Gemengd Meuws. in de veenstreken op de hoogte te gaan stellen van den toestand. Nu de tochten op het ijs door den invallenden dooi niet kunnen plaat3 hebben, heeft Hare Majeiteit er toch prijs op gesteld het voorgenomen be zoek aan de veenstrekon te laten doorgaan. Hare Masjesteit is gisteren met den trein van 5 uur 48 min. haar het Noorden vertrokken. 33 millioen verlies op de kolenvoorziening. Ingediend is een wetsontwerp tot verhoeging vim L. H. en N. met 33 millioen, ter dekking van het verlies geleden op de kolenvoorziening. De oorzaak der verliezen is het meer normaal worden der toestanden in 1919. Bij het beëindigen der distri butie-taak in Januari 1921 was de onverkochte vooraad 363.000 ton, waar op gevoelige verliezen werden geleden, daar begin Eebr. de prijs een vierde was van die welke 6 maanden eerder had gegolden. Het saldo-verlies voor den staat komt op 17 millioen, wat, vergeleken bü de verliezen op de andere aistribu tie arttekelen niet als bovenmatig kan werden aangemerkt, naar de regeering epmerkt. AXEL, 9 December 1921. Gaarne willen we even de aandacht vestigen ep hetgeen op de bovenzaal van dhr. Giüjamsche is tentoongesteld. Onder verwijziging naar achterstaande advertentie melden we, dat da tweede secretaris van de Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij, de heer Van Dijk daar in hoofdzaak aanschouwelijk maakt wat organisatie in den Landbouw ver mag. We kunnen vooral landbouwers aanbevelen er een kijkje te nemen, opdat moeite en kosten niet te ver- geefsch zijn. Naar we vernemen, zijn bij den landbouwer L. Wolfert Hz., onder deze gemeente weer kippen gestolen. - Het is een opmerkelijk feit. dat men in enze gemeente tegenwoordig zooveel lieden langs de deuren ziet vragen, ot men ook rund of varkens vleesch wenscht te koopen, tegen prijzen, die dan ver beneden de gel dende slagerstarieven alhier gaan. Tweeërlei oorzaken worden daarvan genoemd. Ten eerste willen die arbei ders, die tijdens den zomer één of twee varkens gevet hebben, die ten gelde maken, om in de wintermaanden het door werkloosheid te weim'g ontvangen loon aan te vullen en daardoor zich in de gelegenheid stellen om de neodige en dagelyksche behoeften te koopen, zonder schulden te maken. Natuurlijk is zulks prijzenswaardig te noemen en velen vormen dan ook met zoo'n krul- staart een aardig spaarpotje. Alleen moet er tegenwoordig meer voor ge loopen worden, want vroeger werden de varkens meer door de slagers ge kocht, doch door de afnemende handels- prijzen van het vee, zien de nnnschen er meer voordeel in door het zelf uit te slachten. Nu is het echter teekenend, dat er niet alleen gevent wordt met varkens vleesch, maar ook met rundvleesch. En. dat heeft een heel andere oorzaak. De hooge prijzen, die de slagers hier voor het geslachte vleesch vrageD, 2,50 per K.G.) zijn daar niet vreemd aan. De veeprijzen zijn 1,20 per kilo, zoodat" degenen, die in de gelegenheid zijn voor een paar honderd gulden een „beestje" te koepen en uitslachten, dit met een aardige winst kunnen doen, zonder nog de abnormale pryzen te vragen, die de slagers rekenen. We zijn intusschen de laatsten, die zulke toestanden willen aanmoedigen. Voorzeker kweekt het beunhazen en zijn het ook bij die opkomende slagers niet allen koks, die lange messen dragen. En we weten, dat midden standers (waartoe ook de slagers be- hooren) het nog alles behalve opgeschept vinden. Een voorbeeld Iemand die to hooi en te gras een rund slacht, hooft niot een «lagersbedrijf, dus geen wink- I, materiaal, personeel en den aankleve van dien (de lasten niet te vergeten), zoodat het postje daarvoor uitgetrokken niet behoeft te worden ingehaald, vóór men winst maakt, terwijl risico geheel en al uitgesloten is. Maar toch is d« algemeene overtuiging ii onze ge meente thans gevestigd, dat de slagers teveel vragen en dit komt vooral da:<r door, dat in naburige gemeenten het vleesch veel goedkoepardon, min der duur is, dan in Axel. Het is be kend, dat b.v. een landbouwer, die een rund heeft dat hy enkele maanden geleden gevoegelijk kon schatten op 900 en dacht, er nü (nadat het dus nog was gemest en gegroeid) /'1100 van te maken, hom door do slager* en kooplieden 6 a 700 gulden wordt ge boden, Eenerzydsch dus heeft het vee weinig waarde en anderzijdsch houdt men hot vleesch op die pryzen, die men vroeg, toon hot vee duur was. Dit beschouwt men als dubbel winst maken en dat is