No. 82 Woensdag 18 Januari 1922 37® Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. De geheimzinnige moord. Binnenland. AXELSCHEI SCOUBANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco por post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon \r. AS. - Postbox 6. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdag voor middag ELF ure. De Vrijstaat Ierland. Uit den aard der zaak hebben we nog geen melding kunnen maken van de uiterst belangrijke gebeurtenis in de wereldgeschiedenis, het tet stand komen van den vrijstaat Ierland waar door dat niet langer is een soort pro vincie van het vereenigd Koningkrijk, doch een dominion met zelfbestuur van het Britsche gemeenebest, met volkomen dezelfde rechten en bevoegd heden van de overige deelen, welke samen dat wereldrijk vormen. Pas Zaterdagavond 7 Januari te 9.25 deelde in den Ierschen landdag de toenmalige President Do Valera den uitslag meo van de stemming, 64 tegon 57, door welke de vredesvoorwaarden van 6 December als geratificeerd wor den beschouwd, waardoor een einde is gemaakt aan den strijd mot Engeland, welke feitelijk is aangevangen zeven eeuwen geleden, en die met buiten gewone hevigheid meer en meer onaf gebroken is gevoerd sedert 1918. On tegenzeggelijk heeft do Spaansch- Amerikaan De Valera groote dingen gedaan in den eindstrijd, al ware het slechts door de Ieren op en buiten Green Eirea te doen volharden in hun geweldige worsteling, dech zijn haar kloveryen, zyn onverzoenlijkheid en zijn nihilisme hebben veroorzaakt, dat hij is losgelaten door zijn vroegere volgelingen, die voor Ierland en voor het Iersche volk, dat voor 98 pCt. den vrede wilde, het beste kozen en Uit het Engelsch vertaald. Het seheen, dat Mr. Bennett, alias Brenam, Diet erg op pracht en weelde gesteld was. William was beneden ge bleven en Rixton, die den koffer alleen wenschte te onderzoeken, vroeg Slow- man, xich eveneens te verwydereD. »Zeker, zeker zeide deze, naar de deur gaande. >Maar de koffer is ge sloten en ge zult een beitel noodig hebben.* »Zoo'n ding heb ik wel,* antwoordde Rixton, er een uit zijn zak halende. »Duivels!« zei Slowman, terwijl hy de trap afliep. >Hij meent het met dien koffer. Zouden er diamanten in zitten of duiten Ik wou, dat ik het geweten had, dan had ik hem opengemaakt, vóór die Fanks er de lueht van kreeg.'k Wou dat hy naar de maan vloog, die beroerde detective.* Rixton had onderwyl den koffer open gestoken, met een behendigheid den besten inbreker waardig. Er lag een hoop kleeren, onordelijk door elkander geworpen. Het linnengoed was vaD de beste kwaliteit, doch nergens kon Rixton er een naam op vinden. In een hoek vond hij een scheermes, een borstel en nu, onder de voorloopige regeering van Griffith, de zegenigen van den vrede zullen oogsten. Reeds is Engeland begonnen de 60.000 man treepen, welke van lieverlede naar Ierland zijn gezonden, te doen terugkeeren uit het nieuwe dominion en de politietroepen te demobili8eeren, terwyl het alge meene amnestie verleende aan de politieke gevangenen, zelfs de ter dood veroordeelden. Het is thans de vraag of Ulster (Noord Ierland) zich al dan niet zal aansluiten by Zuid Ierland, of sir James Craigh en Arthur Griffith wegen en middelen zullen zoeken om één ver eenigd Ierland tot stand te brengen en maatregelen kunnen treffen om een einde te maken aan de rampzalige godsdiensttwisten, een latenden bur geroorlog. Briand afgetreden. De Fransche Minister President Briand heeft onverwacht ztfn ontslag ingediend. De bladen brengen in her innering hetgeen Briand tot Btand heeft gebracht, vooral den vrede met de Turken, het herstel van het ge zantschap b(j het Valicaan en de krachtdadige verdediging der Fran sche belangen te Washington. Hoewel het eerst onzeker was of Poincaré de taak der vorming van een nieuw ministe rie op zich zou nemen, waren de bladen over het algemeen tevreden, dat hem de opdracht was gegeven en spraken het vertrouwen uit, dat Poin caré de eendracht onder de geallieer den zou weten te bewaren en tegelij- een bosje krullend zwart haar, hetwelk in een vuil stuk van een krant was gewikkeld. >Zijn baard,* mompelde Rixton. >Ik dacht het al. Bennett heeft met zich- zelven gepraat, toen hy in de kamer was en zoo dacht William, dat hy een vreemde by zich had. Hy kwam binnen met dezen baardknipte hem af en schoor zich, en toen hij dus naar beneden ging, hield William hem voor een ander. Nu begrijp ik, waarom hij warm water noodig had niet voor zyn grog, maar om zich te scheren. Een sluwe schavuit, die Mr. Bennett. Hei! Wat is dit?* Het was een klein boekje, in leer gebondeD en met het opschrift Dagboek*. Rixton sloeg het open en zag op het schutblad een naam staan. Daaronder was een groot bruin lak, waarin een wezel stood afgedrukt. >Ha, hal* zei Rixton by zichzelven, terwyl zijn gezicht aanmerkelijk ver helderde; »hier hebDen we het teeken van den karbonkelsteen. Wat zou dat beduiden en waarom verzegelt hij zyn dagboek H'm. Bewys genoeg, dat de bewoner dezer kamer dezelfde was, als de man met den armband, als de tnan, die Mrs. Brynmaur volgde en die in Garry Street vermoord werd.