A t Zat Binnenland. zi eea ten per^ flat, het den Zij eeu geva ongef zij teur nade men licha hevij i het Irevol jolitl iada fniet aaDv welii te u ,bij h> sole J teen gebraj moorc den i dat d eeu a hebbe lers. dienst defiuil Pap Lgevom Op [stond >erder it li' jr. J. tavop HI j,r }u| t di 5 >r<j r bpai i| U vd yl'i 1 «zoekt Dbr. Kruysse had gedacht, dat het te laat was om nog aan te sluiten, omdat vóór 20 Dec. antwoord verwacht werd. De Voorz. deelde dat bezwaar niet en geloofde, dat de Minister met dien korten termijn wel rekenen zou en na den heer Oggel verzekerd te hebben, dat hetgeen de gemeente bystort, uit sluitend aan de ingezetenen ten goede komt. werd het voorstel m. a. s. aan genomen, wat ten zeerste is toe te juichen. Een volgend punt herinnerde ons aan den lieven distributietijd. Toen er gebrek was aan petroleum, zeide dhr. Kruysse, had men eenige vaten carbid besteld, omdat zooveel menschen carbid lampen aanschaften. Zoodra was echter de carbid niet aangekomen, of ze werd „vry" verklaard en was de prijs in den handel dadelijk veel minder, dan wy do carbid hadden gekocht, zoodat wo er mee bleven zitten. Het was dus maar raadzaam vond de Voorz. om nu de carbid van de hand te doen, nu er een liefhebber was, want over 't algemeen bleek ze te grof te zyn voor particulier gebruik. Aan B. en W. werd de prys overgelaten. Alzoo werd besloten. Intusschen meet er een strop aan zitten van een paar duizend pop. Nog hadden fi. en W. oen voorstel om den Baad een bepaalde Bank te doen aanwijzen, voor het beleggen van gemeente-golden. Het doel was, om daardoor B. en W. eenigszins van hunno verantwoordelijkheid te ontlasten. Do Voorz. zeide hieromtrent: Ik ben hier vreemd en daarom spreek ik vrij uit. Maar bij mij is eeR bank een bank en omdat we in dan laatsten tyd nogal eens van vreemde dingen hoorec, is de verantwoordelijkheid van B. en W. zeer groot. Spr. stolde op den voorgrond, dat van wantrouwen geen sprake is, want hij weet niet eens waar zich op het oogenblik de gelden van de gemeente bevinden. Maar de bedoeling is, dat de Raad zich omtrent een bepaalde bank uitsproke, opdat B. en W. meer verantwoord zouden zyn, als er iets mis liep. Dhr. Kruysse vond, dat B. en W. het den Raad nogal gemakkelyk ge maakt hadden, door geen namen te noemen. Hy stelde zich voor, dat als er gelden over zyn, dia dan in depo sito gegeven worden aan een bankin stelling dus op korten termijn, zoodat de rente niet heoger zal ziju, dan 3 Welnu, z. i. kan het dan niet veiliger dan by don girodienst van het Ryk. Dat geeft weliswaar maar 2% rente, maar het stelt zich ook garant voor het gestorte bedrag. De Voorz. wees erop, dat als men een bauk steunt door geld te brengen, er ook gemakkelijk geld gehaald kan worden, wat misschien niet het geval is als we ons geld by de post brengen, welk bezwaar ook door dhr. Oggel ge deeld werd. Dhr. Kruysse kon B. en W. geen ongelyk geven, dat ze de verantwoor delijkheid, die ze te dragen hebben op den Raad trachten te schuiven, maar dan is dat niet zoo gemakkelijk om maar direct to beslissen. En voor uitstel, zooals de Voorz, en dhr. de Feyter wenschton, was hy ook niet want dan werd de zaak misschien voor oen volgende vergadering persoon lijk, daarom was het best maar afhan delen. Eenerzijds was de Voorz. het Ver mede eens, omdat het nu bleek, dat hy noch de Wethouders wisten waar het