o. 74 Zaterdag 17 December 1921 37« Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vla an der en. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. De geheimzinnige moord. AXELSCHE ICOURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Mr. 5«. - Postbox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrQ dag voor middag ELF ure. Vergadering van Dinsdag 13 Dec. 1921 Deze vergadering werd bijgewoond door alle leden, met uitzondering van dhr. D Kraker, die nog ziek is. Nadat dhr. Oggel, als waarnemend burge meester en voorzitter de gebedsformule had uitgesproken en de zitting geopend had, werden behoudens enkele opmer kingen goedgekeurd de notulen van 13 en 20 September en van 18 en 25 October. Daarna ging men over tot behandeling van de agenda. 1. Ingekomen stnkken. Behalve de goedkeuring van een paar leeningsbesluiten was door Ged. Staten medegedeeld, dat de begrooting van den Keuringsdienst van waren voor Goes is goedgekeurd en is medegedeeld, dat op de grootst mogelijke zuinigheid is aan gedrongen. Uit het proces-verbaal van kasop- neming enz. van den Gemeente Ont vanger bleek, dat boeken en kas over eenkomen met vertoonde gelden en papiereD, ten bedrage van 17028,56. Van dhr. P. van Vessem was er een dankbetuiging voor de toegekende toe lage op zijn pensioen, als ambtenaar ter secretarie. Verder was er een rapport van den boekhouder der Gasfabriek in zake de straatverlichting, waarin wordt mede gedeeld, dat 40.000 M8. gas coodig is voor de straatverlichting met inbegrip van gasverlies en dat in de som van ƒ4200, die daarvoor was uitgetrokken ook was begrepen het salaris der lan taarnontstekers en diverse onderhouds kosten Terecht merkte de voorz. op, dat de Raad uit dat rapport niet veel wijzer werd en er wel een groot getal kubieke meters stond, maar er geen overzicht was. Goedgevonden werd een meer gede tailleerd rapport te vragen. Het laatst deelde de voorz. mede, een rapport van de veldwachters, dat op de datums daarin genoemd alle lan taarns in de buitenwijken brandden. De Voorz. zeide, dat zulks is gecontro leerd, toen de bekendmakingen omtrent hot sluiten en openen der wegen werden verspreid. 2. Voorstel om grond in ruil af te staan aan dhr. Ph. J. van Dix- hoorn. M. a. s. (dhr. van Dixhoorn bleef buiten stemming) werd het volgende besluit vastgesteld. De R*ad der gemeente Axel. Qeziea het verioek- chrift van den heer Ph. J. van Dixhoorn. d. d. 1 Augustus 192 om a»n hem in ruil af te staan eenisre per celen gemeentegrond, liggende in de onmid dellijke nabijheid van xijn erf aan de Zee straat; Overwegende, dat door in te gaan op zijn verzoek een rechte en degelijke scheiding zou verkregen worden tuszehen de beide per- ceelen en de schoonheid daaidoor aeer wordt bevorderd, wat zeker in alia opzichten in het bel»iig der gemeente is; Overwege1 de, dat bedoelde grond heden aan den pubiiekea dienst onttrokken is Besluit: Aan Philippus Johhannes van Dixhoorn» landbouwer alhier, in eigendom af te staan een gedeelte van Sectie G. No 2615 en een gedeehe van Sectie G. No: 2673, tegen een Uit het Engelscb vertaald. »lk kan de naam niet uitspreken, zeide hy ernstig, »dat maakt mij zoo bedroefd. O, jaGoedeD dag. Tot wëerziens.» Hij maakte nogmaals eene buigjng en snelde heen, terwijl Rixton hem verbaasd met het papier in de hand bleef aan staren. HOOFDSTUK VIII. Een minuut lang stond Rixton te bepeinzen, wat wel de oorzaak kon wezen van v Madraszo's buitengewone handelwijze. Hij begreep niets vaD diens