\o. 81 Zaterdag 14 J 1922 37* Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. De geheimzinnige moord. ANT. Dit biad verschijnt eiken Dinsdag- en Trtj dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Nr. 56. - Postbox 6. tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar AÜVERTENTIEN van 1 eiken regei meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag ELF ure. De conferentie ta Cannes. Een der stellig zeer groote feiten ran de besprekingen te Cannes is, dat niet alleen het Belgische voorkeurrecht is behouden, dat ook behouden blijft roor de toekomstigs betalingen, maar iat België ook 530 millioen goudmark in geld krijgt. Men acht do quaestie der vergoedingen thans definitief ge regeld. Duit8Chland zal 720 millioen goud mark moeten betalen. Er bestaat aanleiding om van deze sem 140 mil lioen ten bate van Frankrijk ea 50 millioen ten bate van Engeland at te zon deren. Frankrijk blijft schuldeiscber voor de 31 millioen, welke indertijd aan Italië zijn geleend. Er zullen bij landere schikkingen tussclann deze twee landen wordon getroffen voor het terugbetalen van deze som. Frankryk had meer willen ontvangen en de Fransche gedelegeerden hebben dan ook naar Parijs geseind ona de positie uiteen te zetten en definitie! instructies te vragen. Bljjkens berichten uit Rome deelt Italië in zake de schadevergoeding het Eogelsche standpunt en is 't tot zekere concessies bereid mits ook de andere mogendheden offers brengen. De „Temps" vernam uit Cannes, dat Briand het antwoord van Millerand heelt ontvaügen, maar dat het geheim werd gehouden tot de bijeenkomst van den Oppersten raad van 5 uur zou hebben plaats gehad. De corresp. vau het blad vernam intusschen reeds, dat Millerand, als hy werd geroepen om uitspraak te doen in zake de verdee ling het bedrag van 140 millioen als aandeel van Frankrijk zou aanvaarden maar zou wenschen, dat art. 4 vau da overeenkomst van 13 Aug. (kapitali seering van de waarde der Sarmijnen) niet van toepassing zou worden ver klaard voor 1921. Loucheur heeft in d en zin 'n offlcieuaen stap gedaan bij de Belgen, die hun standpunt handha ven. Verder is men nog niet geko men. De besluiten, welke men van de conferentie verwachtte, zij a niet afge komen. De dag is voorbijgegaan met een reeks vergaderingen, waarvan de belangrijkste ongetwijfeld die was van den Oppersten raad. Meu heeft de bespreking voortgezet van de memorie, bestemd voor het con sortium voor Rusland. Deze zal heden worden geteekend. Zij behelst de vor ming van een internationaal syndicaat en daarbij aangesloten nationale syndi eaten, ten einde het economische her stel van Europa te ondernemen en de medewerking van alle landen te verzekeren bij het herstel van een normalen toestand, alsook een commis sie, bestaande uit twee vertegenwoor digers van Engeland, twee van Fran- rijk,één van Italië, ééa van Belgiëanéén van Japan. Dit syndicaat zal vertegen woordigers van andere landen in zich kunnen opnemen, ten einde het plan in bijzonderheden te onderzoekenelk noodzakelijk voorloopig onderzoek in te stellen over te gaan tot de organi satie van het centrale syndicaat, en de Uit het Engelsch vertaald. 