Gemengd Meuws. Raadsverslag. de Bussen aan den oorlog tegen Duitschland actief konden deelnemen wat Frankryk in 1914 gered heeft Wèl heeft de oorlog Earopa moreel doen zinken maar ook dient vermeld dat geheel andere denkbeelden veld winnen, als blijken moge uit de milde gaven voor de slachtoffers - uit alle oorden schier. Maar begrijpelyk is tevens geworden dat de overwinnaars niet genoodzaakt zijn, om de overwonnen volken men- schelyker te behandelen, willen ze niet zelf m"de ondergaan. Zoo wordt een voorstel uit Amerika „De oplossing der wereldcrisis. Ont wapeniDg, met beperking van uitgaven voor de weermachten" óók het raiddel geacht om de wereld weer op de been te helpen. De oogen der wereld zijn gericht naar de Vereenigde Staten alsdo logische •n essentieele leider in ieder doeltref tend ontwapeningsprogram. Het word vrijwel algemeen erkend, dat Amerika, tezamen met Engeland, den sleutel houdt tot oplossing van het vraagstuk Er is gegronde hoop op verbetering van den wereld toestand, in verband waarmede bet gewenseht voorkomt de oplossing van ouzo militaire vraag stukken te laten ruston tot do confe rentie te Washington beëindigd is. Wordt dd&r een grens vastgesteld inzake „bewapening" wat Nederland in zyn Koloniën betrett byv. de hélfi van de som die daarvoor thans op do Begrootingon is gebracht dan zou «r reeds reusachtig veel bereikt zijn inzake „opbouw." Ex koning K«rl te Boedapest. Gemeld wordt, dat ex-koning Karl Zondagavond te Boedapest is gekomen. De helft van hot garnizoen is naar hem overgeloopen. De Eutente heeft hem een ultimatum gezonden. AXEL. 25 Ootober 1921. By herhaling wyzen we erop, dat morgen de treinen in en naar België op de voor ons nu weer normale uren rydeD, dus een uur later, dan tot en met heden. Gaarne voldoen we aan het verzoek van den waarnemenden Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor alhier, om in dit verband het publiek mede te deelen, dat daar nu ook het postverkeer weer wordt ge regeld naar den wintertyd in België, voorzoover dit in betrekking staat met den dienst op den spoorweg Mechelen- Ter Neuzen. De classis Axel der Gerei. Kerken verleende aan ds. H. v. d. Wal, predi kant bij de Geret. Kerk te Hoek, op diens verzoek eervol emeritaat tegen November a s. Benoemd tot enderwyzer aan de Ghr school te Zaamslag (school Ter- neuzenstraat), de heer A. van Over beexe te Terneuzen. Stand., Door den Commissaris der Ko ningin is Th. P. J. Hageman, soldaat bij de militairo politia, wonende te CÏiuge, benoemd tot gemeente veld wachter in de gemeente Eede. Donderdag werd ten huize van den heer Ed. de Vleeschouwer te Koewacht ten overstaan van notaris Dregman8 en ten verzoeke van de wed. en kinderen Dom. Elegeert verkocht een hoefje, staande te Koewacht in den Karnemelkpolder, bestaande uit huis, schuren, erf, tuin, bouw- en weiland, te zamen groot 61 Aren. Kooper werd Hmoré Elegeert voor de som van 3610. Doer den Raad van Hulst is be noemd tot gemeente-secretaris de heer A. R J. Adriaansens, ambtenaar ter secretarie te Steenbergen. De boot van Ter Neuzen naar Hansweert vertrekt met ingang van 1 November 1921 niet om 3.55 n.m. amr om 3.45 o.m Door notaris Dregmans te Axel werd Dinsdag te Westdorpe in het openbaar verkocht: Koor» l Een partij bouw- weiland en zijkantweg, in de Autrichenpolder, groot 5 H,A. 26 A. 90 c.A. Gekocht door de familie Daelman alhier voor de som van J 13.700. Koop 2. Een partij bouw en weiland, en zy kaal weg, groot 3 H.A. 39. A. 50 c.A. Gekocht door de familie Daelman voornoemd voor de som van 6700. Koop 3. Een pariij bouw-en weiland en zij kaïn weg, groot 3 HA 54 A. 70 c.A. Gekocht door den heer A. Ver vaet albier voor de som van 6000 Koop 4. Een party bouw- eu weiland en zijkantweg, groot 4 H.A. 2 A. 10 c.A. Gekocot door den heer A. van Troost aliirjr voor de som van 9300 Koop 5. Een partij bouwland en zijkantweg, groot 3 H.A. 25 A. 55 cA Gekocht door de lamilie Daelman veoruoemd voor de som van 6800. Keep 6. Een party bouwland en zij kantweg, groot 2 H A. 28 A. 80 c.A Gekocht door de familie Daelman voornoemd voor de som van 5300 Koop 7. Een party bouwland en zijkantweg, groot 4 H.A. 49 A. 50 c.A. Gekocht door de familie Daelman voornoemd voor de :-om