\o. 83 Zaterdag 21 Januari 1922 37e Jaar». Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. De geheimzinnige moord. AXELSCHE Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Mr. 56. - Pestkox 6. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voer eiken regal meer 12 Cent. Groote letters wordeH naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrfldagvoormiddag ELF ure. Vergadering van 17 Januari 1922. Aanwezig waren de heeren F. Blok, Burgemeester, Voorzitter, J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, Wethouders, A. E. C. Kruysso, J. Weyns, J. Dekker, J. M. Baert, F. DielemaB, J. de Feijter, M. W. Koster, Raadsleden en J. A. van Vessem, Gemeente-Secretaris. Afwezig waren de heeren Ph. J. van Dixhoorn, wegens ambtsbezigheden, en J. de Kraker, wegens ziekte. Do Voorz. spreekt do gebedsformule uit en opent de vergadering mot de volgende toespraak Mijne Heeren. Het zij mij vergund by de eerste vergadering in het jaar 1922, die tevens de le vergadering is, die ik als voorzitter alhier presideer, U en uwe gezinnen mijne gelukwen schen aan te bieden. Ik hoop, dat wij met frisscheu moed en met vereende krachten dit jaar 1922 werkzaam zullen zyn, de belangen van Axel en die harer inwoners op een waardige wijze zullen behartigen en dat by de behan deling van de verschillende onderwer pen in de vergaderingen steeds onder ling een aangename verkeuding moge bestaan. Mega God ons daartoe de krachten geven. Dhr. Baert nam hierop het woord en dankte als oudste lid voor de door den Voorz. uitgesproken woorden. Oek bij wenschte dezen wederkeerig geluk en hoopte, dat hij werkzaam zou zijn tot heil en zegen van de gemeente, Uit het EDgeHch vertaald. Dat stuk werd naar Eogeland over gebracht door een zekeren Patrick Doolau, den bediende van den afgestor vene, en daardoor kwam de nalatenschap van Mr. Bennett, (bestaande uit uitgestrekte goederen in Devonshire en eeue rente van vijf duizend per jaar,) iu bezit van Mr. Conway, zyn neef. Het bleek later, dat Mr. Bennett na Doolan's vertrek, uit zijn toestand van gevoelloosheid bijkwam en naderhand verder het binneland van Peru ÏDging, waar hij door een Indianenstam gevan gen werd genomen. Vier jaar lang bleef hy in de macht van die lieden en ontsnapte ongeveer twee maanden geleden, waarna hy zich onmiddellijk naar Edgeland begaf om zyne identiteit te bewijzen en zyne aanspraken op zyn 1 goederen te doen gelden. Het 1i hoogst treurig, wanneer wij bedenken, dat de overledene aan zooveel gevaren was ontkomen alleen om zijn dood te vinden, door de handen van een onbe kenden moordenaar. «Woensdag maakte Mr. Bennett zijn neef bekend met zyn terugkeer in Engeland en bad eene byeenkomst met dat zyn bestuur zou ten goede komen aan den welstand van de gemeente in het algemeen en in bet stoffelijk be- laDg van elkeen in het byzonder. Dan zal bet vanzelt aan samenwerking niet ontbreken en hopen we allen tet heil van de bevolking werkzaam te zullen zij n. Do Voorz dankte voor het gesprokene en stelde aan de orde de agenda. Behoudens een paar opmerkingen van dhr. Oggel, werden de notulen vastgesteld, ender goedkeuring van de leden, dat de door dhr. Oggel voorge stelde wijzigingen zullen worden aan gebracht. Hierna deed de Voorz. mededeeling van de ingekomen stukken, die zoeals spr. zeide ter inzage hebben gelegen en als aan de leden bekend kunnen geacht wordei zoodat voorlezing over bodig werdt geacht. Het waren a. Verslag van den Correspondent der Arbeidsbemiddeling