No. 54 Zaterdag 8 October 1921. 37« Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad 'mjèJvo or Zeeuwsch-Ylaan deren. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. De geheimzinnige moord. AXELSCHE&jjf COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdasr- en Vrijdagavond. A BONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco oer post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Mr. 5«. - Postbox t. ADVERTENTIEN van 1 tst 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Yrfldagveormiddag ELF ure. Over de werkloosUeidsuitkecring. De Vereeniging tot Beverdering van vermindering van den gem. belasting druk te Utrecht beeft zich 16 Augustus j.l. tot den minister van Financiën ge wend met het verzoek er bij den mi nister van Arbeid op aan te dringen, „dat de bepalingen omtrent werkloos- neidsuitkeering zoo spoedig mogelijk worden buiten werking gesteld", bet geen naar baar inzicbt den druk op de burgerij aanmerkelijk zal vermin deren en daarentegen aas drang naar meer inteasieven arbeid zal vermeer deren. Minister Aalberse in wiens banden dat adres werd gesteld, heelt daarop d.d. 12 September uitvoerig geantwoord. Hij heelt uiteengezet dat de regeling van subsidieering der werkleozenkassen (voor de heltt deer het Rijk voor de Helft door de gemeente) gemotiveerd is door het belang verbonden aan bet in stand houden der Werkloozenkassen, vooral nu een ernstige crisis vele tak ken van de Nederlandsche Nijverheid heeft getroffen. Zonder specialen Overheidssteun, zoo schrijft de Minister, zoude het gevolg zijn ontstaan, dat vele arbeiders die voor een deel jaren lang bijdragen hebben betaald om zich tegen werk loosheid te verzekeren, nu inderdaad werkloosheid hen treft, van uitkeering verstoken zouden moeten blijven en de kassen zelf ineengestort zouden ziju. Daarom heeft de Regeering teen Uit het Engelsen vertaald. Hoofstuk I. In de tnaand Juli '94, stopte de expres-trein van Plymouth te 6,40 aan het station te Swindon. De meeste reizigers stapten een oogenbiik uit, om wat beweging te nemen, eenige verver schingen te gebruiken en de pas aange komen Londensche avondbladen te koopen. Oetavius Fanks, de detective, vroeg »Globe<, de Westminster Gazette, en de >Star<, dronk in der haast een glas wijn aan het buffet en stapte weer in zijn coupé eerste klasse, welke bij van Bristol af alleen had gehad. Hij zette zich in een hoek en begon een klant in te zien, om op de hoogte te komen van wat er alzoo sedert zijne afwezigheid in de hoofdstad was voorge vallen. De lezing der drie nieuwsbladen leverde hem ruim stof tot nadeukeo, gelyk hij trouwens reeds opgemeikt had uit het oorverscheurend geschreeuw der krantenjongens op het perron, ▼Verschrikkelijke moord in Carry Street; geheimzinnige misdaad in West minster Buitengewone uitgaveDe moordenaar in arrest Belangwekkende bijzonderhedenOothullingeu uit de besloten de kassen ook nog extra te helpen, doch zij heeit dat gedaan onder zulke bepalingen, dat de uitkeering» bedragen laag bleven, en er voldoende prikkeling bleef arbeid te zoeken. Had zij dat niet gedaan, dan baaden toch de organen van armenzorg moetan helpen, en ik kan niet inzien dat de druk op de burgerij daardoor zou verminderen. Ook moet niet vergeten worden, dat er by de beersckende conjunctuur niet altijd in veldoende mate arbeid te vinden is. „Steun aan de werkloozenkassen is mij dau ook veergekemen in overeen stemming met het algemeen belang te zijn. Daarom heeft de Regeering tijdens de heerschende crisis extra steun uit Ryks schatkist