Axelsche Courant BIJVOEGSEL Zaterdag 24 December 1921. No. Ï6. Raadsverslag. VIN DE VAN Vergadering van Dinsdag 13 Dec. 1921. (Slot.) 10. Verzoek van den Raad v$n Domburg om adliaesie te be tuigen aan een request in zake keuring huisslachting. De inhoud van dit request is aldus Aan Zijne Excellentie den Minister van Arbeid. Geeft met verschuldigden eerbied te kensen de Raad der gemeente Domburg, dat in art. 4 der Vleeschkeuringswet S. 1919 no. 524 o a. is bepaald, dat slachtdieren voor en na het slachten aan keuring zijn onder worpen dat daardoor ook de huisslachtingen twee maal moeten worden gekeurd, dat nu in deze gemeente ruim 300 huis slachtingen hoofdzakelijk geschieden in de maanden November en December zoodat in die maanden kan worden gerekend op een aantal slachtingen van 30 per week dat dus in die weken door den daartoe te benoemen hulpkeurmeester alleen voor deze gemeente van bijna 1400 zielen, zestig keuringen per week op somtijds ver uiteengelegen plaat sen zullen moeten worden verricht, behalve de grove keuringen van andere slachtingen; dat voor deze maanden aanzienlijk verster king van het korps hulp keurmeesters zou noodig zijn, tijrwijl deze personen, gedurende de overige maanden geen voldoende werk zouden hebben dat het bepalen van slachtdagen wel aan deze bezwaren tegemoet zou kunnen kom«n, maar dat dit weer de geheele slachting zou desorganiseeren, daar b.v. 3 dagen wel 30 var kens ieder 2 maal zouden kunnen worden ge keurd. doch dat dan weer de onmogelijkheid van dezen maatregel zou blijken, daar het dan den twee in deze gemeente gevestigden slagers onmogelijk zou zijn een zoo groot aantal dieren behoorlijk af te slachten dat dus des eenige mogelijkheid zou ziju om de keuringen behoorlijk te doen verrichten een groot aantal hulpkeurmeesters te benoemen, die zooals dan zou blijken slechts een zeer klein gedeelte van het jaar werk zouden heb ben, waardoor de kosten aan den keurings dienst verbonden, zeer hoog zouden worden, wat, daar deze uit de keurgelden moet worden gevonden, middellijk het vleesch weer duurder zou maken Redenen, waarom de Raad Uwe Exellentie met den meesten aandrang verzoekt het daar heen te leiden, dat artikel 4 der Vleeschkeu ringswet S. 1919 no. 524 zoodanig wordt ge wijzigd, dat de keuring voor huisslachtingen vervalt. De Raad de gemeente Domburg, L J VAN VOORTHUIJSEN, Voorzitter. J. W. SCHEURMAN, Secretaris. Domburg, 25 November 1921. Dhr. Weijn8 vond steun aan dit adres gewenscht, daar het een groote ramp zou zyn als de huisslachtingen moesten geschieden a!s voorgeschreven wordt. Hij achtte het niet uitvoerbaar. Dhr. Dielemau gelooft,, dat het wel uitvoerbaar is. me. tr zeer kostbaar en daarom vond hij als er een zaak ur gent is, dan is het deze. Dhr. Van Dixboorn wilde het adres ook graag steunen, omdat Den Haag ons allerlei wetten opdringt, die schade berokkenen en dit ook weer een van die wanproducten is. M. a. s. werd besloten adhaesie te verleenen. 