Jp i I be I c!i' *S is J Binnenland. Gemengd Nieuws. "lei i „i a JB* W u be Mi m as H ee Ij lei I ae A, zuj ou ijv a t. i i all Tengevolge van een overeenkomst tusschen de partijen zal het Kabinet in zijn huidige samenstelling aanblijven. De republikeinsche nationale garde zal worden bevreesd. Nieuwe plannen van koning Rarl De te Belgrado verschijnende „Sanik" meldt, dat Karl van Habsburg ie Maart of april a.8. weer een poging zal doen om op den Hongaarschen troon te komen. De familie Bourbon-Parma stelt alle pogingen in het werk om de bezittingen der Habsburgers in Italië vrij te krijgen en Italië heett zich, naar het schynt, laten verteederen en buitendien toegestaan, dat Karl en de anderen Habsburgers zich in Italië vestigen. Volgens het blad, zal Italië ook geen bezwaren meer maken, voor het geval Karl naar Budapest terugkeert. Er moet zelt ean geheim verdrag tusschen Hongarije en Italië hierover bestaan. Intusschen zou in het voorjaar prins Sixtus van Parma als plaatsvervanger van Karl tot koning van Hongarije worden gekezen. Ook de reiB van ex-koningin Zita naar Zwitserland moet in verband staan met dat plan. Al deze berichten komen volgens het blad uit goedingelichte Italiaansche bromnen. p*1 De kostwinners. Inzake vrijstelling en vergoeding wegens kostwinnerschap heeft de Minister van Oorlog aan de burgemeesters een circulaire gericht, waarin het volgende wordt medegedeeld Indien het thans door de Tweede Kamer aangenomen ontwerp Dienst plichtwet tot wet wordt verheven, zal van 1 Maart 1922 af in het algemeen kostwinnerschap in gewone tyden niet meer leiden tot toekenning van gelde lijke vergoeding, doch in beginsel tot vrijstelling. Alleen dan, wanneer de belangen van den dienst bezwaar op leveren vrijstelling wegens kostwinner schap te verleenen, zal in de plaats daarvan vergoeding worden verstrekt. Ook al blijkt de aanwezigheid van kostwinnerschap eerst na inly ving, dan zal niettemin het toekennen van ver goeding hooge uitzondering zyn en het verleenen van vrijstelling regel. Het verdient daarom aanbeveling, dat in die gevallen, waarin de verwanten van een ingeschrevene naar de tot dusver geldende regelen voor vergoe ding in aanmerking zouden komen, een aanvraag om viijstelling tydig vóór de inlijving wordt gedaan. Wordt zulk een tijdige aanvraag achterwege gelaten, dan zouden belanghebbenden het aan zich zeiven hebben te wijten, zoo de ingeschrevene gedurende langer of korter tijd geheel onnoodig in werke- lijken dienst zou moeten verblijven, zonder dat tijdens dit verblijf vergoeding zou kunnen worden genoten. Komt de Dienstplichtwet tot stand, dan behoort ter zake van de vrijstelling van den dienstplicht wegens kostwinner schap o. a. met het volgende rekening te worden gehouden De vrijstelling wordt verleend aan hem, doer wiens verblijf in werkelijken dienst voor eerste oefening voldoende middelen tot levensonderhoud aan andere personen ontbreken of zouden komen te ontbreken. Onder bedoelde personen worden uitsluitend begrepen a. de echtgenoote van den inge schrevene b. zyn bloed- en aanverwanten in de rechte linie c. zijn andere bleed- en aanverwanten in den tweeden graad d. zyn pleegouders e. degenen, in wier onderhoud bij ingevolge rechterlijk vonnis moet voor zien. Da vrijstelling wordt in den regel slechts verleend nadat door of vanwege den ingeschrevene bij den burgemeester der gemeente, waar hij voor den dienstplicht staat ingeschreven, aan vraag is gedaan tot het opmaken van een staat van inlichtingen nopens vrijstelling. De vrijstelling wordt aan vankelijk een of meermalen voor een bepaalden duur verleend. Het ligt in de bedoeling ep de thans te verwachten aanvragen om vrijstelling eerst te beslissen na het in werking treden van de Dienstplichtwet, doch aan de ingeschrevenen, die in Maart a.s. zouden moeten opkomen zoo mogelijk reeds te veren een voorloopige mede deeling omtrent de te verwachten beslissing te doen toekomen. De uitreikking van onderscheidingen door Z. K. H. den Prins. Z. K. H. de Prins begaf zich gisteren naar den Helder om van daar Dinsdag d. a. v. per torpedoboot G 9 naar Ter schelling en Coxdorp op Texel te gaan voor het uitreiken o.a. der door H. M. de Koningin toegekende medailles voor menschlievend hulpbetoon aan de na gelaten betrekkingen van de omgeko menen bij de ramp met de reddings boot .Brandaris" Donderdag 12 dezer zal de Prins