betreffende zijne werkzaamheden. b. Bericht van den heer C. Th. van de Bilt, dat hij de benoeming tot lid van het Burgerlijk armbestuur alhier, aanneemt. e. Bericht van den heer A. Coumou, dat hij de benoeming tot lid der Com missie van toezicht op het lager onder wijs alhier aanneemt. d. Bericht van de heeren A. E. C. Kruysse P. P. M. de KortP. Le Feber A. van 't HoffP. Verijzer en Abr. Esselbrugge, dat zij hunne benoeming tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim aannemen. o. Bericht van Ged. Staten van Zee- hem, volgens Mr. Conway's verklaring, in de Athenian Club, St. James's Spare, tegen half acht des avonds. Na eene korte bespreking keerde hy naar zijn hotel in Beatrice S-ercet terug, terwijl hy zyn neef beloofde, den volgenden dag nogmaals op dezelfde plaats een onderhoud met hem te hebben. Naar de beschrijving, welke Mr. Conway van hem gegeveu heeft, waren zyne gelaats trekken door de zon gebruind eD droeg hy eeD zwaren, zwarten baard, want het schynt, dat hij zich den tyd niet gegund had zich op te knapen, zoo'n haast had hij gemaakt, zijn neet op te zoeken. In zijn hotel gekomen, schoor Mr. Bennett zyn baard at en kleedde zich in avoDdkostuum.. Om tien uur ging hij uit, waarschijnlijk met het doel den avond op de eene of andere plaats van publieke vermakelijk heden door te breDgen. Het moet hier opgemerkt worden, dat de kellner uit het hotel onder den indruk verkeerde, dat Mr Bennett in gezelschap van eeD vreemde was uitgegaan doch het lijdt geen twijfel of zijne vergissing moet toegeschreven worden aan de groote verandering in Mr. Bennett's voorko men, ten gevolge van het wegscheren van zijn baard. Van het oogenblik af, dat hij het hotel van Slowman verliet, te tien uur ongeveer, weet men niet, waar hy geweest is. Wel wordt er beweerd, land, dat zij de beslissing omtrent de gemeentebegrooting, dienst 1922 hebben verdaagd. Terugzending van Ged. Staten het goedgekeurde raadsbesluit inzake grondruiling met den heer Ph. J. van Dixhoern. g. Terugzending van Ged. Staten de goedgekeurde begrootingswijziging, dienst 1921. h. Rapport v. d. Dir. der Gasfabriek, inzake gasverbruik straatverlichting. t. Bericht van dhr. Ph. J. van Dix hoorn, dat hij de vergadering niet kan hijwonen. Z. h. s. werd besloten deze stukken voer kennisgeving aan te nemen. j. Verzoek van den Inspecteur der Rijks directe belastingen, invoerrechten en accynxen, om een lokaal beschik baar te stellen, ton einde aldaar inwo woners te doen beoren, die voor de Ryksinkomstenhelastiiag zijn opge roepen. Door B. en W. was voorgesteld de raadzaal hiervoor beschikbaar te stel len en wel ep den Maandag van elke week. Dhr. Dieleman vroeg ei die dag wel een geschikte dag zou zijn voor den Inspecteur. Maandag is de marktdag voor Hulst eu mogelijk komen er dan voel menschen, die den Inspecteur wen- schen ta spreken. De Voorz. antwoordde, dat B. en W. dat ook hebben besproken. Het zal echter hoogstens een paar maal in het jaar zijn, dat de Inspecteur komst gewenscht acht. Ia een dag kan men nog al wat menschen ontvangen. Bovendien zyn dat de politie op de hoogte is van 't geen hy in dien tyd heelt uitgevoerd; doch wij voor ons meenen, dat ze in zoo'n geval een dergelijke belangrijke getuigenis niet onder zicb zou hebbeD gehouden. De overleden Mr. Bennett verdween om tien uur uit Beatrice Street, om tegen middernacht in Garry Street weer te voorschijn te komen. Toen was hy dood en reeds koud en zat voor Mr. Conway's lessenaar in diens