J J li J Rechtszaken. Gemengd Meuws. B< St£ 0 I! I eieren zal ontstaan van pirn. 1350. Het „Uitbranden" zal dus nog al raak: ïijn. Avp. Koningin en Prinses op het ijs. H. M. de Koningin heeft met Prinses Juliana schaatsen gereden ep de bnnon der Zuid-Holl. IJsvereenigiug. H. M. en H. K. H. «tapten onder Voorburg op en reden over de S. oorsleot en de Goo tot aan de fabriek Reineveld bij den Delftweg. Het jj* was, vooral op da Goo, zeer mooi. Een St. Nicolansgcschenk. Ouders, #vilt go Uwe kinderen een werkelijk goed St. Nicolaasgescbenk geven Sluit dan een vrijwillige Ouder domsverzekering voor 3, 4, 5, of 6 rante per week. De promiön zijn zeer laag. De soliditeit is zoo groot als mogelijk is, want do Staat waar. orgt ten allen tijde da uitbetaling der'rente. Voor elk kind kan do verzekering gesloten werden, ook al zijn de ouders aangeslagen in de Rjjksinkonastenbe- lasting voor 2000, ot aieer. Behalve de rente wordt by overlij den 100, uitgekeerd. Denkt er eens goed over. Duizelden ouders verze kerden reeds hunne kinderen. Wendt U om inlichtingen tot de agenten ot tet den Raad van Arbeid. Een briefkaart is voldoende. AXEL, 2 December 1021. De nieuwe Burgemeester. By Kon. Besluit van 30 November 1921, ne. 11, zoo lezen wij in de Staats courant, is met iDgang van 16 December 1921 benoemd tot burgemeester der I gemeente Axel, de heer F. Blok, mot toekenning van gelyktydig eervol ont slag als burgemooster dor gemeonte Arnemuiden. Reeds gisteravond mochten we dit bericht per telegraaf ontvangen en werd het per bulletin van ons blad in de kom der gemeente verspreid. Waar reeds verschillende sollicitanten in de wandeling werden genoemd en tot heden zoowat niemand wist, dat ook de heer Blek onder hen behaorde, daar was het bericht «oker een ver rassing te noemen en ook bleek zulks uit de talrijke vragen, die men ons Btelde, ef er ook nadere bijzonderheden omtrent enzen nieuwen|burgervader b - kend waren. We moesten daarop het antwoord schuldig blijven, maar kunnen nu, na ingewonnen inlichtingen melden, dat de heer Blek in 1887 geboren t* Rilland in 1918 tot burgemeester van Arnemuiden benoemd werd. Hij is, naar mon ons verzekerde, van anti- revolutionnaire richting en beheort aan de Gerei. Kerk. Woensdagavond sprak in de Geref. Kern alhier, ds. R. van de Kamp, van Barendrecht, namens de a.-r. kiesverenniging en propagandaclub alhier, over het nut der Vrije Univer siteit. Spreker behandelde zy» onderwerp naar aanleiding van 2 Cor. 4 4 en wees op Paulus als wetenschappelijk man van veelzijdige en hoogstaande kennis inzonderheia ook in betrekking tot do Heiligt Schrift. Paules void eebter weinig navolging en noemde daarvnn als oorzaak da God „dszer evuw", met wi«n hy bedeelde de satan die de zinnen verblindde, opdat hun niet zou toestralen het licht van het Evan gelie dar heerlijkheid Gods. Uitvoerig lichtte spr. toe, dat hier niet werd bedoeld het Evangelie der Zaligheid, maar dat we daaronder hebben te verstaan de Goddelijke volmaaktheid, waardoor zich het beeld Gods kenmerkt. Vervolgons toetste dhr. Van der Kamp de tyden van Paulus aan de 20ste eeuw en zeide, dat ook nu nog de zinnen verblind zijn en mannen der wetenschap, die Jezus belyden miskend worden, zoodat Bilderdyk, Groen van Prinsterer, Da Costa, Kuy per, enz. niet worden geacht voor wie ze waren. De eegeloovige wetenschap stelt da materie boven den Geest zeide spr. en toonde aan dat de God dezer eeuw ook deel beeft in de leer van Mebam med, Boedha, Marx, Darwin, enzdie nog millioenen volgelingen tellen. Aan de hand van den strijd die christelijke mannen der wetenschap te voeren hebben, om maatschappelijk mee te tollen, wees spr. op de noodzakelijkheid dat meerderen dier mannen gevormd worden, waartoe hot middel is de Vrye Universiteit, waar naast de weten schap de Bybel de boventoon heeft. Met een krachtige opwekking om die inrichting te steunen niet alleen in het gebnd maar ook met gaven, sloot spr. zijn rede, die door een zeer talrijk publiek aandachtig gevolgd werd. Het daghet in den Oosten. Aldus was de titel van de rede, wolke da heer M. den Boer uit Amsterdam alhier Maandagavond in de Geref. kerk uitsprak voor da „Vereeniging tot het doen houden van Chr. Winterlozingen". De heer Den Boer had niet alleen een