II No. 80. Woensdag li Januari 1022. 37« Ijg Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. 8 -S I !£2 m ■m Buitenland. FEUILLETON. De geheimzinnige moord. AXELSCHE ANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Sr. 56. - Postbox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regeis 60 Cent; voor eiken regei meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden trance ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdag voor middag ELF ure. De Conferentie te Cannes, Zal nu eindelijk het handjevol poten taten eieren veor zijn geld kiezen an te Cannes veldeen aan de verlangen van heel de wereld om den oorlog na den oorlog niet voort te zetten, de koe, die de melk moet geven, niet te slach ten, ai te zien van egoïsme en in welbegrepen eigenbelang altruisme toe te passen, opdat er in aizienbaren tijd paal en perk worde gesteld aan hetgeen onherroepelijk moet leiden tot een volslagen ruïne van geheel Europa Bet is een waarlijk verblijdend ver schijnsel, dat een der toonaangevende Fransche bladen de hoop uitsprak, dat te Cannes zou worden overlegd, zonder toorn en Ijverzucht. En niet minder teekenend was het, een blad als de Petit Parisien", dat in zeer nauwe betrekking staat tot de huidige Fransche regeering den wensch te zien uitspreken, dat &e Europeesche staatslieden, om tot een resultaat te komen, het voor beeld volgen van Hughes, den Ameri- kaanschen minister van Buitenlandsche Zaken. Wel heelt deze van den beginne aan voet bij stuk gehouden en juist daar door is het hem gelukt, Carnevals in het ongelijk te stellen, die meende te mogen schrijven dat de ontwapeningsconferen tie een mislukking zou worden. Wel degelijk zijn daar resultaten bereikt; - om maar iets te noemen het Vier voudig verbond, dat eeu oorlog in den Stillen Oceaan voorkomt. In het be- Uit het Eogelscb vertaald. 23) HOOFDSTUK X. Rixton was volstrekt niet verwonderd over 'tgeen hij daareven gehoord had. Van het oogenblik af, dat hem die geur getroffen had, wist hij, dat Mrs. Brynmaur Garry Street op deD avond van den moord moest bezocht hebben. Een veertien dagen van te voren was hij op een partijtje bij haar aan huis geweest en had den vreemden, bedwel menden geur opgemerkt, waarmee haar kleederen waren doortrokken. Mr. Brynmaur had hem toen medegedeeld, dat het een reukwerk was, onlaDgs uit Parijs overgekomen en 't welk „Hito" werd genoemd ter eere van den regee renden Mikado van Japan. Uit dit land was het naar Frankrijk gebracht, en Mrs. Brynmaur bad er een weinig van gekregen em op haar zak doek te gebruiken. Toen ze dit vertelde, kon ze nog volstrekt niet vermoeden, hoe noodlottig het bezit van het reuk werk haar nog eenmaal wezen zou. Rixton was voor een oogenblik van den weg gebracht, door de onverwachte ontdekking vau Lena's tegenwoordigheid gin zag het er een oogenblik naar uit, dat Frankrijk, door zijn hoog en bui tengewoon gewaagd spel in zake het duikbootenvraagstuk alles weer op losse schroeven zou zetten doch ook te Washington heeft Erankrijk, na veel gedraai en veel gemanoeuvreer, eieren voor zijn geld gekozen on toegegeven aan de eischen van Hughes en senator Root. Dat de gedelegeerden van het Kabinet-Briand zich zóó hebben bloot gegeven en per slot van rekening toch hebben moeten toegeven, is, achteraf gezien, wel goed en zal hun lastgever stellig een les zijn om te Cannes niet het onderste uit de kan te vragen. Goed is het óók, dat alle verwach tingen welke de internationale pers koestert over het resultaat van de conferentie, welke amper is aange vangen, zoo pessimist luiden. Groote verwachtingen plegen