Binnenland. Steeds hoop ik de belangen dezer gemeente en die der inwoners, voor- zooveel in mijn vermogen is, onpartijdig te behartigen, zonder daarbij naar links en zonder daarbij naar rechts te zien. Het is thans voor mij een behoefte een beroep te doen op Uw krachtigen steun en medewerking, opdat ik met U het waarachtig belang dezer gemeente zal kunnen helpen bevorderen. Mijne Heeren Leden van den Gemeen teraad, het is met opzet, dat ik eerst tot U spreek als Raad. Immers onze grondwet, waaronder wij allen leven, zegt dat aan het hoofd der gemeente staat „een Raad," waarvan de Burge meester voorzitter is. Ik hoop dit steeds voor oogen te houden. Mijne Heeren Wethouders. Uit den aard der zaak zullen wij veel met elkander dienen samen te gaan. Immers gij vormt met mij het Dagelijksch Bestuur dezer gemeente Door uwe ondervinding kent U beiden de nooden en behoeften dezer gemeente. Gaarne doe ik een beroep op Uw volle steun en medewerking. Ik hoop steeds het volle vertrouwen van U te hebben, opdat wij op de meest aangename wijze zullen mogen samenwerken. Ik ahoop, dat ik in dezen niet zal worden teleurgesteld. Uwe woorden, mijnheer de eerste wethouder, geven mij waarborg, dat ik niet tevergeefs een beroep op uw steun en medewerking doe. Ik' dank U voor de woorden, mij toegesproken, en voor de wijze, waarop mij zijt tegemoet gekomen. Gij Secretaris en ambtenaren dezer gemeente, Uw taak is ook niet gemak kelijk. Veel wordt ook van Ugeëischt; zal ik mijn ambt als Burgemeester naar behooren kunnen vervullen, dan heb ik Uw volle medewerking noodig. Ik hoop dat gij zooals voorheen uwe plichten zult weten te vervullen, en dat wij steeds aangenaam zullen mogen samen werken. Steeds zult gij, indien mogelijk, op mijn steun kunnen rekenen. Tenslotte spreek ik de bede uit, dat het God moge behagen, Axel onderons bestuur een tijd van bloei en van voor uitgang te doen beleven, waarin de ge meente voor groote rampen en onheilen moge worden gespaard, en datZeeuwsch- Vlaanderen, waarin Axel is gelegen, nimmer aan ons dierbaar vaderland zal worden ontrukt. Hiermede mijne heeren, aanvaard ik het ambt van Burgemeester der gemeente Axel. Een krachtig leve de Burgemeester klonk hierop van de zijde van het publiek. Bij de rondvraag nam niemand meer het woord en sloot de Burgemeester de vergadering met het gebedsformulier. Alsnu werd den Burgemeester de eerewijn aangeboden en stelde de heer Oggel de raadsleden aan den Heer Blok en zijne Gade voor. Om half vier verleende de Burge meester audiëntie aan particulieren en vereenigingen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Behalve verschillende ambtenaren van de gemeente en particuliere perso nen maakten hunne opwachting de be- insturen van de volgende vereenigingen Feestcommissie, waarbij ook genoemd ■■werd de Oranjevereenigingde Chr. B&Zangvereeniging „Hoop op Zegen", de Kauarmonie „Concordia", Alg. Zangvereen. „!Orelio", Chr. zangvereen. „Asaf", a. r. ki esvereen. „Nederland en Oranje", a.r. Pr.ppagandaclub, Chr. werkliedenvereen. „Paitrimonium", Chr.school, Burgerwacht, „Ste.atnt Elkander," korfbalclub „Rapide" en g^reform. Kefkbestuur. En .iftiermede was het officiëele ge deelte !fflan het programma afgewerkt, in zoote'er tenminste, dat nu nog aan de s. beur t kwam, het nummer dat door de vertra ging was opgeschoven, nl, de aanbieding van de lunch door de beide afgevaardij ,fden, namens het gemeente bestuur. Om vijf uur werd het publiek door den omroeper bekend gemaakt, dat de Burgemeester van af de pui van het stadhuis de burgerij wenschte toe te spreken. Hierbij zou de heer F. Dekker Pz., in zijn hoedanigheid als voorzitter der feest commissie, den Burgemeester inleiden, wat om zes uur plaats had Dit was eigenlijk een nummer buiten het programma, doch nam niet weg, dat er buitengewone belangstelling voor was. De heer Dekker dan sprak de volgende rede uit: Geachte Heer Burgemeester! Gaarne voldoe ik aan uw verzoek om u van af de pui van ons oude stadhuis aan de hier voor u staande talrijke me nigte burgers voor te stellen. Vergun mij vooraleer u het woord neemt, u ons burgerleven en het volks bestaan in korte trekken te schilderen U vindt hier een nijvere arbeidende bevolking. Onze arbeiders passen zich gaarne aan en leeren in korten tijd het nieuwe vak, door het initiatief van hunne patroons hier inheemsch geworden, zij zijn om hun vlijt en vakkundigheid bekend tot buiten onze provincie Onze landbouwers drijven den land bouw intensief en zijn door hunne be drijven, die der vereedling der zaaigranen en fokproducten bekend