studeervertrek. »Mr. Conway zelf vond hem daar na zijne terugkomst van Curtain Theatre. Het vreemdste van de geheele zaak is misschien wel de omstandigheid, dat deze heer, misleid door de verandering in het uiterlyk voorkomen van zyn neef, hem niet herkende. Er is even wel Daar ons oordeel wel een weinig te veel gewag gemaakt van deze zeer natuurlijke vergissing. Mr. Conway verzekert, dat hij zijn Diced ver want slechts tweemaal heeft ontmoet, eeDS vóór diens vertrek naar Peru eD later bij het bezoek aan de «Athenia Clubc. Het is derhalve niet te verwonderen, dat hij in den zwaargebaarden man, dien hij ontmoet had, en den vreemdeling, die dood op zijne kamers werd gevonden, twee verschillende personen meende te zien. Daarby moet men in aanmerking nemen, dat de dood het menscheiyk gelaat verandert; de uitdrukking verdwijnt, het licht dar oogen is de andere dagen ook niet best geschikt. Dinsdag is het raadzitting, Woensdag markt in Neuzen, Donderdag trouwen enz., zeodat Maandag de meest geschikte dag werd geacht. Dhr. Dieleman wilde maar zeggen, dat we in elk geval rekening dienen te houden net den Inspecteur. De Veorz Juist, mijnheer Dieleman, op d&t standpunt staan óok B. en W. Dhr. Kruysse heeft bemerkt, dat het schryven over die zaak gericht is aan den Directeur der Directe Belastingen te Breda 'terwijl toch het besluit van den Raad luidde, om aan den Inspec teur te schrijven te Hulst en niet aan hoegere autoriteiten. Hy voad het wel van belang, dat er hier eens op ge wezen werd, dat het niet de bedoeling van den Raad is geweest om den In specteur veorbij te gaan. Aan den heer L. J. den Hollander werd m. a. s. eervol ontslag verleend als lid der commissie, bedoeld in art. 57 der Wet op de Inkomstenbelasting, terwijl in diens plaats na herstemming werd gekozen de heer J. M. Oggel met 6 stemmen. De heer Van de Bilt had 2 stemmen en 1 stem was blanco. Bij eerste stemming waren uitge bracht 4 st. ep dhr. Oggel, 3 op dhr. Van de Bilt, 1 op dhr. Kruysse en 1 blanco. Hierna volgde een punt, dat eigen lijk neg niet op de agenda thuis be hoorde. Het betrof de benoeming van een tweeden geneesheer vaor de armenpraktijk. De termijn van solli citatie eindigt eerst op 31 Januari, zoodat dit puut later aau de orde komt. verduisterd er blyfe niets over dan een masker, zonder leven, waar zich geen ziel in weerspiegelt. We herhalen dus het is geenszins te verwonderen, dat Mr. Conway zijn bloedverwant niet heeft herkend en den doode aan zijn lessenaar voor een vreemdeling gehouden heeft. »We hebben in der tyd als ods gevoelen te kennen gegeven, dat de politie niet gerechtigd was Mr. Conway aan te houden. De verdenking, dat hij schuldig zou wezen, was enkel op toevallige omstandigheden gegrond. Een doode, een gesloteD deur en Doolan's verklaring, dat hij zyD meester in groote ontsteltenis bij het lijk zag staan, ziedaar de eenige aanleiding, waarom men Mr. Conway eene schan delijke gevangenschap deed ondergaan. Het wapen, waarmee de misdaad werd gepleegd, is niet in zijn bezit, of op zijn kamers gevonden, er is tot nu toe zelfs niets van ontdekt. Er was geen bloed aan zyn kleederenniets aan hem droeg de blijken, dat by in een worsteling gewikkeld zou zyn geweest, en hij verklaarde, naar waarheid, gelijk wy hebben aagetoond, dat hy den vermoorde zelfs niet bij name kende. Toeh werd hij up dergelijke zwakke schyn bewijzen in hechtenis genomen en bijna eene week lang gevangen gehouden. {Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1