medailles uitreiken te Ouddorp op Goeree en den 14en begeeft de Prins zich met gelijk doel naar Terneuzen en Vlissingen. De medailles op Ouddorp en de laatstgenoemde Zeeuwsche plaatsen, I als deze. houden verband met verschillend hulp betoon aan in nood verkeerende schepen in de maand November ten vorigen jare. te wilden letten, daar vermoedt wordt, dat hij zijn haar, dat zoo duidelijk in het signalement beschreven is, zal laten veranderen, door het te kleuren of by te laten knippen. Verder bevat hst artikel nog een trefiende zin, n.l. deze: ,Wij zijn er van overtuigd, dat als sommige getui gen maar willen spreken, er een heel auder licht op deze zaak zou vallen." De Avp. gaat nog verder en zegt, dat naar haar overtuiging, deze getui gen zien te Amsterdam bevinden. Het feit, dat ook naar de 'medereizeade verpleegster meedeelde, de vermoede lijke dader van den moord, een heer was, wiens uiterlijk aanwees, dat hij gewoon was, eerste klas te reizen doet vermoeden, dat de ontdekking van den moordenaar en van de ware toedracht der zaak in hooge mate compromitteerend zal zijn voor een kring van menscben, dien men er niet op zou hebben aangezien. Dit is een van de diDgeu, die het onderzoek der politie zeer bemoeilijkt. Het blad meent te weten, dat het hier niet een op zichzelfstaand geval betreft, maar dat er heel wat meer achter de zaak schuilt, dau menigeen vermoedt. Intnsschen doet de politie voly vorig haar best alle teiteu ua te pluizsu en opsporingen met elkaar in verband te brengen. Dat zy daarbij wel eens eea dwaling of vergissing begaat, is natuurlijk in een duistere zaak AXEL, 10 Januari 1922. Het weer is in de laatste dagen wel zeer wisselvallig geweest. Zelfs op een en denzelfden dag nemen we de meest uiteenloopende temperatuur waar. Mist, regen, sneeuw, ijzel, vorst, storm wisselen, -'kaar in enkele dagen af, terwijl nu e: dan het weer zoo zacht is, dat men de kachel kan missen. Zaterdagavond was de lucht soe dik en koud, dat toen het 's avonds begon te sneeuwen, iedereen een pak ver wachtte, dat Zondagochtend handen vol werk zou geven. Maar gelukkig was het niet zoo, al maakten de bevro ren straten het gaan al even lastig. Geen wonder, dat zoo'n weersgesteld heid slecht op s'menschen gezondheid werkt en or zyn dan ook in onze ge meente vrij veel zieken, waarvan de meesten sporen van influenza of griep vertoonen. De moord in den trein. Het eenige nieuwe in de zaak is, dat men in de coupé een papieren zakje heeft gevonden, met den naam erop van de firma Van de Laar, het vischrestaurant op het Damrak. Aan dit zakje kleefde nog een garnaal. Er blijkt dat daar op Oudejaarsavond vóór vijf uur een Mant twee garnalen- broodjes heeft .getocht, die hij in zijn jaszak heeft meegenomen. Opmerke lijk is het, dat de bewuste trein eerst om 7.15 vertrok. Mogelijk is het dus, dat de man eenige treinen heeft laten verloopen, om eerst in te stappen toen mr. Wijsman had plaats genomen. De politie heeft, naar de Tel. meldt, een vriend vaa den overledene, als mede de juffrouw uit de Grensstraat, bij wie de heer Wysman vrijwel iederen dag ging eten gehoord. Het tweetal, dat ook de begrafenis bijgewoond had, kon al heel weinig inlichtingen geven. Hoogstzelden vroeg mr. Wysman vrienden in het bewuste huis dit was tweemaal per jaar gebeurd. Alle kappers te Amsterdam is door de politie verzocht op hun bezoekers De dader gevonden l Hedennacht, aldus wordt zou de vermoedelijke dader van den moord op mr. Wijsman aangehouden zyn. Het was sedert gisteren aan enkelen bekend, dat in zake deze treurige ge schiedenis zoodanige aanwijzing was verkregen, dat met eenig geluk, de arrestatie van den vermoedelijken moordenaar nog slechts een quaestie van enkele uren zou zijn. De verpleegster uit Amsterdam, die reeds zulk een volledig signalement aau de politie had weten te verstrekken, had uit haar getoonde portretten zonder aarzeling den man aangewezen die in den avond van den moord het com partiment was binnengetreden en tus schen haar en mr. Wijsman was gaan zitten. Als ge dien man vindt nad zij tot de politie gezegd dan hebt ge den medereiziger. De uitgebreidste maatregelen zijn toen genomen in alle plaatsen waar men met grond hem meende te kunnen aantreffen. De gezochte is te Amsterdam gear resteerd en beantwoerdt aan het sig nalement. Op het oogenblik weten wij er niet meer van dan dat ng is een zekere