veranderde houding en was geneigd ze toe te schrijven aan Mrs. Brynmour, wier huis de Peruviaan, juist had ver laten. Dat zoo'n buitengewoon sieraad als dat, welke de doode gedragen had, zich ook in het bezit zou vinden van Madraszo's vriend, scheen hem vreemd toe, en Rixton kwam tot de gevolgtrekking, dat hei slachtoffer van den moord en d6 man, over wien de buitenlander sprak, één en dezelfde persoon moesten zijn. >In dit geval», dacht bij behoef ik dit papiertje slechts te openen, om den naam van den verslagene gewaar te worden. Zal ik het doen, of ermee wachten Na eenige overweging besloot hij tot het laatste en legde het papier, zonder het te openen in zijne portefeuille by den brief van Bennett. Het moge onge looflijk schijnen, dat Rixton uitstelde zijne nieuwsgierigheid te voldoen op een punt hetwelk van zooveel belang was voor de zaak die by onderzochtmaar die reden daarvan lag in het eigenaar dig karakter van den man. Hij hield van ingewikkelde vraagstukken en zijn hoogste levensgenot was, ze tot een goede oplossing te brengen hoe moeilij ker ze waren, met des te meer ijver eD lust besteedde hij zijn tijd aan hunne uitwerking. In bet onderhevige geval stond hij voor een raadsel, gelyk er hem in de laatste maanden niet voor gekomen was. Stap voor stap naderde hy het einde, dat echter nog ver af en in het duister lag. Hij wilde zijn weg zelf vinden zonder andere hulp dan die van zijn eigen sehranderen kop en daarom verlaDgde hij geen vingerwijzing vaD Madraszo of van wien het ook zijn mocht. Daarby kwam nog, dat de onverklaarbare houding van den Peruviaan voor Rixton's geest eene waarschijnlijkheid deed oprij zen, welke hem tegelijk verheugde en verbaasde. Hij voorzag een middel, waardoor hij den naam van deD vermoorde zou kunnen ontdekken, zonder zieh te gedeelte va* Sectie G. No1560, een gedeelte vin Sectie G.No: 875 en een gedeelte van Sectie F.No: 9S0, aamen groot ongeveer één honderd drie en aeventig vierkante Meter (173 M2) ONDER VOORWAARDE 1. dat eent voldaan wordt aan alle voor waarden van de vorige ruiling, volgen» acte ver eden 22 December 1917 voor Notaris J. A. Dregmans te Axel 2. dat de grenslijn van laatstgenoemde ruiling aangenomen wordt, aooals die nu is afgerasterd dat door den heer Ph. J.van Dixhoorn vijf en xeventig gulden aan de gemeente wordt betaald voor meerdere waarde van den door de gemeente in ruil te geven grond 4. dat de nieuwe grenslijn ten genoege van burgemeester en Wethouders van Axel op voldoende wijze wordt afgerasterd binnen den tijd van een jaar na heden. 5. dat een behoorlijke afrit wordt gemaakt naar den Brandput daar ter plaatse, alsmede een dam naar de weide, binnen den tijd van een jaar, ten genoege van Burgemeester en Wethouders 6. Moeht aan de voorwaarden in 1 en 5 genoemd niet tijdig zijn voldam, zoo zal dit door Burgemeester en Wethouders op kosten van dsn heer Ph. J. van Dixhoorn worden uitgevoerd 7 de kosten vallende ep deze ruiliDg zijn voor den heer Ph. J. van Dixhoorn. 