11. Verzoek van den Kapitein van den Lnndstorm om gebruik te maken van het gymnastiek lokaal. Voorgesteld was om in overleg met het hoofd der school het verzoek toe te staan. Dhr. Van Dixhoorn meenda, dat met het verzoek om toe te staan weer wordt atgedwaald van het voorstel om niets meer in de school toe te staan en is er tegen. De Voerz. meende, dat het hier een byzoader geval is en er ook tusschen de betrokken Ministers hieromtrent over eenstemming bestaat. Dhr. Dieleman vroeg of die kapitein dat niet beter schriftelijk had kunnen vrageu, doch de Voorz. antwoordde, dat dit voor de zaak hetzelfde was. De vorige burgemeester, dhr. Den Hollander had den kapitein reeds laug beloofd dia zaak in orde te maken, doch toen deze kwam, bleek er ter plaatse niets van bekend. Ook in deze had dhr. Den Hollaader niet gedaan, wat hij beloofd had. Intusscho* is het een nuttige zaak en het onderwijs in den wapenhandel komt aok onze jeugd ten goede. Dhr. Koster stond aan de zijde van dhr. Dixhoorn. De landbouwcuraus, de paardencursus en al wat landbouw was, moest uit de school en au er andere verzoeken komen, is het rapport van dhr. Van Houte altijd gunstig. De Voorz. bestreed datook nu heudt dhr. Van Houte dien cursus liever uit de school. Spr. las het rapport voor, dat aldus luidt In antwoord op Uw schrijven No. Jw d.d. 28 Nov. 1921 heb ik de eer U te berichten, dat de gymnastiekzaal der Op. School des avonds na 6 uur niet gebruikt wordt. In andere lokalen, voornamelijk die vlak boven de gymnastiekzaal, wordt evenwel alle avonden les gegeven sn het is zeker dat dit onderwijs zoo goed als onmogelijk wordt ge maakt, tndien het uit den aard der zaak rumoe rige oefenen van den Landstorm daar moet plaats hebben. De Commandant heeft mij evenwel mede gedeeld, dat er geen bezwaar bestaat om tot 8 uur z.g. Stille oefeningen te geven en daarom zou Vrijdagsavonds dit onderwijs zonder al te veel stoornis voor de andere lessen gegeven kunnen worden Ik zou Uw college dan willen voorstellen, op genoemden avond de gymnastiekzaal voor de Landstormoefeningen af te staan en daarbij er ten strengste den nadruk op willen leggen dat niets aan de aanwezige schoolmeubelen ten deele aan de Rijksnormaallessen toebe- hoorende. mag worden beschadigd. Ook het schoonmaken van dit lokaal, dat bij slecht weer zeer vuil zal worden gemaakt, zal een kwestie van belang zijn. Dhr. Dixhoorn wilde niet spreke* van de een niet en de andere wel, maar wilde alles er uit. 't Is een janbeel, zoeals de school overal voor gebruikt wordt. Dhr. Van de Bilt zou het spijtig vinden, als dat gymnastieklokaal niet kon worden afgestaan en ook betreurde by het, dat het landbouwonderwijs niet meer iu de school gegeven wordt. De schoei is toch voor onderwijs Met 7 tegen -3 stemmen werd ten slotte besloten het lokaal toe te staan. Tegen stemden de h.h. Kruijsse, Koster en Dixhoorn. 12. Verzoek van A. Scbellcman om herziening belooning als lan taarnopsteker te Sassing. De Voorz. zeide, dat deze post eigenlijk aan de aandacht was ontgaan bij de begrooting. 'tls waar, dat Sehelleman meer werk aan de lantaarns heett dan anderen en daar nu het be drag voor den Oudenweg vrij komt, kan dit salaris van 32 met 18 verhoogd worden. Dhr. Koster wil nog meer toestaan, maar dan het onderhoud van de water plaats aldaar opdragen. De Voor®, meende, dat deze zaak buiten die der lantaarns staat, waarna m. a. s. het voorstel va* B. en W. werd aangenomen. 13. Benoeming leden commissie tot wering van schoolverzuim. Deze had plaats wegens periodieke aftreding. Herbenoemd werden de h.h. A. van 't Hoff, P. Ie Feber, J. Verijzer, A. E. C. Kruysse en A. Esselbrugge. In plaats van dhr. Van Dixhoorn, die bedankt had, w*rd benoemd dhr. P. de Kort, hoofd der Kath. school. 