37e Jaarg. O. 79 Zaterdag 7 Januari 1922 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vla an deren. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. De geheimzinnige moord. MANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon IV r. 56. - Poatbox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Gros te letters worden naar plaatsruimte berekend. Aa verten tién worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag ELF pre. By dit blad behoort een bijvoegsel. Nienwe beperking in den steun voor woningbouw. De reeds aangekondigde nieuwe cir culaire van den Minister van Arbeid aan de gemeentebesturen inzake steuB dsor woningbouw is verschenen. Zij komt hierop neer 1. Steun wordt alleen gegeven voor weningen van hoogstens 260 Ms. in houd voor de plannen waarvoor de gemeenteraden reeds voorschot toe- stenden, blijft de grens 300 Ms. 2. De huur van nog te bouwen ar beiderswoningen moet in verband «eet de daling der bouwkosten ten minste 70 pCt. van de exploitatie kosten be dragen. Voor reeds gebouwde of in aanbouw zijnde woningen blijtt het minima 50 tot 70 pCt. 3. Een derde van de in een bouw plan opgenomen woningen mag minder dan 3 slaapkamers hebben. 4. De premie, die, voor zoover de beschikbare middelen dat toelaten, voor woningbouw zal worden verleend, zal in het algemeen ten hoogste 16 per M*. woniügoppervlakte bedragen. Verder wordt o. a. het volgende be paald Voor woningen van 300 tot 450 M!. zullen in geen geval voorschotten (voor het verschaffen van hypothecair crediet) worden verleend. Voor woningon be neden 300 kub. M. zullen, met het oog op de beschikbare geldmiddelen, hypo Uit het Engelsch vertaald. »Er stak volstrekt niets kwaads in 't geen ik gedaan heb*, hernam ze op fieren toon. »Toch spijt het mij op zyne kamers geweest te zijn. Het was slechts een gril. Gerald spotte met mijne denkbeelden omtrent de gelijkheid der vrouw met de andere sekse, en beweerde, dat ik den moed niet had voor mijne overtuiging uit te komen Uit de grap beloofde ik hem, den een of anderen avond een bezoek op zjjne kamers te brengen.* »Maar daar zyt gij reeds dikwijls geweest Miss Darrell.* »Overdagdoch nooit alleen en avonds. Het was dwaas van mij, zoo iets te doen, en ik had er reeds spijt van op 't oogenblik, dat ik in het studeervertrek binnentrad.* »0, ge zijc in het studeervertrek ge weest. Hebt ge er iets ongewoons bespeurd »Neen. Het was dezelfde kamer, waar die man is gevonden, niet waar er voer eene huivering door hare leden »zeker ben ik vóór dieD tijd geweest.* »Hoe laat was dat thecaire credieten slechts op zeer be perkte schaal worden verleend. De Minister behoudt zich voor, den bouw van woningen grooter dan 300 Ms. (dus middenstandsweningen. Red.) te weigeren in gemeenten, waar naar zijn oordeel beheefte aan die woningen niet bestaat. Voorsbands zal dit reeds geschieden in de 4 groote gemeenten (Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht). Aanvragen om premie, waarap nog niet is beschikt, zullen worden behan deld voigens de nieuwe regeling. In 1922 zal niet meer dan 80 millioen in totaal kunnen worden toegezegd. Helpt de Drentsclie Tenen. Mr. J. T. Linthorst Homan, Commis saris der Koningin, G. Kootstra, A. Gautier, Mr. J. A. ten Holte, A. Vriend, M. L. Mulders en A. Jongbloed, resp. burgemeester van Emmeu, Coevorden, Dalen, Odeorn, Schoonebeek en Sleen, en Mr. Dr. A. Roedvoets, secretaris penningmeester, Emmen (gemeente secretarie) verspreiden den volgenden oproop, waaraan wij gaarne plaats verleenen ,Een groote nood teistert do veen- strekon van Drenthe. Do werkloosheid, welke bijkans het geheele afgeloopen jaar haar druk deed gevoelen, heeft onrustbarende afmetingen aangenomen. De voorheen zoo bedrijvige streken kenmerken zich door algemeene ellende onder de arbeidersgezinnen. Duizenden arbeiders in de oorlogs jaren tengevolge van de in ons land hoerscheode brandstotscbaarschte naar de venen gehaald, teneinde de turfproductie zoo hoog mogelijk te helpen opvoeren, verkommeren, nu bij de bestaande overproductie hun arbeid niet meer gevraagd wordt. De Duitsche arbeidsmarkt, welke steeds in bet najaar zoovele krachten uit den Zuid-Oosthoek van Drenthe betrok en daardoor den druk der periodieke werkloosheid verlichtte, is voor onze arbeiders gesloten tengevolge van den valutastand. Spaarpenningen van loonen, over de grensen verdiend, waarop andere jaren voor een deel werd geteerd gedurende de immer moelijke wintermaanden, konden derhalve niet gegaard. Ziedaar in 't kort de oorzaken van den Dood der arbeiders in de veen- streken, van wie er henderden gezinnen zijn, wier hoofden reeds veertig en meer weken werkloos rondloopeu en waarin ondanks den van overheids wege verleenden steun het meest noodige ontbreekt en die vaak gehuis vest zijn in ellendige krotten. Moge uit don algemeenen steun van ons grootmoedig Nederlandsch Volk, waarop wij by dezen een beroep doen, blijken, dat onoodig is dezen nood in nog schriller kleuren te schilderen. Met eerbiedigen dank maken wij melding van de gaven in natura, welke Hare Majesteit de Koningin reeds ten behoeve van de noodlijdenden heeft ter beschikking gesteld. Aan U, landgenooten, te toonen dat dit Koninklijk voorbeeld tot navolging getrokken heeft f »Tusschen negen en tien. Ik zat in den schouwburg, in een loge met de oude Mrs. Pen worth en zeide haar, dat ik even uitging om een luchtje te scheppen. Dat deed ik -zoo ongeveer tegen negen uur, eD toen ik wegging was ze erg slaperig daar de voorstelling buitengewoon vervalend was. Ik sloeg een doek om, riep een rijtuig aan en reed naar Garry Street. Daar ging ik het huis binnen en liep de trap op.