te k \o. 78. Maandag 2 Januari 1922 37e Jaarg. als Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Gelukkig nieuwjaar! Binnenland. Gemengd Nieuws. f S 1 r. 1 Mi v-;\; •"lit ^311 I dat aat ïen. LS EL, Dit blad verschijnt eiken Diasdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Muiden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Mr. 46. - Postbox 6. tat 5 regels 60 Centvoor Groote letters worden naar aDVERTENTIEN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte barakend. Advertentièn werden jraitce ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdag voor middag ELF ure. Als morgenavond de laatste minuiit van den laatsten dag des jaars voorbij is, dan wordt door twaalf slagen van de torenklok het nieuwe jaar ingeluid Wat is er dan eigenlijk nieuw De natuur is even doodsch als een dag te voren. De menschen zijn de zelfden gebleven en, als dood of ziekte dien dag een slachtoffer vindt, dan is dat op niet andere wijze geschied dan 'altijd te voren! Maar toch is er een ander Jaar be- j graven. De tijd is door de menschen in doe len gesplitst. Uren, dagen, maanden jarenDie tijd snelt voortonmerk baar schier. Doch als de laatste dag van de maand December gekomen is en het getal, waardoor het jaar wordt aangeduid, springt in den komenden nacht één ver der, dan toeft men een wijle. Dan ge voelt men, dat die schier onmerkbaar voortschrijdende tijd inderdaad voorbij gaat, ja heenvliegt als een schaduw, zooals de Dichter het zoo teekenend uitdrukt. Daarom is deze laatste dag, en zoo men wil ook de eerste, zoo indrukwek kend. Men denkt aan al het goede en aan al het bedroevende, dat is voorgevallen in den afgeloopen tijdkring. In de herinnering wordt dat alles afgemeten en verdeeld in vakken, wel ker grens ons een of ander feit voor den geest brengt. Een of ander feit, waarvan de gedachtenis door ons is opgeborgen en wordt bewaard tot de tijd komt, waarin we die weer voor den geest roepen, en ze stemmen in een mengeling van geluk voor dezen en ongeluk voor genen van blijdsehap ter eene en droefheid ter andere zijdevan voorspoed voor den een en tegenspoed i voor den ander. Iedere herinnering roept wederom andere wakker, zoo zegt men. Wat moet dan die plechtige Oudejaarsavond waarin zoo velerlei herinnering zich aan ons opdringt, in des menschen ziel niet een tal van snaren aanslaan, welke in den afgeloopen tijdkring van vreugde of smarte hebben getrild Gedenkt het kind, de vriend, niet hen, die voor eeuwig of tijdelijk heengingen met de verzuchting: „Dat was een ge lukkige avond, hezinnert ge u nog moeder, toen we daar allen zoo vroo- lijk aanzaten en de twaalt slagen telden ot toen Willem, wie weet hoe hij het maakt in die verre oorden, al die vroo- lijke moppen verhaalde, en gekscheerde met och ja, die is nu ook weeral zoo lang dood." En zoo gaat men voort, telken jare opnieuw, maar telken jare wordt de rij van zaliger gedachtenissen langer en zoo rijst dan de vraag, al naar men meer jaren telt ook met meer nadruk, voor ons: Wat zal het nieuwe jaar brengen Zullen de uren en de dagen, die komen, gelukkige of ongelukkige zijn Wat nu ons nog tegenlacht, zal dat ons het kopiend jagr niet met zorg vervullen en gevolgen hebben, die ons in stee van vreugde, smart aanbrengen O, we willen zoo gaarne die toekomst tegemoet zien met hoop, en in onze jeugd lijkt die hoop zelfs vaststaande verwachting: men noemt hetgeen men wacht slechts een „kwestie van tijd", alsof geen klippen die hoop kunnen doen zinken; maar die hoop wordt bij ernstigen, die de slagen van het leven op eenigerlei wijze hebben gevoeld, zoo licht door angst verdreven. En toch Ms het Nieuwe Jaar ons allen welkom. De donkere schoot der toekomst kan immers ook tal van goeds in zich ver bergen en waarom zou voor ons in dien komenden tijd ook niet evenzeer een bron van geluk schuilen, welke ons opbeurt, en van ons werpt den last, die ons drukt? En zelfs, al was het, dat het volgend jaar ons plaagde met kommer of ver driet, blijft er dan niet nóg een plicht in ons bestaan, om het hoofd recht te houden en dankbaar te zijn, dat het leven ons een gewin is? Qat leven immers kan ons tot winst zijn voor het stoffelijke niet alleen, maar ook voor het geestelijke welzijn, voor het tijdelijke niet alleen, maar ook voor het eeuwige Laten wij daarom moed houden Komt droefheid over ons, laat ons die dan dragen, met gelatenheid, omdat wij ze hebben aan te nemen uit de hand der Voorzienigheid, misschien wel in ons voordeel. Komt geluk, dan strekken wij zwakken, die zelf nog zoo weinig ons leiden kunnen met dankbaarheid onze handen daarnaar uit, niet omdat we ons zelf dat geluk brachten, maar omdat we het ontvingen van Hooger- hand. Gaan wij menschen het Nieuwe Jaar in met ernstige voornemens maar ook mét goeden moed, vol blijde hoop en vast vertrouwen, dan worde ons alles, wat 1922 ons brengen zal, ten zegen Zoo zij het. Gelukkig Nieuwjaar aan