77 Vrijdag 30 December 1921. 37e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaan deren. J. C. VINK - Axel. B E RICH T. Nieuwjaars-Advertentiën Binnenland. FEUILLETON. De geheimzinnige moord. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Sulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon STr. - Postbox aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrfldagvoormiddag ELF ure. Voor de Nieuwjaarscourant, die zal verschijnen op Maandag ochtend 2 Januari, kunnen worden opgenomen 40 cents van 1—8 regels. Deze worden ingewacht tot Zaterdagmiddag uiterlijk 12 uur. DE UITGEVER. Kameroverzicht. Wegans overvloed van stof zijn we met ons Kameroverzicht een week achter geraakt. Er hebben echter geen schokkende gebeurtenissen plaats gehad, die ons nadeel zouden kunnen hebben berokkenen, doordat we een weekover zicht misten, ot het zou moeten zijn dat onze lezers nog niet wisten, dat ook de grondwetsherziening gereed is gekomen. Dat moet een verlichting gegeven hebben aan die Kamerleden, die plichtgetrouw de zittingen bijwoon den en alzoe genoodzaakt waren de laDge debatten aan te hooren. In de week van 12 17 December moest nog een vraag betreffende het bestuur der gemeenten opgelost worden. De Regeering wilde aan de oude rege ling, volgens welke aan den raad de regeling en het bestuur van de huis houding der gemeente overgelaten wordt, de bepaling toevoegen, dat de Uit het Engelsch vertaald. „Hoe komt het, dat ik dat briefje niet in handen heb gekregen „Omdat Mrs. Brynmour het in haar beau beeft.' „Mrs. Brynmour?" „Ja. Kunt gijhaar spel niet door zien vroeg Rixton ongeduldig. „Ze hoopte dat schrijven te kunnen gebrui ken, om Miss. Darrell in opspraak te brengen en zoo haar huwelijk met u onmogelijk te maken. Daarom zette ze dv geliefde ook tot dat bezoek aan. Gelijk ik a evenwel reeds gezegd heb, heeft het gebeurde haar plannen in duigen geworpenwant ze kan uu niets met het briefje doen, zonder te verradeD, hoe zij er aan is gekomen en tevens te be. kennen dat ze Woensdagavond tussehen elt en twaalt hier is geweest.' fZij kier op den avond van den moord „Ja. Ze kwam bier om Miss Darrell ie overvallen en haar te bedriegen, alles uit te zullen brengeD, iudien ze niet van u afzag." .Wat een vrouw riep Conway met drilt uit. ,Dat moogt ge wel zeggendoch wet het bestuur geheel of gedeeltelijk aan andere organen kan opdragen. De bedoeling was te doen uitkomen, dat onze gemeenteraden te veel werk krijgen en dat dus een deel van dat werk door anderen moet gedaan kunnen worden. Men achtte het echter onjuist, dat de wet voor alle gemeenten, groot en klein, dezelfde regeling zou vast stellen en zoo ging de Kamer met 45 tegen 42 stemmen mede met den heer Visser van IJzendoorn, die bij amende ment voorstelde, den Raad zelf de bevoegdheid te geven, onder zijn toe zicht het bestuur van bepaalde takken van huishouding der gemeente geheel of gedeeltelijk aan andere organen over te dragen. Ook over de invoering der leeken- rechtspraak is lang gekibbeld en het resultaat was, dat op voorstel van den heer Beumer besloten werd, den wet gever de bevoegdheid te geven, voor de berechting van civiele zaken mede te doen beslissen door niet tot de rechterlijke macht behoorendepersonen. Voor burgerrechterlijke zaken kan men dus zoogenaamde schepenrechtbanken krijgen, d. w. z. colleges waarin be- roepsrechters naast burgers zitting hebben. Voor strafzaken wilde men geen leekenrechtspraak aanvaarden. Bij de additioneels artikelen is ook weder de stemplicht besproken en van verschillende zijden verdedigd en be streden. By de stemming bleek, dat de meer derheid der Kamer de stemplicht veorloopig nog wenscht te behouden. Een volgende zitting werd de behan- Mrs. Brynmour is een Mexicaansche en Diet gewoon zich in iets aan banden te laten leggen. Ze wil met u huwen en sal dus niemand ontzien om haar doel te bereikeD.' .Hoe weet ge, dat ze dien avond hier i» geweest?' ,Dat heb ik ODtdekt door middel van een reukwerk. Herinnert gij u Sarlou's .Diplomatie „O, ja. Maar wie liet die vrouw binnen „Ik denk, dat Madraszo op deze vraag zou kunnen antwoorden,' zei Rixton op drogen toon. „Ge weet, dat hij een nagemaakten sleutel bezit.' „Dat had ik vergeten," zei Cod way. „Ik zal hem er eens over aanspreken.' „Neen, neen Laat dat aaD my over. Ik zal dat heer nog wel eens onder handen nemen." „Rixton," vroeg Conway Da eenige oogenblikken, „denkt ge, dat Mrs. Brynmour of Madraszo op eenigarlei wijze in deD moord betrokken zyn „Daar wil ik u op dit oogenblik nog niet op antwoorden later zal ik u wel op de hoogte brengen. Laten we iD- tusschen naar Kerry more Gardens gaan maar zeg niets, beste vriend, of ge mocht een zeker persoon argwaan doen krijgen.' Mrs. Brynmour?