14. Benoeming lid Bnrgerl yk Arm- bestnar. Herbenoemd werd dhr. C. Th. van de Bilt mot 9 st. dhr. C. B. Antheunis had 1 stem. 15. Benoeming lid Commissie va* Toezicht L. O. Herbenoemd word dhr. A. Coumou. 16. Verzoek van C. ran den Broeke om vergunning tot vernieuwing zijner stoep. Aangezien het hier alleen vernieuwing der stoenen betreft, werd m. a. s. de vergunning verleend. 17. Voorstel van B. en W. tot plaatsing van yzeren potten i* het marktplein. De Voorz. zeide, dat het een jaar- lyksch terugkeerende ellende is, dat die steenen moeten worden uitgebroken om de palen te plaatsen voor de vee- marxt. Het plein verbetert daar niet op en vooral nu met de vorst heelt men den grond eerst moeten ontdooien eer de steenen eruit konden. Er zyn in den handel ijzeren potten, met schroefdeksels, welke blijvand in den grond kunnen gezet worden en waarin dan de palen gepast worden. Het zou een groot gemak zijn als wa. die hadden en daarom doen B. en W. het voorstel die aan to schaffen. Dhr. Dixhoorn vroeg of beton niet beter zou zijn, maar men denkt, dat de blokken te zwaar zouden worden en het dan misschien duur werd. Dhr. Kruysse vernam dat die potten j 7 kosten, en vond dat voor 50 potten ook nog al duur, omdat die veemarkt toch maar eens per jaar voor komt. De Voorz. moende, dat we nu heel wat duurder uit zyn, maar hij stelde dan voor oi* in beginsel tot aanschaf fing te besluiten, dan kunnen B. en W. nog onderzoeken, wat het goedkoopst is. Dit werd m. a. s. aangenomen. 18. Reclames hoofdeiyken omslag. Dit werd in besloten vergadering behandeld, doch eerst deelde de Voorz. mede, dat was ingekomen het rapport van den correspondent der arbeidsbe middeling. Dit rapport ligt ter lezing voor de raadsleden en zal op voorstel van dhr. Koster in een volgende ver gadering behandeld worden. Voorts deed de Voorz. mededeeling van een schrijven van Ged. St. inhou dende de benoemiug van den heer F. Blok als burgemeester van Axel. De Voorz. stelde voor de installatie op 16 dezer 's nam. 2 uur te doen plaats hebben. Omvraag. Dhr. Van do Bilt herinnorde er aan, dat door den Raad eens een request was gezonden aan den Minister om te verkrijgen, dat we hier inlichtingen konden krijgen voor de belasting, in plaats van naar Mulst te moeten gaan naar den inspecteur en toen is toege zegd, dat deze daartoe zitting in Axel zou houden. Het verwonderde spr. te hooren, dat de menschen nu toch naar Hulst wor de* geroepen om hun reclame toe te lichten en dus vindt hij ligt het op den weg van den Raad om dat te veranderen. We weteD, dat de reisge legenheid zeer moeilijk is. De Voorz. erkende dat. Door de slechte machine's is die reisgelegenheid er niet ep verbeterd en ook Bpr. heeft gehoord, dat een drietal menschen naar Hulst zijn epgeroepeD. Men zou er eens over aan den Inspecteur kunnen schrijven. Dhr. Dixhoorn zou zich liever recht streeks tot den Minister wenden en vragen em iDgedeeld te blijven bij Terneuzen. Het is treurig. Er wordt gevraagd om te half 10 te Hulst zijn, dus moet men om 7 uur 's morgens weg en men kan niet terug zijn vóór 4 uur nam., als tenminste de trein op tijd is. De Voorz. denkt, dat de Insp. van die belofte niet afweetbovendien de menschen behoeven niet te gaanwe hebben er recht op hier gehoord te worden. Dhr. Kruysse zeide, dat dit hier ge makkelijk gezegd is, maar de menschen die gaan klagen, stellen geen eischeu. Die willen liefst goede vrienden blyven met den Inspecteur. Hij zeu eok lie ver eerst tot den inspecteur echryven en daarna naar