijn geboorte plaats, het oude Axel, verhaalt. De Zendingsbazar. De gisteren alhier gehouden tazar, ter ondersteuning van de zending onder de heidenen op het eiland Boeroe is weer flink geslaagd. Op verschillende tafels stonden de artikelen smaakvol uitgestald, terwijl ook consumptie en versnaperingen naar begeerte werden te koop gesteld. Onder de artikelen zag men natuurlijk allerlei huishoude lijke voorwerpen, leesboeken, wandver siering, enz. te veel om op te noemen. In enderscheid met de vorige maal waren thans geen voorwerpen aange kocht, doch was alles geschonken, daarom kon men ook thans in één dag klaar komqn, omdat niet werd bijge- kocht. De bazar werd geopend met gebed en psalmgezang, waarna ds. Hugenholtz, predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier een openingswoord sprak en opwekte tot liefde voer de zending. Daarna ging men al vlug tot bezichti ging en koopen over, want de voorraad was beperkt. Ook van de grabbelton, bascule en tombola werd druk gebruik gemaakt. Ter opluistering werden 's avonds door mej. G. Hugenholtz enkele liederen gezongen, die zij zelve begeleidde op het orgel daarvoor welwillend afgestaan door dhr. F. Dees. Zij die mej. Hu genholtz meer hoorden, zullen wel be grijpen, dat ook gisterenavond haar zang in den smaak viel. Jammer, dat het niet meer bekend was, dat dit plan bestond. Na afloop sloot ds. Hugenholtz onder hartelijken dank voor de talrijke en krachtige medewerking voor het succes van deze bazar, de bijeenkomst met dankzegging. De bruto-opbrengst was ruim 400. - Onder voorzitterschap van den heer A. van 't Hoff werd gisteren'ten huize van dhr. De Lozanne de jaar- üjksche algemeene vergadering gehou den der schietvereeniging „Prins Maurits" alhier. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het ledental 85 bedroeg, terwijl het ook een opsomming behelsde van al hetgeen door de vereeniging in 1921 was gedaan. Het jaarverslag van den penning meester zag er oppervlakkig beschouwd minder gunstig uit, want de rekening sloot met een tekort van 197, waarvan echter nog een gedeelte van het Rjjk moet terug ontvangen worden als onderhoudskosten van de baan. Met groote meerderheid werden tot bestuursleden herkozen de heeren Butler, Wollert en Cornelisse, terwijl in de plaats van den heer I de Feijter, die niet meer in aanmerking wenschte te komen werd gekozen de heer A. de Feyter Wz. In de vacature Jens werd gekozen de heer A. C. IJsebaert. We ontvingen een heel aardige muziekkalender, die behalve de gewone opgaven ook bevat verscheidene Dut- tige mededeelinge'n, omtrent muziek-in- strumenten, hun onderhoud en verzor ging. Ook voor zangkoren lijkt het ons heel nuttig. Bij getallen van 25 ■tuks is het verkrijgbaar voor 5 ct. bij de Ned. fabriek van muziekinstrumen ten M. J. H. Kessels te Tilburg. Ouders van jongens, welke de lagere school met vrucht doorloopen hebben, worden blijkens in dit blad voorkomende advertentie eraan herin nerd, dat de tyd van inschrijving als leerling der Ambachtsschool te Hulst wederom is aangebroken. Bijzonder wordt gewezen op een bepaling in de Wet op het Nijverheidsonderwijs, dat voor leerlingen waarvan de ouders onvermogend zijB, vergoeding voor reiskosten kan worden verstrekt, waarvoor alleen moet worden overge legd eeu bewijs van onvermogen van het hoofd der gemeente. De kosten, die sommige ouders zouden doen af schrikken, behoeven dus geen hinder paal meer te zijn om hunne zonen grondig een vak te laten leeren. Waar de arbeidswet verbiedt vóór 14jarigen leeftijd loonarbeid te verrichten, kunnen jongens op 12jarigen leeftijd, mits de zes klassen der lagere school doorloopen, worden toegelaten. De leeftijd, waarop zij dus loon zouden gaan verdienen verschilt slechts één jaar, terwijl als reeds een goede grondslag voor het vak is gelegd de verdiensten veel vlugger zullen stijgen. Gezien de resultaten en mooie positie die vele oud leerlingen hebben verworven, vertrouwt de direc tie, dat vele leerlingen zich zullen aanmelden. Toen Woensdag de ongeveer 14- jarige Eiltje van Langevelde, wonende in de Javastraat te Terneuzen, bij het stof atnemen in de kamer b(j hare ouders, te dicht bij de kachel kwam, vatten hare kleederen plotseling vlam en was het meisje onmiddellijk geheel in vlammen gewikkeld. Hevig verschrikt liep zij daarop naar da achterplaats waar