I Landbouw. Gemengd Nieuws. 62 1125 100 1425 1600 tegen de h.h. r. de Bill, Feyter, Dix- hooru, Weijns, Dekker, Baert en Oggel. Ook da volgende post Gezondheidsdienst 393 werd door de commissie bestreden omdat die met 30 verhoogd was. En ot schoon de Voorz. zeide, dat aau dien post Diets te veranderen is, omdat ge rekend wordt naar een vast bedrag, (7 cent per inwoner) voor iedere ge meente, zeide dhr, Di-leman, dat het toch geen kwaad kon, om ook de Ge zondheidscommissie, die spr., eenzelfde instelling acht als zoe'n keuringsdienst er eens op te wyzen, dat dio kosten maar steeds hooger gaan. Dhr. Dixboorn vroeg ot de Commissie misschien ook op toenemendegezondheia kon wijzen. Bij heelt echter niet van buitensporige uitgaven gehoord en zou de post daarom maar zoo willen laten. Dhr. Weyns acht 500 reiskosten nogal veel, aangezien ze alleen in deze streek reizen. Misschien maken ze veel automobieltochten. Dhr. Dieleman merkte nog op, dat verblijfkosten ook gerekend zijn; ze zullen nog moeten eten ook zeker, als ze op reis zijn, vroeg bij. In elk ge val is het de bedoeling der commissie om er een rem op te zetten en niet om de post te wijzigen. De Voorz. stelt dan voor, aan de Gezondheidscommissie te schrijven, dat de Raad van meening is, dat be perking in de uitgaven wenschelijk is. Verder komen in hoofdstuk IV o.m. nog voor de volgende posten Keuring van visch (Olijslager) Uitvoeriüg warenwet (Geen toelichting). Ontsmetting, enz. Reinigingsdienst (vervoer van asch en vuil). Hoofdstuk V, openbare werken Jaarwedde opzichter 3 vaste arbeiders a 24 per week en 100 voor een houd 3854 Aanschaffing van 3 oliejassen en broeken 75 De Voorz. zeide dat bij dezen post ook rekening is gehouden met een vroeger gedaan verzoek van den Bond vaa porsoneel in publ. dienst. Am het verzoek om kleeding is voldaan. Alleen schoenen werden niet noodig geacht, omdat die ook buiten dienst en dus niet uitsluitend bij de uitoefening van hun amht gedrogen (en ook ge sleten) worden. Ook vonden B. en W. in verband met den dalenden loonstandaard geen termen om nog meer dan 24 loon te geven. Dhr. Dieleman herinnerde eraan ook nog eens gewezen te hebben op ver goeding voor vakkennis. Do Voorz. antwoordde, dat er eigen lijk g en werklieden met diploma in dienst van de gemeente zyn. Wel zijn er een paar gewezen metselaars, maar om die in loon te stellen boven den derden, die minstens evenveel ijver aan den dag legt vond spr. niet goed, te meer waar deze de oudste is net het grootste aantal dienstjaren. Dhr. Dieleman vond dat de gemeente dan een koopje heeft, als ze daar ook in de toekomst geschoolde vaklieden voor heeftals we tenminste de reke ningen van ambachtslieden zien En ook werken de bedoelde arbeiders toch nogal eens aan de straten De Voorz. antwoordde, dat metsel werk voor hen heel weinig voorkwam en wat het straatmaken betreft, dat is weer een ander vak. Daarin komen de gemeente-arbeiders nog veel te kort bij vakmens-chen, zoodat ook daarom geen verhooging noodig is. Jaarwedde klokkenist 85. Idem grafdelver 300. Onderhoud gebouwen 950. De Voorz. zeide dat deze post be langrijk minder zal worden, aangezien het stadhuis reeds geschilderd is voor het Kon. bezoek. Aangaande het ziekenhuis meende dhr. Koster, dat dit gebouwtje meer aanspraak maakte op deu naam barak. Het is al heel weinig huiselijk ioge richt en als ziekenhuis allerminst. De Voorz. erkende, dat het zieken huis nu juist niet was, zooals het be hoorde, maar deelde mede, dat het als noodwoning veel geleden bal en ver schillende bewoners er de sporen vai vernielzucht, enz. hebben achter gelaten. Onderhoud straten enz. ƒ6730. Bij dezen post vroeg de commissie of het niet beter was een andoren weg in te slaan en rationeel een ge heele nieuwe straat te leggen in plaats van nu eu dan eeDs een gedeelte. Axelsch straten, zei dhr. Dieleman, zijn toch al bekend om hun onuelyk- heid (Of dat nu Axel alleen is Wy gelooven wel, dat het in alle plaatsen in de omgeving hetzelfde is. Red.) en als we nu een geldleening aangingen voor een goede bestrating ineens, dan was het nageslacht er ook mede ge baat. De Vaorz. zeiae dat het in de be doeling ligt om de Weststraat te ver nieuwen en dan aan te sluiten bij bet nieuwe gedeelte op de Markt. Als we