Ra Ester. Fijne Lederwaren, sella fi Aanst, Zaterdag GEOPEND: rwteufcrswoBing, prins Haas Boter J. A. VISSER, Kaas- en Boterhandel, Een ijzeren PilEISIIJF (poelie) Ia M WARENHUIS §fep¥eiiir®fj. Rechtszaken. Dinsdag 18 October a.s., K os iel oo ze Inenting. kostelooze inenting en herinenting Advertentiën. Bekendmakingen. Gemeenteraad. Schijfschieten op de Schietbaan Vervolgonderwijs. cursus gegeven voor vervolgonderwijs, Café „De Volharding". Wij leveren aan den handel tegen zeer concurreerende prijzen alle soorten met Rijksmerk. vindt U een ruime sorteering in Sigaren- en Sigarettenkokers, Portefeuilles, Damestaschjes, Heeren-, Dames- en Kinder-Portemonnaies, Actetasschen, enz. Zooals wij zeiden werken de meeste boereü zelf mede, evenals bun vol wassen zonen. Stelt u nu voor, dat de officieele werktyd van den arbeider is verstreken, zonder dat het werk ge heel af is De arbeiders moeten dus naar huis, de ondernemer zeli kan eenter blijven doorwerken, al ot niet bijgestaan door ziju vrouw, zijne kin de en boven de 16 jaar, zijn inwonde bloedverwanten van 18 jaar en ouder. Man gevoelt de scheeve verhouding die hier ontstaat. En tevens met welk een nauwkeuigheid de toer, als hij een ot eenige uren later ook naar huis keert, üe voorgeschreven lysten zal gaan invullen om aan te teekenen, dat enkele arbeiders toch ook nog overwerk verricht hebben. Voor de goede verstandhouding tusschen den zeil medewerkenden boer en zijn per- soueel is het zeer geweuseht, dat allen den zelfden tijd kuunen werken. En de tyd, gedurende welken dit zal ge- schieaen, kan men het best met onder img overleg bepalen. Als de werktijd den arbeiders te lang wordt, zullen zij wel zoo vrij zijn, dit te zeggen. Wy kunnen voor de geheele rege ling dan ook slechts weinig gevoelen. Met alle waardeering voor de goede bedoeling, waarmede het ontwerp is ingediend, kunnen we niet anders dan de regeling geheel overbodig achten zooaat alle invloed, die van ae wet kan uitgaan, slechts een ten kwade zijn kan. Want de eenige in vloed, dieade wet zal kunnen hebben zal daarin bestaan, dat zij noodzake iijke arbeid, vooral in den oogsttijd zal tegenhouden. De oogst zal daar onder dus lydeu, en daarmede niet slecht onze geheele boerenstand maar ons geheele volk, dat belang heelt by een goeden en overvloedigen oogst. Wij kunnen Minister Aalberse met zyn nieuwste geesteskind niet geluk weuschen doch hopen in het belang van ons geheele volk, dat het wets ontwerp nooit bet Staatsblad zal be reiken, Ons land zou er maar weder een weinig armer door worden. Ook door de geweldige administratiekosten, welke de uitvoering van de wet zou meebrengen. AXEL. J4 October 1921. Thans deelt de waarnemend Direc teur ons als officiëel mede, dat de tweede bes e'üag toor de buitenwijken zal aanvangen op 17 October aanst. De bestellingen gaan dan 's morgens om 8 en 's middags ooi halt 2 uur qit het postkantoor, de buslichtiugen geschie den ongeveer 10 minuten vroeger. Dat kippendieven niet bang zijn van het heldere maanlicht, doch in tegendeel daarvan weten te profiteeren is wel bewezen door het feit dat in den nacht van Woensdag op Donder dag bij den landbouwer P. da P., wo nende aan den Zaaidyit onder deze gemeente een 70 tal kippen gestolen zijn. De dieven mo ten erg op hun gemak zijn geweest, want de boter hammen met ham, die in de keuken voor het personeel klaar stonden, waren blykbaar met smaak verorberd Het blykt meteen, dat de gasten op de hoogte moeten geweest zyu, met de hier heerscbeude gewoonte, dat de deur van de keet (keuken) niet op slot gaat, zoodat ze daar ongehinderd biDnen konden. De deur van het kippenhok was evenwel opengebroken. Aan de chr. school in de Nieuw straat alhier is tot ouder wyzeres benoemd mej. J. M. Dikkenberg van Middelburg. Te Zaamslag zag men een eenjarig paard, dat ouder meer anderen zich bevond in het weiland van den landbouwer P. d. V., in een verdachte houding liegen. Toen men er by kwam bleek, dat het dier op eeuo nog onver klaarbare wyze een diepe woudeinde borst had en hevig bloedde. Het dier gaoest afgemaakt worde* Tern. Crt. By Kon. besl. is benoemd tot burgemeester der gemeenten Groede en Nieuw vliet de heer Wagtbo secre taris dier gemeente. Voor den Raad van State werd gisteren behaudeld bet beroep van den raad der gemeente Schoondijke tegen het besluit van Ged. Staten van Zee land, waarbij goedkeuring is onthouden aan zijn besluit tot het doen vervallen van bet onderwijs in de Fransche taal aan de openbare lagere Rchool A al daar. Het schooltoezicht oordeelde, dat voor ouderwijs in de Fransche taal op de genoemde school weinig of geen behoefte bestaar. Intusschen werd tot niet ontvankelijk verklaring van het beroep geadviseerd, omdat het beroep te laat werd inge steld. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 16 October 1921. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. .J. B. T. Iiugenholu Nam. ii De Heer A. v. Os. Zend. onder Israël. Geref. Gemeente. Voorin. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. 7. Voorstel van B. en W. itizake de verlenging van den termyn van ontruimiDg der onbewoonbaar f verklaarde woningen WijK A Nos. 105 en 106. 8. Missive van Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland betreffende herziening van de jaarwedden van de Ambtenaren van den Burgerlijken Stand. 9. Voorstel van B. en W. tot op heffing van de zekurheidsstelling van den vroegeren Administrateur van het Levensmiddelenbedrijf. 10. Vaststelling premtën voor de veemarkt. 11. Benoeming keurmeesters voorde veemarkt. 12. Verkoop oude straatkeien. Axel, den 12 Oct. 1921. De tend. Burgemeester, J. M. OGGEL. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 14 October 1921. Veroordeeld wegens DiefstalH. K. F. E. V., 23 j., koop man Huigene (B.) gedetineerd, 8 maan den gevang, met aftrek der prev. hechtenis Overtreding rijksbelastingwetten Tb. T., 19 j., leurder te Kieldrecht, 20 ot 20 dagen hechtenis. Ingezonden Mededeelingen. Honderden zijn door mij opgeleid voor politieagent en kommies. Wilt ge ook ie*e worden V Scnryt dan aan P. BOER, NIeuw-Amsterdam. (5) De HOFSTEDE en AANHOORIG- HEDEN te Westdorpe, Autrichenpolder, in pacht bij den heer ALFRED KERCK- HAERT, «root 36.44 30 H A. ot 81 gemeten 236 roeden, zal worden her- v e i 1 d op des namiddags 1 uur, in het caté van dhr. Kerckhaert—De Cooker te West dorpe. Hoogste bod f67000.— en f6000.— overname gebouwen. Notaris DREGMANS. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat op Donderdag 20 October a. s., des namiddags 2 uur de gelegenheid zal zijn opengesteld tot van hen, die zich daartoe in een der lokalen van de Openbare Lagere School aanmelden. Trouwboekjes der ouder» of geboorte bewijzen der kinderen moeten worden medegebracht. Axel, den 14 October 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De waarn. Burgemeester, J. M. OGGEL. De Secretaris, J A. VAN VESSEM. Getrouwd P. J. VALE EN E. SEGHERS, x die bij dezen hunnen dank betuigen 1 elegraiisen W ccrbcricill voor de vele blyken vau belangstelling van het Kon. Nad. Met. Instituut te De Bilt. by hun huwelijk ondervonden. Axel, Oct. 1921. Verwachting tot den avond van Zaterdag 15 October: Zwakke tot matige Noordwestel. tot Zuidwestel. wind. Nevelig tot halfbe- wolkt. Waarschijnlijk droog weer. Zeilde warmte. De wnd.Burgemeester van Axel maakt bekend, dat openbare vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden op Dinsdag den 18 October aanstaande, aanvang nemende des voormidaags ten 10 ure, ten Raadhuize alhier, ter behan deling vau de volgende zaken 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Bericht van E. B. van Acker, dat hij ontslag neemt als liü van de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs in deze gemeente. 3. Benoeming van een lid van dia Commissie, wegens het bedanken van den heer E. B. VAN Acker 4. BecoemiDg onderwyzeDd perso neel van het vervolgonderwijs. 5. Voorstel van B. en W. omtrent het verzoek van den Directeur der Gasiabriek om saiarisver- coogiug. 6 Voorstel van B en W. inzake verlaging vau den gasprys. Ds Lieer en Mevrouw DEN HOLLANDER-Punt p p. c. Axel, 14 Oct. 1921 Den Leden der Axelsehe Burgerwacht wordt bekend, gemaakt dat het wordt UiTËsESTELD tot later order! De wnd. Commandant, E. v. D. BOS. Aan de CHR. NAT. SCHOOL in de Nieuwstraat wordt dezen winter een Aangifte van leerlingen, zoowel jon gens ais meisjes vóór 17 October a. s. tij hei Hooiu der School A. COUMOU. Wegens vertrek worden aile iidmiiatscbappen tin contribueer» opgezegd. L. J. DEa HOLLANDER. Axel, 14 October 1921. C. DE CONENCK. AXEL, Wefststraat. Terstond beschikbaar Een ruime, dubbeEe met tuin, schuur en poort, ge schikt voor elke zaak (b.v. kruideniers zaak), midden in een welvarend dorp in onze provincie. Desgewenscht met hypotheek. Prys f5200,—. Geen tusschenpersonen. Brieven onder no. 79 Bureau van I het Advertentieblad voor Oostbnrg en I omstreken. Vraagt nog heden offerte bij Glacisstraat 163, Telcf. Interc. 53, (25) ¥L85SE?JGEN- van een Dorschmacbine, rijdende op den weg van Drieschouwen-Smit- schore - Axelsehe Sassing— Sluiskil naar Philippine J De vinder kan deze Ifgen belooning terug bezorgen en wordt beleeft ver zocht zich te melden aan het bureau van dit blad. z o o a 1 8 Alles iu uiterst concurreerende jiryzen.

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 2