zeker do veornaamsto oorzaak, dat hot publiek de gelegenheid aangrijpt om goedkoop vleesch te koopen van particulieren, dio uitslachten. De slagers moeten dan ook, willen ze hun vak of hun bedrijf niet bedreigd zien, de pryzen wijzigen. We hoorden iemand zoggen, dat zelfs in Rotterdam het vleesch nog niot zoo duur is als hier, en daar betaalt men de koeien vrij wat duurder. Mat ingang van 1 Decambsr j.l. is door het bestuur van het zieken-on ondersteuningsfonds der Kon. Mij. ,de Scheldt" te VlisiiDgen benoemd tot controleerend geneesheer van genoemd fonds, de heer P. A. Jens arts, voor heen alhier gevestigd. Provinciale Staten. Dinsdagavond hielden de Provinciale Staten onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin vergadering. Alle leden waren tegsnwoordlg. Ver schillende ingekomen stukken werden ▼oor kennisgeving aangenomen. Als hoofdingenieur van den Provin cialen Waterstaat werd benoemd no. 1 der voordracht, de heer J. J. van Leeuwen, tijdelijk ingenieur by den Rijkswaterstaat te Sas van Gent, met 24 stemmen. No. 2, jhr. R. R. L de Muralt, lid van do Tweede Kamer, had 16 stemmen. Aangenomen werd een voorstel van Ged. Staten tot aanhouding van een verzoek van de gemeente Clingo om een renteloos voorschot voor wegsver- betering. Nadat de afdeelingen waren ge trokken, werd da vergadering gesleten, onaer mededeeling, dat de volgende vergadering op Maandag 19 December, des nam. 2 uur zal gehouden worden. Passagier- en Postvervoer in Zeeuwsch-Vlaanderen De dienst op de tramlyn Hulst- Walsoordon is weer allertreurigst tet groot ongerief van de reizigers en van het postvervoer. Met deze uiting begint „Zelandia" een jammerklacht ever de gebrekkige loop, zonder aansluiting op do verdere boot ef spoorgolegonhedon. En terecht. Men had eigenlijk niet moeten spreken ever Hulst-Walsoorden, maar over geheel Zeeuwsch Vlaanderen, do trein Mechelen-Neuzen niet te vergeten. In plaats van enkele minuten, of oen kwartier is deze dienst zoo nu en dan oen paar uur of „drie uur vyftig" zooals het deze weak heette ta laat. Er waren hier Dinsdagavond rezigors voor Neuzen, die van acht uur tot half één nur ep de train moesten wachten in da hoop dan om twee uur 's morgens wel thuis te zullen zyn. Als men nu weet, dat hier om halt elf het sluitingsuur slaat en men dan tot half één in de kou mag, dat is geen pretje. Ook voer de lossen op verschillende scholen werkt die vertraging zeer na- tlaelig. De jongens komen te laat op schoei, naissen enkele uren en verlie zen 's avonds hun tijd met wachten op den treia. Begrijpelijk is, dat als men daarop een abonnement heeft gekocht, men ongaarne nog iaderen dag 1.50 geeft voor een retourtje naar Neuzen met de tram. En dan ten slotte de postdienst. Dio hadden we eigenlijk niet in de laatste plaats moeten noemen, want ieder, die zaken doet, weet, wat het is, als men „zijn post" niet op tyd heeft. En dat gebeurt tegenwoordig herhaaldelijk. Omdat de trein «aar Neuzen zoo wat doorloopend vertraging gaf, zijn nu maatregelen genomen orn verbetering te krijgen in de verzending. Do directeur vau het post- en te graafkantoor deelt in verband met bovenstaande mede, dat op de lijn NeuzenMecholen v.v. met ingang van heden van trein M. N. 12 (8.28 u nam.) voer het postvervoer geen ge b r u i k moor zal worden gemaakt. De post voor Neuzen wordt nu ver zonden per tram van 5.50 nam. waai voor de laatste buslichting is 5.35 u, Belanghebbenden kunnen er dus nota van nemen, dat na half zes avonds geen post meer gaat naar Neuzen en aansluitende kantoren. Naar de Midd. Crt. meldt, zullen de Commissaris dor Koningin on Me vrouw Quarles van Ufford Baresse Mullert tot de Leemculo, Donderdag 5 Januari a.s. ontvangen dos avonds van half negen. In een dezer dagen gehouden vergadering van don Zeeuwschon Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen is besloten om ia 1922 het jaarlyksck muziekconcours to houden, naar aan leiding van het 35 jarig bestaan van „Euphonia" te Goes. Dit zal dan hot 5e Beudsconcours zijn, PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 11 December 1921. Ned. Herv. Kerk. Voor*. 9>/a ore Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 Ds. J. B. T. Hugenholtz Geref. Gemeente. Voorn. ara Laeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Donderdag 15 Dacember. 