geld stond. Desgevraagd antwoord de de secretaris, dat het gedeponeerd was by de firma Van Waesberghe. Dhr. Oggel vond het jammer, dat nu een naam genoemd was, doch de Voorz. vond het zelts wel goed, dat ter open bare zitting eens genoemd was, waar ons kapitaal staat. Dhr. Dieleman wilde, dat B en W. oen volgende vergadering met een voorstel kwamen. Niemand heeft er nu blijkbaar over nagedacht. Dhr. Kruysse zeide echter, dat hij juist omdat hij erover gedacht had en zooals ook elk lid daartoe de ge legenheid heeft gehad uhet een voor stel kwam tot de giro. Een andere zaak is het echter, als het betreft een rekening-couraur Spr. dacht dat het ging over het geld, dat niet gedokt was door den borgtocht van den Gemeente-Ontvanger. Het gewone loopende gold is natuurlyk gemakke lijker te verhandelen bij een bank. De Voorz. zeide, dat alleen bedoeld werd het overtollige geld, dat do ge meente in kas had men kan op ean gegeven oogenblik met «en massa geld zitten en dan is dat veiliger en ook voordeeliger, dat het uitstaat. Spr. her haalde, dat de gemeente-ontvanger et bepaalde banken hier buiten het gading blijven, waar hy in't algemeen spreekt. Hij kon zich ook wel vereenigen met den girodienst. Dhr. De Feijter wilde het liever nog eens aanhouden. Dhr. Baart merkte op, dat er toch een post moet gevonden worden waar zoo noodig kapitaal kan verhandeld worden. Hij was van gedacht om daarom aan beide banKen alhier ©en gedeelte ta geven en ook by beide geld op te nemen, als we gebrek hebben. Dhr. Weijns voelde veel voor het idea Kruysse en ook dbr. Koster kon dat steunen. Dhr. Oggel vond, dat men ook beide zou kunnen doen men kon een sam op de post deponeeren en tot een be paald maximum op een bank: zoo'n rekening-courant is ook zeer gemakke lyk voor de gasfabriek en v«or den gem. ontvanger. Dhr. Kruysse geloofde niet, dat het gemeente crediet gevaar zou loopen, door het geld op ie postgiro te breDgen. Het geeft juist vertrouwen aan de hankee, dat ze solide afnemers hebben. Na nog eenige discussie werd het voorstel Kruysse in stemming gebracht, doch verworpen met 5 tegen 4 st. Voor stemden deh.h. Kruysse, Weijns, Dekker en Koster. Tegen de h.h. Oggei v. d. Bilt, Feijter, Baert on Dieleman Dhr. De Feijter wilde nog spreken over het voorstel Baert. Hij stemde tegea het voorstel Kruysse, omdat men op do post niet meer gold kau halen, dan men er heett staan. Dhr. Oggel stelde echter voor deze zaak aan te houden, dat met 7 tegen 2 st. werd aangenomen. TegeH stem den de h.h. Kruysse en Kenter. Bij de rondvraag herinnerde dhr. Kruysse aan zijn voorstel tot het doen drukken van praeadvies met ingekomen stukken en vroeg ot daar werk van gemaakt was. De Voorz. antwoordde, dat nog geen antwoord was ingekomen. Dhr. Dieleman vroeg ot B. en W. niet konden voorzien in het gevaar van gladde straten. Het was Zondag voor menschen, die ter kerk gingen gevaarlijk glad. Misschien kon er in 't vervolg, ook al was het Zondag, wel zand gestrooid worden De Voorz zei toe erover te zullen spreken en schorste de openbare zitting. In besloten verg. werd het suppletoir kohier vastgesteld volgens ontwerp. Na de heropening deelde dhr. Koster mede, dat abusievelijk was gemeld, dat J. van Sluis was geplaatst van de 27a naar de 25e klassedit moest zyn gehandhaafd Op de gewone wijze werd de verga dering hierna geslote*. AXEL, 24 Januari 