24) onder-syndicaten, zooëat deze organen zoo spoedig mogelijk hun taak zullen kunnen beginnen aan de conferentie te Genua verslag uit te brengen van hetgeen er is tot stand gebracht; alle voorstellen te doen, hetzij aan eeo van de belanghebbende mogendheden, hetzij aan de conferentie te Genua, welke, volgons zijn meaning van dien aard zijn, dat zij het syndicaat of de conte- rente te Genua zoudea kunnen helpen. De vertegenwoordigende regeeringen verplichten zich, onmiddellijk 10000 pond ia gelijke deelen te verschaffen, die bestemd zyn voor de kosten van de commissie voor de organisatie, en alle hulp en steun te verleenen, die zij kunnen geven, zoowel aan de com missie voor de organisatie als aan het syndicaat, als dit zal ziju gevormd. Een kras stukje. Het is stellig niet te verwondereu, dat na den langen oorlog de leger-admini- stratie ook in Frankrijk min of meer in 't honderd is geraakt en zoo is het dan ook voorgekomen, dat aan onkele gedemebiliseerden twee- en zelfs drie maal hun tegeed een soort demobi lisatie-permie is uitgekeerdde moesten hebben die tweede uitkeering geweigerd, heel enkelen hebben haar opgestreken als een buitenkansje. Eén der poilus is er echter in geslaagd, veertigma&l de premie in te pikken. De administratie van zijn korps had zich vergist en zond hem, kert na de eerste, ook een tweede premie. De man, een bakkersknecht, hield zich van den domme, doch bedacht later Rixton kwam in het hotel in zijne hoedanigheid van Fanks en werd door den logementhouder met de meeste voorkomendheid ontvangen. Dat heer bail ie veel dubbelzinnige zaakjes aan de hand, om een beambte van Scotland Yard iets id den weg te durven leggen. Hij coodigde hem in eene achterkamer en vroeg, wat hij drinken wilde Goch Rixton, die zijn hoold helder wenschte te houden, nam slechts een sigaar. »Voor zaken hier vroeg Slowmon, wiens geweten niet geheel gerust was, terwijl hy zich enkele voorvalletjes uit den laatsten tyd herinnerde. »Niet precies. Ik wou een mijner vrienden hier een bezoek brengen, die onlangs uit Zuid-Amerika is gekomen.* »Ha, ik wed, dat het Mr. Brenam is. Het doet me pleizier, dat ge er over spreekt, want ge zult wel weteD, waar hij tegenwoordig uithangt.* »Is hij dan hier niet gelogeerd vroeg Rixton bedaard. »Dat is te zeggen, hij is hier geweest maar nu niet meer. William Wanneer is Mr. Brenam er van door getrokken V* William, eeD kellner met dikke kus sentjes onder de oogen en een vuil servet in de hand, kwam biunen en wierp Rixton een schuinen blik toe. Hij kende den detective van wege een juweelendiefstal, waarin hij de heler van het vermiste was geweest. »Mr. Brenam zei William. »Die snuiter uit Peru Wel, Mr. Slowman 't is nu Zaterdag, niet Ik geloof, dat hij Woensaag opgetrommeld is.« »Juist,« sprak Slowman, zich tot Rixton wendende. «Woensdag is de dag. Sedert heb ik hem niet gezien, en hy is mij een week logies schuldig. Als hij met gauw terugkomt, zal ik zijn kofter openmaken Ik heb er het recht toe niet waar, Mr. Fanks?* «Ja, indien hy al te lang weg blijft, antwoordde Rixton onverschillig. »Maar waarom denkt ge, dat hij niet terug zou keeren «O, dat weet ik zelf niet. 'tls al leen maar, dat ik het gek vind, dat iemand een dag of drie lang in zwarten rok en witte das door de stad zou loopen.* «Zoo? is hij in avondcostuum uitge gaan «Om tien uur zoo ongeveer,* viel William hierop in. «Hy was van half zeven tot half acht weg geweest. Toen ging hij naar zijn kamer en vertrok tegen tien uur in gezelschap van een ander persooD. NeeD, toch niet, de andere ging vooruit en daarna v Mr. Brenam t6n minste, dat deuk ik want ik heb hem niet gezien.