So. 53. Woensdag 5 October 1921 37e «laat'g. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wsch- Vlaanderen, J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Vr. 'tü. - Postbox tt. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regei meer 12 Cent. Groots letters worden nam: plaatsruimte berekend. Advertenties worden traneo ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VriJdagvoormiddag ELF ure. Zitting van 27 September 1921. (Vervolg). 6. Wijziging instructie vroedvrouw. B. en W. stellen voor artikel 1 der instructie zoodanig aan te vullen, dat ook de voorzitter van bet Burgerlijk Armbestuur scbrittelijk last kan geven aan de vroedvrouw voor bet verleeneu van kostelooze verloskundige hulp. De Voorz. zegt dat ia den regel die menseden meer met het Armbestuur in aanraking komen en het ook vaak gebeurd, dat eea burgemeester aiet thuis is. Dhr. Van Dixboorn vraagt of er een aanleiding is geweest tot dit voorstel. De Voorz.: Ja, 'tis wel eeDs ge beurd, dat de Burgemeester niet thuis was, en dan leidt net tet moeilijkheden. Dhr. Van de BiltDe kwestie zit zooAls men kosteloos hulp vraagt bij den Burgemeester, dan meet deze eerst naar den voorzitter van het Arm bestuur om advies en daar gaat dikwijls 'tijd mee heen, terwijl er meestal ia die gevallen weinig tijd tet beraad is. Dbr. Vaa Dixboorn zag toch liever, dat die macht alleen bij den Burge meester berustte, zoo'n Armbestuur is Dog al eens aan wisseling van perso nen onderhevig, zoodat men nu deze eu dan gene krijgt, wat aanleiding kan geven tot persoonlijkheden. Dhr. Dieleman ziet niet in, dat als die bepaling geldt voor de geneesbeeren, dit niet kan voor de vroedvrouw. Hij is vóór het voorstel. Het voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 3 st. Vóór de h.h. Dekker, Dieleman, Baert, Feijter en Oggel tegen de h.h. Dixhoorn, Weyns en Koster. 7. Verzoek splitsing subsidie aan Geitenfokvereenigingen. B. en W. stellen voor aan elk der vereeuigingen 37.50 subsidie te geven. Ds Voorz. zegt dit voorstel te doen, emdat de subsidie geen rekening houdt met het ledental, maar met het houden van een bok, die toch voer iedere vereenigiug evenveel kest. Dbr. van Dixboorn meent gehoord fe hebben, dat do vereenigiug Ter Verbetering ongeveer 100 en St. Gre- gorius van 30 tot 40 leden heelt. Zou dan de eerste vereeniging niet een bok erbij moeten hebben V VoorzNeen, dat doet het Hootdbe stuur niet; ze' krijgen samen maar 2 bokken en de bediening moeten de besturen onderling regelen. Dhr. Weijus: üan is het billijk, dat elk evenveel krijgt. Dbr. Dieleman geloeft dat,Ter Ver betering een misstap begaan heeft. Zij wil meer subsidie en gaat probaeren die at te snoepen van een andere ver eeniging. A Is ze meer subsidie willen hebben, moesten zo meer vragen, maar niet zelf de subsidie willen ver doelen ten koste van een ander. Met 8 vegen 1 stem (dhr. Dixhoora was tegen), werd het voorstel van B. öb W. aangenomen. 