\o. 73 Woensdag 14 December IStël.37e JaaurR. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vla an deren. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. De geheimzinnige moord. AXELS COURANT. Oit blad v&rschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cehtfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Nr. 5«. - Postbox ADVERTENTIEN van 1 t»t 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Greote lettere worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiön werden franco ingewacht. uit©rlt|k tot Dinsdag- en Tri] dag voormiddag ELF ure. RifS De Koningin in de veenstreken. Omtrent de autotocht der Koningin deor de veenstreken entleenen we aan e«D bericht in de Msb. het volgende Op Haar doortocht naar de gemeeat» Emmen werd te Noordsleoa een land- arbeiderswoning bezocht, waar H.M. belangstellend informeerde naar de levensomstandigheden der bewoners. Vandaar ward gereden naar eenige zeer behoeftige bewoners, achter de Emmer dennen, waar H. M. do woning binnen ging en zich op zeer minzame wijze met de bewoners onderhield. Van den grooten voorraad dekens die waren meegenomen, liet de Koningin hier eenige uitdeelen terwijl do kinde ren ruim onthaald werden op lekkers. Hierna werd de tocht vervolgd naar Barger-Erfscheiderveen. Ook hier wer den eenige hutbewoners bezocht. De Koningin ging de woningen binnen en onderhiold zich vriendelijk met de menschen. Klazienaveeu was hierna voor een bezoek aan de beurt. In het hotel .Klazinaveen'" werd van half twee tot twee uur de lunch ge bruikt. Toen werd doorgereden naar Zwarte- meer. Te Kamerlingswyk werd uitge stapt en wederom worden eenige der armoedigste veenbewoners bezocht. H. M. onderhield zich wederom op vrien delijke wijze met de lieden. Dekens werden uitgedeeld eu de kinderen van veranaperingen voorzien. H.M. riep de kleinen at en toe op den epen- Uit het Eogelsch vertaald. Het schrijven was niet onderteekend, doch bovenaan in d6n heek van het postpapier las men in gedrukte letters »Slowman's Hotel, Beatrice Street*. «Goed zoo,* mompelde Rixton, het papier weer in zijne portefeuille leggende >morgen zal ik eens naar Slowmau's hotel gaan en zieo, of ik Mr. Bennett te spreken kan krijgen. Ik vind echter alweer geen punten van aanraking tus- ichen hem en de zaak, die mij bezighoudt, of ze moesten in Peru te vinden wezen.* Rixton was nog meer den draad kwijt, dan hij net zichzelveD misschien wel bekennen wilde. Hij volgde twee richtingen, welke geheel uit eikander liepen en schijnbaar naar verschillende doeleinden voerden. De eerste kwam uit op den moord iD Garry Street, waarin by door middel van een huurrijtuig den onbekende in verbinding had gebracht met Mrs. Brynmour, No. 28, Benedict Squaro. De andere wees hem naar Horace Bennett de ontmoeting in de Athenian Club en de verhalen van Madraszo en Doolan over het leven van den teruggevonden neef in Peru. Yoorzeker hadden deze gebeurtenissen baren weg bij zich eu sprak hen dan vriendelijk toe. Onder enthousiast at scheid werd teruggereden naar Barger- Oosterveld waar een bezoek werd ge bracht aan eenige der armste inwoners. Treffend was het afscheid in het barre ruwe veen, waar H. M. het Wilhelmus werd toegezengen, waarvoor de hooge bezoekster hartelijk dankte. De koningin werd den geheelea techt vergezeld door den burgemeester der gemeente Emmen, die ia Burger-Oos- terveld afscheid nam en hartelijk dankte voor de greote belangstelling, doer H. M. aan den dag gelegd voor de nood lijdende veenbevelking, veor de aan vankelijk verleende en voor de in de toekomst