voor de kassen, welke in gevaar geraakten te werden uitge put, beschikbaar gesteld. Aan bet verkrijgen van dezen extra steun is o. m. de veerwaarde verbenden, dat de uitkeeringsbedragen voor ongehuwde» zeuden worden verminderd en voorts lagere schalen voor het platteland dan voor de groote plaatsen zouden worden toegepast. „Waar in uw adres geen gronden worden aangevoerd ten bewijze dat de door u gewenschte gevolgen zullen voortvloeien uit het beëindigen van Overheidssteun en evenmin andere maatregelen worden voorgesteld, waar door bet algemeen belang in de moeilijke tijdsomstandigheden beter zou worden gediend, meen ik met het bovenstaande te kunnen volstaan". Het bestuur der bovengenoemde vereeniging heeft geantwoord zich niet grootè wereld Star U »Echo West minster Asjeblieft meneer»Moord, moord, moord Als deteetive stelde Fanks natuurlijk beiaDg in het nieuw», en toen de trein het station verliet, vouwde hij de »Starc open en zette £ich op zijn gemak om alle bijzonderheden van den misdaad te lezen. Geheimzinnige moord in Westmin ster Aanhouding van een welbekend man uit den aanzienlijken stand »Onthullingen uit de Groote Wereld Zoo luidde het opschrift dat met groote letters boven het artikel stond. »Gisterennacht om twaalt uur werd in de kamers van Mr Gerald Conway, Garry Street, Westminster, het lijk van een man gevonden. Mr. Conway ver klaart, dat hij omstreeks middernacht uit Curtain Theatre* terugkeerde en zijne studeerkamer binnenging om te zien of er ook brieven voor hem gekomen waren. Hier zag hy tot zijne verwondering een man voor de schrijftafel schijnbaar in slaap, het hoofd op zyn gekruiste armen geleund. Mr. Conway sprak hem aau, doch geen aDtwoord Krijgende, schudde hy hem by den schouder. Tot zijne ontsteltenis viel het lichaam van den stoel op den vloer. De man was dood. Dadeiyk riep Mr. Conway zijne be diende, Duolan, die reeds te bed lag, en het hem hulp halen- De dokter en de te kunnen vereenigen met de opvatting van den Minister dat er voor gewaakt is, dat een prikkel bleef bestaan om werk te zoeken. Integendeel, er wordt zeer ernstig door handel en industrie geklaagd dat de vry hooge uitkeering de zucht em niet te werken maar al te zeer in de hand werkt. „Talloes, zoo zegt de Vereeniging zyn de voorbeelden, dat men een werkleoze 26 in de week beed en hij daarvoor bedankte, omdat hy reeds 18 kroeg en voor 8 meer niet wilde werken insgelijks kwam het herhaaldelijk voer dat men op zelfs zeer groote fabrieken en werkplaatsen en de een ef andere zeer ondergeschikte reden, maar eens acht dagen weg bleef. Deze toestanden kunnen niet voort duren zij kweeken eenvoudig luiheid, slaan handel on nijverheid lam en dwingen de gemeenten veortdurend tet steunverleening aan lieden, die van niets doen hun bestaan weten te maken. Waar nu vele arbeiders jaren lang hebben bijgedragen om zich tegen werkloosheid te verzekeren, moeten we die kassen steunen, repliceert Uwe Excelentie. Maar wy vragen ®p onze beurt, waar het duidelijk is, dal er twee soorten van werkloosheid bestaan t. w. die uit daadwerkelijke oorzaak en die uit opzet, ligt bet daar niet voor de hand, Excellentie de goedgezinden en de kwaadgezinden bet met elkander uit te laten vechten en de gemeente, tydens dat zoeken naar een oplossing, onzijdig te houden. politie verschenen gelijktijdig op hot looneel, doch daar de kunst nier niets meer vermocht, belastten de agenten zich met de zorg voer het lijk. Mr. Conway verzekerde, dat hij den everledone niet kende. Hy was uit den schouwburg terugge