8. Wyzlglng gemeentebegrooting 1921. Wegens de subsidie aan de Oranje- vereeniging is een af- en overschrij ving noodig die met alg. st. wordt goedgekeurd. Daar dhr. Kraker nog niet is terug gekomen, en de 10 minuten van afwe zigheid reeds vermenigvuldigd zyn, stelt de Voorz. punt 5 aan de orde. 5. Voorstel om de maximnn snel heid in de motor- en rtywiel verordening te brengen van 15 op 20 K.M. Omdat over dit voorstel de stemmen in de vorige vergadering staakten, wordt overgestemd. Voor de h. h. Van Dixhoorn, Van de Bilt en Oggeltegen de h.h. Weyns, Dekker, Baert, Dieleman, Feyter en Koster, zoodat het voorstel verwor pen is. 9. Verzoek van dhr. Ph. J. van Dixhoorn om ruiling van grond met de gemeente. De Voorz. zegt dat voor de behande ling van dit punt de vergadering tijdelyk gesloten wordt. Na heropening zegt de Voorz dat bij de Wethouders geen overeenstem ming was omtrent bet voorstel, zoodat eeu gewyzigd voorstel wordt ingediend door dbr. Weijns, luidende als volgt De gemeente zal met dhr. Van Dixhoorn een ruiling van grond aan gaan, onder de volgende voorwaarden le. dat door dhr. Van Dixheorn 75 wordt betaald voor meer waarde van den geruilden grond 2e. dai een oprit uit de weide komt voor de spuit en de dam verbreed wordt, terwijl van achter de scheiding blijft, zooals die thans bestaat 3e. dat door dhr- Van Dixboorn wordt voldaan aan alle voorwaarden, die by de vorige ruiling volgens acte van 22 December 1917 zijn bepaald; 4e. dat de nieuwe grenslyn ten ge- noege van Burg. en Weih. wordt afge rasterd binnen den tijd van een jaar en dat alle kosten welke op dezen verkoop vallen, voor rekening zyn van den kooper. Dhr. Van de Bilt kan er zich in zoover mede vereenigen, dat hy den prijs wenschte te bepaleD op 3 per M3. Dit voorstel wordt niet gesteund. Dhr. Van Dixhoorn zegt als belang hebbende in dezen zyn stem te zullen onthouden en wil erop wyzen, dat het hem niet te doen is om meer grond of financieel voordeel, maar alleen en uit- sluiteud om daar een beteren toestand te scheppen eu de omgeving een beter aanzien te geven en daarom kan hy niet nalaten als raadslid er den nadruk op te leggen, dat een gemeente derge lijke gelegenheden steeds behoort aan te grypeu, omdat ze geen persoonlijk voordeel beoogen en ze in 't belang van de gemeente zijn. Het voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 1 stem van dhr. Van de Bilt. Dhr. Van Dixhoorn blyft buiten stemming. Omvraag. Dhr. Koster vraagt of bekend is, wanneer aan de gasleiding aan den Oudenweg zal begonnen worden. Het is wenscbelyk, dat die nog veor dezen winter klaar komt. De Voorz. zegt het niet te weten, maar merkt ep, dat dhr. Koster als lid der gascommissie steeds rechtstreeks vragen aan den Directeur kan stellen, in verband met de gasfabriek. Dbr. Weyns vraagt hoe bet staat met de ruiling van den brandput met Buyze. De Veerz. antwoordt, dat officieel daarvan nog niets bekend is. B. en W. zyn er nog niet geweest, maar wel heeft spr. gehoord van den verigen Burgemeester, dat er geen voldoende water was. Dbr. Van Dixhoorn spijt bet, dat hy de verige vergadering niet aanwe zig kon zijn met het oog op de land bouwtentoonstelling en wil daarom den wenk geven em in het vervelg er zitten toch meer beeren in den raad rekening te houden met zulke dagen, dat alle leden aanwezig kunnen zyn. Da Voerz. zegt, dat toen de tyd van vergaderen eenigszins dringend was. De Burgemeester was nog slechts een paar dagen bier in functie en we stonden vlak veer de komst der Koningin. Er kan echter wol rekening mede gehouden worden, ofschoon dit voor ieder lid afzonderlyk moeilijk gaat. Dhr. Dieleman merkt op, dat aan den Buthdyk boenen ontgraven zijn, die gevaar opleveren voor het verkeer. Hij zou willen dat het polderbestuur verzocht werd om die boomen ep te ruimen. De Voerz. heeft dat eok gezien en zal er werk vaa maken. Voorts vraagt dhr. Dieleman neg of de Juhanastraat tegen den aanst. winter ook verlicht zal