* Nog eens keek hy naar den naam op het dagbeek»Horace Bennett,* en hpal.de toen het briefje voor den dag, hetwelk hem door Madrasso was gegeven. kertijd krachtig de ten uitveering van de door Duitschland op zich genomen verplichtingen zou weten door te zetten. Vele bladen voorzagen een spoedige oplossing van de crisis en beschouwden de spoedige tot standkoming van bet kabinet Poincaré als zeker. Volgens de .Matin" hoeft Briand aan Sarraat getelegrafeerd dat deze gevolmachtigde van Frankryk te Was hington blytt. Te Cannes heeft het bericht van het onverwachte ontslag van Briand onder zyn collega's leven dig opzien gewekt en verschillende gedelegeerden hebben hun spyt met Briands besluit betuigd. Intusschen heeft Poincaré de opdracht tot Kabinetsformatie aangenomen. Met de vorming van het ministerie gaat het minder vlet. De meening in de meest linksche parlementskringen is nl. dat, aangezien door bet toedoen van het nationalistische blok Briand tot aftreden is genoopt, het blok nu maar verder alles alleen moet opknappen. Deze* opinie werd reeds door Viviani geuit, die daaraan toevoegde, dat dit niet wilde zeggen, dat men een blok- ministerie nu ook links vijandig ent- vangen zou. Men zou het gaarne steunen in datgene, wat het in de goede richting zal ondernemen, maar men wil links de gehsele verantwoor delijkheid voer den toestand latpn rus ten op hen, die hem veroorzaakt heb ben. De meening is officieel neerge legd in een verklaring der radicaal- socialistische Kamergroep, waarin ook uitdrukkelijk gezegd wordt, dat deze »Nu zal ik zien, of ik een dwaas ben of een verstandig mensch,* zei Rixton een weinig opgewoodeD. >Indien mijn veronderstelling juist is, moet de naam op dit papiertje dezelfde zijn.* Hij opende het en daar stond in Ma- draszo's sierlijk handschrift: >Horaee Bennett.* HOOFDSTUK XI. De uitslag van de lijkschouwing op den man, die'in Garry Street vermoord werd, levert al wederom een bewijs voor het gezegde, dat de waarheid soms ongelooflijker is dan de verdichting. Het verhaal van het gebeurde gelykt meer op een roman dan op een voorval uit het werkelyk leven, en er zou stof kunnen gevonden worden voor een schokkend drama of een sensatie maken de novelle in het verslag van de mis daad, welke in Garry Street heeft plaats gehad. Zelfs het geheimzinnige ODtbreekt niet, terwyl de jury het onschuldig heeft uitgesproken over Mr. Gerald Conway, in wiens kamer het lyk is gevonden, was ze verplicht te verklaren, dat de overledene door een of meer onbekende personen vermoord is. Wie deze onbekenden zijn isonmo- gelijk te zeggen. Niets i* er ontdekt, 't welk daar licht over kan verspreiden, en naar ons inzien zal de sluier welke over het geheel ligt, wel nimmer worden opgeheven. weigering om deel uit de maken van het nieuwe kabinet geen stelselmatige oppositie daartegen inhoudt. Het natio nalistische blok echter van zyn kant deinst volstrekt niet terug voor de verantweordelijkheid, en wil zelfs van het geven van invloedrijke portefeuil les aan meer linksche politici niets weten. Van deze zijde dringt men er zoowel bij Poincaré als bij den presi dent der republiek op aan dat de po litiek, die bij de laatste verkiezingen van November 1919 heeft gezegevierd nu ook onverzwakt zal worden uitge voerd en dat in geen geval, een radi caal doze by uitstek politieks porte feuille van Binnenlandsche Zaken zal krijgen zooals in het ministerie Briand het geval was. Protest tegen den 8-arendag De Kamers van koophandel te En schede, Hengelo, Borne, Almelo, Rijssen, Goor, Delden, Neede, Winterswijk en Oldenzaal, hebbes een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin het volgende wordt gezegd .Tal van vooraanstaande personen ep hot gebied van bankwezen, scheep vaart, nijverheid en handel hebben gedurende de voorbijgegane hausse periode gehandeld alsof deze toestand normaal en blyvend zeu zyn. De in tredende val der prijzen deed hun zien, hoe ze zich vergist hadden. Waar instandhouding nog mogelijk was, moesten alle krachten bijgezet worden, De politie heeft uitgemaakt, dat de naam van den overledene Horace Bennett is, en iD die omstandigheid ligt voor namelijk het buitengewone van het geval. De ongelukkige man, een neef van Mr Conway, verliet Engeland om redenen van gezondheid, ongeveer zes jaar geleden. De dokters hadden hem voorgeschreven, in een warmer klimaat te gaan wonen, waarom hy naar Lima, de hoofdstad van Peru, was getrokken. Daar huwde hy en besloot er zyn verdere leven door te brengen. Ongelukkiglijk was zijn zwak gestel niet bestand tegen de gele koorts, welke jaarlyks in Zuid- Amerika zooveel slachtoffers maakt. Mr. Bennett werd, nu vier jaar geleden, door die ziekte aangetast. Hij ging met zyn vrouw naar Cuzco in het gebergte, met de hoop in de gezonde lucht genezing te vinden doch Mrs. Bennett stierf er ten gevolge van afmatting door hare inspanning aan het ziekbed van haar echtgenoot, en, het is opmerkelijk, Mr. Bennett zelf werd ook een tydlang als overleden beschouwd. Het was echter slechts een geval van sehyndood geweest, en de dokter, die hem behandelde, schreef een bewys van overlijden. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1