-' »NeeD in dit geval bedoel ik Mrs. Brynmour niet.' deling van de Dienstplichtwet voertge- zet. De spanning in de Kamer was zeer groot. Het ontwerp was een compromis tussehen de anti-revolutio nairen en Christelijk historischen, die een zoo sterk mogelijk leger wenschen, eener- en de Roomsch Katholieken anderzijds, die veel verder iB de rich ting der ontwapening zouden willen gaan. Een groot bezwaar van het wets ontwerp wa» voorts, dat de Minister niet wist te zeggen, hoeveel de uit voering engeveer zal kosten, zoodat het in financieel opzicht eea sprong ia het duister beteekent. Minister van Dyk begon zya rede met een oproep aan allen om mede te werken tot de verdediging van ons land, maar de vraag hoe dit het best geschiedt en hoe groot de offers moeten zijn, beantwoordde by niet. Aan de Nederlandsche socialisten verweet hij, dat zij eene geheels andere houding aannemen, dan hun Balgische party- genooten. Te vergeefs was het verzet van de geheels linkerzijde tegea de Dienst plichtwet, tevergeefs de beste betoogen, dat het ontwerp ons niet zou brengen datgene, wat wy noodig hebben n.l. een zoo goed en zeo goedkoop mogelyk leger. Het is zeer moeilijk hieromtrent tot eenstemmigheid te komen, maar het maakt geen aangenamen indruk, dat de rechterzijde blykbaar ter wille van de instandhouding der coalitie ep dit punt een compromis bad gesloten. Het is wel droevig, dat de beslissing in belangrijke zaken van het toeval .Madraszo „Evenmin." „Wien te drommel hebt ge dan op het oog vroeg Cenway die zyn geduld verloor. Rixton haalde een zilveren munt stukje uit zijn sak. „Op den morgen na den moord vond ik dit oDder uw lessenaar. Het is een halve shilling, gelijk ge ziet, met een gaatje er in en üe naamletters er op gegraveerd. Kunt ge me zeggeD, wien het toebehoort?" „Groote Hemel!" riep Conway uit, die het dadelijk herkende. „Het is van Mr. Darrell, Lena's vader I" HOOFDSTUK IX. Indien hij zich niet in de tegen woordigheid van een dame had bevonden, zou Rixton aan zyn verbazing lucht hebben gegeven door op zijn gewone wijze een deuntje te fluiten. Hij stond inderdaad versteld, zoowel om de teneergeslagen houding van het meisje, als om de onbegrijpelijke woor den, welke ze gesproken had. Zou het mogelyk kannen zyn, dat zij op eeni garlei wijze betrokken was in de misdaad Rixton kon het natuurlyk niet gelooven en vewierp die gedachte, zoodra zij by hem opkwam. Hare uitdrukkiugen echter verrieden vrees en haar gelaat getuigde van zoo groote ontsteltenis, dat hij brandend was van kan afhangen. Da wet werd met 50 tegen 48 stemmen aangenomen. Vervolgens kon de Kamer met de algemeens beschouwingen over de Staatsbegroeting aanvangen, 't Was wel laat, 15 December. De hear Van de Laar richtte zich scherp tegen het ministerie en betoogde, dat dit conservatief en militairistisch is. De heer Dresselhuys meende, dat de positie van het kabinet zeer zwak is en noemde het zelfs bloedarm. Op alle belangryke punten staan de par tijen, waarop de coalitie heeft te steu nen, lynrocht tegenover elkaar. Hij is ook van oordeel, dat deze Regeering nog lang niet voldoende doordrongen is van den ongunstigen toestand van ons land en in dit verband verdedigde hy de motie, om geen nieuw personeel te benoemen. Ook de heer Duys drong aan op bezuiniging, mits de arbeidende klasse daarvan geen nadeel ondervindt. De sociale wetgeving moet dan ook naar zijn meening onverzwakt worden voortgezet. De heer Marchant bleek van een andere meening te zijn on gaf too, dat het mogelijk is, dat de Arbeidswet wat elastischer gemaakt moet worden, mits vooraf de noodza kelijkheid daarvan aangetoond wordt. Een meening, die geheel door den heer Schokking gedeeld wordt, die ook wenscht, dat op dit gebied rekening wordt gehouden met de eischen der praktijk. Wat betrof de Zoadagsheiliging, hoopte hij van de Roomscb-Katholieken op meer medewerking. De heer Staalman betoogde ook dat verlangen om de redeD te hooren van haar onverklaarbaar gedrag. »Ge zegt daar iets, dat mij ten hoogste verbaast, Miss Darrell,zeide hij bedaard. »Wat bedoeld gij er mee, dat ge verloren zijt Indien gij iets van den moord afweet Hy zweeg en keek eenigzins verle gen voor zich, want Lena zag hem aan met verontwaardigden blik en driftig opstaande, onderbrak ze hem op hettigen toon »Wat wilt ge zeggen, mr. Rixton? Is het mogelijk, dat ge my van dien moord verdenkt »Neen, neen Ik bid u, ga zitten Miss Darrell >Ik heb zelfs niet het gebeurde ge hoord vóór den volgenden morgen*, sprak ze, terwyl ze weer plaats nam. »De woorden van daareven heb ik slechts zoo bij manier van zeggen gebruikt. Ik stoor mij niet veel aan de praatjes van de menschen, maar ik zou niet gaarne hebben, dat men wist, dat ik 's avonds op de kamers van een ongetrouwd heer ben gaweest. En toch is dat het geval*, voegde zij er met iets uitdagends in haar toon bij. »0, zoo Zijt gy op die kamers ge weest En waarom, als ik vragen mag {yVordi mrvolgdy)

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1