\"o. 84 Woensdag 25 Januari 1922 37e Jaarg 18- voor Zeeuwsch-Vlaand er en Nieuws- en Advertentieblad J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. De geheimzinnige moord. m I 81 I Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITG EVER Bureau Markt C 4. Telefoon Sr. 56. - Postfcnx 6. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor igel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrQdagvoormiddag ELF ore. Vergadering van 17 Januari 1922. (Slot.) Alvorens ons verslag te vervolgen, hebben we eerst een foutje te verbe teren. Omtrent de scboolgeldregeling lieten we den heer Oggel zeggen, dat de kostende prijs van het onderwijs per leerling geschat werd op f 27, in plaats van 23 50 Dit moet zijn 87, in plaats van ƒ23 50: voorwaar geen klein verschil en het laat zich begrij pen, dat daarop aanmerking werd ge maakt, ofschoon het natuurlijk niet helpt; als Ged. Staten van meening zijn, dat de wet aldus begrepen moet worden, dat ook de onderwijzersalarissen ODder de onkosten gerekend moeten worden, dan moet daarnaar ook wordes gehandeld. Een andere financieele aangelegen beid was het verzoek van de Vereen .Ambachtschool Hulst" om een extra- lubsidie van 199,34, in verband raet het tekert dat was ontstaan tengevolge van de nieuwe salarisregeling, zoeals deze door den Minister was vastgesteld veor de leerkrachten. B. en W. stelden voer een extra subsidie te verleenen van 100, doch dhr. Dieleman vond een dergelijke wyze vaD toeslag geven niet gewenscht. Alle vereenigingen hebben te kort en nu is het wel gemakkelijk om even rond te zien, hoeveel gemeentes er met de acbool betrokken zyn en te zeggen dan geett ieder zooveel meer, dan zyn we klaar. Maar als we daar ep Uit het Engelscb vertaald. Zonder twijfel zou de politie hem in haar overdreven yver reeds ter dood hebben verwezen, ware het Diet, dat door de tusschenkomst van Mr. Cuthbert Morton, de zaak een ander aanzien had gekregeD. »Nog meer. Sedert de ontdekking, dat de overledene een neef was van Mr Conway, zyn er eenigeD, die hem ten laste leggen, den dood van zijn onge- lukkigeD bloedverwant veroorzaakt te hebben, ten einde in het bezit van diens goederen te blijven. Hij lokie hem op zyn kamers, zeggen deze wysneuzen, en vermoordde hem op een kwaadaardige manier, terwijl hij voor zyn lessenaar was gezeten. Bedenken de dwazen niet valt het der politie, die hem in hechtenis heeft genomen, dan met iD, dat niemand een dergelyke misdaad zou bedryven op zoo'n gevaarlijke plaats, of in de kamer zou zyn gebleven met de bewyzen van den moord by zich Men kon even goed den bediende voor den dader h< uden, daar hy op 't oogenblik, dat de gruweldaad plaats greep, in het huis aanwezig was. «Gelukkig is alle schyn van schuld gaan zal straks de ambachtsschool van Ter Neuzen komen «n zullen er nog veel andere vereenigingen komen om meer subsidie, omdat ze ook tekort hebben. De Voorz. antwoordde dat de am- achtsschool ta kort heeft, omdat de Minister do salarissen verhoogd heeft, wat dus het schoolbestuur niet veroor zaakt heeft. En nu vond hy het toch billyk, dat wie van de school profiteert er ook aan helpt betalen. Nu er 7 leerlingen van hier uaar die school gaan is deze toch ook van ng voor onze gemeente. B. en W. hebben 100 verhooging voorgesteld, daardoor wordt de subsidie 250, d. i. 35 per leerling. Het is de bedoeling dit later ook aan Ter Neuzen toe te kennen en wat andere vereenigingen betreft, die kunnen ep zichzelf beoor deeld