worden. De Voorz. zegt, dat daar eigenlyk nog geen straat is. Het is nog eigen dom der bouw vereeniging, en we hebben er niets over te zeggenwel beeft de Raad een naam gegeven aan die straat, tuaar dat is alles voorbarig geweest. Dbr. Dieleman gelooft tecb, dat de gemeente in elk geval kan zorgen dat er verlichting komt. Ten slotte vraagt dhr. Dieleman nog, of B. en W. ook maatregelen weien te treffen cm te voorzien in de werkloosheid. Het is te verwachten, dat die gvooter zal werden dan we gewoon zyn en vooral bootden van groote gezinnen zouden we misschien tegemoet kunnen komen. De Voorz. zegt, dat van het door dhr. Dieieman gesprokene dankbaar nota zal worden genomen. We zullen zien, wat er te doen is en misschien kan dan dhr. Dieleman ons van advies dienen. Dhr. Dieleman wil dan al vast een werk aan de hand doen en wijzen op de wal naby het terrein van dhr. Dixhoorn. Als die afgegraven werd, kregen we eeu mooi, gelyk terrein. I De Voorz. vindt aat niet raadzaam, j Verschillende menschen hebben daar tuintjes en zouden op die afgraving niet gesteld zyn, terwijl het nut ook gering is. Dhr. Weijns vindt het idee toch wel goeddie grond ken dan verkocht worden voor bouwgrond. De Voorz. acht dat alles toekomst muziek en vindt dat men er neg wel eens over kan denken. Dhr. Van Dixhoorn vraagt wat er van den Graatjansdijk zal komen, nu dio zoo steil afgegraven is. Da Voorz. is dat ook opgevallen en heeft er naar geïnformeerd. Men is van plan daar een glooiing te maken van 180 M., wat oen goed werk zal blyken te zyn. Daar niets meer te behandelen is, sluit de Voorz. de vergadering met dankzegging. De uitbreiding van de ongevallenwet. We brengen in herinnering dat 1 October, de gewijzigde Ongevallenwet in werking is getreden. De meest belangrijke wijziging der wet betreft de uttbrfiding van den verzekeringsplicbt tot alle bedryven, uitgezonderd de bedrijven van Land bouw, Veehoudary, Tuinbouw eu Bosch- bouw, de Zeevaart en de Zeevis- schery. In verband hiermede zyn, behoudens de genoemde uitzonderingen, alle werk gevers, die een bedryf uitoefenen, dat vroeger niet verzekeringsplichtig was en daarvoor personeel in dienst hebben (ook indien alleeH eigen kinderen in het bedrijf werkzaam zijn), verplicht daarvan aangifte te doen. De hiervoor benoodigde formulieren zijn aan elk pestkantooi kosteloos verkrijgbaar, al waar ze na invulling en ouderteeke- ning tegen bewijs van atgifte worden ingeleverd De aangifte moet geschieden tusschea 1 October 1922 en door de werkgevers wier bedrijf eerst aanvangt na 16 De cember 1921, binnen 14 dagen na den aanvang van het bedrijf. Da werklieden, werxzaam in de be dryven, welke vroeger niet onder de Ongevallenwet vielen, zijn echter gedurende de eerste zes maanden na bet in werking treden der wet nog niet verzekerd. Eerst van 1 April 1922 af hebben zy bij voorkomende gevallen recht op de by de wet vast gestelde schadeloosstellingen en zijn de werkgevers verplicht premie aan de Rijksverzekeringsbank te betalen. Voorts treedt op 1 October in wer king het nieuwe artikel 1 der wet, volgens hetwelk de werklieden verze kerd moeten zyn tegen geldelijke ge volgen van ongevallen, hun „in ver band met hunne dienstbetrekking" overkomen. Tot dusverre was de werkman in den regel niet verzekerd, als hem een ongeval overkwam op weg van huis naar het werk of omgekeerd, by werk zaamheden op last van ot namens dea

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1