toegezegde hulp. Te ongeveer 4 uur in den middag werd over Emmen en Barger terugge reden naar Assen. Van Assen vertrok hef hoege gezel schap te ongeveer 7.40 uur. Militairen voor burgerlijke betrekkingen ln verband met de noodzakelijkheid van bezuiniging op de staatsuitgaven is by beschikking vaa den min. van Oorlog ter kennis van alle autoriteiten gebracht, dat voor de vervulling van betrekkingen voer welke men gemeen lijk burger-werkkrachten aanneemt, moeten worden aangewezen actief dienende beroepsmilitairen, die, in verband met de aanhangende plannen toe reorganisatie van het leger, reeds thans kunnen worden geacht ever compleet te zijn, omdat voor hen ia hun tegenwoordige functie geen vol ledige dagtaak meer ia te vinden. niets gemeens met elkander, doch ze waren zoe gelijktijdig te zyDer kennis gekomen, dat Rixton er naar verlangde te onderzoeken, ol Horace Bennett iets van het treurspel wist, teneinde er alzoo eenig verband tusschen te vinden. Op recht gespioken, had hy' evenwel niet veel hoop op een goeden uitslag. Rixton was op weg gegaan met het voornemen naar Kerrymore Gardens, South Kensington te rijden, waar Lena Darrell woonde met haar philantropischen vader. Hij was echter in gedachten voortgeloopen en bevond zieh zonder dat hy het wist in Piccadilly aan den ingang van Bruges Street, welke naar Benedict Square geleidt. Dadelijk be sloot hy, even een kijkje te nemen by no. 28. Hij was er meermalen geweest, maar kon zich de ligging van het huis niet goed voarstellen nu hij het zag hield hij zich overtuigd, dat het rijtuig met de dame daar was afgeredeD. Al dus peinzend, stak hij het plein over om door ean andere straat naar Piccadilly te gaan, toen hy Madraszo uit Mrs. Brynmour's woning zag komen. Dit verwonderde hem geenszins, daar hy wist dat de dame uit Mexico kwam en dikwijls een bezoek van haar landsman ontving. Rixton keerde nu op zyae schreden terug en volgde den aDder met vluggen stap. Toen hy hem inge haald had, tikte hij hem op den schouder en noemde hem bij zyn naam. Het Met den meesten nadruk wordt de aandacht er op gevestigd, dat van dezen regel slechts zal kunnen werden afgeweken, wanneer de autoriteiten afdoende aanteenen, dat voor de ver vulling van bedeelde burgerbedienin gen militairen niet beschikbaar zyn of niet geschikt worden geaeht. Kameroverzicht. De Grondwetsherziening blijft veel nationalen tijd in beslag nomen. Deze week werd er geheel aan besteed. De Kamer heeft zich allereerst met groete meerderheid (natuurlijk) vereenigd met de voorstellen der Regeering ton op zichte van de aan hare leden te ver- leenon schadeloosstelling die nu op 5000 zal worden bepaald. Alleen is neg een amendement van den heer Troelstra aangenomen, waarbij hot weduwen- en weozenpensioen verplich tend is gesteld. Maar alle voorstellen, om de schadeloosstelling op een lager bedrag te bepalen, werden met groete meerderheid verwerpen. Waarin de Kamer groet gelyk had. Als je je eigen salaris bepalen kunt....! Wy willen hiermede geenszins zeggen, dat het salaris voer iemand, die hei lidmaatschap goed waarneemt, te heeg zal zijn. Maar wel dat er zeer velen zyn, die weinig voor hun geld deen en die zeker met het tegenwoordige hono rarium van 3000 behoorlijk beleend werden. Maar misschien komt nu de grootere dienstijver voor hen oek. De positie van de Eerste Kamer is eok gewijzigd. Dit cellege zal veertaan om de 4 jaren geheel worden vernieuwd. gevolg van een en ander was opmerke lijk de Peruviaan wendde zich met een vloek om, terwijl zijn olijfkleurig gelaat een groenachtige tint aannam. >Hei 1* dacht Rixton «onze vriend heeft een slecht geweten. H'mHij heeft iets uitgevoerd, en het zou mij niet verwonderen indien het in verhand stond met dien sleutel, welken hij ia was heeft afgedrukt.