het plau van dhr. Dieleman volgden, zouden we misschien evenveel aan rente moeten betalen als nu het werk kost en we kwamen nooit uit de schuld. Dhr. Dieleman En nu komen we nooit uit da moeilykheden. De Voorz. Ja, maar zoo wordt in de gewone huishouding toch ook niet ge redeneerd. Dhr. Weijns voelde wel wat voor het idee van de commissie, maar hij acht het er nu de tijd niet voor, met de hoege rentestandaard van tegen- i woordig. Het is jammer dat het vroe ger niet gebeurd is. Dhr. Dixhoorn vroeg nog naar den aard van de keien eu zou ze nog grootor willen aanschaffen. Bij het tegenwoordig vervoer moet men het zwaarste en beste materiaal voor de wegen nemen, dat te krygen is. Bij een post van 955 voor onder houd vau wegen enz. ziet de commis sie 560 staan voor aankoop van 80.000 Kg. macadam voor den Graaf- jansüyk. De comm. vindt ook dien post nogal ruim genomen en is ook die hoeveelheid wel noodig, vroeg dhr. Dieleman. De Voorz. antwoordde, dat de prijs zoo was, toen opgave is gevraagd en het kan zyn, dat de prijs sedert ge daald iswat de lengte van 7 M. be treft, die zal nog iets uitgebreid wor den. Dür. Koster gelooft, dat de macadam nu 4 in plaats van ƒ7 per ÏOUO K.G. kost en meende dat de post ge rust met 160 minder kon. De Voorz. gat in overweging, die dan voor net Spuipad le gebruiken, doch dit denkbeeld vond geen ingang. Het werd beter geacht het Spuipad niet te teeren, maar eenvoudig met sintals te bestrooien. Met alg. st. werd dus 400 voor den Graafjausdijk voldoende geacht. Onderhoud riolen, pompen, enz. 1015. Deze post werd op voorstel van de comm. met f 180 verhoogd voor het plaatsen van een northonpomp aan Van Cruijningen. De Voorz. achtte aanvankelijk de post hoog genoeg, omdat het alleen betrof herstel van de pomp bij dhr. Job Visser en betreurde het. dat over 't algemeen de pompen zooveel tu lijden hebben hij meende, dat de menschen zelf de oorzaak zyu, dat de pompen zoo slecht werken, doordat veel meer van de pompen gevergd wordt, dan ze vermogen. (Zou de schooljeugd hier ook geen deel in hebben Rid.) Dhr. Van Dixboorn zou zoo zuinig mogelijk willen zijn met het maken van onkosten voor de pompen en het liever sturen in de richting van een waterleiding. Als we steeds gegronde bezwaren indienen bij du Regeering, dan zal er ten slotte wel iets gedaan worden. Dhr. Dieleman is bet met dhr. Dix hoorn niet eens. Voor een enkele gul den kunnen we de bewoners niet laten wachten op een waterleiding, die duizenden guldens kost. De voor standers van waterleiding kunnen daar om in hun streven voortgaan, maar spr. zou toch in elk geval de pompen goed in orde willen hebben en goede pompen willen houdeD, want die zullen er toch wel noodig zijD, al is er een waterleiding. De Voorz. beloofde na te zullen gaan hoe de pompen het best te herstellen zyn. Dhr. Baert wees daarop in een uit voerig gesprek op de mogelijkheid, dat de pompbuis op de plaats waar het emmertje zit, uitgesleten of uitgehold kan ziju, of soms voorwerpen (steentjes b.v.) op het klepje liggeD, waardoor dit niet lichten kan. Dankend voor dit advies tracht de Voorz. hierna de verhoogde post in stemming die m.a.s. werd saugeuomen, zoodat de Northonpomp in de Weststraat er komt. Wordt vervolgd). Beproeving bieten rooier. Onder groote belangstelling uit land- bouwkringeu had Dinsdagmiddag de beproeving plaats van den bietenrooier door de firma Landrain frères le Focke te Haut Clocker, Luik, ingezonden voor de prijsvraag der Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij voor een doelmatigen bie tenrooier. Deze bietenrooier bestaat uit twee afzonderlijke machines, welke beide met paardenkracht worden voortbe wogen, de eerste, de bietenatsnijdpr, kan over twee rijen werken e.n snijdt de koppen van de bieten af, waarna de tweede machine de eieenlijke bieten rooier, de bieten over één, twee of drie rijen uit den grond haalt. De bezwaren, die wij van enkele landbouwers tegen deze machinale be werking vernamen, waren dat bil het snijden van den Kop der biet geen rekening kan word u gehouden met de individualiteit van de bietvoorts dat het loof niet wordt opgeruimd, welk bezwaar ook voor de gerooide bieten gold. Wat het rooien betreft hoorden we de opmerking da vaak stukken bieten in den grond bleven