tot ver over de grenzen van Nederland. De beste stallen van het paard, het edele huis dier, vindt men te Axel van waar uit het geëxploiteerd wordt ter veredeling van dit edele huisdier in alle provincie s van Nederland en daarbuiten. De vlasindustrie wordt hier beoefend, ja zelfs werd door Axelsch initiatief hier een linnenweverij gesticht, in beide inrichtingen werken de nieuwste machi nes tot nu bekend. Het vreemdelingenverkeer wordt er gediend door passende hotels, pensions en nette café's, die de reizigers enkoop- man ruste en lafenis bieden, als hij uog geen goede kennissen in onze ge meente heeft. Onze ambachtslieden en winkelierende stand staan bekend als leverend goed en duurzaam werk, en goede waar voor concurreerende prijzen. En dan mijnheer de Burgemeester vestig ik uw aandacht op onze ener gieke kooplui die iederen morgen in volle coupés met trein of tram onze gemeente verlaten om binnen- en bui- tenlandsche markten te bezoeken, om daar de lanbouwproducten van en naar Zeeuwsch-Vlaanderen te expor teeren en te importeeren. Men laadt thans in de nieuwe Russische repu bliek wagonladingen met lijnzaad voor Axelsche importeurs die het na hier door onze landbouwers te zijn gezaaid het een volgend jaar weer exporteeren i geroepen te kunnen vervullen, hoop ik, dat Gods zegen uw deel moge zijn. De Burgemeester dankte hierna voor de hem toegevoegde woorden en het deed hem genoegen te mogen hooren, dat hier welvaart heerscht. Spreker rekende het zich daarom tot een groote eer door H. M. de Koningin te zijn be noemd als Burgemeester van een ge meente als Axel, en beloofde steeds ziin beste krachten te zullen wijden aan de belangen van de gemeente en zijne bewoners. b Met een driewerf hoera viel daarop het publiek in, terwijl ook aan Mevrouw het „Leve" werd toegeroepen. De feestcommissie onderhield zich hierna nog een wijle met den Burge meester op de raadszaal, waar de com missieleden aan Mevrouw Blok en de overige familieleden werden voorgesteld en het genoegen hadden op de gezond heid van den Burgemeester een glas wijn te ledigen. Vermeld zij hier, dat als familieleden den burgemeester vergezelden behalve zijne gade, de heeren Blok en De Jager, resp. vader en schoonvader van den Burgemeester en de beide dames Blok, zijne zusters. Te 7 uur had de opstelling van een lichtstoet plaats, waarmede de muziek door fakkels belicht een rondgang zou maken. Gezien de korte tijd van voor bereiding, was er toch iets bereikt, zoodat verschillende transparanten aan de deelnemende vereenigingen vooraf gingen. Toen de stoet wegtrojc, sloot zich daar een gansche menigte bij aan, zoodat het een vroolijke zingende drom werd. Aan het hotel „Het Gulden Vlies" werd halt gehouden en den Burge meester een serenade gebracht. De voorzitter, de heer Kruysse, wenschte den nieuwen Burgemeester geluk en riep steun in voor de muziek- vereeniging niet alleen, maar voor de gansche burgerij en sprak de hoop uit, dat hij onpartijdig met hunne belangen rekening zou houden. De Burgemeester dankte voor deze attentie en stelde ten zeerste op prijs, dat hier zoo'n flink gezelschap bestond. Wat onpartijdig bestuur betreft, verwees spr. naar zijne rede van 's middags en gaf de verzekering, dat hij niet voorne mens was om zich door eenige partij te laten leiden. Een langdurig en dankbaar applaus was het antwoord van de'massa toe hoorders. De muziek speelde hierna „Waar kan men nog beter zijn Vervolgens werden den Burgemeester door de alg. zangvereeniging „Orelio" eenige nummers toegezongen Gebleken is, dat bedoeld Bestuur dit dezen keer niet alleen kon en daarom komt ook den daaraan toegevoegde com missieleden een woord van dank toe waar ze geholpen hebben om de eer onzer gemeente op te houden. naar de schoone landouwen van het wenschte de voorzitter dhr. J. K. Essel mooie Frankrijk als Hollandsche reve laar of revelaarskind. Terwijl onze ge kende aardappelhandelaren wederom de voor onzen landbouw onmisbare indu strieaardappel, dat enorme volksvoedsel uit het rumoerige Polen halen om hier te worden uitgeplant. Onnoodig is te zeggen dat het grootste bedrijf in Z. V. zijn kantoren en werk plaatsen te Axel heeft en de rappe te lefoniste bijna 100 abone's met elkander verbindt. Het is mij een genoegen u mede te deelen dat het kerkelijk en vereenigingsleven in Axel bloeit ter wijl van het onderwijs aan bijna dui zend kinders gegeven een goede toon gaat. Zie hier mijnheer de Burgemeester in korte trekken schilderde ik u Axel. Wij vragen niet van u dat u nieuwe han delswegen voor ons zult zoeken of bestaande kanalen zult verbreeden, maar wij vragen u als de werklooze arbeider, de door rampen getroffen landman en wij allen, als wij tot u komen om steun en voorlichting, wilt ge dan voor ons een Burgervader zijn Hopende, dat God u kracht en wijs heid zal geven om de taak waarvoor Hare Majesteit de Koningin, daartoe geleid door hare raadslieden, u heeft brugge hem hartelijk geluk met zijne benoeming, waarvoor de Burgemeester met eenige waardeerende woorden dankte. 