's At. 6 uur D». Neerbofch ('an Ter Neuzen In de kolenmyn »Eaoma", ondst Hoensbroek, heeft een instorting piaat| gehad, en wel in een der hoofdschachten ter diepte van 410 M. De gebroeders Keet en», vaD Hoens- broek, werden daor de instorting opge sloten, doch zijn ongedeerd, hetgeen zij door roepen konden kenbaar maken. De schacht is vermoedelijk over eet zeer groote lengte ingestort en er Z»1 nie> aan te denken zyn de breuk vrij te krijgen Men s bezig laogs een andereu weg door de kolenlaag een weg te banen. De kunstluchlleiding is ictaet gebleven,j zoodat de gebroeders Keerens wel vM' luclic worden vdorzipn. Water en voedsel ontbreken hun iutusscfyen, zoodat hun toestand niet zonder .gevaar is. In de buurt van Sprundel doet zich een eigenaardig geval voor, meldt »De Grondwet» Een zekere H. v. d. L. woont daar alleen is een Miuisje. Om j zijn zeer eigenaardig gedrag hebben vrouw en kinderen hem verlaten. In het huis heeft hy bijna alles stuk ge schoten of geslagen. De buurtbewoners waarschuwden de politie. Toen de mare- chaussees kwamen schoot hij een van beiden door het hoofd. De wonde is wel ernstig, maar Diet gevaarlijk. Om J bloedvergieten te voorkomen trok da politie zich terug. Sindsdien staat de woning onder bewakiDg, zoodat v. d. L. het huis niet kan verlaten. MeD wil hem door volkomen isolement tot capu tiiatie dwiogen. v. d. L. stond bekend, behoudens zijn tegenwoordige vreemdsoortige houding, als eau zeer gevaarlijk individu, dia reads meermalen gevangenisstraf, o. a. een van 4 jaren heeft ondergaan. Iu den Wippolder ODder Delft is een melkoorlog uitgebroken. Boeren uit den omtrek verkoopen de melk thans voor 18 ets., 'n enkele voor 16 ets. per liter. By melkinrichtingen en -slyters is de melk nog steeds 21 ets. per liter, ken Do heer Gr., ingenieur der üfdeeling Einden van de Maastr. Zinkwit Mij. ta Eijsden, schijnt volgens «is „Limb. Koerier", daor een onbekende te zijn opgewaent, toen hij ever hst tennisveld gaande de fabriek verlist. Daar heeft men hem gevonden, badei- da in zijn blond. Naar men zegt, moet de ingenieur twee revelverscheten door 't haatd hebben ontvangen. Uit rijn toestand van bewusteloosheid ontwaakt, zou da getroffene verklaard hebben, dan aanvaller niet te kebben herkend. Maandagavend omstreeks halt negen was «od familie in de Djambi- straat te Amsterdam bezig mot eenige kennissen den St. Nicolaasavond te vieren, toen plotseling een hevigsn knal weerklonk. Op hetzelfde oogen werd in de voor- en achterkamer alles door elkaar gesmeten. Een stuk van de vleer zakte naar benedeD, het plafond viel ia stukken, de ruitea sleegen uit elkaar en de «enschsn werden met een geweldigen smak tegen den gread gesmeton. Zoo groot was de druk, dat een meisje van een jaar of twaalt werd opgenomen ca over de veraada heei in dea tuin neerploft*. Om den chaos te volmaken, laaidai ook de vlammen plotseling op. Da brandweer, die speedig ter plaatse was, kon het vuur in den aanvang ■tuiten. Het meisje, dat in den tuia terecht kwam, bleek in het geziekt gewond te zijn. Verder liepen nog eenige aan wezigen brandwonden op, gelukkig niet van ernstigen aard. De schade in no waning aangericht, is groot. In de kamers bleef zoo goed als geon enkel meubel intact. De gasleiding moet onder den voor gevel op nog niot verklarende wijze zyn afgebroken. Het ontsnappende gas heeft zich toen onder den vloer var zameld. De menschen in da kamer rooken gas en sleten den gasmeter at. Toen iemand in de kamer een lucifer aanstak, kreeg men een ontploffing. De brandweermannen zijn ender dan vloer gekropen en hebben met stopverf den gastoevoer afgesloten. Een hotelhouder aan den Boeren- steiger te Rotterdam vermiste uit een jas een spaarbankboekje, waarop ƒ1000 stond. Een Brabantsch koopman is op de Spaanscüekade uit de binnenzak van zijn vest een portefeuille met 2000 ontstolen. Zaterdagavond beeft in een vleesch waren winkel te üeD Haag een gasontploffing plaats gehad. Na het eiude van den Sabbath wilde men de gaskachel, die bevroren was, ontdooien, om de vleeschwareD, als croquettes enz. te kunDen verwarmen, toen de vlam in het gas sloeg en een ontploffing plaats had. Een vleeschsnij machine, die in den winkel op de toonbank stond, en zeker wel een 300 kilo zwaar is, werd van haar plaats geslingerd. Gelijkertyd rinkelden glasscherven de groote winkelruit werd totaal verbryzeld. Bijna niets bleef ongeschonden. Wonder boven wonder hadden by het ongeval geen persoonlijke ongeluk-

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 2