Den Haag of desnoods ep audiëntie gaaD, want die zaak is van groet belang. Spr. zag niet in, dat het zoo'n bezwaar is, om Axel bij Neuzen ingedeeld te laten, dat is maar administratief verschil. Besloten werd den Inspecteur aan te schrijven. Dhr. Weyns vroeg het woord om eens terug te komen cp de lantaarns te Spui. Men is daar aan het tellen hoeveel lichtpunten er zouden kernen en er wordt gerekend op 200. Daar zou hij de lantaarns bij willen voegen. Dhr. Kruysse vo*d dat bezwaarlijk, zoolang men geen prijzen en voor waarden kende, tioch de heer Weijns meende, dat men met opgave nog niet gebonden was. Het is alles voorleopig. Dhr. Dieleman zeu voorzichtig willen zyn met beloftenals we daarvoer stemmeD, spreken we in beginsel uit ook voor geheel de gemeente aan te willen sluiten. Dhr. Van Dixhoorn wilde dat bezwaar ondervangen, door i* beginsel te be sluiten om aan te sluiten daar waar het den Raad mogelyk en wenschelijk voorkomt. De Voorz. stelde daarna voor, dat de Raad, in verband met het circuleeren van lijste*, zich in beginsel uitspreekt om do buitenwijken zoo mogelyk van electrisch licht te voorzien en heeft daarby in 't bijzonder hot oog op de straatverlichting op Spui, Magrette en Schapenbeut. Dit voorstel werd met op één na algemeene stemmen aangenomen. Dhr. Kruysse stemde tegen en moti veerde zyn stem door te zeggeD, dat het een definitief besluit is voor Spui, enz., terwyl spr. zijn stem er niet aan wil geven, zender voorwaarden te kennen. Dhr. Koster wees op de waterplaats op de Sassing en vroeg of die nooit wordt uitgekuischt, het lijkt wel een mestput. De Voorz. antwoordde, dat er reeds vroeger op gewezen is en ook de ge meente-opzichter er al werk van ge maakt had, doch zonder toezicht is daar niet veel te bereiken. Misschien dat de weger daar wel bereid is tot eader- houd. Dhr. Dieleman vroeg of er eok al maatregelen getroffen waren tegen werkloosheid vooral voor hootden van groote gezinnen. De Voorz. antwoordde, dat *og ge sproken is over afgraven van de wal, doch i* verband met de moestuinen daar, is er van afgezien. Ook hebben we geen opgave of er reeds groote be hoefte aan werk is ea bovendien, als we werk geven, dient dat ook eenig nut af te werpen. Dhr. Dieleman zou toch i* over weging geven iets te doen. We moeten de meuBchen niet sturen naar de kassen, maar naar den arbeid, arbeid adelt. Dhr. Dixhoorn had onlangs met Van den Broeke gesproken over een rio leringswerk en denkt, dat dat neg ai werk zou geven en ook practisch van nut zyn. Wellicht dat Van de Broeke daarover wel eens zal spreken met B. en W. Dhr. Baert vroeg het woord voor een persoonlijk lelt. In de verg. vau 18 Oct. is hij benoemd als lid der commissie van toezicht op het ouder wijs en heeit toen eenige woorden ge spreken. Toen hij 's avonds de Axelsche Ceurant las, zag hij in het verslag de redacteur het door hem gesprokeno niet begreep en ook spr. begreep toen niet wat hij gezegd had. Eerst later, toen hij de notulen zag, was het hen* duidelijk en zag hy dat de Ax. Crt. de bespreking verkeerd had weerge- gegeven. Als de redacteur de notulen had gelezen, had hy dat ook kunnen zien. Het is al meer gebleken, dat ik in de Ax. Crt uit drukkingen moest verbeteren, doch ik doe dat niet meer en ik zou willen, dat de Redacteur van de Ax. Crt. voortaan de zaken beschrijft zooals se besproken zyn.

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 3