teleurstellingen te worden iets, waarvan men weinig dunk heelt, leidt gewoonlijk tot een ongedacht goed resultaat en er kau heel best waarheid schuilen in hot bericht over da voor-bespreking door Lloyd George en Briand gehouden, volgens hetwelk deze laatste in begin sel zou hebben toegestemd in een algemeene conferentie van alle Euro peesche Staten, dus óók met Duitach- land eu Sowjet-Rusland als gelijkge rechtigden. Geschiedt dit werkelijk, dan kan bet best gebeuren, dat de Amerikaansche toehoorder een zeer werkzaam deelnemer wordteen wel zeer veelbelovend gebeuren. Wat Cannes zal uitwerken, is niet op de plaats der misdaad, doch na de verklaring van het meisje was zijn twijfel ten eenen male opgehelderd. »Maar hoe kwam ze er voor den drommel toe, haar goeden naam er aan te wagen, met daar heen ie gaan zoo redeneerde Rixton tot zichzelven op den morgen na zijn bezoek aaD Lena. »ToegegeveD, dat ze op Conway ver liefd is, dan schijnt het toch een krank zinnige daad, hem op zoo'n uur eeD bezoek te willen breDgen. Ik houd het ervoor, dat ze Miss Darrell's briefje op den lessenaar heeft gevonden en het nu gebruiken wil, em het meisje bang te maken en haar zoo van Conwsy te doen afzien. De moord echter en de inhech tenisneming van mijn vriend zal hare berekeningen wel een weinig in de war hebben gebracht. Ik moet weten hoe laat ze de studeerkamer verlaten heeft. Het was kwartier voor elf, toen de koetsier haar van Benedict Square weg reed ze is recht naar Garry Street ge gaan, en moet er dus iets over elven aangekomen zjjn. Volgens de genees kundige verklaring werd de man tus- schen elf en twaalf uur vermoord. Hij is baar in zijn rijtuig onmiddellijk ge volgd ze moeten derhalve tegeiijkertjjd op de plaats aanwezig zjjn geweest. H'm Het heelt baast den sehijD, of Mrs. Brynmaur schuldig ware.^ Tot deze gevolgtrekking kwam Rixton, doch zijn gezond verstand verzette er te beramen. Hetgeen tot dusver daar omtrent is gegist, geelt niet het minste houvast. Doch dit is zeker, dat Frankrijk het wel zal laten, ook hier boog spel te spelen ook hierom niet, omdat met name de internationale arbeiders-erganisaties niet te misduiden teekenen van ongeduld hebben gegeven en omdat Briand heel goed weet, dat hij nog slecbts een heel klein clubje aanhangers heeft en ten volle beseft, dat Frankrijk niet nóg meer sympat hie kan verbeuren. De bijeenkomst van den Oppersten raad is Vrijdag geopend in het prach tige gebouw van den Cercle nautique aan de Promenade de la Croisette te Cannes. Zij zou volgens enkelen 4, volgens sommigen ten hoogste 10 dagen duren. Hoe dan ook, pas tegen bet einde der week zullen we wellicht iets weten van hetgeen daar werkelijk is besproken en misschien ook besloten. Gebruik van giftige gassen. Het meest belangwekkende in de Vrijdag gehouden zitting der conferen tie te Washington was de indiening van het Amerik. voorstel, waarbij 't gebruik van gifgassen in toekomstige oorlogen verbonden wordt. Het onder werp is eenigen tjjd geleden bij de subcommissie behaudeld. Het rapport der subcommissie, door Hughes voorgelezen, spreekt het verlangen uit om op grond der meuscheiijkheid de gassen te verbieden, maar uit tevens de meening dat het een allermoeilijkste taak is zulk een verbod practisch mogelijk te maken, daar er zoovele zieb tegen, ze aan te nemen, daar een zwakke vrouw onmogeljjk den moord kou bedreven hebbeD. In elk geval echter was hare handelwijze ten hoogste verdacht, en indien ze de daad zelve niet gepleegd had, kende ze voorzeker den uaani van den moordenaar. >Wel,« dacht Rixton, >ik zal Mrs. Brynmaur na