van j 8800. Koop 8. Een partij bouwland aldaar groot 2 H.A. 21 A. 80 cA. Gekocht door de lamilie Daelman voornoemd voor de som van 6000. Koop 9. Een perceel bouwland en zytantwog, groot 4 H.A. 65 A. Gekocht door de familie Daelman voornoemd voor de som van 12,900. Koop 10. Gebouwen met erf, boom gaard, bouw- en weiland en zijkant- weg, aldaar, samen groot 2 H.A. 95 A 65 c.A. werd opgehouden op lb.2o0. Gedurende de week vaa 9—15 October werden voor uitvoer goedge Reurd in de keuringsplaatsen Ciinge en Sluis resp. 3 en 4 stuks rundvee, bestemd voor België. Zaterdagavond is naby Ellewouts- dyk in het vaarwater van Oud Ever dingen gezonken het schip Zwerver, schipper de Waal, van Werkendam geladen met suikerbieten. By den losbarstenden N.W. storm vulden de opgezweepte golven het aakschip. De drie opvarenden zijn met een roeiboot na een zorgelykeu tocht over de breede Schelde aan den Zuiderwal bij den Margarie,bapolder geland. Aan den Eendracbtpolder is het klipperschip van schipper De Bakker van Dinteloord tegen de stcenglooiïng geworpen. Het bekwam averij aan den romp en het roer en verspeelde de roeiboot. Het iB Zondagmiddag ai- gesleept. M. Crt. Het ligt in het voornemen vaD den minister van oorlog, in 1922 voor herhalingsoefeningen onder de wape nen te doen komen by de infanterie der onbereden-artillerie en de genie der lichtingen 1917 en 1919 resp voor den tijd van 6 en 13 dagen bij de cavalerie de lichtingen 1917 eu 1919 beide voor 13 dagen; bij de be reden-artillerie alleen de lichting 1917 voor 13 dagen. De storm. De N.W. storm, die sinds Vrijdag het mooie weder heeft vervangen, heeft reeds verschillende ongelukken tenge volge gehad. Ue motorboot Traktor van de reedery Fop Smit zonk bij de Moerdijkbrug. Hierby verloren de schippersvrouw gd haar driejarig kind het leven, de knecht wordt ook vermist. Op Vliehors bij Vlieland strandde de Duitsche schoener Elisabeth, waarvan de bemanning werd gered. Ook uit Enkbuiaeo en ^chiertnonnik. oog en andere plaatsen komen berichten van in nood verkeereade schepen. Aan boord van de Batavier VI, van Rotterdam naar Hamburg, werden door overslaande zeeën vier leden der bemanning gewond. Het Nederl. stoomschip Nicolaas, van Amsterdam naar Engeland, is in aan varing geweest met een onbekend vier- masterschip, dat zinkende is. In lJmuiden zijn verscheidene schepen met averij binnengeloopen. Uit Eemnes en Baarn wordt gemeld, dat door den hevigen storm de wateren van de Zuiderzee zijn opgestuwd en de polders by Baarn, Bunschoten en Emm s geheel zijn onder^eloopen. Persoonlijke ongelukken baddeD niet plaats. Men meldt uit Hoek van Holland, dat de reddingsboot President van Heel, die den by bet Zuiderbootd gestrandsn Framche lichter Felaise te bulp wilde komen, in de zware branding is omge slagen. Van de 10 inzittende redders zyn er 9 verdronken. Uit Ameland wordt gemeld, dat een driemaster in de branding in gevaar vtrkeert. Er drijft veel hout aan dp kust aan. Uit Terschelling wordt gemeld, dat de reddingsboot Brandaris Zondag ora 2 uur «aar zee vertrek op het bericht dat op de Vltehors een driemaster was gestrand, 's Namiddags om 5 uur werd de reddingsboot het laatst gezien. Er heorscht op het eiland groote onge rustbeid. Te Amsterdam is door twee agenten van politie op de Lijnbaarts- graebt by de Raampoort aangehouden ae 30 jarig electsicien M. E., verdacht betrokken te by den moord op de b8ide vrouwen te Garden. Toen de agenten hem naar het bu reau wilden brengen, deed hij een poging in de gracht te springen. Hy neetteen schram aan een der handen, juut op de plaats van eeu gaf, dat in een handschoen zat, welke in het him van den moord is gevonden. De politie gelooft een der hoofdda ders van deze gruweldaad in handen te hebben. Avp. Zittiög van 16 October 1921. (Sloi). Het laatste punt der agenda was een voorstel van B. en W. om de oude keien, die voor de gemeeute waardeloos zyn te verkoopen. De Voorz. zwide dat er 25000 keien beschikbaar liggen, die in 4 partijen gesorteerd zijn en waarvan ae laatste soort geheel onbruikbaar is. Dhr. Van Dixhoorn vroeg of de ge meeute geen plaats had om die keien te bergen, fly wee3 erop, dat met het tegenwoordige zware vervoer (vracht auto's) de wegen zooveel