1922. Zondagavond trad alhier voor de cbr. zangvereeniging „Hoop op Zegen" in de Ned. Herv. Kerk op ds. Raams van Hook. Na de gewone voorbereiding, zooals die bij den aanvang van een kerkdianst gebruikelijk is, leidde ds. Raams de zangvereeniging in en werden I penige liederen gezongen door het koor of eenige solisten, ander leiding van den directeur C. Rinn. Vervolgens nam ds. Raams weer het woord en stond eenigen tijd stil bij de beteekenis van den naam der vereeuiging „Hoop op Zegen", alzoo komend tot zijn rede, waarvan zooals spr. onderstelde, de vereeniging wellicht ook zegen ver wachtte. Ds. Raams hield dan een preek naar aanleiding van den doop van Jezus en zatte in den breede uiteen, wat de Heiland daarmede ont vangen had en wat die doop voor zondaren beteekent. Na deze rede werd het tweede ge deelte van het programma gezongen en of nu de vereeniging niet wilde onder doen voor den dominee ot om gekeerd, weten we Biet, maar beiden namen heel wat tijd in beslag er werd van bet goede wel wat to veal gegeven en vooral de zangers hadden een zware taak. We zouden in overweging willen geven om den zang wat te bekorten, in de pauze een op de toonkunst toe passelijke toespraak te doen houden, terwijl het o. i. ook aardig zou zijn voor de toehoorders en minder vermoeiend voor de zangers, indien de aummers werden afgewisseld doar gewijde órgel- muziek. Na afloop werden kerkbestuur en alle medewerkenden bedankt door den voorzitter. Er was een bevredigende opkomst voor dezen avandterwijl de collecte 36,40 opbracht. De voetbalwedstrijd tusschen Wilhelmina II alhier en Blauw Wit uit Terneuzen kan Zondag jl. niet doorgaan. Men schreef vandaar, dat ar 6 spelers ziek waran. Het eerste elftal van „Wilhelmina" was naar Grembergen nabij Dendermon- de getogan, waar ze veel pech hadden. Niettegenstaande vrij wat beter spel geleverd werd door de Hollanders, wonnen de Belgen met 5-1. Intusschen hadden de spelers gele genheid nog een kijkje te nemen van de schade op Dendermonda en zooals za verzekerden is er nog veel, heel veal, dat op herstel wacht. De Kamers van Koophandel in Zeeuwsch Vlaanderen. We ontvingen over dit onderwerp een uitvoerig schrijven van den heer N. J. Harte, die zooals bekend, secre taris is van de commissie tot voorbe reiding van de Kamer van Koophandel in deze straek. Het schrijven bevat aan mededeeling, dat de huidige Kamers van Koophandel en Fabrieken met eind Maart zullen verdwijnen en er dan nieuwe optreden, waaronder ook eene in Zeeuwsch-Vlaanderen, geves tigd (waarschijnlijk te Ter Neuzen,) genoema wordt dit echter Dog niet. Zooals uit een verschenen Kon. besluit bleek, zal deze Kamer moeten bestaan uit 14 leden 7 voor het groot en 7 voor het klain bedrijf, die ook weer door kiezers voor het groot en voor het klein bedrijf worden gekozen. Men weef, dat voor het groot bedrijf alleen meedoen personen, die betrok ken zij» bij een zaak, waarin meer dan 50.000 kapitaal zit en wie aan minder kapitaalkrachtige zaken deel neemt, behoort tot het klein bedrijf. Alzoo is een kiezerslijst samengesteld voor elke atdeeling, bevattende pl.m. 170 kiezers voor de afd. grootbedrijf en 1350 voor kleinbedrijf, waaruit de caudidaten moeten worden gesteld. Waar nu op 7 Februari a.s, die can- didaatstelling reeds plaats moet hebben, kwam het ons gewenscht voor een en ander uit dat schryven ouder de aan dacht te