* Ondertusschen had Madraszo zijne bedaardheid teruggekregen en trachtte zijne ontroering door een leugen te verklaren. »Ge hebt me doen schrikken,* zeide hij. >0, mijn hart klopt altijd zoo, als ik iets onverwachts ontmoet.* »Ik zal er in 't vervolg om denken,* antwoordde Rixton, terwijl ze naast elkander voortwandelden. «Ik zag u bij Mrs. Brynmour uitkomsD en ben u nageloopen.* >0 ja. Ze is erg begaan met Mr. Conway, uw vriend, Mr. Rixton. »Ja heel erg. Hy kwam er veel, zooais ge weet.* «Dat heb ik gehoord,* sprak Rixton op koelen toon. Er was inderdaad sprake van, dat de schoone weduwe op Conway verliefd was. «Ik ben zeer met haar bevriend, Rixton. Ik heb haar in Lima algekand.* «Gelukkige vent 1 Ik benijd u zoo'n bekoorlijke vriendin.* Madraszo lachte. Hy was geheel ge- De heer Marchant deed het veorstel, aan de vertegenwoordigende lichamen in de koloniën de bevoegdheid toe te kennen, één of meer hunner leden naar Den Haag te zenden, ten einde daar de belangen van hun gebied in de Statec-Generaal te verdedigen. Maar het amendement werd met rechts tegen links, verworpen. Meer succes had de Regeering met haar denkbeeld tweojaarlykscho be grootingen mogelyk te maken. De be doeling van dit voorstel is ons de ad ministratie te vereenvoudigen en de uitgebreide jaarl^kscho begrootingade- batten te vermijden. De Rogeering stolde verder voor, do gelegenheid te openen voor hot invoeren van leekenrechtspraak. Dit bleek niet overeenkomstig den wensch der kerke lijke protestanten. Minister Ruys betoogde uitvoerig, dat het slechts de bedoeling is, de mogelijkheid te openen, dat de gewone wetgever tot invoering van de leeken rechtspraak zal kunnen overgaan. Nadat geruimen tyd ever het artikel gespreken was, vsreenigden Regeering en Kamer zich met het voorstel van Dr. Nolens, om het artikel aan te heuden. By het hoofdstuk Defense stelden de vrijzinnig-Democraten voor de be paling dat er een zee- en landmacht moet zyn te deen vervallen, terwijl de sociaal-democraten aan den gewonen wetgevers de beslissing 'wilden laten over de vraag, of er een leger en een vloot zullen zijH. Het spreekt vanzelt, dat de meerderheid der Kamer hierop rustgesteld door de schijnbare onver schilligheid van Rixton. »Ea wat weet ge voor nieuws van onzen armen Conway?* vroeg hy. »In het geheel niets. Hij heeft goeden moed en booptzyneonschuld te bewyzen.* «Gij helpt hem, niet waar, Rixton.* «Zooveel ik kan. Ik weet zoo weinig van zulke zaken.* «Haha 1 Des te beter voor uzei Madraszo met iets ais minachting in de toon zyner stem. «Maar laten we over wat anders praten. Laatst hebt ge me over dien armband gesproken, met waar »Ja,« antwoordde Rixton, niet weinig verwonderd, dat de man uit eigen be weging op een onderwerp terugkwam, hetwelk nem by eeu vorige gelegenheid zoo onaangenaam scheen te zijn. .Wat woudt ge er van zeggen «Het deed my eenigszins aan, toen gij er over begont, mynheer, ja, een vriend van my had zoo'n armband met een dorgelyken steen. Hy is nu dood, - en als ik aan hem denk, komen de tranen my in de ougen.* «En hoe is da naam van dien vriend Zonder te antwoorden haalde Madraszo ean potlood uit den zak en schreef haastig iets op een oude enveloppe. Deze vouwde hy op en gaf ze Rixton over met eene buiging. (Wordt vwoifd.) r jr. IB i-t. e- in :m at :st er ur en

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1