No. 55. Woensdag 12 1921 37e «laars. o\ 1 Nieuws- en Advertentieblad J voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. De geheimzinnige moord. AXELSCHE® COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Pér 3 maanden 75 Centfranco per post 1 GuldeD. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Kr. 5«. - Pootbox ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Gh-oote letter» worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrljdagvoormiddag ELF are. Onthulling standbeeld Willem 171. Zaterdag is te Breda in tegenwoor digheid van tal van autoriteiten, door Minister De Vries het standbeeld ont huld van Koning-Stadhouder Willem III, waarbij de Voorzitter van het Comité, generaal Cool, een rede hield. Spr. begon met de vertegenwoordi gers dor Vorstelijke Familie te begroe ten en verder de autoriteiten en andere belangstellenden, bü do plechtigheid tegenwoordig. Daarna memoreerde hij in het kort de geschiedenis van de totstandkoming, waartoe de eerste stappen reeds werden gedaan in 1902 door generaal van Dam van Isse't. In 1903 werd een com- misie gevormd, weldra een Nationale commissie met vertakkingen door het heele land. De pogingen om de noodige geldin bijeen te krijgen vlotten niet erg langzamerhand kreeg mqn ongeveer 47.000 bijeen, en Breda werd als plaats van oprichting vastgesteld, echter niet zonder verzet, daar ver schillende belangstellenden Den Haag prefereerden. In het voorjaar von 1915 werden de door een drietal beeldhouwers ver vaardigde maquetten ten toongesteld die echter niet aan de vereischten voldeden en werd daarom een nieuwe wedstrijd uitgeschreven. Door den oorlog had men allerlei tegenspoed en zoo kon eerst in Juli 1920 met Dupuis een contract worden Uit het Engelsch vertaald. 2) »Tot nu toe is de geheele saak nog in een dichten sluier van geheimzinnig heid gehuld, en daar Mr. Conway, zoo wel als zijne bediende Doolau, zich weinig uitlateD, zal het der politie moeilijk vallen, de noodige aanwijzin gen te verkrijgen, welke tot de gevan genoeming van den moordenaar kunneD leiden. »Laatste bijzonderheden Dezen mid dag om twaalf uur is Mr. Conwsy in verzekerde bewaring genomen, op ver moedens van betrokken te zijn bij den moord op den onbekende wiens lijk men op zijn kamer in Garry Street Westminster, heeft gevonden. Air. Con wsy is een neef van Lord Batcbwin.c Fanks las het artikel van het begin tot het einde. Voor de verandering keek hij de »Westminster Gezette* nog eens m, en vond er de levensbeschrijving van den verdachte. Mr. Gerald Aneaster Conway, die in verzekerde bewaring is genomen, op vermoeden van moord, gepleegd iD Garry Street, is een neef rsi Lord Batchwin en ontving zijne opleiding te Eton en Oxford. Hij is dertig jaar oud gesloten, wat het begin is geweest van da voltooiing van het beeld dat thans is onthuld. Spr. êindigde zijn rede met de zorg van het standbeeld aan het gemeente bestuur van Breda over te dragen. Aan de rede van min. De Visser is het volgende ontleend ,Het eersts en allesbeheerschende gevoel dat de gedachte aan stadhouder Willem III bij mij epwekt, is dat van nationale geestdrift. Elk land zou reeds trots geweest zjje op zulk een geniaal krijgs en staatsman, doch ons volk te meer, dat in hem den telg uit het Oranjehuis begroet, die hot uit da klauwen des doods redde. Zwak van lichaam verzwakt zyn veerkracht nooit. In een «ogenblik, hersteld het Kind van Staat wat 's lands vaderen hebben bedorven. Ondanks zijn ver waarloosde jeugd, toont hij zich plot seling een groot veldheer, weet in hot geheele land den moed te doen herle ven, Holland van een onneembare linie te voorzien, trekt de pontveeren over dwingt de grootste veldheeren van zyn tijd tot den terugtocht. Dat kan alleen het genie. Als staatsman was hij even geniaal. Niets bleef voor hem verborgen, maar nimmer bezondigde hy zich aan poli tieke kunstgrepen. Onkrenkbare trouw kenmerkte zijn staatskunde. De ver leiding tot suprematie weerstond hij, zelf verlangde hij de zelfstandigheid der Staten. Eigenbelang was hem vreemd, letterlijk alles groot. Groot als bij zelf, was ook zijn doel verheven. Van den koopmansgeest, land, desnoods het gansche Republiek wilde opefteren, had hij een afkeer. By kampte voor de vryheid van de geheele Republiek en geheel Europa. Zijn groote eer ligt in de bevestiging van het werk des groeten Zwijgers. Soms stond hy in dien strijd voor de vryheid geheel alleen. Maar deze man was tegelijkertyd eon vroom, oprecht christen, ruim van hart. Zijn levensideaal was: .Voor Gods woord en de vrijheid des lands Willem III en de zijnen enttrokken zich niet aan de plichtem der lands verdediging en do historie heeft bewe- zeD wat een klein volk vermag. Welnu laat ens het pand bewaren, dat ons door die helden is toevertrouwd. Ontwake opnieuw krachtig enze na tionale zin en zegeviere het gevoel van saamhoorigheid over alle verdeeld heid en partijschap Tintele ons hart van eerbiedige liefde en heilige geestdrift voor Oranje, voor koningin Wilhelmina en haar huis. En rake ooit iemand, wat God ver hoede, aan Neerlands dierbren grond, dan worde door geheel ons volk, even als door Willem III dat klassieke woord omgezet in de schoonste natio- nele daad: „Ik zal handhaven", ,Je maintiendrai Nadat nog verschillende heeren het woord