de lijkschouwing eeD bezoek gaan brengen en eens zien te vernemen, wat za dien avond in Garry Street te doen had. Natuurlijk zal ze een leugen vertellet, doch ze moet al heel sluw zijn, als ze mjj om den tuin wil leiden. Met die streelende zelfbewustheid welke echter wel een beetje minder werd, ten gevolge van 't geen later gebeurde, ging Rixton naar Beatrice Street. Daar wilde hij Bennett opzoeken en zieD, of hij van hem iets omtrent Mrs. Brynmaur gewaar kon worden. De wijze, waarop hij tot dit besluit kwam, was als volgtMrs. Brynmaur is op Woensdagavond Daar Gariy Street gegaan gevolgd door den man, die later ver moord werd dit bleek uit de verklaring van JeukiDS den koetsier. Mrs. Bryn maur was na elf uur in het studeer vertrek geweest, gelijk bewezen werd door den geur, welken hij er had waargenomen. Mrs. BryDmaur kwam uit Mexico en had in Lima gewoond, zooals Madraszo hem verteld had. Ho race Bennett was, volgens diens eigen wegen zijn om de bepalingen gemakke lijk te schenden, indien de vjjand ge wetenloos. Deswege deed de subcom missie geeu voorstellen aau de confe rentie, doch niettemin stelde Hughes, overeenstemmig de rapporten der leger en vlootataven, als hoofd der Ameri kaansche delegatie het volledig ver bieden er van voor. De Warchausche bladen verbre ken thans het zwijgen over de vlek- typhus-epidemie, die in Pelen heerscht en die reeds tot Warschau zelt is doorgedrongen. Onder de bevolking heerscht groote ongerustheid. Dat de toestand inderdaad ernstig is blijkt uit het feit, dat 'n bijzondere ministercon ferentie is bijeengeroepen om te be raadslagen over maatregelen tot be strijding der ziekte, terwijl men zich reeds gewend heeft tot den geneeskun digen directeur van den Volkenbond, Reicbmann, en den Praagscben gedele geerde van het Rockefeller instituut, professor Gunn. Het departement vau Volksgezondheid heeft een reeks strenge verordeningen uitgevaardigd. Crisis in Portugal. In Portugal was er weer een minis terieels crisis. De leiders van de ver- schilleuds politie partijen en de regee ring ziju niet tot overeenstemming kun nen komen en de President van de Republiek heeft het eutslag vau Cunha Leal aanvaard. Het Kabinet van Cunha Leal was het tweede na de Staatsgreep van November. Het heeft nog geen maand geleefd. zeggen tot Conway, onlangs uit Lima teruggekomen. Derhalve, zoo besloot de detective, kon het mogelijk wezen, dat Bennett iets wist omtrent Mrs. Brynmaur, hetwelk hare zonderlinge handelwijze ophelderde. Lima en Garry Street, de dame en da vermoorde onbe kende aldus met elkaoder in verbinding brengend, bereikte Rixton Siowman's Hotel in Beatrice Street. Het was niet voor 't eerst, dat hij daar in zijn boedanigheid ala detective een bezoek aflegde. Het was een logement van lageren rang, waar allerlei verdachie personen verblijf hielden. Spelers, hondendieven en paardenronselaars staan drinkonde voor de >barc, of zitten te praten in de bedompen achterkamertjes, waarvan de wanden met sportprenten zijn behangen. Siowman's vrouw, oen stevige matrone, met een glimlachend gelaat, houdt het opzicht in het buffet, eu de baas zeil, een halfdronken kerel, met een witten hoed schuin op het hoofd, praat over paarden en honden en dobbelt met zijn verdacht uitziende gasten. Dat Horace Bennett, een heer met fortuin en van een fatsoenlijke opvoeding, een dergelijk verblijf bad gekozen, wierp een eigenaardig licht op zjjn karakter. Conway had geen ongelijk gehad, toen hij zeide, dat zijn teruggevonden nee! nog dezelfde scha vuit was van vroeger. {Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1