worden. Dhr. Dieleman heelt wel sympathie voor die schelen, maar wilde er maar op wijzen, dat die verhoogde subsidie weer buiten de begreoting gaat, en als we zeil tekort komen, dan is de belas tingbetaler er weer maar goed voer. Spr. meende dat als het bestuur in Hulst voor meer uitgaven staat, er dan de wil moet zijn om een weg te zoeken naar bezuiniging. Voorz. En als Hulst de deur sluit DhrMaar dit doen ze niet. Als een school hebben, willen ze er ook leerlingen voor hebben en die moeten er ook wat veor over hebben. Dhr. Weijns vroeg of het schoolgeld eok verhoogd was, doch dit wist de Yoerz. niet. Dhr. Oggel zou willen, dat als de Minister de salarissen verhoogde, hij dan ook middelen aangaf tot voorziening, meer subsidie b.v. De Veerz Ja, maar de Minister bestuurt de scholen niet, hij regelt alleen het salaris der ambtenaren. Dhr. Kruysse vond het zeer treurig, dat op zoo kerten afstand 2 greote ambachtsscholen staan, waar 1 vol doende was. Door oprichting van de school te Terneuzen is de schoei te Hulst noodlijdend geworden. Spr. zal stemmen voor het voorstel van B. en W. maar wees er toch op, dat het niet de schuld was van den Raad van Axel dat die 2 scholen gekomen zyn. De Voorz, vond dat ook, maar het is nu eenmaal zoe. Ten slotte werd het voorstel aange nomen met 5 tegen 4 st. Voordeh.h. Oggel, v. d. Bilt, Kruysse, Baart en Feijter. Tegen de h.h. Weijns, Dekker, Dieleman en Koster. Een verzoek ^an ie N. V. Prov- Zeeuwsche Electr. My. in zake wyzi. ging voorwaarden van kabellegging in de straten der gemeente en nadere aanvulling kon de alg. goedkeuring van deu Raad wegdragen. Eveneens werd gunstig beschikt op een verzoek van M. den Engelsman tot ruiling en van F. Rinn tet aankoop van gemeentegrond. De prijs werd bepaald op 1 per M3., met inbegrip van te maken beschryvingskosten, enz. Van den Minister van Arbeid as ingekomen een circulaire ever steunregeling aan noodlydende werkloozenkassen, gedurende het jaar 1922. B. en W. stelden voer zich bij die regeling aan te sluiten, wat voor onze gemeente tengevolge sal hebben, dat voor haar rekening komt een derde gedeelte van het verschil tusschen het bedrag dat voor steun wordt uit gegeven en wat aan steun van Rijks wege wordt ontvangen door de kassen. Opgemerkt werd, dat als de werk- loezen niet gesteund werden, ze dan toch naar het Armbestuur komen om steun, dus de gemeente er geen nadeel van zal hebben door op het voorstel van den Minister in te gaan. We vonden 't jammer, dat hier op den voorgrond werd gebracht het geldelyk veor- of nadeel en niet gelet werd op de moraliteit. Het is toch immers een groot verschil, of een werkman door gebrek aan inkomsten steun vraagt en trekt uit een kas, waarin hij daar toe zyn contributie heett gestort en dus heett helpen sparen, dan wanneer hy om bedeeling vraagt aan den alge- meenen armen De heer Van de Bilt was wel voor steun, maar hij vond het een leemte in de wet, dat jonge, ongehuwde personen evengoed voor uitkeering in aanmer king kwamen als hoofden van gezinnen. Zulks kweekt luie menschen eu hij was vau meening, dat jongelieden meer werk moesten zoeken en in goede tyden moesten sparen voor de minder gunstige weken. Daarom zouden z. i. uitsluitend kostwinners moeten kunnen trekken. van Mr. Conway afgewend en kan hij iedereen vry in de oogen zien. Dr. Herrick, die onmiddellijk na de ontdek king van het lijk door Mr. Conway gehaald werd, heeft bij de lykschouwing verklaard, dat de ongelukkige om