allen NIeHW® leerplichtwet. Met 1 Januari wordt van kracht de nieuwe Leerplichtwet, die den schoel- plicht met een jaar verlengt. De leerling is volgens die wet eerst met zijn 14e jaar schoolvrij tenzij hy op 13-jarigen leettyd alle klassen heelt deerleepen. Wat nu te zeggen van leerlingen, wier leerplicht volgens de oude wet geëindigd is, b.v. op 1 Mei 1.1. Vallen zy onder de verplichting der nieuwe wet, zoodat zij neg tot 1 Mei aanstaande moeten schoolgaan Z. E. de Minister heett op deze vraag geantwoordJa, indien die leer lingen, ofschoon niet leerplichtig, toch nog de lagore school volgen op 31 De camber; Neen, indien zij #p 31 De cember 1921 als leerling der lagere school zijn afgeschreven en de lagere niet meer bezoeken. AXEL, 31 December 1921. Belanghebbenden, dat zijn in dit geval vooral veldarbeiders, vlasbewer kers en over 't algemeen losse werk lieden, maken we er op opmerkzaam, dat aanmelding als deelnemer of lid van een werkloozenkas voor hen van greot nut is. Het is zeeiets als „draagt elkanders lasten", en waar men nu met Nieuwjaar toch zoo mot goede voor nemens is vervuld, laat daar eon van die plannon bestaan om deel te nemen aan de Axelsc.he kas „Zelfstandig heid", dte reeds Koninklijk is goedge keurd en dus van Rijks en Gemeentelij ken steun verzekerd is, indien ook de arbeiders de handen ineen slaan. Het geldt ook hiereendracht maakt macht. Vrijdag werd in het café van C. de Conmck alhier ten overstaan van No taris Dregman8 verkocht een woon- huisje met schuurtje en erf, groot 2 aren 42 centiaren, staande in den Bui tenweg alhier en teebehoorend aan erven B. do Coninck. Kooper was Seraph. G. Casteels, werkman alhier voor 1345. Met verwyzing naar achterstaande advertentie deelt men ons mede, dat de tentoonstelling van schilderyen, die van 17—21 Januari te Ter Neuzen zal worden gehouden ia het gymnastiek lokaal der hoogere burgerschool belang wekkend belooft te worden. Er zijn reeds 70 schilderstukken toegezegd, alle vau te Domburg wonende kunstschil dors. Het plan bestaat een tiental der schilderijen te verloten. We kunnen liefhebbers aanraden er eens een kijkje te nemen, want ook het zien van natuurschoon op het doek is niet van nut entbloot. De minister van arbeid heeft goedgevonden dat vroeger toegekende bijdragon voor woningbouw, zullen worden uitgekeerd o. a. aan do gemeen ten Axel ten behoeve van P. Dees Pzn.; 1830 Clinge ten beheeve van H. J. Be- gaert 1360 Hoek ten behoeve van J. vaa 't Heff (V, ged.) 2300 Hulst ten behoeve van J. Geense 1300 De gemeenteraad van Stoppeldijk, een geheel katholieke gemeento, heeft haar begrooting voor 1922 van Ged. Staten terug ontvangen, omdat er geen golden voor de R.-K. school op wareH uitgetrokken. Do voorzitter deelde mede, dat de school geschat is op 72,985, zoodat de gemeente 4535 per jaar zal moeten betalen en stelde voor de post alsnog op de begrooting te brengen. Met 3 tegen 2 stemmen werd besloten dit niet te doon. Rulttbl. Do Ministers van Arbeid en Fi nanciën hebben vastgesteldde toe kenning van voorschotten en bijdragen aan de gemeente ten behoeve van den bouw van 21 arbeiderswoningen door de Hulstersche Woningbouw vereeniging te Hulst, het bedrag van de daarbij aan de gemeente toogekende buitengewone jaarlijksche bijdrage uit 's Rijks kas over 1920 op 151 52' voor wat be treft de rentevoetbijdrago, op 1644,26 voor wat betreft de materiaalpryzen- bijdrage. Oplichting In Zeenwsch Vlaanderen. Het gerechtsnof te 's Gravenhago heett vrijgesproken de drie Hagenaars die verleden jaar voor de rechtbank te Middelburg hadden terechtgestaan wegens oplichting van een landbouwer in Zeeuwsch-Vlaanderen dien zy ge tracht hadden voor 20.000 op te lich ten door een koop- en verkooptrans actie van zijn hofstede. Twee der drie beklaagden, merkt Te', op, hadden meer dan een jaar in preventieve hechtenis doorgebracht. De slager J. van Ham uit Beek en Donk kwam met den motor vau de Bossche markt, reed bij Erp met flinke vaart tegen een kilonseterpaal, tuimelde over den motor en was ter stond dood. De verslagene laat een vrouw met 5 kinderen achter. Mej. de wed. M. K. Gudde— van Tichelhoven te Zienkzee is Zaterdag 100 jaar geworden. Zij is nog zeer helder van geest eu verricht nog gaarne allerlei huiselyke bezigheden. Geheimzinnig. Dezer dagen is met een trein uit Rotterdam een ongeveer 15 jarig meisje in Dirksland aangekomen, die aan de politie het adres vroeg van eer> vrouw, die volgens haar bewering haar moeder was. Zy vertelde, Cornelia Slotboom te heeten, nog nooit in Dirksland te zijn geweest, en voor zoover zij zich herin nerde, steeds verblyf te hebben gehou den by haar tante in een zijsteeg van het Haringvliet te Rotterdam. Toen zy op dezen middag was thuisgekomen van de fabriek, waar ze werkte, had tante hear een brief gegeyen, waarin te 4 3? II oor 3, jea, en, ;nz. Ie«r - sips I

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1