a Recütszaken. Gemengd Nieuw V H a P« IJ Blijkens een in dit nummer voor komende advertentie zal eerstdaags de contributie worden opgehaald. Men verzoekt ons daarbij ter opheldering te willen mededeelen, dat behalve degenen, die zich reeds opgaven, ook als lid worden ingeschreven, allen die op de lijsten hebben geteekend voor bijdragen in de versieringskosten en bij deze laatsten voor dit jaar geen contributie meer zal worden geïnd. Voorts bevelen we bij allen, wien het wordt gevraagd aan, om zich te melden als lid. Niemand kan immers bezwaar hebben om voor een kwartje (of zoo men 'wil meer) lid te worden van een vereeniging, die opgericht is tot sterking van onze Vaderlandsliefde en tot vereering van ons aloud Oranje huis, waaraan ons land geheel haar bestaan te danken heeft Welnu, treedt dan a len toe. In de heden alhier gehouden Raadsvergadering werd ais tijdelijk wethouder benoemd de heer J. de Peijter - De heeren Baert, Koster en De Kraker werden herbenoemd als lid der gascommissie. Tot onderwijzeres werd benoemd mej. J. H. Abrahamse van Vlissingen. Het voorstel van B. en W. om den Directeur der gasfabriek 300 verboo ging te geven onder voorwaarde, dat hij dan belast zal zyn met de admini stratieve werkzaamheden, werd ver worpen en besloten dat de gascommis sie een nader voorstel zal indienen. Het voorstel om de maximumsnelheid voor motoren, enz. te brengen van 15 op 20 K. M. werd verworpen. Aangenomen werd een voorstel om ook den voorzitter van het Burg. Armbest. te machtigen tot het geven van last tot gratis hulpverschafflng doer de verloskundige. Besloten werd om de beide geiten vereenigingen ieder 37,50 subsidie te te geven. Uitvoerig verslag volgt. -Het is een goede gedachte van de Korfbalclub „Rapide" alhier, om voor het korfbalspel, dat nog bij zoo weinigen eigenlijk bekend is, eenige reclame te maken. Blijkens een ad verten tie in dit nummer zal Zaterdagavond a.s. over dat onder werp een lezing worden gehouden. Vooral jongelui zullen er zeer welkom zijn. In een Zaterdag gehouden alge- meene vergadering van de anti revolu tionaire kiesvereeniging .Nederland en Oranje" alhier, werd met over groote meerderheid van stemmen de volgende motie aangenomen De a-r. kiesvereeniging .Nederland en Oranje" te Axel in algemeene ver gadering dd. 24 September bijeen, let tende op de burgemeestersvacature in deze gemeente, spreekt de wensche- lijkheid uit, dat Zijne Excelentie het daarheen leide, dat die vacature worde vervuld door de benoeming van den persoon, wiens politieke overtuiging aansluit bij de anti revolutionaire be ginselen en die, wetenschappelijk be hoort tot de gegradueerde ontwikkel den; besluitdeze motie te brengen onder de geëerde aandacht van Zyne Excel lentie den Minister van Biünenlandsche Zaken, en gaat over tot de orde van den dag Benoemd aan ds Geref Burger- schooi te Utrecht de heer M van Vliet te Dordrecht vroeger te Axel. De raad van Amsterdam heeft den heer J. Wisse te Terneuzen be noemd tot leeraar aan ds 2s H. B. S. met 3-jarigen cursus aldaar. Door den gemeenteraad van Koewacht is bepaald, dat het verboden is aan personen beneden de 16 jaar tabak, sigaren en sigaretten te ver- koopeD, ten verkoop aan te bieden ot te geven. Ook is het aan kinderen geneden de 16 jaar verboden te rooken. De vliegdemonstratie te IJzendijke is niet al te best afgeloopen. Dinsdag met de tweede passagiersvlucbf wei gerde de machine, Ze gingen eerst een meter of tien boven den grond doch eensklaps sloeg de motor niet meer als gewoonlijk. De vliegenier hoorde dit en deed nog een poging om om op bet terrein te landen doch te vergeefs, Hy kwam op een stuk ge ploegd land terecht en raakte door het draaien met eender vleugels de aarde, waardoor hij over den kop sloeg. Da delyk schoten eenige personen toe en allen vreesden het ergste doch de in zittenden kwamen er met schrammen aan het hoofd af zoodat bet ongeluk goed is afgeloopen. De machine is leelijk gehavend. Naar men aan de Midd. Crt. meldt, zou sabotage de oorzaak zijn. Kon. bezoek te JJzend(jke. Omtrent het bezoek aan de oudheid kundige verzameling van mej. Ceule naere te IJzendyke meldt de Bresk. Crt. nog het volgende Al de Hooge Gasten drukten hun verrassing uit over de uitgebreide oud heidkundige verzameling porcelein, zilver, tin, koper, meubelen, enz. Mej. Ceulenaere mocht het genoegen smaken, het Hoogs gezelschap