4 De stoet werd hierop ontbonden, doch van naar huis gaan wilde nog niemand weten. In verschillende groepen ging het nog de straten door zingend op het welzijn van den Burgemeester, terwijl ook de muziek zich nog menigmaal liet hooren. De moed werd er goed inge houden en er heerschte een opgewekte stemming, tot het uur van sluiten een einde maakte aan de pret. Alles* had een ordelijk verloop. In intiemen kring bood de feestcom missie den Burgemeester en zijn reisge- nooten een diner aan op de bovenzaal van „Het Gulden Vlies" en ook daar heerschte gezellige stemming onder de dischgenooten. Overbodig te melden, dat menige dronk was gewijd aan de familie Blok. Alzoo zijn we aan het einde van ons verslag, dat we echter niet kunnen sluiten zonder een woord van lof te uiten over de houding van het Bestuur der „Oranjevereeniging", dat het initiatief nam om bij de eerste komst van den nieuwen Burgemeester dezen een waar dige ontvingst te bereiden- De Zomertijd. Verschenen is het Voerleopig Verslag der Commissie van Rapporteurs over het wetsvoorstel van den heer Decksrs c.s. tot. afschaffing van de jaarlijksche wettelijken tijd. Vele leden hadden tegen dit wetsont werp overwegend bezwaar. Zij merkten op, dat de Memorie van Toelichtiig weinig zakelijk en overtuigend is. De bezwaren, die worden aangeveerd achtten zij dan ook zeer overdreven! Dit vraagstuk meet niet alleen beslist worden vaa het gezichtspunt van enkela groepen van landbouwers. De hygië nische en acoDomische gronden die tot de invoering van den zomertijd hebben geleid, hebben nog niets van hun kracht verloren. Ook in eenige ons omrin gende landea is de zomertyd ingevoerd en daar is van everwegende bezwaren bij do landbouwers niet gebleken Tegenover de bezwaren deor een deel der landbeuwers eadervondea, staat een groot voerdeel veor het overige deel der bevolking. Vooral de besparing van licht is aanzienlijk, aiet alleen by de stedelijke, asaar oek by de landelijks bevolking. Eenige leden waren van oerdeel, dat indien door de landarbeiders bezwaren van den zoaaortijd mochten worden ondervonden, doze bij de Landarbeiders- wet kunnen worden ondervangen. Door eDkele leden werd dit wetsont werp met instemming begroet, omdat daardoor de levenswijze van de platte landsbevolking weer zal worden hersteld in verband met de natuurlijke orde dor werKzaamhederi aan het platteland eigen. De natuur laat zich niet be driegen, ook al verzet men d« klok. Deze leden waren van oordeel, dat vale veordeelea van den zemertyd door de invoering van den nchturigen arbeids dag toch reeds aan de stedelijke be volking ten deel vallen. Eenige leden waren van oerdeel, dat het internationale spoorwegverkeer in zijn geheelen onsvaeg belaag heeft, zeoal uiet bij nl of niet afschaffing vau den zomertijd, dan toch zeker bij een regeling, die volkomen aansluit bij het buitenland. Een beslissing in deze is dus zeer urgent. De Commissie van Rapporteurs meent te moeten opmerken, dat bij de regeling van den zomertijd rekening behoort te worden gehouden met de daaromtrent in het buitenland bestaande regelingen. Door het onder havige voorstel van wet is dit echter niet mogeljjk, omdat dit slechts ten doel heeft de afschaffing van den zomertijd, niet een meer doelmatige regeling daarvan deer verlenging van het tijdvak waarbinnen deze kan worden ingevoerd. Met het oog op de vele punten, die met dit onderwerp in ver band staan en waardeer de Regeering alleen over de voldoende gegevens kan beschikken, meent de Commissie van Rapporteurs de voorstellers in ever- wegieg te moeten geven hun wetsvoor stel in te trekken en de door hen be oogde afschaffing bij de behandeling van een nieuw Regeeringsveerstel ter sprake te brengen. AXEL, 20 December 1921. Gisteren trad alhier ia hot Gul den Vlios op de heer LucieD, karakter komiek te Scheveningen. Voor muziek zorgden da heer Aug. Eeckhout met den jongen heer Petras da Lozanne. Het niet talrijk opgekomen publiek vermaakte zich uitstekend. Als een bijzonderheid kan zeker vermeld worden, dat in dezen tjjd van

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 2