half twaalf gestorven moet zijn. Het getui genis van Mr. Cuthbert Morton bewijst, dat Mr. Conway hem om vijf minuten vóór twaalt aan deD ingaDg van Palace Yard verlaten heeft. De woorden dezer twee heereu laten dus geen twijfel over, of het slachtoffer was reeds dood, toen Mr, Conway juist met den slag van twaalven, gelijk hij onder eede bevestigt, de trap naar zijn vertrekken opging. »Bij het hooren dezer verklaringen aarzelde de jury geen oogenblik het onschuldig uit te spreken over Mr. Con way, en tevens als haar gevoelen te kennen te geven, dat Mr. Horace Bennen gedood is door de hand van één of meer onbekende personen. De naam van den moordenaar is nog een geheim, doch Mr. Conway is vry en ontheven van alle verdenking. Tot dus ver is alles min of meer begrijpelijkdoch nu beginnen we in het duistere te tasten en vragen Wie heeft Horace Bennett vermoord Hoe kwam deze tegelyk met zyn moordenaar op de kamers waarvan Mr. ConwBy alleen den sleutel had Wat was de drijfveer tot deze gruwelijke daad Niemand kan deze onzekerheid oplossen. Doolan de knecht bezweert, eD er bestaat geen reden om aan zijn woorden te twijfelen, - dat hy niets heeft ge hoord van dat hy naar bed ging tot den tijd toen zijn meester hem in het stu deervertrek riep. Verder: Waar is bet wapen, waarmee de misdaad bedreven werd Het is nergens gevonden, hoewel de politie alle pogingeD in het werk heeft gesteld, om er de hand op te leggen. De lijkschouwing, die Mr. Conway's onschuld aan het licht bracht heeft de zaak nog geheimzinniger gemaakt dan ze reeds was. Zal de sluier nooit opge heven worden Wij gelooven van neen. »'tl« mogelijk een weinig voorbarig, zulks te durven beweren, doch nu de moordenaar eenmaal zoolang vrij is gebleveD, houden wij het ervoor, dat hy voor goed ontsnapt is. Op welke wijze hij het vertrek is binnengekomen, hoe hij zyn slachtoffer daarheen lakte, waar om hij hem doodde en met welk wapen, 'tzijn omstandigheden, die wel altyd verborgen zullen blijven. De pelitie zegt niets, doeb dat juist bewyst ens, dat ze geen enkeléc draad in handen heeft, welke haar tot ontdekking der waarheid kan leiden.* HOOFDSTUK XII. RixtOD las bovenstaand artikel in de «Morning Planet* met niet weinig iunerlyk plezier en onverholen minach- trng. Hy zat met Conway aan het ontbijt op diens kamers in Garry Street, en de klok sloeg juist tien, toen hij het blad van zich wierp. «Het heerschap, dat dit stukje ge schreven heeft, schynt er tamelyk zeker van te zijD, dat de zaak aan een eind is,« «prak hy geeuwend. «Ik hoop, hem het tegendeel te bewijzen.* «Gelooft ge nog altijd, den moorde naar te zullen ontdekken vroeg Con way twijfelachtig. «Waarom niet? Ge denkt toch Diet, dat ik het hierby laten zal? O, neen; ik weet er meer van dan de nieuwtjes- jager van de krant. Zyn verslag is heel belangwekkend, doch onvolledig. Ik ben echter blij, dat het zoo is.* «Om welke reden?* «De beste van alle, waarde vriend. Ik zou Diet willen, dat sommige lui lont roken.* «Htebt ge dan vermoedens?* «Ja, zeker,* antwoordde Rixton, in gedachten zyn pyp bekijkend«of ze echter op iets zullen uitloopen, staat Dog te bezien. Doch laten we naar Kerry- more Gardens gaanmaar zeg niets, beste vrieDd, of ge moest een zeker persoon argwaan doen krygen.* Gedurende den rit Daar Kerrymore Gardens werd er door de beide maDnen vfeinig gesproken. De detective wei gerde zich verder uit te laten. (Wordt vervolgd.) 0%

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1