koffie aan te bieden in de antieke kamer, bereid op een antieke theestoof, in antieken koperen ketel, aangeboden op een antiek houten schenkblad en ge dronken op een antiek servies, alles bij elkaar passend. Tijdens de ontvangst vroeg Mej. Ceulenaere van Hare Majesteit als aandenken van dezen grooten dag de bandteekeningen van Haar, de Prinses Juliana en Z.K.H. den Prins, welk ver zoek gaarne werd ingewilligd deze handteekeningen zyn geplaatst boven aan het titelblad van een geïllustreer- den Statenbijbel van Pieter Keur uit het jaar 1719 en zijn daarin geschre ven met ganzen veerenpen, alles even typisch. Van bare zyde vroeg Mej. Ceule naere H M. verlof als aandenken voor de Koninklijke familie Prinses Juliana een klein souvenir te mogen aanbieden, wat gaarro werd toegestaan; dit ge schenk bestond nit een gedreven zil veren z.g. eau-de-la Reine doosje, ver sierd op de zyden met de beeltenissen der 4 evangelisten en op het deksel met den beeldenaar van een der leden van des Oranjestam. Zoowel de Koningin als de Prins en de tot het gevolg bebooreDde dames en heeren deden meermalen hun groote b wondering voor de keurverza meling oudheden hlijken. De korte tyd voor het bezoek t e- schikbaar was té gauw verstreken en onder wederzijdsctae dankbetuiging, eenerzyds voor de vriendelijke ont vangst en anderzijds voor de groote eer van het Vorstelijk bezoek, trokken de Hooge gasten weder verder. Eet is eofc voor den H< er en Mej. Ceulenaere een onvergetelijke dag geweest. Ammd. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 23 September 1921. Uitspraak Beleediging A. v. O., 45 j., koopman te Koewacht, tot 15 ot 15 d. hecht. Het veroorzaken van brandgevaar L. V., 16 j., veldarbeider te Axel, tot 25 of 1 maand tuchtschool. Mishandeling: L. Th. A. D. 39 j., koopman te Hulst tot j 15 of 15 dagen hecht. De officier van justitie te Middelburg heeft ingetrokken het door hem inge stelde hooger beroep tegen de vrijspraak van A. J. 'tG. woneDde te Terneuzen beklaagd geweest van oplichting, Een voordeeltje bij veel nadeel. Cngeveer een half jaar geleden ge raakte ten nadee van den heer Henri Teulings, goud- en zil versmederij, een staaf goud te water in de Üommel nabij de Stationsbrug Pogingen de staaf op te visschen mislukten. Thans is tengevolge van denabporma len waterstand, bet grootste gedeelte van het Dommel-bed droog komen te liggen, met het gevojg dat de goudstaaf gevonden is. Levend verbrand. Te Nijmegen hielden eenige jongens zich bezig met vuurtje stoken. Een toevallig daarbij aanwezig meisje werd door de vlegels in het vuur geworpen met het noodlottig gevolg, dat dè arme kleine, zekere Ma. T., aan de hevige brandwonden bezweek. Voor J 8000 opgelicht Ten nadeela van een bankierskantoor te Amsterdam is oplichting gepleegd door middel van een valsche chéque. van od geveer f8000. In verband daarmede is in een hotel de Duitscher O. gearresteerd. Ongelukken. Te Eist is door een spoortrein dood gereden de 22-jarige remmer L. uit Nijmegen. Een tweejarig zoontje van den tuin man B. M. te Vlaardingen is in een sloot gevallen en verdronken. Verduistering. Te Maastricht is aangehouden zekere J. Sch verdacht van verduistering van f 1000, aldaar gepleegd. Een zeldzame tragedie. Een tragedie, die door een reeks van zeld zame bij-omstandigheden vergezeld ging, wordt uit Salerno bij Napels gemeld. Een boer aldaar zag eeD jongen in een vruchtboom zitten. Meenende, dat het een fruitdief was, schoot hij zijü geweer op hem at om hem vrees aan te jagen. De jongen viel van den schrik uit den boom en kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij in korten tijd een lijk was. De vrouw van den boer, die het onge luk zag gebeuren, legde haar jongste kindje, dat zij in den arm had, in het gras neer en ijlde op haar zoon toe. Toen de ouders terugkeerden vonden zij het kleine kind dood en vreeselijk verminkt daar liggeD. Een varkeu had de kleine aangevallen en verscheurd. De ongelukkige echtelieden verdronken zich daarna in een put. Ontploffing te Oppan.' Nopens een ontploffing in de fabriek van de Badensche aniline- en soda- fabrieken te Oppau meldt men uit Keulen, dat van de 800 werklieden er ongeveer 350 zijn omgekomen. In de plaatsen in den omtrek van Mannheim bracht men Woensdagochtend voortdu rend dooden en zwaargewonden aan, daar de ziekenhuizen te Mannheim geen plaats meer bieden. Ludwigshafen