3. Verzoek van M. den Engelsman, alhier om aan hem grond van de gemeente in koop of in rail af te staan, 4. Als voren van F. Minn, alhier. De Voorz. stelde voor om maar beide adressen tegelyk te behandelen, daar de gronden, waarvan sprake is, aan elkaar grenzen. Het voorstel is om eerst de gronden aan den publieken dienst te onttrekken en spr. is van bedienen van de inlichting, welke hij zoo onverwachts verkregen had. In het vaste vertrouwen alzoo, dat hij door eigen inspanning zou komen waar hij wezen wilde, onthield hy er zicb van, het briefje te openen, tot hij op andere wijze de zekerheid had verkregeD, die hij wenschte. Zoodra hij den naam van den doode gevtfnden had, zou hij lezen wat Madraszo op het papier had geschre ven. Hy durfde er zijn reputatie, en die was hem zeer dierbaar, - aan wagen, dat beide namen blyken zouden dezelfde te wezen. »Ik laat het er op aankomen,sprak hij bij zichzelven, en een huurrytuig aanroepende, begaf hy zieh naar het huis van Lena Darrell. Michael Darrell, de welbekende phi- lanthroop bewoonde een mooi huis in Kerrytnore Gardens, South Kensingtou. Hij was weduwnaar, telde omstreeks zestig jaar en had een eenige dochter, die hij verwaarloosde ter wille van zijne bemoeiingen voor het welzyn der menschheid. Hij wijdde zich geheel aan de publieke zaak en velen juichten hem toedoch wat meer van dan de nieuwtjesjager van de krant. Zijn verslag is heel belangwekkend, doch onvolledig. Ik ben echter bly, dat het zoo is.» »Om welke reden >De beste van alle, waarde vriend. Ik zou niet gaarne willen, dat sommige meening, dat de toestand er daar ep verbeteren zal. Dhr. Kruyssa kon dat uit de teekening niet zien en evenmin ter plaatse. Hij zou willen, dat het voor da aangren zende bewoners duidelijk met paaltjes werd aangeduid, hoever de grond daar wordt afgemaakt. Dan kunnen ze zien, of er bezwaren aan verbonden zijn. De Voorz. vond dit goed, en zal er voor zorgen, maar meende, dat even goed bet voorstel aangenomen ken worden, daar toch geen grend wordt afgestaan. M. a. s. werd het voorstel hierna aangenomen. 5. Verzoek van dhr. P. A. Jens, om ontslag als gemeente genees heer. Aan dit verzeek werd voldaan met ingang van 1 Januari e. k., terwijl be sloten werd om uiterlijk met ingang van 1 April een opvolger te benoemen. Dhr. Dieleman vroeg zich af, of het wel noodig was om een tweeden arts op te roepen. Hy voelde, dat er iets wringtvoor het vastgestelde trakte ment krijgt men geen sollicitanten en dus was het beter aan één dokter het traktement van beiden te geven. De Voorz. zeide dat voor de armen praktijk met 1 dokter kon worden volstaan, maar dat wegens de uitge strektheid van de gemeente er twee noodig zijn. Dhr. Kruijsse zeide, dat juist aan die tweede oproeping destyds te danken is, dat we hier twee doktoren hebben en er dus voor is, om dat zoo te laten. lui lont roken.» »Hebt ge dan vermoedens?» »Ja, zeker,» antwoordde Rixton, in gedachten zijn pijp bekykend; >of «e echter op iets zullen uitloopen, staat nog te bezien.» Conway zweeghy zat nadenkend met zijn kin op de hand voor zich uit te staren. Hij was erg vervallen in het gezicht, en geen wonder, wanneer men de ellende in aanmerking neemt, welke hy in de laatste dagen had doorstaan. Hij mocht dan onsohuldig zijn, het feit, dat hij in de gevangenis had gezeten, onder verdenking van een zware misdaad, verlaagde hem in eigen oogen. Noch de innige vriendschap van Rix ton, noch Lena's liefde, konden hem geheel troosten over de ondergane schande. Met gefronste wenkbrauwen hield hij zijoe blikken op het vloerkleed gericht en overwoog de moeite, welke het hem zou kosten, na het gebeurde in de samenleving terug te keeren. Zonder acht te slaan op zyn gastheer, zat Rixton aan den zegelring om zijn vinger te draaien, een bewijs by hem, dat hy niet op zyn gemak was, en overlegde op welke wijze hij verder zou gaan in het onderzoek naar den geheimzinnigen moordenaar. (Wordl vervolgd.)

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1