hare moeder zich bevond, die de tegenwoordigheid van geest had, haar dochtertje in een deken te wikkelen, waarop de vlammeD spoedig doofden. Spoedig was een geneesheer ter plaatse terwijl de wijkzuster het bekla genswaardige meisje geheel in een verband heett gewikkeld, daar de brandwonden over het geheele lichaam waren verspreid. Eeu der omwonenden, die ter hulp snelde, liep met zoo'n vaart tegen de deurpost, dat hij een groot gat in het voorhoofd bekwam, zoodat ook hij nog verbonden meest worden. Tern. Crt. Nader vernemen we, dat het meisje aan de gevolgen is overleden. Naar de Z. K. verneemt zullen vanwege den georganiseerden R. K. Middenstand in Zeeuwsch-Vlaanderen candidaten worden gesteld voor de a.s. verkiezing der Zeeuwsch Vlaamsche Kamer van Koophandel en Fabrieken. In de suikerfabriek „Sas van Gent" zijn een groot aantal vaste werkkrachten bedankt. In Zei. lezen we, dat aan de fabriek Malotaux aan 50 vaste werk lieden opzegging is gedaan. De Breskensche visschers hadden aangeboden gratis een wagon scharden voor de veenstreken te leveren, mits het vervoer gratis kon geschieden. De burgemeester van Emmen meldde ecb ter, naar de Br. Crt. meedeelt, den schipper-Jac. v. d. Heuvel te Breskens dat het Bestuur der Ned. Spoorwegen weigerde daarvoor gratis een wagon beschikbaar te stellen. Men schrijft ons „Naar van verschillende zijden wordt beweerd, zou b(j de Centrale Suiker Maatschappij het plan bestaan, om in verband met de crisis op sui- kergebied de volgende campagne enkele hater suikerfabrieken stil te laten staan. Deze mededeeling zou werkelijk voor doze streek, ja zelfs voor geheel Zee land iets onrustbarends hebben, wan neer men niet met zekerheid kon reke- Den op de Belgische fabrieken, die evenals andere jaren van plan zijn, de concurrentie levendig te houden, en zooveel bieten te koopen, dat gerust enkele der Centrale Suiker Maatschap pij gemist kunnen worden. Dit is vooral daarom voor de bieten verbouwers in deze streek van groot belang, nu de sinds men»chen heuge nis in deze streek bekende fabrieken ▼an Moerbeke en Selsaete ook in deze malaise de door hen gekochte bieten niet alleen op tijd hebben betaald, maar zelfs een gulden boven den con tractprijs hebben gegeven. Wel een onderscheid met vele andere fabrieken, die óf nog niet of nog zeer weinig be taald hebben. Ook een onderscheid met de meeste coöperatieve fabrieken, die een derde en een vierde der prij zen welke door Moerbeke en Selsaete betaald zijn, durven aanbieden aan bun leden. Het Rtykslandbonwproefstation te Goes opgeheven. Naar we vernemen zal het Rijks- landbouwproefstation te Goes met ingaDg van 1 Mei a.s. worden opgeheven. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 29 Januari 1922. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97i ure Nam. 2 Ds. J. B. T. Hugenholtz Ds. J. B. T. Hugenholtz Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. ZittiDg vau 27 Januari 1922. Veroordeeld wegens Mishandeling J. L., 20 j arbeider te Scbooüdijke tot 20 ot 20 dagen becht. Overtreding rijksbelastingwetE. B., 42 j., land'uouwersknecht te MeerdoDk, en G Tb. E. B., 53 j., landbouwer te Meerdonk, beiden tot een boete van 10 of 10 dagen hecht. MishandelingA H., 27 j., mecani cien te Axel tot een boete van 10 of 10 dagen hecht. Niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar: J. B., 41 j, vlasbewerker te Koewacht tot een boete van 15 of 15 d., becht. Vernieling eD mishandeling F. C. H., 23 j., klompenmaker te Hulst, tot een boete van 40 ot 40 dagen hecht. Strengere straffen op de knoeierij met levensmiddelen. Kon de kantonrechter vóór de in werkingtreding van de Warenwet de knoeiers geen hoogere straffen opleggen dan 25 boete ot 6 dagen hechtenis, thans is dit anders geworden. De keuringsverordeningen bedreigen overtreding met straffen tot 2000 boete of 6 maanden hechtenis. Voor den kantonrechter te Amsterdam verschenen Maandag drie personen wegens het afleveren van melk van ondeugdelijke samenstelling. Zij hoorden resp. tegen zich eischen principale hechtenis van een maand 100 boete of 30 dagen hechtenis en f 300 boete ot 100 dagen hechtenis. Hand. Een hevige brand. Een surveillee- rend agent van politie te Tiel ontdekte naar »de Tel.c meldt brand in den winkel van de drogisterij der flrma G.

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 2