talryk, maar eek een dankbaar gehoor en we zijn overtuigd, dat als men niet in een kerkgebouw had gezeten, den spreker zeker een welverdiend applaus was te beurt gevallen. Na zijn inleiding, waarin spr. uiteen zette, dat hij met het eosten niet be deelde Duitschland, noch Rusland, nog Klein Azië, maar het oeg had ep de landen, waar de Ganges en de ludes hun oorsprong vonden, waar alles het eerst werd gezian, gevoeld, gehoord, gesproken en gedacht, wees do heer Dea Boer op de beteekenis dezer eeuw voor het zielsleven en noemde haar met anderen de eeuw van den twijfel, den twijfel aan de leer van Jezus. Spr. zeide, het daghet in den Oosten, omdat in dat Oosten de oorsprong zetelt van de leer van Boehda. Tegenover deze leer te stellen da leer van Jezus, bleek het eigenlijke onder werp van don avond te zijn en in een gloedvolle rede, vol van overtui gende stellingan, deed spr. helder uit komen, hoe de moderne wensch naar een godsdienst zoekt, die den mensch kan brengen naar zelfverlossing, zonder tusschenkomst, van den Grooten Ver losser en wees daarbij op hat contrast, dat waar de christenen hunne faeil- boden uitzenden naar alle oorden der wereld, ook naar het oosten, de Oos terlingen eveneens zendelingen naar Berlijn, Parjjs, Amsterdam, enz. sturen en er hunne moskeën beuwen, om er te verkondigen de leer van Boedha, of schakeoringen daarvaD, zooals New Boedhisma en de Theosofie of de leer der verbroedering, enz. waarvan de aauhangets met den dag toenemen. In dit# verbanel noemde spr. ver schillende verschijnselen van den tegenwoordigea lijd als uitvloeisels vau de leer van Boedha, waarbij o. i. de beer Den Boer wel wat ver ging. We kunnen ons b.v. niet indenken, dat het lid zijn van de „Vereenigiug tot bescherming van dieren" of van een ontboudarsbond (chr. of neutraal) of hat vegetariër of padvinder zyn (dit werd wol niat genoemd, maar toch zeker bedoeld verband houdt met de leer van Boedhaof amdat men diaren vriend is of wil voorkomen da na deelige gevolgen van drankmisbruik, enz., men de laar van Boedha zou huldigen, waar deze varbiedt het dio den van dieren en gebruik van geest rijke dranken. In al die teekenen ziet de spr. nade ran dnn tijd waarin het gele gevaar niat meer denkbeeldig zal zyu, maar Japan en China da handen zullen slaan aan Europa, maar ook de leer van Boedha zal ontketennn eon worstelstrijd tegen de leer van Jezus en het zal worden afgevraagd vóór of tegen God. Het leven is lyden. dat erkende spr. m?ar bet is Chistentaak dat lyden te dragen en door dat lijden gestrekt ta worden in den strijd, opdat de over winning dos te heerlijker worde. Nadat de spr. door den veorzittsr den heer A. P. da Ruijter, die ook een kort inleidend woord had gespreken, was bedankt voor zijn schoona rede, werd doer dhr. Den Boer de vergade ring gesloten met dankgebed. Bij het jongste Koninklijke bezoek aan Zaamslag werd aan Prinses Juliana toegezegd de aanbieding van een Axnlsch enstuum Dit costuuna, uit zijde vervaardigd, geleverd door d«n heer K. Haak van Wijck, is thans ge reed en znl eerlang door eenige jooge dochters uit Zaamslag aan de Prinses worden aangeboden. Tot kapelaan te Dongen is be noemd de heer J. Lips, thans te Ter Neuzen. Da Commissaris asr Koningin in Zseland maakt bekend, dat de sluiting dar jacht op hazen, patrijzen, fazanten, korhoenders en kwartals in de provincie is bepaald op Zaterdag 31 December 1921 met zonsondergang, en dat het tydstip van de sluiting der jacht ap houtsnippen en waterwfld nadar zal werden vastgesteld. Het aantal gevallen van besmette lijke ziekten ovsr de week van 20 tot au met 26 Nnv. in de prov. Zeeland, bedroeg Roodvonk Axel 1 Diphteritis: Aardenhurg 2, Graauw en Laagendam 1, Krabbendyke 3, Mid delburg 2, Wemeldinge 2. Vereeniging van gemeenten. Ton vervolge op het onlangs meege deelde inzake beweerde plannen tnt vereaaiging van gemeenten ia Zseuwsch-Vlaanderen, geeft Zelandia in zijn nummer van Zaterdag een op somming van de planeet die ton op zichte der gemeenten elders in Zeelaud zouden bestaan. De positieve vorm dezer mededee ling bracht de Redactie vau de Midd. Crt aau 't wjjfelen aan de ju stheid, en bij onderzoek bleek deze twijfel gegreud. Die naededeelineen, evenals die van Z.