en andere plaatsen in den omtrek van de fabriek bieden een vreeselijk beeld van verwoesting. Te Frankfort aan de Main en te Heidelberg heeft men de ontploffing zelfs nog gehoord. De eleetrische geleidingen zijn overal ge stoora. Het verkeer staat geheel stil. Bij de 300 dooden, die onder de puin- hoopen van de fabriek zyn begraven komen nog tal van dooden, die in de tngestorte huizen zijn omgekomen. Het getal van zwaar en licht gewenden loopt in de duizendeB. Volgens een mededeeling van de directie der anilinefabriek te Ludwigs- haven greep de ontploffing plaats in een magazijn, waarin 4000 ton zwavel zure ammoniak was onGergebracht. Voordat dit materiaal werd vervoerd en voor de fabricage gereed is, is bet in de anilinefabriek en ook nog elders onderzocht. Men heeft niets verdachts bespeurd en elk gevaar voor oDtplol- flng scheen uitgesloten te zyn. Een onderwek n» (je onmiddellijke oorwken van de ontploffing is reeds iügeleii. Van Oppau zeli staat geen steen meer boven de andere. Aan kwaad willigheid valt niet te denken, daarde dader by zulk een gevaarlijke onder neming zich natuurlijk zelf treft. De stroom van vergiftigde gassen, die nog over het dorp neerkomt maakte da hulpactie uiterst moeilijk. Het spreekt van zelf, dat iedereen, die helpen kan, in de weer is. Lud wigshafen lijkt een groot ziekenhuis. De straten van Oppau lijken een slagveld. Vrouwen en kinderen trekken schreiend rond, op zoek naar man en vader. En behalve dat alles, de groote anili nefabriek in Duitschland is er mee verwoest. Een schade van ruim 150 millioen mark. Het bedrijf in Oppau was een der grootste chemische fabrieken ter wereld. Het aantal arbeiders bedraagt 8000. Ph atdecling Oppau van de Badenscbe Anilia-Fabrik legde zich hoofdzakelijk toe op het winnen van stikstof uit de lacht, volgens het procédé van Haber en Busch. De fabriek bad een capaci teit van 400 ton ammoniak van 100 pCt. per dag. Het aantal slachtoffers van de niet- geëvenaarde ramp is nog niet bekend. De directie der fabriek maent, dat zjj eerst een juist overzicht zal krijgen, als eenmaal de loonen worden uit betaald. Terwyl zij Donderdag uit drukkelijk verklaarde, dat het aantal dooden de 300 nauwelijks zou over schrijden, moest zy gisteren meedeelen, dat het de 500 nadert en dat het aantal gewonden stellig 1000 bedraagt. Zij gat deze ontstellende aantallen in een onderhoud met Oswald, den min. van Sociale Zaken, regeerings-president Von Klicgenberg en leden van den Rijksdag en den Landdag uit den Palts. Een Frausch bericht zegt, dat Donderdagavond te 7 uur 350 dooden uit de puinboopen zijn weggehaald en dat toen reeds aan 2500 gewonden de gewonden de eerste hulp is verleend. Alle officieren van gezondheid van het geallieerde leger, die maar even konden gemist uit hun garnizoenei, zijn naar de geteisterde plaatsen gede- rigeerd. De Duitsche Rijks-regeering heeft 101/» millioen mark beschikbaar gesteld van de Beiersche regeering welke dit bedrag in overleg met de regeering van Baden zal besteden voor de slachtoffers van de ramp. De Hessi- sche, de Beierscbe en de Pruisische landsregeering zonden ieder een zelfde bedrag. Ludwigshafen en Mainz gaven ieder een millioen. De Rijkskanselier stelde uit het te zijner beschikking staand fonds 250.000 mark beschikbaar voor hetzelfde doel. Duitschland zelf geeft, blijkenB de tot dusver ontvangen bladen, met zeer milde handzoodat eenigermate kan worden vooFZien in den eersten nood. Om een denkbeeld te geven van de kracht der ontploffing vertelt een mede werker van de „Frankf. Gen. Anz." dat betenpijlers van 1 M. dikte tot gruis zijn geslagen. Het Zuidelijk deel der fabriek is volslagen weggevaagd en op de pladts waar bet stond is een ontploffingstrechter ontstaan van 70 M. by 90 M. Deze corresp. heeft van getuigen der ramp gehoerd, dat de slagen veel heviger waren dan het sterkste roffel- vuur in den oorlog. De gewonden moeten erg te lyden hebben gehad van de ammoniakdampen, die hun den adem benamen. Uit Muuchen wordt gemeld, dat de knal der beide ontploffingen ook daar is gehoord. Een reiziger, die te Ludwigshafen met den D trein naar Keulen wilde sporen, vevtelt in de „Köln Volksztg.", Gat hy juist een kaartje nam, toen het plotseling donker werd, ais vóór 'a onweer. Vlak daarop zag hy twet lichtschijnsel*, welke hem deden denken

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 2