hadden gevoerd, trok minister president Ruys de Beerenbrouck het omhulsel weg van het beeld, dat ont worpen is door Toen Dupuis. Do gemeente Breda heeft een door Dupuis ontworpen penning doen slaan en iB 1890 in het bezit gekomen van het landgoed Bamleigh eD aanhoorige gronden in Devonshire, welke hem al» erfenis zijn ten deel gevallen bij den dood van zijn neef, Mr. Horace Bennett die vier jaar geleden te Lima in Peru is gestorven. Mr. Conway is verlootd met Mis Lena Darrell, dochter van Mr Michael Darrell, den welbekenden phi lantroop. Op 'toogehblik bevindt hy zich in de gevangenis van Holloway Street, daar borgtocht geweigerd is. De politie laat sieh volstrekt niet over de zaak uit en het is onmogelijk, gewaar te worden, op welke gronden Mr. Con way in arrest wordt gehouden. We onthouden ons derhalve van verdere mededeelingen tot er misschien iets meer aan deD dag komt Dij de lijkschouwing welke binnen een paar dageD -zal plaats hebben. Mr. Conway zal in het begiD der volgeude week voor den rechter verschijnen. Alles is tot nog toe omhuld door een sluier van geheimzinnigheid, waarvan misschien geen tweede voor beeld in de geschiedenis der crimineele rechtspleging is aan te wijzen. Wij hopen van harte, dat de verdenking tegen Mr. Conway ongegrond moge blijken. Het is niet de eerste maal, dat de politie in haar overdreven ijver den verkeerden man voor den dader heeft gehouden. De geheele zaak baart aller- wege de grootste deelnemiug, roeral in de kriDgen, waar Mr. Conway ïoolang eene welkome verschyning is geweest Dit was alles, wat er over de gebeur tenis bekend was. De »Globe" gaf Diets nieuws, dat de andere bladen niet reeds hadden meegedeeld. Teen hij tot dusver op de hoogte der feiten was ge komen, als genoemde kranten er de bijzonderheden van bevatten, sloot Fanks de oogen, leunde achterover in zyn hoekje en begon te denken. De omstandigheid, dat Conway zyner beste vrienden was, maakte zijne belangstelling in de hoogste mategaaDde doch het ongewone en geheimzinnige van het voorval wekte in het bijzonder zijn lust, om als man van het vak het spoor in dezeD doolhof te vinden. Hij besloot derhalve zich tot de autoriteiten in Scotland Yard te wenden, ten einde hem met de leiding van het onderzoek te doen belasten. Hij had reeds meer ingewikkelde en op 't oog niet op te lossen raadsels ver klaard. De zaak, waarin hij Monsieur Judas tot tegenstander had gehad, en het geval met de Chineesche vaas haddeD hem veel moeite gekostop 't eerste gezieht echter scheen deze moord iö Garry Street hem nog oneindig meer hoofdbrekens te zullen veroorzaken. Ge sloten kamers, de eenige sleutel in het bezit van den bewoner, en in die kamers het lyk gevonden van een man dien niemand kendedat was iet» beden aan de aanwezige autoriteiten. Na ie onthulling vlogen 7 vliegma chine» ever het terrein, die parachutes met bloemen uitwierpen. Daarna de fileerden de schoolkinderen «set vlag getjes. Regeling Levensverzekering. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van hot Levensverzekeringi- bodrijf waarvan ie hoofdstrekking is dat al dia bedryven onder contróla Woman van een nieuw lichaam de Verzekeringkamer, die aan da verze keraars adviezen kan geven. Dit ad vies behoeft niet te werden opgevolgd maar dan is de Kamer bevoegd haar advies te publiceeren. Voorts zyn er voorschriften in opge nomen voor ruime publiciteit en vol storting van een minimumkapitaal. De Invaliditeitswet. By Kon. Besluit, is bepaald dat aan den werkgever, die geregeld meer dan 25 arbeiders in vasten dienst heeft, door den Raad van Arbeid vergunning verleend wordt om, de ingevolge de Invaliditeitswet verschuldigde premie voer de verzekering van de vaste ar beiders, te betalen, niet tegelijk met de betaling van het loon doch telkens verloop van 4, 9 of 13 weken, door middel van rentezegels voor vier, negen of dertien weken. Tot zekerheid, dat de verplichting tot premiebetaling nagekomen zal wor den, stort de werkgever een waarborg som ten kantore vin den Raad van Arbeid. hetwelk de beste speurhond der politie in verlegenheid zou brengen. Fanks vond, dat het een van die buitengewone voor vallen van crimineelen aard was, welke men gewoonlijk meent, dat alleen in romans beschreven worden, doch die men in bet werkelijke leven inderdaad ontmoet en wel zoo dikwijls, dat een niet vakman wel er versteld over zou staan. Het publiek kent Octavius Fanks, den detective, door wiens scherpzinnigheid een groot aantal crimineele vraagstukken zijn opgelost,; de beschaafde kringen, westelyk tsd Trafalgar Square, tellen onder hunne vrienden Ociavius Rixton, van eene aanzienlijke familie uit Derby shire en die algemeen gehouden wordt voor iemand zonder eenige bepaalde bezigheden. Weinigen weten, dat Fanks en Rixton één en dezelfe persoon zyn, eene omstandigheid, welke den detectieve reeds menigmaal is te pas gekomen. Rixton is op de hoogte der geheimen van West-end en maakt er in de uit oefening van zijn beroep dikwyls gebruik van, en zoo komt het dat zijne dubbele persoonlijkheid hem herhaaldelijk van zeer veel nut is. Hy was nu juist op den terugkeer van een reisje in het westen, hetwelk hy had ondernomen om een diamantendiefstal aan het licht te brengen. vervolgd.)

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1