« »Was de straatdeur open »Ja, en het electrische licht brandde. Ik bleef niet langer dan tien minuten in de kamer en liet ar een briefje achter om Gerald te vertellen, wat ik gedaan had.* >Wie liet u het vertrek binne* „De bediende, üoolan. O, gij moet het hem niet kwalijk nemen. Ik heb hem laten beloven, dat hij niets van mijn dwaasheid zeggen zou en hem een halven souvereign gegeven om hem te doen zwijgen." Rixton lachto. De geschiedenis was waarschijnlijk genoeg en hij geloofde ze. Noch DoolaD, noch Mrs. Phorney waren vóór tienen naar bed gegaan dus was het aau re nemen, dat deze de buitendeur nog niet had gesloten en de andere Lena in de kamers gelaten had. Rixton kon het Doolan niet kwalyk nemen, niets gezegd te hebben over Miss Dar rell'» zonderlinge haudelwijze, doch hy nam zich voor in 't vervolg biet meer zoo onvoorwaardelijk geloof te hechten aan de woorden van den knecht. Doolan liet zich omkoopen. Dit feit gaf hem stof tot deokeD. „Daarna zijt ge naar den schouwburg teruggekeerd, deuk ik?" vroeg de detec tive na eenig zwijgen. „Ja. Het was iD „Avenue Theatre," dus dichtbij, zoodat, ik binnen het half uur terug was. Mrs. Penmorth sliep, en niemand weet iets van myu uitstapje dan Gerald, gij en Mrs. Brynmaur." „Mrs. Bryumaur?" herhaalde Rixton, de ooren spitsend. „Hoe is die het te weten gekomen „Wel, zij was er bij, toen Gerald den draak stak mat mijn ideeën, en zij was het, die mij aanzette, dien dollen streek te begaan. Den volgenden morgen ver telde ik haar, wat ik gedaan had." „Wist gij toen reeds iets van den moord „Neen. Myn vader leest gewoonlijk de ochtendbladen op zijn kamer. Ik ben een weinig vóór elf naar Benedict Square gereden en Mrs. Brynmaur liet mij het verslag ïd de kranten zien." Was zij ontroerd, toen ze dat deed „Ja, wel eenigszins," gat Lena aarze lend ten antwoord. „Ze zeide, dat Ge rald wel in onaangenaamheden kon komen." „Ea gij „Ik lachte er om, want ik kon mij niet voorstellen, dat Gerald iets met de Gaven in geld worden gaarne inge wacht aan bet adres van dan Secreta ris-Penningmeester. Het Comité verzoekt beleefd giften in natura te zenden. Voor de inkomende gelden zullen door het Comité goederen aangeschaft ter uitdeeling onder de noodlijdenden zonder aanzien van godsdienstige of staatkundige richting"". Hofbericht, De Koningin heeft Maandagmiddag tus3chen een uur en halftwee in tegen woordigheid van den Prins ten Konink lijke paleize audiëntie verleend tot bet scnenken van gelegenheid aau autoriteiten en hofdiguitarissen om hun gclukwenschen met de jaarwisseling aan te bieden. Tot dezen behoorden de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Gene raai, de ministers, boefden der depar tementen van algemeen bestuur, de vice-president van den Raad van Statede commissaris der Koningin van Zuid Holland de gouverneur der residentie, de directeur van bet kabinet der Koningin, de burgemeester der residentie en de dienstdoende dignita rissen van de hoven van Koningin en de Koningin-Moeder. De bezoekers van deze nieuwjaars receptie draegen de burgerkleeding. Gala-soiree. Voor het eerst sedert Januari 1914 heeft er in bet Koninklijk Paleista 's Gra- venhage een gala-soirée gegeven, en zag men daar het tafereel vau ongeveer 800 genoodigdonde dames in avondtoilet, misdaad te doen kon hebben. Het was al te erg, om zoo iets te denken. Toen de namiddagbladen zijn gevangenneming meldden, was ik als vau den dooder getroffen. Ik wilde hem dadelijk gaan bezoeken doch mijn vader weerhield mij. Thans echter, dat hij mij wenscht te zien, ga ik naar hem toe, wie er zich ook tegen mag verzetteD." „Ik zal u vergezellen, Miss Darrell." ,0, dank u, - dank u, Mr. Rixton. Ik ben blij, dat Gerald zoo n goeden vriend heeft als u, om heao bij te staan. Doch hoe zullen wy zijn onschuld be wijzen Wat zegt hij Wie is de vermoorde Wat uw laatste vraag betreft, die kan ik evenmin beantwoofaen, als gij- zelf, Miss Darrell. Gerald zweert, dat hij van niets weet.* „Het is vreemd," mompelde zij, met tranen in de oogen. „Gij twijfelt toch niet aan zyn on schuld, Miss Darrell, hoop ik?" sprak Rixton, min of meer wreed. Ze keek hem aan met een van toorn stralend gezicht. >Daar behoef ik niet op te antwoor den, Mr. R xiod,* zei ze bits. „Neen Dat geloof ik ook niet," gaf Rix'on toe, met het hoofd knikkende. „Maar, komaan Miss Darrell, de tyd is kostbaar en we moeten aan het werk." »Aan het werk >Ja; we mosten samen pogingen aan-

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1