brengen, zy het ook in be knopter vorm, als ons werd beschreven. Plaatsgebrek noopte ons te bepalen tot de hoofdzaken. De candidaatstelling dan wordt ge daan op lysten, door minstens 15 kie zers onderteekend, doch iedere lyst slechts voor één'candidaat. Door het hoofdstembureau worden de candidatenlijsten onderzocht. Indien meer dan 7 personen candidaat worden gesteld moet binneH 30 dagen na de candidaatstelling eene stemming worden uitgeschreven. De kiezers ontvangen dan een kaart, waarop de namen dar gestelde candidaten voorkomen. Op het stembureau ontvangen zij een stem biljet waarop die namen eveneens voer- komen met achter eiken naam een vakje. De kiezer stemt dan door achter den naam van de candidaten zijner keuze een volgnummer te zetten van l tot en mat 7. Indien achtar meer dan 7 namen een nummer wordt ge plaatst zijn de briefjes ongeldig. Om de kiezers tegemoet te komen heett het hoefdstembureau besloten, in het gebiod dezer Kamer nevens het hoofdstembureau 8 stembureaux te vormen, als volgt 1. Ter Neuzen, voor Hoek, Philli- pine, Ter Neuzen en Zaamslag 2. Sas van Gent, voor Sas van Gent en Westdorpe 3. Axel, voor Axel, Koewacht, Overslag en Zuiddorpe 4. Hulst, voor Clinge, Graauw en Langandam, Hulst en St. Jansteen 5. Hontenisse, voor Boschkapelle, Hengstdijk, Hontenisse, Ossenisse en Stoppeldijk 6. IJzendijke, voor Biervliet, Hoofd plaat, IJzendyke en Waterlandkerkje; 7. Oostburg, voor Aardenburg, Cad- zand, Eéde, Oostburg, Rstranchement, Sluis, St. Kruis en Zuidzanda 8. Breskens, voor Breskens, Groede, Nieuwvliet en Schoondijke. f Pans Benedictus XV. Na een zeer oDrustigen nacht is in den vroegen Zondagmorgen em zes uur Paus Benedictus XV overleden. Bijna tot het laatste oogenblik, seint de corr. van de „Msb." was de Paus bij kennis. Om kwart vóór één uur Zondagnacht las Mgr. Migoce de H. Mis in de Pauselijke particuliere kapel, waarna de H. Vader de H. Teerspijze ontving. Kardinaal Qiorgi gat den Paus de laatste absolutie. Eenige oogeublikken later ontsliep Benedictus XV zacht om zes uur in den mergen. Zijne Heiligheid lag rustig met was bleek gelaat en gevouwen handen. Kardinaal Gasparri nam weenend met Monseigneur Sincere het kerkelijk bestuur over, dat hij zal waarnemen, tot er een nieuwe Paus gekozen is. Alle klokken van Rome luidden. De koninklijke garde deed onmiddel lijk het St. Pieterplein ontruimen, om zoo den toegang vrij te houden voor de hooge geestelijkheid en diplsmatieke autoriteiten, die het Vaticaan zouden bezoeken. De klokken van de St. Pieter luidden tegen 7 uur het droeve doodsbericht over de stad De kerk werd geopend en talrijke geloovigen stroomden het heiligdom binnen, waar aan verschil lende altaren H. H. Missen worden opgedragen. Zondagvoormiddag ging kardinaal Gasparri, Camerlenge der H. Kerk, met de ritueele plechtigheden, over de constatie van het overlijden van den Paus. Daarna werd het lichaam bekleed met de witte toga en andere pause lijke gewaden. De handen werden kruiselings over de borst gelegd en door een rozenkrans samengehouden. Vier groote waskaarsen werden em het bed geplaatst. Overeenkomstig het verlangen van den Paus werd hot lijk niet gebalsemd. Het werd Zondagmiddag om halt drie overgebracht naar de troonzaal. De plechtigheid had plaats in tegen woordigheid van de kardinalen, prela-

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 2