te lyden hebben en daarvoor misschien in 't verschiet die keien nog wel waarde hebben. In Frankrijk b.v. slaat men de keien stuk en worden er beton blokken van gemaakt en in de wegen gelegd; ook zouden de oude keien voor onderlaag kunnen dieneD. Wat zal op het Plaatje gebeuren, als daar de weg by nat weer het begeeft De Voorz. vond het echter gevaarlijk om daar op pariculier terrein van ge meentewege bestrating te maken, maar belanghebbenden kouden de steenen fcoopeu en zeil dien weg verbeteren. Als we deze keien by inschryving te koop aanbiedeD, is dat misschien voor hen een wenk om nog tydig een ver zoek in te dienen. Dhr. Dieleman vond ook beter de keien maar te houden. Het maakt zoo'b gekken indruk: steenen verkoo- P«d en wntelwegeo maken, soo&U ia de Oude Wijk, wat toch een stofboel is. De heer Dixhoorn sprak daareven van auto's maar er zijn in onze ge meente wel straten waar de auto's het zelf zouden begeven De Voorz. zal dit punt aanhouden, maar zou toch de minste soort, die zsowat zijn toegezegd aan H. de Moor voor 1 cent per stuk, om zijn stalling te be vloer n, toch willen verkoopen. M. a. s. werd aldus besloten. De omvraag was dezen keer niet vaor de poes. Dhr. Koster vroeg naar het automa tisch bf-graaftoest.el. Dat duurt zoo lang, dat spr. het idee krijgt, dat de gemeente in 't ootje wordt genomen. De Voorz. liet de correspondentie opzoeken en kon een oogen blik later verklaren, dat in een laatste schrijven aan bedoelde firma was medegedeeld dat wanneer in Aug. jl. het toestel niet gereed was, men' de order als vervallen beschouwde. Met 9 tegen 1 stem van dhr. Van de Bilt, werd be slaten er niet verder op in te gaan. Dhr. Van Dixhoorn herinnerde nog eens aan de waterleiding. Hy wenschte B. en W. geen verwyt te doen maar wilde toch op het dringende van den toestand wyzen, waarop de Voorz een motie in elkaar zette, die met 9 st. werd aangenomen. Dhr. Dieleman stemde tegen. Een adres, een motie, een audiëntie, enz. het zal wel alles tevergeefs zyn. Dhr. Dieleman wensebte de Burger wacht in het geweer. Hij woes op des naderenden winter, waarin dieverijen en strooptochten aan de orde zyn en waartegen do politie blijkbaar machte loos staat. Hij wilde niets ten nadeele vau de politie zeggen, want hy' geloeit dat die menschen er wat gaarne eens eenrje te pakken zouden nemen. Maar hij zou maatregelen willen nemen, dm. de burgers gevrywaard bleven voor diefstallen eu vroeg daarom of de Burgerwacht nu niets beters kan aoen, dan Zaterdags en helaas ook Zon dags patronen te verklakken. De Voorz., die ook voorz. vaa de Burgerwacht is, zette de zaak hier eventjes goed op pooien en antwoordde dat le de Axelscbe Burgerwacht de» Zoadags geen schietoefening houdt en 2e deze niet is aangewezen op politie diensten, maar is opgericht om bij revolutie en onlusten de orde te hand haven. Ais een lid der Burgerwacht als politie moent optreden en b.v. schieten, liep hij zelfs proces-verbaal op, En wat betrett de politie, hei gaai niet aan om hare maatregelen in het openbaar te bespreken, maar zoo is het al gebeurd, dat de grens werd afgezet eu dan werd er niet gestolen het schynt dat er ook spionnage in 't spel is. Dhr. Weijns vond het meer de taak van het Rijk dan van de gemeente om voor de veiligheid te zorgen zoo ook dhr. Van Dixhoorn, die wees ep een vroeger gevoerde actie voor uitbreiding en versterking van politie, welke met succes is gevoerd. De Vooiz. zeide tee namens den Raad een schrijven te zullen richten aan den Minister van Justitie. Dnr. Dieleman kon zich daarmede vereenigeu, maar zou toch waakdien- sten in willen stellen, waarop ds Voorz. mededeelde, dat particulieren dat eek kunnen, dat is ieders recht en spr. zou de veldwachters eens aan zeggen om nachtdienst te deen, maar de burgers daarvoor aanwijzen gaat niet. Dan komt men op gevaarlijk terrein. Alsot er hier nog geen politie genoeg loopt en alsof er in de steden, waar het krioelt van agenten niet gestolen wordt Als we zien de moorden en doodslag elders dan voelen wy ons bier nog tamelyk veilig. Daarna hesprak dhr. Dieleman het wegje aan het viaduct op Schapenbout, dat, zeide hy, nog nooit in orde is geweest,

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 2