S., een 31-jarige handelsreiziger, gedomi cilieerd te Amsterdam. Hij vertoefde ook veel te Zand voort. De aangehoudene is overgebracht naar Haarlem om daar een eerste ver hoor te ondergaan. Men seint ons heden nog uit Am sterdam Naar we vernemen neemt de Cen trale Recherche te Amsterdam aller minst als zeker aan, dat de daar ter stede gearresteerde handelsreiziger werkelijk de dader van den treinmoord is. Hij heeft namelijk zijn alibi kun nen vaststellen. Evenals te Tulle (Frankrijk) worden ook te Dreischor, in Zeeland, al sedert enkele jaren, anonieme brieven verzonden, welke de schandelijkste aantijgingen bevatten, zoo lezen we in de ,N. R. Ct." Ze worden ook meestal gezonden aan iemand, welke het uitgekozen offer niet is, doch van wien vermoed wordt, dat hij voor de verspreiding van den inhoud zal zorgen. De brieven zijn geschreven met verdraaide hand. De inhoud wijst erop, dat het gebeurt door ontwikkelde personen, die goed op de hoogte zyn van het wel en wee der te treffen personende waarheid wordt ver mengd met dubbelzinnige onwaarheden. Me -stal worden meDschen getroffen, die in aanzien en zaken vooruitgaan. Haat tegen verdachten, tegen ver spreiders van de brieven en wantrou wen in velen is natuurlijk het gevolg. De rechtbank te Middelburg ver oordeelde den 49 jarigen landbouwer K. L. uit Driewegen (Zuid Beveland) overeenkomstig den eisch, tot 3 jaar gevangenisstraf, wegens het plegen van ontucht met een 15 jarig nichtje, dat bij hem werd opgevoed. Naar het huis van bewaring te Maastricht is, naar het Hbl meldt, overgebracht om aan de Duitsche justitie te worden overgeleverd, een 22-jarige Duitscher uit Jülich, te Kerkrade gearresteerd wegens rijwiel diefstal. Het onderzoek der recherche bracht aan het licht, dat de aange houdene in de buurt van Jülich zich had schuldig gemaakt aan meerdere rij wieldietstallen, dat hy betrokken was bij twee straatrooven, waarbij paardenkooplui van de markt te Jülich komende van hun geld werden beroofd en mishandeld en dat hy medeplichtig was aan een inbraak in een fabriek te Jülich. Gemaskerd drong de bende, waarvan hij deel uitmaakte, in de fabriek, na dan nachtportier overrom peld en met een revolver tot zwijgen gebracht te hebben. Hot doel der bende was, de brandkast te ledigen. Een gat was reeds in de brandkast gebrand, toen de bende onraad be speurend op de vlucht werd gedreven. De gearresteerde is van nette burger lijke ouders, doch na den oorlog is hy totaal gedegenereerd. De officier van justitie bij dearr. rechtbank te 's Graveuhage heett een gevangenisstraf van 15 jaren geëischt voor van der Linde en Kooyman als hoofddaders en 5 jaar voor Haas en 2 jaar voor Eekhof, wegens den bomaan slag op 7 November gepleegd op het huis van majoor Verspyck te's Graven- hage. In de infanteriekazerne te Amers foort is een soldaat gestikt, die als stalwacht sliep in een vertrekje by den stal. Toen het electrisch licht 's nachts defect raakte, heeft de wacht commandant de hoofdkraan van het gas open gezet. In het vertrekje was echter een buis afgebroken, en doer het uitstroomende gas is de soldaat in zijn slaap gestikt, 's Ochtends werd bij dood gevonden. Sedert 12 December wordt ver mist de heer Arend van der Linde, 31 jaar, landbouwer te Dirkslandhy heeft dien dag zijn woonplaats verlate» eu is naar Rotterdam gegaan. Sinsdien heeft men niets van hem vernomen, zoodat men vreest, dat hem een onge val is overkomen. Hij is iemand van middelbare groote, donkerbuin, blauwe oogen, heeft links een litteeken van een geopereerde hazenlip, loopt mat voorovergebogen gangwas gekleed in bruin klein geruit colbertcostuum, blauwe overjas en slappen hoed. Hij is zeer nerveus doch, dit valt niet dadelijk op. De familie heett een belooning uitge loofd voor deugene, die aanwijzingen doet, welke tut ontdekking van den vermiste leiden. Inlichtingen worden ingewacht door den officier van Justi tie te Rotterdam. Zekere Ernst Reitor uit Juditten bij Koningsbergen verzond eenigen tijd geleden aan verschillende gemeen teraden in Duitschland een circulaire 3 folio bladzyden machineschrift. Het is breedvoerig beschreven maar onge wild humoristisch. Reiter wilde bij alle menschen van 15 tot 70 jaar eerst den omvang van do borst en daarna van den buik laten meten. En wee den ongelukkige wiens buikje omvangryker is dan zyn

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 2