zitten en de biet geschonden wordt. Het oordeel der jury, bestaande uit Prof. M. F. Visser, directeur van bet Instituut voor Landbouwwerktuigen en Gebouwen te Wageningen, H. A. Han ken, te Wilhelminadorp eu W. Koning te Rilland zal over eenige dagen aan de Z. L. M. worden uitgebracht. M. Crt. AiEL, 1 November 1921. In verschillende streken van ons land worden gevallen van typbusziekte geconstateerd en ook in onze omgeving hooren we van ziektegevallen, die erg .verdacht* zijn en ook niet vrij zijn van besmettelijke eigem-chappen. In verband daarmede willen we onze lezers weer ten sterkste aanraden geen ongekookt water te drinken en zoo vaak mogelijk de handen te wasschen minstens iederen keer voor het eten. Aan de heden alhier gehouden stemming voor Notabel van de Ned. Herv. Kerk. wegens periodieke attreding van do heeren P. van Alten, C. van den Broeke en A. van Hoeve, werd deelgenomen door 94 kiezt rs blanco 1. Volstrekte me irderheia 47 Stemmen verkregen de heeren C. van den Broeke 71, P. van Alten 49, A. van Hoeve 45, C. Heynsdijk 33, Jac. van Cadsaod 25, terwijl op verschillende personen nog 5 en minder stemmen werden uit. gebracht. Herkozen de heeren Van den Broeke en P. van Alten. Herstemming tusschen de heeren A. van Hoeve en C. Heijnsdijk. Zondag speelde het tweede elftal van de voetbalvereniging Wilbelmina alhier met enkele invallers een vriend schappelijke partij tegen Ajax van Sluiskil. De uitslag was 2—2. Wilnelmina I toog met 2 invaller» naar TerneuzeD, om aldaar een wed strijd te snelen tegen T. S. C I. D« Axelsche ploeg heeft naar we vernemen kranig gespeeld en verloor dan ook slechts met 0— 1 van het sterke T. S. C. Tot opderwiizeres aan de bij*, school re Helmond is benoemd mej, M. Ceelaert thans onderwijzeres aan de Zusterschool te Koewacht. Tot onderwijzer aan de R K. bij*, school te Clge is benoemd de heer D. Bun van Hengstdijk. De Minister van Arbeid is voor nemens deze week, vergezeld van hoofdamhtenaren van zlin departement een dienstreis te maken naar het Zuiden. Er zullen o. m. verschillende Zeeuwsche gemeenten worden bezocht, waaronder Ter Neuzen, welk laatste bezoek Vrijdag a.s. zal plaats hebbcD. Het vermoeden, dat de sedert 22 Oct. vermiste bejaarde K. de Klerk, wonende in de buurtschap KdoI ender de eemeante Hoek, noodlottig aan ziin eind was gekomen, werd Zondag be waarheid. In den voormiddag werd zijn lijk drijvende gezien in den midden- kanaalarm bij de voormalige Sassche poort. Tem. Crt. Het aantal gevallen van besmet telijke ziekten over de week van 16 tot en met 22 Oct. 1921, in de prev. Zeeland bedroeg Roodvonk; St. Maartensdijk 5. Diphtheritic Eede 1, Middelburg 1, Rilland Bath 3, Vlissingen 2. Dysenterie Hoek 1, Nieuwvliet 1. Met man en muis vergaan. In verband met het ongeluk te Oude Tonge kunnen we melden, dat van het in de nabijheid van die gemeente ge zonken schip de geheele bemanning is omgekomen. Achtereenvolgens zijn alia lijken gevonden of aangespoeld, nl. van don schipper Van Beusekom uit Rotterdam, zijn vrouw en drie kinderen en een broer van de vrouw. Het schip, dat geladen was met mais voor Middelburg, is gelicht en ligt thans in do kaai der gemeente Oude ToDge. - Op de Noorderleeg onder Hallum (Fr.) is een onbemande tjalk gestrand. De tjalk was met bieten geladen uit de aan boord gevonden bescheiden bleek, dat de opvarenden geweest waren schipper Visser uit Makkum met vrouw en kind en een knecht. Het ljjk van vrouw Visser is onder St. Anna Parochie aangespoeld, de andere lyken zijn nog niet gevonden. Men meldt van het eiland Marken aan het Hbld. Nu na den hevigen vloed van Zon dag en Maandag de kruin van den dijk weer bovenkomt, blijkt dat een gedeelte van ongeveer 100 M. is weg geslagen aan de Zuidzijde van het eiland. Het zal daarom onmogelyk zyn, dat het land weer droog loopt, en wy zullen hier dus den eersten tijd met eiken vloed het water binnen zien rijzen en weer zakken met de eb. Een prettig vooruitzicht voor den komenden winter, als de Rijkswater- Btaat niet krachtig ingrypt. Nabij Doorn is Zondagmorgen het lyk van een zwerver gevonden, met geheel afgesneden hoofd. Een andere zwerver met wien hij kort te voren in Doorn was gewefst is aange houden.

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 2