-Vlaanderen, zyn voor 90 pet. fantasie. De stand van zaken is, naar dit blad meldt, als volgt Bij Ged. Staten is de algemeeae kwestie aanhangigof er mogelijkheid bestaat gemeents»' te combineeren Die kwestie ié in onderzoek goge ven aan commissies van Ged. Staten. Als gevolg daarvan is by de be trokken gemeentebesturen aan deerde aekomen de by voeging van 'tZand bij Middelburg; en du safiaenatellifcg der gemeenten op N. Beveland. Voorts is in onderzoek maar niets meer 'n wijziging der gemeente grenzen op Schouwen en Duivelend, by welk onderzoek de commissie uit Ged. Staten een leiddraad heeft a»a een ontwerp van de Vereeniging van Burgemeester» en Secretarissen op dat eiland, in welk ontwerp gedacht «vordt aan een verdeeiing van dat langwer pige eiland in vier ef vyt gemeenten, die naast elkaar van de N. kust maar de Z. kust zouden loepen. Maar een definitieve vorm is daaraau neg niet gegeven. En bij Ged. Staten is er nog geen ontwerp ingekomen. Nog minder ver is men met Tholen en Z. Vlaanderen W.-deel. Daar heeft een voorleopige bespre king plaats gehad van de commissie uit G&d. Staten met gemeentebesturen, maar staat over den vorm van «en eventueel ontwerp nog niets vast. En voor Z.-Vlaanderen O. D., voor Z. Beveland en voor de rost vau Walcheren is er neg niets aangedaan. Alle beweringen daarover zijn geheel voorbarig. Men zal dus goed doen zich te ontheuden van eemge gevolgtrekkingen uit de mededeelingen van Zelandia. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 4 December 1021. Ned. Herv. Kerk. V o«rw. 9'/, ere Nam. 3 feorm. 9 N««. X D*. J. B. T. Hugenholt* Ds. J. B. T. Hugenholti Geref. Gemeente. *re Leo-kerk. Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 2 December. Veroordeeld weeens Mishandeling A. D'H., 55 j., grond- wr-rker te Boschkapelle »Q A B. R., 23 j., vlasbewerker te Hulst, ieder tot 10 ot 10 dagen hecht. Overtreding rijksbelastingen P. A. C., 36 j koepman t,e St. Jansteen, tet 1000 en f 1494,60 boete ol 2 maal 3 maanden hecht. Vrygesproken A. D., 63 j., smid, Ter Neuzen, beklaagd van meineed. Maandagochtend is tusschne Den Haag en Voorburg, op de Hoilandscbs spoorbaan een personentrein, komende van Schevoningen en gaande eaar Rotterdam ingereden ep een personen trein, welke 8.20 van het Haagschestation naar Schnveningen vertrek. Er moot wal materiëele schade zijn maar geen perseoalyke ongelukken. Onder tin hoed. - Aan het Hbld, wordt nit Maastricht gemeld, dat joDge dames aldaar »vennootschappent vormen om by beurten te reizen op een paspoort. Om dat klaar te spele.D, gebruiken ze denzelfden hoed, een opvallende hoed, die het gezicht zooveel mogplijk bedekt; De douane moet namelijk de dame herkennen aan het hoofddeksel, waarvas ook het portret op het paspoort is ▼oorzieD. Zoo wordt er lustig heen en weer gereisd naar Aken om iDkoopen te doen, - wat daar ook doorgaat, ondanks het verbod. Wjj vinden hier alweer bewaaiheid, dat de hoed de vrouw maakt. Je hebt nooit het gezicht van een dpme gezien, eer zïj haar hoed afzet. Het gebeurt ons mannen honderdmaal, dat wij een dame niet herkenoeD, omdat, met een anderen hoed, haar gezioht weer geheel veranderd is. Intusscnen vindt Nootjesrran in de Avp dat die Duitsche grenswachters slechte vrouwenkenners zyo. Want als ze de vrouwen goed kenden, zouden ze weten, dat eeD dame nooit vier of vijf keer naar een plaats trekt met denzeltden hoed. Femme varie.allermeest in haar hoofdtooi. I Te Heoreavoen is gevankelijk binnengebracht de heer A S., rijks ontvanger te Akkrum, beschuldigd van het plegen van strafbare handelingen met zijn miuderjariga dochter. Na verhoor is by in arrest gehouden. M. Crt. Het stijfkoppig naast elkaar blyven ryden op het rijwielpad (recht» vau den weg gelegeul, waardoor de van den anderen kant komende wielrijders genoodzaakt worden het te verlaten, beetf den kantonrechter te Amersloort aanleiding gegeven 15 personen bijna allen tot een strat van 6 boete te veroerdeelen. Het is te hopen, dat deze veroor deelingen eindelijk eens aanleiding zullen geven tot betere opvolging van art. 34 van hot Motor- en Rywieliegln ment, sub 3 „In net geval, dat bestuurders van motorrijtuigen op twee wielen of van rijwielen, op een rijwielpad naast elkaar rijdende, een ot meer andere

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 2