keerd, zonder het geringste vermoeden ie koesteren, dat er zich iemand in zijn studeervertrek zou bevinden, het aller minst wel een vreemde. De doode is een man van middelbare grootte, met donker baar, gladgeschoren gezicht, blauwe oogen en een krommen neus. Hij droeg een kompleet avondcostuum, maar zijne zakken wareo ledig en op zyn linnengoed bevond zich geen enkel teeken, waaruit men zijne identiteit zou kunnen opmaken. Naam noch herkomst zijn dus bekend. >De dood is veroorzaakt door een wonde in den rug, onder het linker schouderblad ze is klaarblijkelijk toege bracht met een scherp wapen een dolk, een priem of een smaken degen. De poliie heeft evenwel niets van dien aard in de kamer kunnen ontdekken. Mr. Conway verzekerde, dat de deur zyner kamer was gesloten en dat het electnsche licht helder brandde, toen hy zyn studeervertrek binnenkwam. Hoe de overledene zich toegang heelt kunnen verschaffen, is een raadsel, daar Mr. Conway alleen in het bezit was van den •leutel, welke op de itraatdeur eu die Waar u op de ernstige crisis wijst, die de Nederlandsche industrie door maakt, verdient het overweging den Nederlandschen werkman in de gele genheid te stellen het bewys te leveren dat hy wil medehelpen om de malaise te boven te kernen, dat hij wars is van terrorisatie, waaruit slechts zeer tydelijk voerdeel veer hem kan voortspruiten". In antwoord naar de vraag om een middel tot verbetering van den toestand schrijft de Vereeniging: „Spoedige terugkeer tet zoe groet mogelyke vryheid van arbeid ter ver krijging eener overvloedige productie, is ons inziens dringende noedzakelyk- heid, om de lasten der geheele burgery, als gevelg eener «verdreven humane sociale wetgeving, te verlichten". Tweede Kamer. Maandag zyn benoemd verklaard tot leden van de Tweede Kamer in de vacature, ontstaan doordien L. F. J. M. baron Van Voorst tot Voorst zijn benoeming ter vervanging van mr. J. B. L. C. C. baron de Wykerslooth de Weerdesteyn niet heeft aangenomen, de heer H. Ta. Hoogveld, burgemeester van Wehl en in de vacature ontstaan doordien de beer L. M. Hermans ontslag genomen heett, de beer H. J. van Braambeek te Zutphen. R. K. Kieskring Middelburg. Te Terneuzen werd Woensdagmiddag een vergadering gehouden van den Bond vaD R. K. Kiesvereenigingen in den kieskring Middelburg waarin de ver schillende bestuursvoorstelien werden ▼an zijn kamer past. Mr. Conway weigert nadere inlichtingen te geven, betreffende de wyze, waarop hij zyn avond heeft doorgebracht. Doolan, de knecht, sliep in een vertrek achter in het huis, naast de keuken. Hij is hardhoorig en ver klaart om tien uur naar bed te zijn gegaan, wyl zijn meester hem daartoe ▼erlot had gegeven. Hij heett geen gerucht gehoord en zijne kamer niet verlaten, tot hij door Mr. Conway werd geroepen. Toen hy het studeervertrek binnentrad, vond hij daar zijn meester in de grootste ontsteltenis bij het lijk van den vermoorde staan. Doolan be weert ingelijks niets .omtrent den doode te weten. Voor zoover hem bekend was, had zijn meester geen afspraak gemaakt om dien avond iemand op zijne kamers te ontvangen. Het eenige dat misschien op het spoor kon orengen, om iets naders omtrent den vermoorde te weten te komen, is een dunne gouden armband, welke de doode om oen linker pols droeg. In het goud is een kleioe kar- bonkelsteen gevat, waarop een wezel is gegraveerd. Deze omstandigheid kan wellicht aanleiding worden om den naam en de persoon van den vreem deling te ontdekken. Wordt vervolgd,

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1