* Er was dus alweer een nieuw perso nage in de zaak betrokken. Rixton's gelaat verduisterde voor een oogen blik, daar deze ontdekking ziju geheele theorie in de war stuurde. Hij ging echter bedaard voort met William te onder vragen. «Hoe weet gy, dat hy zoo gekleed was, als gij hem niet gezien hebt «Wel, Mr. Fanks,* en William krabde zich verlegen het hoofd, »'t is eigenlyk een raar geval. Ik heb den ander niet naar boven zien gaan en Mr. Brenam evenmin de trap zieu afkomen maar ik heb hem op zyu kamer in avondcostuum gezien, toen hy om warm water nep om grog te maken.* «Hoe zag hij er uit, William?* «Een lange vent, met een nydig zicht en een zwarten baardde andere heer, die 'teerst naar beneden kwam, was ook in 't zwart gekleed, doch was glad geschoren. Ik zag hem, toen hij langs het buffet ging.* «Hebt ge twee mannen bij elkaar gezien, toen ge boven waart?* vroeg Rixton, die lont begon te ruiken. «Neen, mijnheer, dat niet. Maar ik heb Mr. Brenam tot den anderen heer hooren praten. Hij zei, dat by het een zeker iemand eeos iu zou peperen. «Wilt ge misschien zyu kamer eens dat als het zóó gemakkelijk ging, hy er wel een slaatje uit kou slaan. Bru taalweg schreef hij, telkens onder een anderen naam, aan het een of ander korps, waarbij hij echter niet had ge diend, dat hij zijn premie nog niet had ontvangen. Kwam ten actweord, dat zijn naam niet voorkwam op de sterk testaat van het regiment, dan schreef hij san brutalen brief, waarin hij het ean schande noemde, dat door de stonamitait van den een et ander „een arme gedemobiliseerde" schade zou moeten lijden en dreigde hij, dat, als hij het hem toekomende niet binnen tweemaal 24 uur had ontvangen, hij zich regelrecht zou wenden tot het dep. van Oorlog. Gewoonlijk kwam het geld dan per koerende post. Tot ons bakkertje de domheid had, twee maal dezeltde korps-administratie te manen, die toen de politie waarschuwde, met het gevolg, dat de vriend, die den Staat heeft opgelicht voor een kleine 40.000 franc, nu in het gevang zit met twee kameraden, die hem hebben geadviseerd, en enkele der brieven hebben geschreven en geeden sier hebben gemaakt van de moneten. - Het Amerikaansche departement va» Handel tracht in sommige streken van Europa het gebruik vau mais als menschenvoedsei aan te moedigen en heelt te dien einde een expert dr. Le Clerc, naar Europa gezonden, om het idee te bespreken met Euro- peesche mannen van gezag. Aanbevo len wordt niet de mais te gebruiken als meel maar als „corn-grita" (maisgort) zien?* zei Slowman. »Ja,« antwoordde Rixton opstaande «en ik geloof, dat we goed zouden doen, dien koffer maar open te maken.* «Te drommel riep de logement houder «ge meent toch niet, dat hy het een ot ander uitgehaald heeft?* «Dat zai ik u zeggen, als ik zyn naam weet, Slowman.* «Brenam heeft hij zich genoemd, Mr. Fanks.* «H'm. Ik twijfel wel eenigszins aan de waarheid daarvan. Ga maar voor, Slowman.* «O, te duivelriep de waard. «Ik had niet kunnen denken, dat bij tot zoo'n soort behoorde. Hy leek een heele heer. Pas uit Peru gekomen, zeide hy, en hij praatte over Indianen en goud, of het zoo maar niets was. Wat moest de vent hier komen doen om een fatsoenlijk huis in opspraak te brengen Onriertusscheu waren ze op een ruime kamer boven de «bar* aangekomen, een plaats, welke weinig geschikt scheen voor slaapvertrek, daar Slowman's klan ten dikwijls tot laat in den nacht dronken en soms een oor verdoo vend lawaai maakten. Er was een onzindelijk bed, een vervelooze wasch tafel, een gebarsten spiegel en eeu scheef opgehaald gordijn voor het raam. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1